Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

První česká recenze: Nokia Lumia 820 - Zrozena pro práci

WMMania.cz vám přináší první českou recenzi Nokie Lumie 820, která zaujme především svou jednoduchostí, účelností, perfektním dílenským zpracováním a neuvěřitelným výkonem. Tento model je vhodný nejen pro práci, ale také pro zábavu.

WMMania.cz vám přináší další exkluzivní recenzi. Po nedávné podrobné recenzi modelu Lumia 920 na řadu přichází levější a o něco hůře vybavený model Lumia 820, který má však rozhodně co nabídnout.

Obsah balení

U několika posledních modelů Nokie s Windows Phone je obsah balení vždy stejný a bohužel srovnatelný s konkurencí. Škoda, že nové Lumie neobsahují v základním balení i nějaké příslušenství navíc (např. ochranné pouzdro), jako tomu bylo např. u Lumie 800. V krabičce tedy najdete pouze základ v podobě nabíječky s odpojitelným USB kabel a sluchátek s mikrofonem sloužící také jako handsfree. Nabíječka je standardní kulatá v bílém provedení. Sluchátka jsou spíše průměrná a jejich hlavním účelem je využití pro telefonování nebo poslech hudby pro nenáročné uživatele.

Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920
Fotografie pochází z recenze Lumie 920, příslušenství je zcela totožné.

 

Design

Charakterizovat a hodnotit design jakéhokoliv přístroje je vždy obtížné a poměrně subjektivní. Doporučuji tedy prohlídnout přiložené fotografie a udělat si vlastní názor. Z mého pohledu je design velice jednoduchý (možná až příliš jednoduchý), nebo dokonce nudný. Toto hodnocení se týká především černé varianty. Nokia samozřejmě nabídne barev hned několik a díky výměnným krytům si snad každý uživatel přijde na své. V barevném podání již přistroj „nudně“ rozhodně nepůsobí. Jak ovšem praví staré moudro: „V jednoduchosti je krása“, což bez výjimky platí i pro Lumii 820. Přístroj je totiž vyroben velmi prakticky a účelně, což je znát nejen při jeho ovládání ale také na designové podobě. Nikde nic nepřekáží, neruší, vše má jasnou logiku a své místo.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

 

Po několika dnech používání jsem si na přístroj velmi rychle zvykl a naopak jsem jednoduchost a účelnost přivítal. Někdy je totiž k nezaplacení, když vše funguje tak, jak to uživatel očekává.

Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920

 

Rozměry a zpracování

Rozměry (123,8 × 68,5 × 9,9 mm) a hmotnost (160 g) přístroje jsou standardní a odpovídají uhlopříčce displeje (4,3“). Díky příjemně oblým hranám a rovným zádům se Lumia 820 velice dobře drží v ruce, což spolu s praktickým rozmístěním hardwarových tlačítek zajišťuje perfektní ovladatelnost. Pochvalu zaslouží především umístění zapínacího tlačítka přibližně doprostřed pravé hrany. Toto řešení Nokia používá u většiny Lumií a oproti umístění na horní hranu, které jsme kritizovali v recenzi HTC 8X, je podstatně praktičtější. Pokud držíte telefon v pravé ruce, můžete jej palcem bez problémů (a nutnosti opustit ideální držení přístroje) probudit/uspat. Na pravé straně ještě naleznete dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti a samostatnou spoušť fotoaparátu (standard u všech Windows Phone přístrojů).

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

Kladně hodnotím také umístění systémového microUSB konektoru na spodní hranu (stejně jako v případě Lumie 920). Toto řešení je z pohledu připojení různého příslušenství (držáky, stojánky, docky) nejpraktičtější. Nyní již tedy nebude problém přístroj umístit do univerzálního držáku v autě a používat jej jako plnohodnotnou navigaci apod.

Nokia Lumia 820

Samotné dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni a Nokia tak drží příčku poměrně vysoko. I když je hlavním materiálem plast, nikdy nic nevrže a přístroj vůbec nepůsobí lacině („plastově“) jako například Androidí telefony Samsungu. Na přístroji je tak jasně vidět kvalitní práce a promyšlená koncepce.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

HTC 8X vs. Nokia Lumia 820

TIP: Recenze: Windows Phone 8X by HTC – Nová generace přichází

Třešničkou na dortu je možnost výměny „zadního krytu“. Uvozovky jsou použity záměrně, jelikož zadní je zároveň i boční a přední. Lumia je totiž složena pouze za dvou částí. Tou hlavní je tělo celého přístroje obsahující veškerý hardware a displej. Okolo displeje je pouze nepatrný (milimetrový) rámeček, na který navazuje zadní kryt. Ten je vyroben ve tvaru „vaničky“ a telefon se do něj přímo „zacvakne“. Zajímavé je, že neobsahuje vůbec žádný výlisek, který by uživateli napověděl, jak nejlépe přístroj rozebrat. Až při pohledu do přiloženého manuálu je jasné, že je třeba oba díly oddělit v pravém horním rohu.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

Součástí zadního krytu jsou také všechna tlačítka, která kvalitově odpovídají tlačítkům na Lumii 920. V praxi to znamená, že zdvih a tuhost je optimální, tlačítka se „nevyklají“ a přístroje se tak velmi dobře ovládá.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

Displej

Lumia 820 je vybavena AMOLED displejem s úhlopříčkou 4,3“ a rozlišením 480x800 bodů. Jedná se tedy o stejný typ, který je použit u Lumie 900. Displeje vyrobené technologií AMOLED jsou relativně úsporné, zobrazují velmi syté barvy a výborně si poradí s černou. Nokia navíc černou ještě povýšila díky technologii ClearBlack. V praxi tedy téměř nepoznáte, kde končí displej a začíná obvodový rámeček.

Displej Lumie 820 (920) je použita RGB pixelová matice, která zajišťuje podstatně lepší zobrazení (hladší hrany) než v případě Pentile matice u Lumie 800. Displej 820tky má rozlišení „pouhých“ 480x800 bodů. Jedná se tedy o rozlišení typické pro většinu Windows Phone 7.X přístrojů. Rozlišení je naprosto dostatečné a to i na uhlopříčce 4,3“. Při běžném používání si jednotlivých pixelů nevšimnete. Pokud však přístroj srovnáte například s Lumií 920 nebo HTC 8X, které má HD rozlišení, rozdíl je znát. Především drobné písmo a kontrastní hrany jsou na vyšším rozlišení podstatně lépe vykresleny. Více jsme se této problematice věnovali v samostatném článku: Detailní srovnání displejů u Windows Phone přístrojů - Jaký je ten nejlepší?

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Nokia Lumia 820 vs. HTC 8X vs. Nokia Lumia 920

Displej Lumie 820 je stejně jako v případě Lumie 920 vybaven technologií od firmy Synaptics, která umožňuje zvýšit jeho citlivost. Displej je tedy možné následně ovládat např. v rukavicích nebo dalšími předměty. Tuto technologii jsme již poměrně detailně testovali u Lumie 920 a skutečně funguje. Displej můžete bez problémů ovládat studenou („zmrzlou“) rukou, v rukavicích (dokonce i silnějších) apod. Přidaná hodnota této technologie je značná a oceníte ji především v zimě, když potřebujete delší dobu pracovat se svým přístrojem. S Lumií 820 (920) můžete všechny běžné úkony realizovat pohodlně v rukavicích. Pokud použijete klasické kožené či slabší látkové, je dokonce možné zcela standardně psát na softwarové klávesnici (Palčáky nejsou úplně vhodné :) ).

Jedinou výtku mám k absenci odolnější povrchové úpravy (např. CORNING® GORILLA® GLASS), což způsobuje, že je displej náchylnější k oděrkám a dalším poškozením.

 

Hardware a výkon

Lumia 820 nezklame ani po stránce hardwarové výbavy a výkonu, který je srovnatelný s Lumií 920). O bleskurychlé reakce operačního systému se stará 1,5 GHz dvoujádrový procesor Snapdragon S4 doplněný 1GB RAM. Vnitřní úložiště má kapacitu „pouze“ 8GB, je však možné jej rozšířit paměťovým kartami typu microSDHC (max velikost 64 GB) (27 GB k dispozici pro uživatele).

Z pohledu konektivity nabídne toto zařízení v podstatě vše, co je dnes k dispozici. Podporuje GSM/3G/LTE sítě, Wi-FI (IEEE 802.11a/b/g/n), Bluetooth (3.0) a NFC.

Výkonný hardware a dobře optimalizovaný operační systém Windows Phone 8 dělá z Lumie jedno z nejrychlejších zařízení na trhu (spolu s dalšími výkonnými WP8 přístroji). Nárůst výkonu oproti předchozím generacím je skutečně výrazný. Největší rozdíl jsem zaznamenal při spouštění a načítání (aktualizace dat z internetu) aplikací, což bylo u WP7 velmi kritizováno. Nyní v tomto směru nelze již vůbec nic vytknout.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Nokia Lumia 820 vs. HTC 8X vs. Nokia Lumia 920

TIP: Exkluzivní recenze: Nokia Lumia 920 – Královna přichází


Baterie a výdrž

Jelikož Lumia 820 nemá monolitickou konstrukci, bylo možné do přístroje umístit klasickou výměnnou baterii, která má trochu netradiční podlouhlý tvar. Dle rozměrů baterie by se na první pohled mohlo zdát, že její kapacita bude ohromující. Praxi tomu tak bohužel není a kapacita je pouze standardní (1650 mAh).

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

Celkový „power management“ nových Lumií je podstatně lepší než u předchozích modelů. Stále se však nejedné o nijak nadprůměrné hodnoty. Při intenzivnějším pracovním používání je třeba se připravit na každodenní nabíjení (obdobně je to u většiny chytrých telefonů). Méně nároční uživatelé budou využívat nabíječku přibližně každý druhý den.

Lumia 820 obdobně jako Lumia 920 nabídne možnost bezdrátového nabíjení. Zde se však nejedná o nativní funkci, která by byla již integrována v přístroji, ale o funkci „zprostředkovanou“ dodatečným příslušenstvím. Konkrétně se jedná o speciální zadní kryt, který bezdrátové nabíjení umožní. Cena tohoto krytu by se měla pohybovat okolo 500 Kč, což je velmi příjemné. Na druhou stranu samotné bezdrátové nabíječky jsou poměrně drahé. Více v samostatném článku: Finální ceny bezdrátového příslušenství (nabíjení) pro Nokii Lumii 820/920.

 

Fotoaparát

Základem fotoaparátu je snímač o rozlišení 8.7 Mpx a optika zaštítěná značkou Carl Zeiss. Maximální rozlišení fotografie je 3552x2448 pixelů. Fotoaparát disponuje poměrně širokým ohniskem (26mm) a velmi dobrou světelností (F/2.0). Při nižší hladině osvětlení je možné využít pulsní duální LED blesk.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

Vlastní aplikace pro ovládání aparátu je totožná s tou v Lumii 920. I zde je přítomno několik režimů vč. nočního. Automatika 820tky však nedisponuje optickou stabilizací a noční snímky nejsou ani zdaleka tak oslnivé jako u 920tky (resp. jsou stejně nepoužitelné jako u většiny současných telefonů). Fotografie pořízené ve dne mají velmi pěkné podání barev, ale podobně jako u Lumie 920 nejsou tak ostré jako např. fotografie z iPhonu 5 (nejedná se však o žádný zásadní nedostatek). Na několika snímcích je také možné vidět narůžovělý střed. V tomto případě se však domnívám, že se jedná o chybu testovaného modelu, jelikož v zahraničních recenzich se kritika v tomto směru neobjevuje. Fotoaparát Lumie 820 si také velmi dobře poradí s makrem. Řekl bych, že dokonce lépe než ten u Lumia 920. Obecně lze tedy fotoaparát 820tky hodnotit jako mírně nadprůměrné, což ale v kontextu s papírovými parametry není žádný zázrak.

Absence optické stabilizace se projevuje i u natáčení videa, jehož rozlišení může být až 1080p. Při natáčení je však třeba dbát na to, aby se přístroj nepohyboval (stejně tak, jako u ostatních zařízení konkurenčních výrobců). K dispozici je také přední VGA kamera pro videohovory, jejíž kvalita obrazu není příliš dobrá.

Konkrétní kvalitu snímků však raději nechám na vašem posouzení. Snímky byly pořízeny v různých prostředích a za různých světelných podmínek.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Noční snímky

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Umělé osvětlení

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Blesk

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Denní světlo (v místnosti)

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Makro

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Denní světlo (venku)

 

Software

Jelikož jsou pro Lumii 820 k dispozici stejné exkluzivní aplikace, jako pro všechny ostatní Lumie s WP8, tuto kapitolu si vypůjčím z recenze Lumie 920.

Nokia Lumia 820 je vybavena novým operačním systémem Windows Phone 8. V této recenzi se však vlastnímu systému věnovat nebudeme, jelikož za tímto účelem souběžně vytváříme samostatnou recenzi, kde bude vše důležité popsáno a zhodnoceno. Pokud jste však našimi pravidelnými čtenáři, jistě víte, co vše Windows Phone 8 přináší. Přehled všech novinek naleznete v samostatném článku: Velký přehled novinek ve Windows Phone 8.

Nyní se zaměříme na doplňkový software, jenž je nedílnou součástí každého přístroje a kterým se jednotlivý výrobci vzájemně odlišují. V tomto směru nemá Nokie konkurenci. Pro všechny své modely Lumia nabízí celou řadu zajímavých aplikaci zdarma. V případě operačního systému Windows Phone navíc doznala většina aplikací výrazných změn, které je posouvají výrazně kupředu.

Nokia Autem+ (Nokia Drive+): Stěžejním softwarem v nabídce Nokie je jednoznačně automobilová navigace. V tomto směru Nokia připravila pro WP8 novou verzi (Plus), která obsahuje již všechny potřebné funkce (běh na pozadí, změna způsobu plánování, možnost vyhnout se placeným úsekům apod.). Aplikaci Nokia Autem+ tak můžeme s čistým svědomím prohlásit za plnohodnotnou automobilovou navigaci s offline mapami a možností jejich bezplatné aktualizace. Aplikace navíc nabízí velmi podobné funkce jako klasická komerční aplikace Navigon, která stojí 2070 Kč (+ příplatek za aktualizaci map). Kompletní souhrn funkcí, které Nokia Autem + nabízí, naleznete v samostatné recenzi: Nokia Drive +: Nová verze automobilové navigace pro Windows Phone 8.

Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps

Nokia Mapy (Nokia Maps): Další oblíbenou aplikací jsou mapy. Tato aplikace s příchodem WP8 však již nemá takový benefit, jelikož mapové podklady Nokie jsou základem výchozí mapové aplikace systému a to včetně možnosti jejich stažení pro využití offline. Prakticky je tak možné použít pouze lepší možnosti plánování tras a trochu propracovanější uživatelské rozhraní.

Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps

Nokia Doprava (Transit): Aplikace umožňující plánování cest v největších světových městech. Umí kombinovat pěší dopravu spolu s MHD a dalšími dopravními prostředky. U nás zatím příliš nefungující kvůli absenci jízdních řádů. Více informací zde: Nokia Transport - Pěší navigační aplikace využívající MHD.

Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps

Creative Studio: Umožňuje základní editaci fotografií (aplikace barevných filtrů, úprava světlosti, ostrosti apod.). Více zde: Nokia Creative Studio - Editor fotografií od Nokie.

Nokia Apps Nokia Apps Nokia Apps

Městské info (City Lens): Aplikace na principu augmented reality, která umožňuje pomocí zacílení fotoaparátu zobrazit informace o daných objektech.

Nokia Apps Nokia Apps

Cinemagraph: Umožňuje vytvářet animované GIFy (obrázky). Vše funguje velice jednoduše. Pomocí aplikace a fotoaparátu přístroje zachytíte na několika snímcích určitý pohybující se objekt a aplikace následně snímky sloučí do jednoho, který se bude animovat.

Panorama: Povedená aplikace sloužící k automatické tvorbě panoramat. Smart Shoot: Tato aplikace pracuje podobně jako Cinemagraph. Po zmáčknutí spouště se vytvoří série snímků, kterou je poté možno procházet a následně vybrat ten nejlepší. Smart Shoot nejčastěji využijete při focení skupinových snímků, kde je velké riziko, že například někdo mrkne.

Jak je vidět na přehledu aplikací výše, Nokia dokáže svým uživatelům nabídnout vysokou přidanou hodnotu. Pokud bychom měli aplikace přepočítat na finance, které byste museli utratit v Marketplace za obdobně funkční aplikace, částka by přesáhla minimálně 2500 Kč. Největším lákadlem je jednoznačně Nokia Drive +.

 

Cena

Největším problémem nových Lumií je jejich dostupnost. V ČR je sice možnost jejich zakoupení u několika obchodníků, jedná se však o přístroje z dovozu (většinou Německo). Aktuální cena Nokia Lumia 820 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) Přístroje z oficiální české distribuce by měly být k dispozici v polovině prosince. Reálně se však začnou ve větší míře prodávat až v průběhu ledna. Oficiální cena pro ČR zatím nebyla stanovena. Dle cen v zahraničí je však velmi pravděpodobné, že se bude pohybovat pod hranicí 12 000 Kč.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 820 poskytuje server Heureka.cz

 

Klady a zápory

+ Perfektní dílenské zpracování
+ Hardwarová výbava (konektivita, NFC, vysoký výkon)
+ Windows Phone 8 (bezkonkurenční rychlost, stabilita, spolehlivost, nová úvodní obrazovka)
+ Exkluzivní software zdarma (plnohodnotná navigace, mapy, atd. v hodnotě min. 2500 Kč)
+ Displej s vysokou citlivostí
+ Výměnné kryty
+ Podpora MicroSD
+ Bezdrátové nabíjení (po dokoupení příslušného zadního krytu)

- „Pouze“ WVGA rozlišení displeje
- Subjektivně nevýrazný design
- absence Gorilla Glass (nižší odolnost displeje)
- Horší přední kamera pro videohovory
- Windows Phone 8 (některé funkce stále nedoladěny)
- Kryt pro bezdrátové nabíjení není součástí balení

 

Hodnocení a závěr

Nokia Lumia 820 je velmi sympatické zařízení, které si “na nic nehraje” a snaží se nabídnout maximum za „přijatelnou“ cenu. Design přístroje sice může na někoho působit obyčejně, podstatou tohoto zařízení je však jednoduchost, spolehlivost a funkčnost, kterou splňuje na jedničku. Výbornou ergonomii a dílenské zpracování doplňuje výkonný hardware a dobře optimalizovaný operační systém, jehož reakce jsou v porovnání s konkurencí (např. Androidem) až neuvěřitelné. Budoucí majitelé tohoto přístroje jistě uvítají také možnost rozšíření vnitřní paměti paměťovými kartami, ovládání displeje v rukavicích, výměnné kryty a velký výběr exkluzivních aplikací zdarma v hodnotě minimálně 2500 Kč.

Lumia 820 je jedním z mála zařízení, na kterém jen velmi obtížně hledám negativa. V podstatě ani žádná zásadní nenacházím, a proto uvedu ty méně významné jako absenci odolnější povrchové úpravy displeje, špatnou kvalitu kamery pro videohovory a obecné nedostatky operačního systému Windows Phone 8.

I přes nesporné kvality to tento model nebude mít na trhu vůbec jednoduché. Čeká ho totiž tvrdá konkurence v podobě HTC 8X, jehož cena by měla být v podobné výši. Co konkrétního 8X nabízí, si můžete přečíst v samostatné recenzi.

Pro Nokii však bude zcela zásadní dostupnost obou svých modelů a následná cenová politika. Již je nejvyšší čas, aby se přestalo o nových Lumiích pouze psát a začaly se konečně celosvětově prodávat.

 

 

Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

19 | 01 | 14 21:18
Lumie 920,820,720 končí. Čeká se na novou řadu X30 0

joklad

19 | 01 | 14 19:30
Nemám s tímto obchodem zkušenosti ale Lumii mají CZ: http://www.mp.cz/produkt-1101987-mt-nokia-lumia-820-black/ 0

Vitezslav2

19 | 01 | 14 18:28
Nevite proc se prestala Lumia 820 prodavat?Chtel jsem si ji znovu poridit a uz ji jenom doprodavaji a jeste ne CZ distribuci.Je nejakej primej nastupce?Diky za informaci. 0

Jindřich Lukeš

08 | 12 | 12 11:59
WMMania.cz vám přináší první českou recenzi Nokie Lumie 820, která zaujme především svou jednoduchostí, účelností, perfektním dílenským zpracováním a neuvěřitelným výkonem. Tento model je vhodný nejen pro práci, ale také pro zábavu. http://wmmania.cz/clanky/recenze/prvni-ceska-recenze-nokia-lumia-820/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17