Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia CP-623 - originální pouzdro pro Lumii 1520

Dnes si představíme originální pouzdro Nokia CP-623 pro telefony Nokia Lumia 1520. Na první pohled se jedná o elegantní příslušenství telefonu, ale dokáže obstát i v náročnějších podmínkách a váš přístroj skutečně ochránit?

V dnešní podrobné recenzi se zaměříme na originální pouzdro CP-623 vyrobené na míru pro Nokii Lumii 1520. Stejně jako v případě srovnání Lumie 1320 a 1520 své postřehy do recenze doplní i Jindřich Lukeš (modře). Tento formát recenze tak nabídne dva někdy i trochu odlišné názory, které však v konečném důsledku nabídnou čtenáři podstatně objektivnější pohled na věc.

Pouzdro Nokia CP-623 černé lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Recenzované pouzdro oba aktivně používáme každý den. Já vlastním černou variantu a Jindra žlutou. Při nákupu můžete ještě vybírat z červené a bílé. U bílé varianty nutno zmínit, že bílé je pouze plastové tělo, přední látková “roletka” je spíše krémová. V balení nalezneme pouze samotné pouzdro vycpané pěnovou výztuží a kartičku s obrázkem, jak telefon do pouzdra vsadit.

Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623

Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623

Zadní část a zároveň kostra pouzdra je plastová a dostatečně pevná. Telefon v ní drží jako přibitý. Povrch plastu je matný, bohužel i přesto na něm ulpívají otisky prstů. Boční tlačítka i konektory jsou dobře přístupné. Přední látková část už ale tak nepotěší. Jedná se o roletku, která má více funkcí. Krom samotné ochrany displeje se na své pozici hýbe a tak displej zároveň trochu čistí od otisků prstů. Bohužel to není úmysl výrobce, zázraky zde tedy nečekejte. Po jejím přetočení a srolování lze telefon postavit do polohy vhodné například pro sledování filmů. Musím uznat, že ačkoliv se telefon takto trochu viklá, lze bez problémů ovládat, aniž by se překlopil.

V této kapitole bych zdůraznil především perfektní uchycení telefonu. Ten se v pouzdře skutečně ani nepohne a při drobných pádech nevypadne. Bohužel stejně jako kolega kladně nehodnotím roletku. Ta bohužel na displeji vůbec nedrží a vytváří se tak spoustu prostoru pro vniknutí prachu. Pokud tedy nosíte přístroj v kapse, po jeho vytažení a odklopení roletky uvidíte výrazné zaprášené „čáry“, které se tvoří zejména v místě přehybů roletky. Kupodivu se tyto nečistoty z displeje velmi obtížně odstraňují. O čistící schopnosti pouzdra tak tedy nemá smysl moc mluvit.

Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623

Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623

Tloušťka telefonu s pouzdrem sice vzrostla, zato je lépe chráněn fotoaparát, který je takto milimetr zapuštěn v krytu. Tímto však výčet pozitiv pomalu končí a dostáváme se k záporům. Prvním, spíše vizuálním, je nedoléhání roletky na displej, pokud telefon jen tak leží. Dalším záporem může být obtížnější držení při fotografování, kdy visící roletka překáží v zažitém držení telefonu. Dá se však na to zvyknout a ideální držení telefonu najít. Pokud jste se naučili ovládat telefon jednou rukou, díky roletce to bude o něco obtížnější a minimálně pro přetočení roletky na záda telefonu budete potřebovat obě ruce. Snaha o rychlý příjem hovoru jednou rukou tak vyvrcholí v cirkusovou estrádu. Abych jen nekritizoval, pozitivem může být fungující bezdrátové nabíjení skrz pouzdro. Testováno ve stojánku Nokia DT-910, kde i přes zvýšenou tloušťku telefon bezpečně ve stojánku drží.

K ovládání jednou rukou mám také několik praktických poznatků. V první řadě je třeba říci, že pouzdro mám zatím pouze cca 3 týdny a roletka je ještě relativně tuhá. To v praxi znamená, že při fotografování jednou rukou nepřekáží v záběru, ale o to náročnější je běžné ovládání, zejména jak popisuje kolega, přijmutí hovoru. V tomto případě totiž musíte roletku nataženými prsty zachytit a přiblížit k zadní straně telefon tak, aby vám během hovoru nezakrývala polovinu obličeje, což je v případě použití jedné ruky velice obtížné.

Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623

Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623

Kromě běžného praktického používání jsem pouzdro podrobil i menší zatěžkávací zkoušce zaměřené na praktickou ochranu displeje. Tato zkouška zahrnovala sérii menších pádů (opravdu jen menších, cca 1 metr na měkkou podlahu, mám svůj telefon rád), které měly ukázat, zdali roletka zůstane i v případě pádu na displeji a ochrání jej. Výsledky tohoto testu jsou velmi pozitivní, jelikož ve většině případů telefon skončil s roletkou na displeji, což znamená, že by displej neměl utrpět žádné vážné poškození, v lepším případě ani drobné škrábance. Boky telefonu už ale chráněny nejsou a tam se šrámům v tomto pouzdře vyhnout nelze. To je cena za dobrou přístupnost tlačítek.

Přístupnost tlačítek, i když na úkor ochrany pravého boku telefonu, považuji za velmi důležitou vlastnost. Pokud se totiž podíváme na drtivou většinu konkurenčních pouzder, a to i pro jiné modely, vždy vypadají jako „vanička“ s otvory pro tlačítka, do které se přístroj nacvakne. V praxi jsou tak tlačítka poměrně zapadlá a obtížně se mačkají, což může být u velmi často používaného tlačítka napájení či dvoustupňové spouště fotoaparátu značná komplikace.

Navíc mě zaskočila zkušenost dalšího uživatele Davida Ocetníka, vystupujícího na Twitteru pod nickem @ocetnik. Po dvoutýdenním používání tohoto pouzdra se mu z krytu odlomily vrchní růžky držící telefon, cituji: „Rohy se odlomily v podstatě úplně sami. Já jsem v tom maximálně nevinně, protože jsem seděl u stolu a najednou cvak a bylo to, jeden odlítnul. Druhý mně to udělal v náprsní kapse…“.

Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623

Začal jsem přemýšlet proč, a jediným vysvětlením bylo pnutí krytu vyvíjející tlak na růžky. Podrobně jsem tedy kryt prozkoumal a zjistil, že růžky jsou v půlce navařované (ve výrobě se zřejmě vylévá forma na kryt samotný a část s růžky zvlášť, jinak by nešel kryt z formy „vyklepnout“). A zde je tak možná slabina krytu. Na obranu ale musím říci, že už jsem absolvoval pár vložení/vyjmutí z krytu bez následků, bude to tak spíše vada některých kusů.

Zde se přikláním k variantě ukazující na vadu jen některých kusů. Mé pouzdro se zdá být velice pevné a rohy poměrně houževnaté. Při běžném používání by tedy k jejich odlomení dojít nemělo. Ovšem v případě pádu odhaduji, že rohy budou nejslabším místem.

Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623

Ačkoliv se domnívám, že odlamující se rohy krytu budou s velkou pravděpodobností pouze ojedinělou záležitostí, při používání jsem narazil na podstatně výraznější problém spojený s životností celého pouzdra. Jak je na následujících snímcích vidět, po dvou týdnech používání je v místech ohybů „zvrásněný“ povrch. Navíc se objevují náznaky rozlepování vrchní vrstvy roletky. Je tedy otázkou, kolik toho pouzdro dlouhodobě vydří. Drobnou výtku mám také k drobné mezeře mezi zády přístroje a samotným pouzdrem. Tento prostor je bohužel ideálním místem pro zachycení různých nečistot, které se časem vryjí nejen do pouzdra ale i do samotného telefonu.

Já má pouzdro více jak tři týdny a zvrásněný povrch ani náznaky rozlepování nepozoruji. Nutno ale říci, že s pouzdrem/telefonem zacházím velmi opatrně. Chtěl bych však upozornit na ještě jednu důležitou vlastnost, která zde zatím nezazněla a týká se pouze barevných variant. Touto negativní vlastností je odolnost vůči nečistotám. Mé žluté pouzdro je i po tak krátké době a jemném zacházení na všech hranách výrazně ušpiněno a dokonce i obarveno od kalhot (modře). O vnitřní jemné straně, která zachytává snad jakoukoliv špínu ani nemluvě. Z elegantního pouzdra se tak za velmi krátkou dobu stane „šmudla“, jehož vyčištění je téměř nadlidský úkol. Doporučuji proto volit spíše černou variantu, kde tyto problémy méně viditelné.

Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623 Nokia CP-623

 

Cena

Pouzdro Nokia CP-623 černé lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Graf ceny produktu Pouzdro Nokia CP-623 černé poskytuje server Heureka.cz


Hodnocení

+ Elegantní vzhled
+ Různé barevné varianty
+ Přístupnost tlačítek na pravé straně
+ Možnost využít jako stojánek
+ Minimální navýšení rozměrů přístroje
+ Fungující bezdrátové nabíjení

- Cena
- Křehkost (uchycení pouze v rozích)
- Náchylnost ke znečištění (barevné varianty)
- Nižší stupeň ochrany přístroje (odkrytý pravý bok, volná roletka na displeji)
- Životnost? (dlouhodobě)
- Horší ergonomie ovládání přístroje (ovládání jednou rukou)

 

Závěr

Faktem je, že se jedná o velice pěkné a elegantní (donedávna jediné) pouzdro pro Nokii Lumii 1520, které však funkci ochranou plní jen částečně. Především horší ergonomie má za následek, že jste nuceni pro držení používat obě ruce a pravděpodobnost pádu se tak výrazně snižuje. Nezanedbatelná je také cena pohybující se kolem 700 korun, což je relativně hodně i s přihlédnutím k ostatnímu značkovému příslušenství Nokia. Samotná kvalita provedení je také velmi diskutabilní. V praxi tak bude toto pouzdro jen velmi těžko bojovat s rozšiřující se nabídkou neoriginálních pouzder, které stojí navíc pouze zlomek ceny.

V celkovém hodnocení pouzdra rozhodně nebudu tak pesimistický jako kolega. Celkově se totiž domnívám, že Nokia CP-623 je relativně kvalitní kus příslušenství. Pokud jej totiž srovnáme s čínskou konkurencí, kterou je možno zakoupit na každém rohu, zachovává si určitou tvář, punc elegance a jasnou myšlenku. Pokud se totiž zaměříme na problémy týkající se snadnosti ušpinění, vnikání nečistot mezi pouzdro a tělo přístroje, zvrásnění materiálu apod., tak zjistíme, že u neoriginálních pouzder tomu nebude jinak. Z pohledu ochrany svou funkci také částečně splní, i když zde bude asi každý pád tím posledním (ulomení paciček apod.), což vzhledem k vysoké pořizovací ceně není příliš pozitivní.

Objektivně je však nutné říci, že pokud hledáte pouzdro primárně k ochraně přístroje a vzhled není až tak důležitý, tak tento model jistě nebude vaším kandidátem. Naopak pokud chcete mít přístroj alespoň trochu chráněn, příliš nezvětšovat jeho již tak dost velké rozměry a důležitá je také dobrá ovladatelnost tlačítek na pravé straně, neexistuje momentálně lepší varianta.

Komentáře (12)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

07 | 05 | 14 14:51
Můžu se zeptat, jak je to s převýšením pouzdra vůči tlačítku spouště fotoaparátu? Jestli je tlačítko trochu níže pod úrovní pouzdra, nebo vystupuje. Řeším teď drobný problém s držákem do auta, který mi spouště mačká a potřeboval bych ji něčím "zajistit". 0

newkeny

07 | 05 | 14 12:20
Naprosto souhlasím s podstatným záporem špinění světlého pouzdra...také jsem měl žluté a bylo to po cca 14 dnech neštěstí...koupil jsem Nillkin a je po problému. Sice nemá přední kryt, ale boky vystupuji zhruba o milimetr nad povrch displeje, takže i při položení displejem dolů, či pádu na rovný povrch, je telefon chráněn. Navíc se tak rapidně nemění tloušťka přístroje... 0

Stanislav Forejt

07 | 05 | 14 08:57
Jo, David už posílal fotky, vypadá to luxusně. Ještě projedu současnou nabídku, ale asi taky pořídím toto. 0

vojta66

06 | 05 | 14 09:56
Používám toto a jsem spokojen celkem: http://www.digi-hity.cz/nillkin-fresh-folio-pouzdro-black-pro-nokia-lumia-1520 0

Jindřich Lukeš

06 | 05 | 14 09:32
ted si to trefil naprosto přesně, nejlepší je to bez pouzdra....celkem se "těším" až to mé žluté bude v takovém stavu, že jej nebudu moc používat 0

adamec.jakub

06 | 05 | 14 09:26
Zprvu jsem se toho obával, ale při používání jsem zjistil spíše opak - tlačítka nacházím mnohem jistěji, než bez pouzdra, protože otvory lépe navedou k tlačítkům. Samozřejmě je vše otázka zvyku. Na druhou stranu si vždycky užívám chvíle, kdy telefon není v pouzdru, protože v pouzdře zaniknou křivky a tenký profil 1520. 0

Jindřich Lukeš

06 | 05 | 14 00:33
Osobně mi na tomto typu pouzder vadí zapadlá tlačítka. 0

adamec.jakub

06 | 05 | 14 00:18
Je to přímo Nillkin Super Frosted Nokia Lumia 1520 bílé např. http://pouzdra-mobily.heureka.cz/pouzdro-nillkin-super-frosted-nokia-lumia-1520-bile/ 0

Moravaczech

05 | 05 | 14 23:49
Pouzdro vlastnim - doporucuji. Dvs 0

Jindřich Lukeš

05 | 05 | 14 23:28
pošli prosím odkaz na konkrétní model.... 0

adamec.jakub

05 | 05 | 14 23:16
Hodně jsem uvažoval o tomto pouzdru, ale odradila mě právě cena a na zahraničních serverech diskutovaná relativně slabá ochrana. Nakonec jsem jako dočasnou variantu pro prvních pár dní s 1520 zvolil plastovou vaničku od NILLKINu a musím se přiznat, že na telefonu už zůstala. Zpracování, ochrana - vše perfektní, i když není chráněn displej (to jsem vyřešil fólií). Rozhodně doporučuji a to nejen kvůli směšné ceně, možná i navrhuji k případnému testu. 0

Jindřich Lukeš

05 | 05 | 14 12:01
Dnes si představíme originální pouzdro Nokia CP-623 pro telefony Nokia Lumia 1520. Na první pohled se jedná o elegantní příslušenství telefonu, ale dokáže obstát i v náročnějších podmínkách a váš přístroj skutečně ochránit? http://wmmania.cz/clanky/hardware/recenze-nokia-cp-623-originalni-pouzdro-pro-lumii-1520/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17