Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia Lumia 1520 – Nejvybavenější Nokia všech dob

V této obsáhlé recenzi si představíme jedno z nejvybavenějších zařízení současnosti, které nabídne vysoký výkon, výbornou výdrž, obrovský displej, kvalitní fotoaparát a řadu dalších vylepšení. Zaměříme se také na praktické využití takto velkého přístroje s Windows Phone a možnosti jeho pohodlného ovládání.

Nokia Lumia 1520 je jedním z nejočekávanějších zařízení letošního roku. Jedná se o první Lumii přicházející s aktualizací GDR3 umožňující použití těch nejmodernějších komponent. Z pohledu specifikací a výkonu se jedná o nejvybavenější Windows Phone přístroj, který může směle konkurovat i těm nejlepším zařízením s Androidem. Kromě samotného hardwaru byla velká očekávání vkládána také do operačního systému Windows Phone a jeho optimalizaci a praktické použitelnosti na zařízení s větší úhlopříčkou displeje.

Nokia Lumia 1520

V této recenzi se kromě standardního zhodnocení hardwarovým parametrům zaměříme především na praktickou využitelnost a ergonomii ovládání tohoto přístroje a operačního systému. Přeci jen v oblasti Windows Phone se jedná o něco zcela nového a doposud neznámého.

Nokia Lumia 1520 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Rozměry a hmotnost

Každá recenze obvykle začíná popisem příslušenství, které se nachází v prodejním balení. Vzhledem k tomu, že se množství příslušenství u jednotlivých výrobců bez ohledu na cenu přístroje v podstatě neliší (nabíječka, microUSB kabel a sluchátka s mikrofonem) a doby, kdy bylo možné nalézt v krabičce alespoň kožené pouzdro, jsou dávno pryč, rozhodli jsme se tuto kapitolu zcela zrušit. U Lumie 1520 je však třeba poznamenat, že přiložená sluchátka hrají z pohledu základního příslušenství nadstandardně a pokud vám „pecky“ vyhovují (=nenáročný posluchač), pravděpodobně nebudete potřebovat jiné. A nyní již k samotnému přístroji.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Když jsem jej poprvé vybalil z krabičky, byl to doslova ohromující pocit. Na první pohled je Lumia 1520 skutečně obrovská a to i přesto, že ji máme k dispozici v černé barvě, která působí opticky menším dojmem než její barevné alternativy. Na druhou stranu vzhledem k papírovým parametrům, které udávají pro telefon až neuvěřitelných 162,8 x 85.4 x 8.7 mm, se v ruce nezdá tak obrovská. V případě rozměrů je však první dojem zavádějící a je třeba přístroj delší dobu používat, aby si uživatel zvykl a až následně mohl cokoliv objektivně hodnotit. Po 14ti dnech používání mám pocit, že přístroj není tak velký, jak se původně zdálo a na větší rozměry se dá v rámci možností celkem zvyknout. Alespoň tak, že se po vytažení z kapsy neleknu, cože to vlastně držím v ruce :). Zajímavé je také srovnání s ostatními přístroji, které se nyní zají opravdu malé. Třeba taková Lumia 925, která rozhodně nepatří mezi nejmenší přístroje, je v porovnání s Lumií 1520 skutečný drobeček.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520
Porovnání s Lumií 925

Pří praktickém používání mě nejvíce překvapila hmotnost. Specifikace udávají úctyhodných 209 g, což se zdá jako hodnota pro běžné používání velmi nepříjemná. Ve skutečnosti jsem byl ale mile překvapen, jelikož vzhledem k velikosti přístroje je hmotnost naprosto přirozená a nikdy nebyla limitujícím prvkem, který by práci s přístrojem nějak zásadní zhoršoval.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Kladně hodnotím také tloušťku přístroje, která je 8,7 mm, což je velmi příjemné.

 

Skladnost a mobilita

Jedna z nejčastějších otázek, na kterou jsem během testování odpovídal, zněla, jak se přístroj vlastně nosí. Má odpověď byla pro mnohé překvapením. Lumia 1520 se totiž bez větších problémů vejde do kapsy u pánských kalhot a s jejím nošením jsem neměl žádné potíže. Samozřejmě jsou větší rozměry znát, ale menší tloušťka problém trochu kompenzuje. S telefonem v kapse kalhot se dá dokonce i pohodlně usadit za volat auta. Pokud byste však chtěli dělat např. dřepy, nebo si zavázat tkaničky u bot (v podřepu), telefon v kapse již rozhodně ucítíte.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520
Porovnání se 7" tabletem ASUS Nexus 7 a 4,3" Nokií Lumií 820

 

Design a dílenské zpracování

Z pohledu designu Nokia stále vsází na svůj koncept pocházející z Lumie 800. Tedy unibody (z jednoho kusu) tělo vyrobené z polykarbonátu, do něhož je vložen celý vnitřek přístroje vč. displeje. Hodnocení designu je velmi subjektivní a nechám proto na každém, aby zhodnotil, zdali je tato cesta správná či nikoliv. Osobně mi připadá, že Lumií s tímto designem bylo již zbytečně moc a je třeba se opět posunout o kousek dál. Lumia 1520 v podstatě kombinuje tělo Lumie 720 (úzké hrany zaoblené po obvodě celého přístroje) s jemně vystouplým fotoaparátem na zadní straně á la Lumia 925.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Jedno se však polykarbonátové unibody konstrukci upřít nedá. I přes relativně malou tloušťku je tělo přístroje dokonale tuhé, vše lícuje a nikde nic nevrže. U takto velkého přístroje je to až neuvěřitelné. Dílenské zpracování je tedy na velmi vysoké úrovni.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Lumia 1520 je k dispozici v černé, bílé, žluté a červené barvě. Kromě červené jsou všechny varianty matné. Fotografie barevných variant naleznete v samostatném článku věnovaném prvním zkušenostem: Nokia Lumia 1320 a 1520: První pohled a obsáhlé praktické zkušenosti.

Nokia Lumia 1320 vs. 1520 Nokia Lumia 1320 vs. 1520 Nokia Lumia 1320 vs. 1520 Nokia Lumia 1320 vs. 1520

 

Ergonomie ovládání

Za zcela zásadní otázku v případě takto velkého přístroje považuji ergonomii ovládání. Než se pustím do jejího hodnocení, je třeba říci, že zařízení typu phablet stále chápu jako primární zařízení vhodné pro běžné každodenní používání, a to vč. vykonávání běžných činností jako je telefonování, psaní SMS apod.. Aby bylo možné tyto požadavky uspokojit, je nutné přístroj stále nosit u sebe, tedy v kapse či pouzdře na opasku, nikoliv v tašce či batohu. Pokud máte na koncept phabletu jiný pohled, či jej plánujete využít jako sekundární zařízení, nebude toto hodnocení zcela relevantní.

 

Z předchozí kapitoly věnované rozměrům a hmotnosti je zřejmé, že ergonomie ovládání nebude příliš dobrá. Skutečnost je však bohužel ještě mnohem horší a obrovský displej si tak vybírá svou daň především z pohledu ovládání.

V podstatě se dá říci, že Nokia Lumia 1520 není ovladatelná jednou rukou. Pokud totiž přístroj uchopíte tak, aby vám nevypadl z ruky a zároveň jste jej mohli alespoň v rámci možností ovládat, ani s velmi dlouhými prsty neobsáhnete celý displej. Osobně mám relativně velkou ruku, a i přesto jsem měl problém napsat obyčejnou SMS. Například písmeno „a“ na softwarové klávesnici je tak daleko, že jsem musel ruku vždy trochu posunout, abych na něj dosáhl. Pokud máte menší ruce či kratší prsty, je takřka bez šance SMS jedním prstem vůbec napsat. Z tohoto faktu plyne, že horní třetina až polovina displeje je pro jednu ruku v podstatě nedostupná.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Při praktickém používání ale běžné ovládání systému až tak komplikované není. Dlaždice na ploše je možné si libovolně uspořádat tak, aby ty často využívané byly dobře dosažitelné u pravého dolním rohu displeje a ty spíše informačního charakteru na opačné straně. Většina systémových aplikací je také relativně snadno ovladatelná. Mezi jednotlivými kartami můžete přesouvat vodorovným pohybem prstu a potřebnou položku v delším seznamu si naopak posunete svislým pohybem. Drobné problémy jsou ale s těmi nejaktuálnějšími položkami, jako jsou například nové e-maily. Ty jsou totiž řazeny od shora a pro jejich otevření tak bude nutné celou ruku posunout nebo použít druhou.

Nokia Lumia 1520

Abych však pouze nekritizoval, pokud se přístroj uchopí oběma rukama, stane se ovládání velmi příjemné a pohodlné, v režimu na šířku je to pak skutečná lahůdka. 6“ uhlopříčka je pro ovládání dvěma prsty takřka ideální. Bez problémů dosáhnete do však míst na displeji a na prostorné softwarové klávesnice se výborně píše.

Podtrženo sečteno, pokud svůj telefon potřebujete často ovládat pouze jednou rukou, Lumia 1520 vás bude velmi limitovat a většina běžných činností jako je například napsání SMS bude překvapivě obtížné. Pokud však pro ovládání použijete obě ruce, zažijete dokonalý komfort a pasní na softwarové klávesnici bude doslova zážitek.

K této problematice si dovolím ještě jeden praktický postřeh. I když je ovládání jednou rukou dosti nepohodlné, někdy prostě není na výběr. V této situaci potřebujete palcem pravé ruky obsáhnout co největší část displeje, a přístroj tak v ruce trochu posouváte. Tato situace je poměrně nebezpečná, jelikož je velmi snadné přístroj upustit. Především kvůli větší šířce nemůžete prsy zapřít o protější hranu a velký a těžký přístroj tak jen volně leží na vaší ruce. Běžně pak stačí jen drobný poryv větru a telefon je na zemi.

 

Tlačítka

Velmi špatnou ovladatelnost přístroje jednou ruku bohužel nevylepšují ani tlačítka. Kvůli rozměrnému displeji byla trojice dotykových tlačítek vytlačena až téměř ke spodní hraně přístroje. Neproblematičtější je stisk nevzdálenějšího tlačítka v podobě šipky zpět, která je při běžném držení přístroje v celkem nešikovném úhlu a palec pravé ruky je třeba hodně vytočit. Ve většině případů tak budete mít tendenci si přístroj v ruce posunout, aby bylo možné na tlačítko lépe dosáhnout. Pokud však uchopíte přístroj více za spodní část, stane se značně nevyvážený a bude mít tendenci přepadávat.

Nokia Lumia 1520

Pochválit nemohu ani klasická hardwarová tlačítka umístěná typicky na pravé straně přístroje. Jsou totiž poměrně úzká a zapadlá (zejména zapínací), což výrazně zhoršuje jejich hmatové rozpoznání. U spouště fotoaparátu se mi také relativně často stávalo, že jsem si nebyl jist, jestli jsem ji skutečně zmáčkl. V závislosti na zkušenostech s desítkami předchozích modelů Nokie je ale nutno poznamenat, že tento problém nemusí nutně postihovat všechny kusy, ale jen některé série. Bohužel Nokia má v tomto směru v poslední době trochu problémy s dodržím kvality dílenského zpracování.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

 

 

Displej

Tou nejdůležitější a nejlákavější částí Lumie 1520 je samozřejmě displej. Obrovský 6“ IPS LCD displej s FullHD (1920*1080 ) rozlišením nemůže žádného mobilního nadšence ponechat chladným. To, že Nokia do svých špičkových zařízení osazuje ty nejkvalitnější displeje, je známý fakt a ani v případě tohoto modelu neudělala výjimku.

Nokia Lumia 1520

Více než dostatečné FullHD rozlišení zvládne zajistit dokonalou jemnost grafiky i na větší uhlopříčce. Displej Lumie 1520 (368 ppi) je dokonce jemnější než v případě Lumie 920 (332 ppi), iPhonu 5S (326 ppi) a dokonce i iPadu mini s retina displejem (324ppi).

Kromě velikosti a jemnosti nabídne displej také syté a intenzivní barvy, které jsou však stále dostatečně věrohodné, jelikož se jedná o technologii IPS. V tomto případě je zajímavé sledovat, jak moc byl displej vylepšen oproti svému předchůdci, taktéž IPS displeji Lumie 920. Má podstatě sytější barvy a tmavší černou. Abych byl zcela objektivní, intenzita barev a podání černé se nedá srovnávat s AMOLED displeji (např. u Lumie 925), které v tomto oboru kralují, ovšem za cenu horší věrohodnosti a podání bílé. Je tedy na každém, aby si zvolil technologii, která jeho oku lépe padne. (V poslední době jsou odbornou veřejností lépe hodnoceny IPS displeje především kvůli své věrohodnosti).

 

Displej Lumie 1520 je vybaven i dalšími pokročilými technologiemi, které jsou u vyšších modelů Nokie standardem. Za zmínku stojí například možnost ovládání displeje dlouhými nehty či v rukavicích, výborná čitelnost na přímém slunci, možnost nastavit teplotu barev, zaoblení hran pro lepší ovladatelnost a přítomnost Corning® Gorilla® Glass zvyšující odolnost displeje. Bohužel v tomto případě byla použita pouze druhá generace „Gorilly“, která velmi špatně odolává vlasovým škrábancům.

Pokud vám připadá, že nic lepšího již od displeje čekat nelze, Nokia vás překvapí, protože přidala ještě jednu bezkonkurenční „vychytávku“. Její displej je totiž “Asertivní“. Co to v praxi znamená? Jedná se o novou technologii vyvinutou společností Apical, která výrazně zlepšuje čitelnost na přímém slunci a zároveň zajišťuje vyšší úsporu baterie. Princip této technologie vychází z možnosti regulovat intenzitu podsvícení pro jednotlivé pixely a nikoliv pro celou plochu displeje jako u většiny ostatních zařízení. Pokud tedy na displej dopadá hodně světla, automatika zvýrazní barevné pixely (lepší čitelnost) a zároveň ponechá černé pozadí v původím nastavení (úspora baterie). Více se o této technologii dočtete v samostatném článku, který připravujeme.

Objektivně lze tedy říci, že Lumia 1520 je vybavena jedním z nejlepších, ne-li zcela nejlepším displejem na současném trhu mobilních zařízení.

 

Hardware a výkon

Pryč jsou ty časy, kdy Windows Phone zařízení přicházela na trh s více jak rok starým hardwarem. Jasným důkazem je právě Lumie 1520, která je vybavena tím nejlepších, co současný vývoj nabízí.

Nokia Lumia 1520

Základem je aktuálně nejvýkonnější čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon™ 800 s taktem 2,2 GHz doplněný o 2GB operační paměti RAM. Rychlost a odezva systému je tak na velmi vysoké úrovni a v podstatě se nemůže rovnat se žádnými konkurenčními zařízeními. Více jsme se této problematice věnovali v samotném článku: Je Windows Phone nejrychlejší a nejlépe optimalizovaná platforma?

Vnitřní paměť má velikost 32 GB a díky větším rozměrům těla přístroje je osazen i slot pro paměťovou kartu o maximální kapacitě až 64 GB. O místo tedy nouze rozhodně nebude. Pokud by to přeci jen někomu nestačilo, k dispozici je i virtuální prostor ve službě Skydrive (7GB) s možností rozšíření (za poplatek).

 

Baterie a výdrž

Velmi příjemným překvapením je výdrž přístroje. I přes nejmodernější a nejvýkonnější hardware dosahuje Lumia 1520 nejlepších výsledků ze všech Windows Phone přístrojů a rozhodně patří na nejvyšší příčky i v mutliplatformním srovnání. Velký podíl na tom má unikátní technologie displeje a především obrovská baterie s kapacitou 3400 mAh.

Pokud Lumii 1520 srovnám (při běžném provozu) s předchozími modely v podobě Lumie 920/925, vydrží zhruba dvakrát déle. V praxi to znamená, že v situacích, kdy mi Lumia 920 vydržela sotva do večera, vystačí Lumia 1520 s baterií do téhož večera, ale následující den. Ve velmi náročném pracovním nasazení tak zvládne bez sebemenších problémů celý den. Spíše si troufám tvrdit 1-1,5 dne. Pokud přístroj používáte standardně, 2-2,5 by neměla být nepřekonatelná hranice. Naopak pokud jej příliš nepoužíváte (minimálně se připojujete k datové síti a spíše telefonujete), zvládne vydržet i 3 dny celkem s přehledem.

Potěší také podpora bezdrátového nabíjení, které je velmi praktické a návykové. Nejedná se sice obecně o žádnou stěžejní funkci, ale v praxi má rozhodně smysl. Pokud jste jej zatím neměli možnost dlouhodobě vyzkoušet, jednoznačně to doporučuji, protože „kdo nevyzkouší, nepochopí v čem je tak přínosné“.

 

Fotoaparát

Nokia Lumia je vybavena PureView fotoaparátem s rozlišením 20 MP, který nabídne dvojnásobný (bezztrátový) zoom. Sensor má velikost 1/2.5“ a světelnost f/2.4. Při focení za zhoršených světelných podmínek přijde vhod optická stabilizace a duální LED blesk.

Nokia Lumia 1520

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že Lumia 1520 nabízí stejný fotoaparát jako Lumia 1020 pouze s polovičním rozlišením (Lumia 1020 = 41 MP), není tomu tak. V obou případech se sice jedná o stejnou technologii PureView, ta je však tvořena rozdílným hardwarem. Aby bylo možné zachovat tenkost těla Lumie 1520, byl použit menší sensor o velikost 1/2,5“ (Lumia 1020 = 1/1,5“) s trochu horší světelností objektivu f/2.4 (Lumia 1020 = 1/2.2). Dalším rozdílem je blesk, který je standardní 2xLED (Lumia 1020 = Xenon). Jednu obrovskou výhodu však Lumia 1520 má a tou je rychlost. Díky výkonnému 4-jádrovému procesoru a polovičnímu rozlišení je možné fotoaplikaci používat zcela standardně bez zbytečně velkých prodlev. Focení s Lumií 1520 je tak velmi podobné např. Lumii 920.

Z výše uvedených parametrů je zřejmé, že králem fotomobilů zůstává Lumia 1020, což potvrzují i praktické testy. Z prvních desítek pořízených fotografií však lze objektivně říci, že Lumia 1520 nabízí druhý nejlepší fotoaparát mezi všemi současnými telefony. O pravdivosti tohoto tvrzení se můžete přesvědčit na vlastní oči. Zde přikládám samostatný odkaz, kde najdete přes 50 fotografií v originální kvalitě pořízených za růných světelných podmínek.

 

Software

Nokia Lumia 1520 je prvním přístrojem vybaveným aktualizací GDR3 od Microsoftu a doplňkovou nadstavbou Black od Nokie. Seznam novinek a vylepšení naleznete v samostatných článcích: GDR3: Přehled změn a vylepšení v třetí aktualizaci WP8 (aktualizováno)GDR3 (vývojářská verze) pro Windows Phone 8 - Praktické ukázky a zkušenosti a Nokia Black: Přehled vylepšení v následující aktualizaci od Nokie.

Za zmínku rozhodně stojí přítomnost notifikací na Glance Screen (uspaném zařízení), které této nadstavbě dávají zcela nový rozměr.

Zapomínat by se nemělo na nepřeberné množství exkluzivních aplikací, která Nokia nabízí. Recenze většiny z nich naleznete v softwarové sekci našeho webu. V poslední aktualizaci se můžete těšit také na několik novinek jako například vylepšená galerii fotografií Storyteller, pokročilá fotoaplikaci Nokia Camera s možností ukládání do RAW a mnoho dalších.

Jistě vás bude také zajímat, jak si s velkou uhlopříčkou displeje poradí samotný operační systém Windows Phone a zdali bude vůbec použitelný a efektivní. Jelikož je to téme na "delší povídání", dovolím si opět nabídnout samostatný článek: Má Windows Phone smysl na zařízeních s větší úhlopříčkou?

 

Cena

Cena za tento model rozhodně není lidová, vzhledem ke špičkové výbavě ji považuji za odpovídající a srovnatelnou s konkurenčními modely.

Nokia Lumia 1520 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Nokia Lumia 1520 poskytuje server Heureka.cz

 

Klady a zápory

+ Displej (velikost, rozlišení, barvy, jemnost, čitelnost na slunci)
+ Výkon (odezva systému, spouštění aplikací, hraní her)
+ Výdrž (2 dny běžného provozu)
+ PureView fotoaparát (2. nejlepší fotoaparát u mobilních zařízení)
+ Prémiové aplikace zdarma (HERE Drive+ a další)
+ Kapacita vnitřní paměti (32GB) vč. slotu na microSD (64GB)
+ Bezdrátové nabíjení

- Rozměry a hmotnost
- Ergonomie
- Optimalizace aplikací pro větší displeje

 

Hodnocení a závěr

Nokia Lumia 1520 je špičkově vybavený phablet, který je na samém vrcholu současného technologického vývoje. Nokia tímto zařízením jasně ukazuje, že stále patří mezi nejlepší výrobce na světě a že systém Windows Phone již není limitujícím prvkem pro výrobu dobře vybavená zařízení. V Lumii je navíc využito několika speciálních technologií, které konkurence zatím nemá (případně je využívá jen minimálně). Jedná se například o již relativně starou technologii umožňující ovládat displej v rukavicích, ke které se letos přidala asertivní technologie displeje zajištující úsporu energie a perfektní čitelnost na slunci. Bezkonkurenční je také fotoaparát, který překoná pouze starší sestra (Lumia 1020) a zapomínat bychom neměli ani na bezdrátové nabíjení, které je velice užitečné a návykové.

Daní za maximální výbavu a obrovský displej jsou větší rozměry a hmotnost, které výrazně limitují možnosti ovládání především jednou rukou. Přístroj je také méně skladný a hůře se nosí např. v kase u kalhot. Tyto skutečnosti jsou však z podstaty zařízení označovaného jako phablet zřejmé a uživatel s nimi při nákupu počítá. Pokud bych měl zmínit nějaká skutečná negativa týkající se hardwaru, budou to snad jen hmatově hůře rozeznatelná tlačítka na pravém boku.

Samostatnou kapitolou je ovšem operační systém Windows Phone a jeho využitelnost na takto velké úhlopříčce. Jelikož se jedná o celkem obsáhlou problematiku, doporučím spíše přečtení samostatného článku věnovanému tomuto tématu: Má Windows Phone smysl na zařízeních s větší úhlopříčkou?. Souhrnně se však dá říci, že jediným skutečným problémem je optimalizace aplikací třetích stran pro větší uhlopříčku a rozlišení displeje. Bude tedy ještě nějaký čas trvat, než budou ty nejdůležitější aplikace přizpůsobeny a zvládnou využít potenciál takovéhoto zařízení.

Obecně lze Nokii Lumii 1520 doporučit všem mobilním nadšencům a uživatelům, kteří požadují maximum funkcí a jsou ochotni akceptovat větší rozměry a hmotnost.

Komentáře (8)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

marek1

20 | 12 | 13 08:22
NN, domluveni nejsme Vztah Smartmanie a WMManie není žádný. Vztah můj a Smartmanie je ten, že provozuju SmartServis OK. Fakt dobra prace, rad chodim na vas web. 0

Jindřich Lukeš

19 | 12 | 13 23:45
NN, domluveni nejsme Vztah Smartmanie a WMManie není žádný. Vztah můj a Smartmanie je ten, že provozuju SmartServis 0

marek1

19 | 12 | 13 23:31
Pekna recenze Jindro. Skoda, ze nedelas videopohled jako Jirka Hrma na Smartmanii. Nebo to mate nejak dohodnute ? Mimo tema: Jaky vlastne je vztah Smartmanie a tvého webu? Chodim sem rad, protože pod clankem zde netroli Android, IOS fans. Diky. 0

-HoNY-

19 | 12 | 13 00:37
Mohl bych poprosit o screeny z nastavení -> systém -> bonusy + info; síť+? Zatím jsem neměl čas to komplet přečíst, ptám se proto, že bych to chtěl srovnat s tím, co nabízí GDR3 Preview for developers a k tomu ruční updaty přes Phone System Updater (nechci to zakřiknout, ale konečně mi jede vše jak má a nic to nezabordelilo). 0

vojta66

18 | 12 | 13 11:24
Výborná recenze. Je vidět, že autor to neviděl z rychlíku....úsporný a fundovaný text. 0

Jindřich Lukeš

18 | 12 | 13 10:20
Myslíš z Glance screen nebo Lock screen? Z Glance by to asi jít nemělo, aby sis neprobouzel pořád telefon, ale z LS by to byla zajímavá funkce. Ve WP8.1 je plánované, že gestem půjde na LS zobrazit historie notifikací. 0

Refael

18 | 12 | 13 05:46
Dobrá recenze. Včera jsem si okusil 1520tku a překvapivě mi sedla do ruky. Palcem jsem obsáhl 3/4 plochy displeje vodorovným směrem. Jen mi trošku mrzí, že vlastnost Glance Screen nevyužívá Nokia naplno. Proč nelze už ze zamykací obrazovky ťápnutím na ikonky přejít rovnou do dané aplikace zmeškaných událostí? To je mi záhadou. 0

Jindřich Lukeš

18 | 12 | 13 01:15
V této obsáhlé recenzi si představíme jedno z nejvybavenějších zařízení současnosti, které nabídne vysoký výkon, výbornou výdrž, obrovský displej, kvalitní fotoaparát a řadu dalších vylepšení. Zaměříme se také na praktické využití takto velkého přístroje s Windows Phone a možnosti jeho pohodlného ovládání. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-nokia-lumia-1520/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17