Než se pustíme do vlastní recenze Nokie Lumie 520, je třeba si připomenout, že se jedná již o 4. exkluzivní recenzi v řadě, kterou vám WMMania.cz přináší jako první v ČR. Celá tato série odstartovala modelem Lumia 920, u kterého jsme publikovali i vlastní rozsáhlý článek o praktických zkušenostech, a pokračovala Lumií 820 a 620.
Přístroj můžete zakoupit v internetovém obchodě:
Nokia Lumia 520 je posledním modelem, který rozšiřuje a zároveň uzavírá celé portfolio Nokie v oblasti zařízení s operačním systémem Windows Phone 8. Dle číselného označení je zřejmé, že Lumia 520 patří na nejnižší stupínek v rodině Lumií. Tomuto označení by měla odpovídat hardwarová výbava a cena. Jak si ale dále v této recenzi ukážeme, od modelu 620 se až tak zásadně neliší a spíše mu konkuruje.
Základní balení
Tato kapitola patří do každé recenze spíše z formálních důvodů. Prodejní balení jednotlivých modelů se totiž v podstatě neliší. Vždy je k dispozici pouze to nejnutnější, tedy základní manuál, nabíječka, datový kabel a sluchátka s mikrofonem. Jediný rozdíl lze občas spatřit v kvalitě dodávaných sluchátek. U Lumie 520 se však nejedná o žádné překvapení. K dispozici jsou pouze úplně obyčejná sluchátka, která spíše využijete k telefonování, nežli k poslechu hudby.
Nový designový směr
U posledních zařízení z portfolia Nokie se ukazuje, že populární design přicházející v podobě Lumie 800 je již okoukaný a nová zařízení vyžadují inovaci a nový směr. A právě tento směr přichází spolu s Lumií 520 a 720, které jsou si sice navzájem velmi podobné, ale od ostatních Lumií se designově zcela zásadně liší. Na první pohled je možné zaznamenat podstatně ostřejší (hranatější) tvar těchto přístrojů a je zřejmé (např. z modelu Lumia 928), že Nokia bude v tomto směru i nadále pokračovat.
Zdali je tento krok správný a nová zařízení jsou hezčí než ta předchozí, nechám na vašem zhodnocení. Mně osobně se se tento styl líbí podstatně více. Lumia 520 je z pohledu designu velice povedená a na první pohled vypadá velice hodnotně, což v této třídě rozhodně není pravidlem.
Výhodou je také široká nabídka barevných variant, které Nokia již tradičně nabízí. Ze zkušeností s předchozími modely je však otázkou, kolik z těchto barev bude dostupných na našem trhu. Prodejci totiž pečlivě zvažují, které barvy do své nabídky zařadit. S jistotou lze ale říci, že k dispozici bude klasická černá a bíla varianta. U ostatních barev to zatím takto dopředu říci nelze.
Slušné dílenské zpracování, horší materiály
Samotné dílenské zpracování je na relativně dobré úrovni. U testovaného zařízení jsem neobjevil žádný výraznější problém. Vše na sebe přesně lícovalo a nikde nic nepovrzávalo. O poznání hůře však hodnotím použité materiály. Je samozřejmé, že cena se někde musí projevit, ale u Nokie jsme přeci jen v tomto směru zvyklí na vyšší standard. Např. nedávno testovaný Huawei Ascend W1 je z pohledu použitých materiálů o třídu lepší. Na druhou stranu, pokud Lumii 520 porovnáme s konkurencí napříč platformami, jednoznačně patří do té lepší poloviny.
Dobrá ergonomie
Lumia 520 patří mezi relativně malá a lehká zařízení (119.9 x 64 x 9.9 mm, 124 g) a tím pádem je zde ergonomie podstatně lepší než u dnes populárních 5“ modelů. Jednou rukou tak bez problému obsloužíte celý displej a přístroj krásně padne do dlaně. Dobrému držení přispívají i zaoblené hrany a mírně vypouklá záda. Pochvalu si také zaslouží umístění zapínacího tlačítka přibližně doprostřed pravé strany, což je jednoznačně nejlepší řešení. A právě zde by se měli ostatní výrobci, kteří věčně umisťují zapínací tlačítko na horní hranu, inspirovat.
Pozitivně lze také hodnotit povrchovou úpravu těla přístroje. Kryt sice není pogumovaný, ale je alespoň matný (bílá varianta) a jemně zdrsněný a přístroj tak nemá tendenci z ruky tolik vyklouzávat.
Jedinou připomínku, která se ani tak ergonomie netýká, mám k velmi složitému přístup do útrob zařízení. Pokud tedy budete chtít vložit SIM nebo paměťovou kartu, je třeba se obrnit trpělivostí. Zadní kryt totiž tvoří „vaničku“, do které se displej s celým přístrojem vloží a zacvakne. Displej se tak dostane do úrovně obvodových hran, a jelikož nikde neobsahuje žádný výlisek na nehet, ven jej budete dostávat jen velmi obtížně. Nejsnazší postup tak spočívá v jemném zatlačení nehtu mezi displej a hranu zadního krytu v horní časti přístroje a následné zatlačení na krycí sklíčko čočky fotoaparátu.
Standardní výdrž
Kapacita baterie se zastavila na hodnotě 1430 mAh, což je spíše lepší průměr. Výsledná výdrž přístroje se dá charakterizovat zcela stejně. Při běžném nenáročném používání vydrží bez problému 2-3 dny. Pokud jej ale budete výrazněji (např. pracovně) zatěžovat, výdrž se zkrátí na polovinu. Při běžném (v mém případě poměrně náročném) používání jsem ale nikdy neměl problém s tím, aby přístroj přečkal celý den až do večera.
Dostatečný výkon
O chod zařízení se stará dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon™ S4 taktovaný na frekvenci 1 GHz. Ačkoliv se na první pohled může zdát tento hardware již poměrně zastaralý, v kombinaci s výborně optimalizovaným systémem Windows Phone 8 nabízí velmi slušné výsledky. Pokud jej porovnáme s dražšími modely, rozdíl je patrný, ale v případě Windows Phone nijak zásadně. Stále platí, že i nejméně výkonné zařízení s WP v rychlosti hravě překová jakékoliv zařízení s Androidem za dvojnásobnou cenu.
Jediným omezením je v případě Lumie 520 velikost operační paměti. Ta má totiž hodnotu 512 MB, což ji posouvá na hranici minimálních hardwarových požadavků pro tento systém. V praxi to znamená, že si na tomto přístroji nezahrajete ty nejnáročnější hry. Vlivu na aplikace se obávat nemusíte.
Drobnou nevýhodou je také absence NFC, které však v našich končinách stále není příliš využitelné.
8GB paměti
Velkou pochvalu Nokia zaslouží za správnou volbu velikosti vnitřní paměti. 8 GB (4,74 GB volného místa) je totiž pro plnohodnotné používání Windows Phone 8 naprostý základ. Menší paměť je vzhledem ke kapacitním nárokům systému a nemožnosti přesouvat aplikace na paměťovou kartu velkým problémem. Je dobře, že se Nokia dokáže z problémů svých loňských modelů poučit a letos stejnou chybu již neopakuje. To se bohužel nedá říci o konkurenci (HTC 8S, Huawei Ascend W1), která své modely vybavila pouze 4 GB (uživatel tak má k dispozici pouze 1,3 GB).
Zapomínat by se také nemělo na slot na paměťové karty, který je i zde součástí zařízení.
Rozpačitý displej
Jednou z oblastí, kde se cena přístroje projevila, je displej (4 '', 800 x 480 bodů). Ačkoliv se jedná o displej typu IPS, barevné podání je spíše průměrné. Doslova zklamáním je černá barva a celkové řešení „svrchní odrazové“ vrstvy. Jak jistě víte, displej se skládá z celé řady vrstev a fólií, které utvářejí jeho výsledné vlastnosti. Displej u Lumie 520 má však v poslední vrstvě (na kterou se reálně díváme) poměrně světlou a lesklou fólii, která má pravděpodobně za cíl zlepšit intenzitu jednotlivých barev. Bohužel v případě černé vzniká naprosto opačný účinek. Lesklá šedá vrstva je patrná i při první pohledu na vypnuté zařízení. Displej je dokonce tak lesklý, že jej můžete použít jako zrcátko, z čehož zejména ženy budou mít velkou radost :) Ačkoliv může být tato „funkce“ pro mnohé přínosná, za letních slunečních dní způsobuje značné problémy s čitelností displej. Odlesky displeje se sice dají do určité míry regulovat intenzitou podsvícení, není to však zdaleka ideální řešení.
Podprůměrný fotoaparát
Ačkoliv si Nokia zakládá na kvalitě fotoaparátů ve svých přístrojích a například Lumia 920 stále nemá na trhu konkurenci, v případě Lumi 520 nejsou výsledky příliš oslnivé. Samozřejmě že se jedná o levné zařízení a výrobce musel někde trochu slevit, u fotoaparátu ovšem dle mého názoru slevil už trochu moc. Nejenže zcela chybí přisvětlovací dioda, která je velmi praktická i jako příruční svítilna, ale výsledné fotografie patří spíše k těm podprůměrným. Za dobrých světelných podmínek samozřejmě pořídíte relativně kvalitní snímek, ale pokud se podmínky zhorší, zcela zásadně klesne i výsledná kvalita. Za horšího světla fotoaparát také poměrně obtížně a dlouze ostří.
U Lumie 520 také zcela chybí přední kamera vhodná především pro videohovory.
Velké množství kvalitních prémiových aplikací
Nespornou výhodou všech Lumií je doplňkový software. Nokia totiž nabízí nepřeberné množství aplikací s různorodým zaměřením, které dokáží zcela zásadně zvýšit přidanou hodnotu přístroje. Za zmínku stojí například plnohodnotná navigace, aplikace na správu vnitřní paměti vč. možnosti přesunout mapy na kartu nebo smazat dočasnou paměť apod. Hodnota bonusového softwaru se reálně pohybuje v jednotkách tisíc korun, což Lumii 520 zajišťuje výraznější konkurenční výhodu. V seznamu níže si stručně představíme několik doplňkových aplikací (text pochází z recenze Lumie 920). V případě navigace Nokia Drive + je bohužel bezplatná licence omezena pouze na Českou republiku a Slovensko. Mapy jiných zemí bohužel stáhnout nelze.
Nokia Autem+ (Nokia Drive+): Stěžejním softwarem v nabídce Nokie je jednoznačně automobilová navigace. V tomto směru Nokia připravila pro WP8 novou verzi (Plus), která obsahuje již všechny potřebné funkce (běh na pozadí, změna způsobu plánování, možnost vyhnout se placeným úsekům apod.). Aplikaci Nokia Autem+ tak můžeme s čistým svědomím prohlásit za plnohodnotnou automobilovou navigaci s offline mapami a možností jejich bezplatné aktualizace. Aplikace navíc nabízí velmi podobné funkce jako klasická komerční aplikace Navigon, která stojí 2070 Kč (+ příplatek za aktualizaci map). Kompletní souhrn funkcí, které Nokia Autem + nabízí, naleznete v samostatné recenzi: Nokia Drive +: Nová verze automobilové navigace pro Windows Phone 8.
Nokia Mapy (Nokia Maps): Další oblíbenou aplikací jsou mapy. Tato aplikace s příchodem WP8 však již nemá takový benefit, jelikož mapové podklady Nokie jsou základem výchozí mapové aplikace systému a to včetně možnosti jejich stažení pro využití offline. Prakticky je tak možné použít pouze lepší možnosti plánování tras a trochu propracovanější uživatelské rozhraní.
Nokia Doprava (Transit): Aplikace umožňující plánování cest v největších světových městech. Umí kombinovat pěší dopravu spolu s MHD a dalšími dopravními prostředky. U nás zatím příliš nefungující kvůli absenci jízdních řádů. Více informací zde: Nokia Transport - Pěší navigační aplikace využívající MHD.
Creative Studio: Umožňuje základní editaci fotografií (aplikace barevných filtrů, úprava světlosti, ostrosti apod.). Více zde: Nokia Creative Studio - Editor fotografií od Nokie.
Městské info (City Lens): Aplikace na principu augmented reality, která umožňuje pomocí zacílení fotoaparátu zobrazit informace o daných objektech.
Cinemagraph: Umožňuje vytvářet animované GIFy (obrázky). Vše funguje velice jednoduše. Pomocí aplikace a fotoaparátu přístroje zachytíte na několika snímcích určitý pohybující se objekt a aplikace následně snímky sloučí do jednoho, který se bude animovat.
Panorama: Povedená aplikace sloužící k automatické tvorbě panoramat. Smart Shoot: Tato aplikace pracuje podobně jako Cinemagraph. Po zmáčknutí spouště se vytvoří série snímků, kterou je poté možno procházet a následně vybrat ten nejlepší. Smart Shoot nejčastěji využijete při focení skupinových snímků, kde je velké riziko, že například někdo mrkne.
Další Nokia aplikace naleznete v samostatné sekci našeho webu.
Nízká cena
Aktuální cena Nokia Lumia 520 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) . Právě tato cena by mohla být značnou výhodou. Na druhou stranu v této kategorii panuje tvrdá konkurence v podobně HTC 8S, Huawei Ascend W1 nebo Lumie 620. Na přímé srovnání těchto čtyř zařízení se podíváme detailně v sérii několika článků, a proto zde jednotlivé rozdíly zatím nebudu popisovat.
Graf ceny produktu Nokia Lumia 520 poskytuje server Heureka.cz
Hodnocení
+ Cena
+ 8GB paměti + slot na paměťové karty
+ Rychlost a stabilita
+ Prémiové aplikace (v hodnotě několika tisíc Kč)
+ Design
- Méně kvalitní materiály (vzhledem ke standardům Nokie)
- "Lesklý" displej (horší čitelnost na slunci, černá barva)
- Fotoaparát
- Absence přisvětlovací diody a přední kamery
Závěr
Nokia Lumia 520 je zařízení, které přichází se zajímavým designem a především nízkou cenou. Díky dostatečné hardwarové výbavě nabídne slušný výkon a v kombinaci s operačním systémem Windows Phone 8 i výbornou spolehlivost a stabilitu. Velkou pochvalu si zaslouží především dostatečná kapacita vnitřní paměti (8GB) s možností jejího rozšíření o paměťové karty. Zapomenout také nesmíme na celou řadu prémiových aplikací.
Na druhou stranu lze u tohoto zařízení najít i řadu kompromisů, které logicky odrážení nízkou cenu. Za zmínku rozhodně stojí na slunci špatně čitelný displej, méně kvalitní fotoaparát a úplná absence přisvětlovací diody.
Obecně lze Lumii 520 hodnotit jako povedené zařízení, které ve své cenové kategorii zvládne hravě konkurovat jakémukoliv zařízení s Androidem. Pokud se však zaměříme pouze na trh s Windows Phone 8 přístroji , šance na úspěch se velmi snižují, a to především kvůli tvrdé konkurenci, kterou jsme zmínili v předchozí kapitole.
Přístroj můžete zakoupit v internetovém obchodě:
bear
31 | 08 | 13 20:19Jindřich Lukeš
30 | 08 | 13 21:37bear
30 | 08 | 13 21:11Jindřich Lukeš
29 | 08 | 13 22:43bear
29 | 08 | 13 21:13vlastik33095
27 | 07 | 13 21:08Jindřich Lukeš
26 | 07 | 13 21:13vlastik33095
26 | 07 | 13 20:48htcjirka
21 | 07 | 13 22:04mirofa
10 | 07 | 13 23:45Jindřich Lukeš
17 | 06 | 13 22:52micup
17 | 06 | 13 20:01Jindřich Lukeš
13 | 05 | 13 02:19