Sérii našich exkluzivních recenzí zakončíme posledním dostupným modelem X20 řady (620, 820 apod.), kterým je Nokia Lumia 720.
Tento model byl představen spolu s Lumií 520 (recenze) na konci února a s „drobnou“ dvouměsíční prodlevou jej od 15. 5. najdeme i na pultech českých obchodů. Z pohledu současného portfolia Nokie se jedná o jedno z „nejkontroverznějších“ zařízení, které sice spadá do střední třídy, ale tak trochu netradičně. Střední třída v případě Lumie 720 byla dosažena jakýmsi zvláštním „průměrem“, který se nyní pokusím vysvětlit.
Standardní zařízení střední třídy se v drtivé většině případů vyznačují tím, že mají „od všeho něco“. Jednotlivé funkce a výbava však není na tak vysoké úrovni, aby je bylo možné zařadit do té nejvyšší třídy a naopak je dostatečně dobrá na to, aby nespadaly mezi low-endy. V tomto směru je Lumia 720 jiná. Jako jeden z mála modelů střední třídy je totiž vybavena špičkovým tělem (dílenské zpracování, design, fotoaparát, baterie) se spíše low-endovým výkonem (1 GHz, 512 MG RAM). Ve výsledku tedy vzniká velmi ojedinělý „průměr“, který samozřejmě odráží i cenu.
Standardní balení
Tuto recenzi začneme typicky obsahem balení. Ačkoliv se jedná o standardní záležitost (nabíječka, USB kabel, sluchátka s mikrofonem), je na první pohled zřejmé, že Lumia 720 nepatří k nejvyšším modelům. Nokia totiž u těch dražších zařízení ladí s barvou přístroje i dodávané příslušenství (většinou alespoň sluchátka), v případě L720 je vše černé (a designově obyčejné).
„Dokonalý“ design
V každé recenzi zmiňuji, že posouzení designu jakéhokoliv přístroje je ryze subjektivní záležitost. V případě Lumie 720 si však dovolím připojit i svůj názor, který se po praktickém testování zcela zásadně změnil.
Když jsem 720tku viděl na prvních fotografiích, připadala mi jako velmi nudné zařízení bez nápadu, které se navíc velmi podobá své levnější alternativě (Lumii 520). Až do začátku praktického testování jsem tedy přístroji nevěnoval příliš pozornosti. Po prvním vybalení z krabičky mě však čekalo velmi milé překvapení. S odstupem času si dokonce trochám tvrdit, že se jedná o nejhezčí Lumii v historii.
Přístroj respektuje nový designový směr Nokie přicházející s podstatně hranatějšími a tenčími zařízeními, avšak stále s puncem určité originality a netradičnosti. Pokud jste Lumii 720 zatím nedrželi v ruce, dá se velmi snadno přirovnat k HTC 8X, které však bylo zbaveno všech svých (především ergonomických) nedostatků.
Lumia 720 bude k dispozici v tradičních barevných variantách: černá, bílá, modrá, červená, žlutá.
Perfektní dílenské zpracování
Ruku v ruce s povedeným designem jde také dílenské zpracování, které je v případě Nokie opět perfektní. Použité materiály působí velice kvalitně, vše přesně lícuje a díky matné povrchové úpravě přístroj v ruce neklouže. V této oblasti skutečně není co vytknout.
Unibody konstrukce a slot na paměťovou kartu
Výbornou tuhost celého těla zajišťuje unibody konstrukce, která je v tomto případě doplněna o jedno netradiční řešení. Lumia 720 je totiž první zařízení, kde naleznete pevné tělo vyrobené z jednoho kusu plastu a zároveň slot na paměťovou kartu. Ačkoliv se při pohledu na níže umístěnou fotografii zdá toto řešení, kdy je paměťová karta vkládána stejně jako SIM pomocí výsuvného šuplíčku, naprosto jednoduché, ve skutečnosti tomu tak není. Pro designéry muselo být velmi náročné uspořádat vnitřní prostor přístroje tak, aby bylo možné použít dva relativně velké šuplíčky. Tuto skutečnost podporuje i fakt, že žádný z konkurentů nic podobného nenabízí.
Výborná ergonomie
Výbornou ergonomii jsem již v předchozích odstavcích zmínil v souvislosti s HTC 8X a nyní se k ní ještě na chvíli vrátím. HTC 8X (recenze) je totiž velmi povedené zařízení, které bohužel doplácí na nedomyšlenou ergonomii (zapínací tlačítko nahoře, obecně nevýrazná ostatní tlačítka, úzké a relativně ostré hrany). V případě Lumie 720 se zdá, jakoby se Nokie poučila z chyb konkurence a u svého vlastního zařízení je odstranila. Zapínací tlačítko je totiž typicky umístěno na boční straně a celková hmatová rozpoznatelnost je velmi dobrá. I když se tělo přístroje po stranách postupně zužuje, výslední hrany jsou příjemně zaoblené a dostatečně široké na to, aby netlačily to prstů.
Zaoblený IPS displej s Gorilla Glass 2
Celkový výborný (visuální a ergonomický) dojem dotváří displej, který je opatřen odolným krycím sklem Gorilla Glass 2. Skutečnou odolnost tohoto skla jsme již v několika recenzích detailně probírali a závěr není příliš povzbudiví. Takto vybavený displej je sice odolnější vůči silnějším nárazům, ale naopak je velmi citliví na drobná poškození v podobně škrábanců. Hlavní výhodou toho řešení je však možnost vyrobit krycí sklo zaoblené, což je i případ Lumie 720. Takovýto displej nejen podstatně lépe vypadá, ale také se lépe ovládá.
Z pohledu parametrů samotného displeje je třeba zmínit, že se jedná o 4,3“ IPS panel s rozlišením 480x800 bodů. Velikost i rozlišení je naprosto dostačující a IPS technologie je typická svými klady (věrné barvy, slušná bílá) i zápory (méně intenzivní černá).
Čitelnost na přímém slunci je průměrná. Potěší však přítomnost vysoce citlivé dotykové vrstvy, které si poradí např. s ovládáním nehty a rukavicemi (stejná technologie jako u Lumie 920).
Pouze 1GHz a 512 MB RAM
Jak již bylo v samém úvodu této recenze zmíněno, právě použití méně výkonných komponent je příčinou, proč Lumia 720 spadá pouze do střední třídy, ačkoliv má v ostatních směrech podstatně vyšší ambice. Nokia se totiž (pravděpodobně s cílem stlačit cenu) rozhodla, že Lumii 720 vybaví jen 1 GHz dvoujádrovým procesorem a 512 MB operační paměti. V podstatě totožný hardware mají všechna low-endová zařízení (Huawei Ascend W1, Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 620 apod.), v jejichž recenzích jsem k výkonu (vzhledem k ceně) žádné větší výhrady neměl. V případě Lumie 720 je však velká škoda, že Nokia neosadila alespoň 1 GB operační paměti, protože právě RAM je limitujícím faktorem. V praxi se u některých náročných her může stát, že je nebude možné nainstalovat (např. Temple Run). Tento problém se naštěstí nevztahuje na žádné aplikace.
Celkově nelze výkon hodnotit jako nedostatečný. Díky výborné optimalizaci operačního systému vše běhá plynule a relativně rychle (oproti konkurenčním přístrojům např. a Androidem). Při porovnání s vyššími modely (L820, L920) je však nižší výkon na první pohled patrný.
Nepřehlédněte:
Recenze: Nokia Lumia 520: Nejlevnější zařízení s Windows Phone 8
První česká recenze: Nokia Lumia 620
Recenze: Huawei Ascend W1 – Povedený low-end s Windows Phone 8
8GB paměti
Vnitřní paměť o velikosti 8 GB je dostatečná především díky tomu, že přístroj podporuje paměťové karty. Do vnitřní paměti tak v podstatě nemusíte dávat nic jiného, než vlastní aplikace. Vše ostatní může být na kartě a to vč. map (pomocí aplikace Lumia Storage Check).
Nadstandardní výdrž
Velmi pozitivním překvapením je kapacita integrované baterie. Hodnota 2000 mAh je velmi slušná a přístroji tak zajišťuje dostatečný příjem energie. Z praktických testů vyplývá, že přístroj bez problémů zvládne velmi náročné používání po celý den. Pokud nepatříte mezi uživatele, kteří nespustí telefon celý den z ruky, můžete očekávat výdrž 2-3 dny.
Velmi slušný fotoaparát
Fotoaparátu jsme se detailně věnovali v samostatném článku: Jak fotí Nokia Lumia 720? (detailní srovnání s L920), kde naleznete i 34 testovacích fotografií.
Lumia 720 si vedla velmi slušně, o čemž svědčí i samotný závěr (porovnání s Lumií 920):
„Z výše uvedených fotografií je zřejmé, že Nokia vybavila model Lumia 720 poměrně kvalitním fotoaparátem, se kterým není problém kromě běžných fotografií pořizovat také kvalitní makro. Jedinou výtku mám k barevnému poddání. U řady snímku jsou jednotlivé barvy nevýrazné a neodpovídají skutečnosti (Lumia 920 naopak někdy trochu přebarvuje). Tento problém by však mohla vyřešit aktualizace softwaru. Z pohledu ostrosti snímků je vše naprosto v pořádku.
Pokud se zaměříme na noční snímky, je na první pohled zřejmé, že Lumia 920 stále nabízí o třídu kvalitnější fotoaparát. Celkově jsou však fotografie pořízení Lumií 720 nadprůměrné.“
Porovnání s Lumií 820 (vlevo) a 920 (vpravo)
Velké množství kvalitních prémiových aplikací
Nespornou výhodou všech Lumií je doplňkový software. Nokia totiž nabízí nepřeberné množství aplikací s různorodým zaměřením, které dokáží zcela zásadně zvýšit přidanou hodnotu přístroje. Za zmínku stojí například plnohodnotná navigace, aplikace na správu vnitřní paměti vč. možnosti přesunout mapy na kartu nebo smazat dočasnou paměť apod. Hodnota bonusového softwaru se reálně pohybuje v jednotkách tisíc korun, což Lumii 720 zajišťuje výraznější konkurenční výhodu. V seznamu níže si stručně představíme několik doplňkových aplikací (text pochází z recenze Lumie 920). V případě navigace Nokia Drive + je bohužel bezplatná licence omezena pouze na Českou republiku a Slovensko. Mapy jiných zemí bohužel stáhnout nelze.
Nokia Autem+ (Nokia Drive+): Stěžejním softwarem v nabídce Nokie je jednoznačně automobilová navigace. V tomto směru Nokia připravila pro WP8 novou verzi (Plus), která obsahuje již všechny potřebné funkce (běh na pozadí, změna způsobu plánování, možnost vyhnout se placeným úsekům apod.). Aplikaci Nokia Autem+ tak můžeme s čistým svědomím prohlásit za plnohodnotnou automobilovou navigaci s offline mapami a možností jejich bezplatné aktualizace. Aplikace navíc nabízí velmi podobné funkce jako klasická komerční aplikace Navigon, která stojí 2070 Kč (+ příplatek za aktualizaci map). Kompletní souhrn funkcí, které Nokia Autem + nabízí, naleznete v samostatné recenzi: Nokia Drive +: Nová verze automobilové navigace pro Windows Phone 8.
Nokia Mapy (Nokia Maps): Další oblíbenou aplikací jsou mapy. Tato aplikace s příchodem WP8 však již nemá takový benefit, jelikož mapové podklady Nokie jsou základem výchozí mapové aplikace systému a to včetně možnosti jejich stažení pro využití offline. Prakticky je tak možné použít pouze lepší možnosti plánování tras a trochu propracovanější uživatelské rozhraní.
Nokia Doprava (Transit): Aplikace umožňující plánování cest v největších světových městech. Umí kombinovat pěší dopravu spolu s MHD a dalšími dopravními prostředky. U nás zatím příliš nefungující kvůli absenci jízdních řádů. Více informací zde: Nokia Transport - Pěší navigační aplikace využívající MHD.
Creative Studio: Umožňuje základní editaci fotografií (aplikace barevných filtrů, úprava světlosti, ostrosti apod.). Více zde: Nokia Creative Studio - Editor fotografií od Nokie.
Městské info (City Lens): Aplikace na principu augmented reality, která umožňuje pomocí zacílení fotoaparátu zobrazit informace o daných objektech.
Cinemagraph: Umožňuje vytvářet animované GIFy (obrázky). Vše funguje velice jednoduše. Pomocí aplikace a fotoaparátu přístroje zachytíte na několika snímcích určitý pohybující se objekt a aplikace následně snímky sloučí do jednoho, který se bude animovat.
Panorama: Povedená aplikace sloužící k automatické tvorbě panoramat. Smart Shoot: Tato aplikace pracuje podobně jako Cinemagraph. Po zmáčknutí spouště se vytvoří série snímků, kterou je poté možno procházet a následně vybrat ten nejlepší. Smart Shoot nejčastěji využijete při focení skupinových snímků, kde je velké riziko, že například někdo mrkne.
Další Nokia aplikace naleznete v samostatné sekci našeho webu.
Cena
Lumia 720 se v ČR oficiálně prodává od 15. 5. 2013 za doporučenou maloobchodní cenu 8 890 Kč. Pokud se zaměříme na neoficiální distribuce, je možné několik stokorun ušetřit. Obecně je však cena stále položena relativně vysoko.
Aktuální cena NOKIA Lumia 720 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
Graf ceny produktu NOKIA Lumia 720 poskytuje server Heureka.cz
Hodnocení
+ Design, ergonomie
+ Dílenské zpracování, kvalitní materiály
+ microSD v unibody konstrukci
+ Fotoaparát
+ Výdrž
+ Exkluzivní doplňkové aplikace
- Nižší výkon
- 512 MB RAM
- Cena
- Navigační aplikace Nokia Autem omezena pouze na ČR a SK
Závěr
Nokia Lumia 720 je velkým překvapením. Subjektivně se jedná o nejhezčí Lumii, kterou Nokia zatím vyrobila. Pochválit lze kompaktní rozměry, kvalitní dílenské zpracování a zajímavě řešení slot na microSD kartu. Jistě potěší také relativně kvalitní fotoaparát a velká baterie.
Jedinou skutečnou nevýhodou tohoto modelu je nižší výkon, který zajišťuje 1 GHz (dvoujádrový) procesor doplněný o 512 MB RAM.
Zajímavý je také pohled na cenu a přímou konkurenci. Lumia 720 stojí přibližně stejně jako teoreticky lepší Lumia 820. Jsou ovšem v praxi rozdíly tak zásadní? Vyplatí se tedy investice do Lumie 720? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete příští týden v detailním srovnání obou modelů.
kingos
25 | 05 | 13 11:21Jindřich Lukeš
24 | 05 | 13 00:26JoJ
24 | 05 | 13 00:04Jindřich Lukeš
23 | 05 | 13 22:34xoor
23 | 05 | 13 21:22Jindřich Lukeš
23 | 05 | 13 20:50Jindřich Lukeš
23 | 05 | 13 20:48Jindřich Lukeš
23 | 05 | 13 20:41konopnikopes
23 | 05 | 13 17:51JoJ
23 | 05 | 13 09:49JoJ
23 | 05 | 13 09:43Andrejkristof
23 | 05 | 13 09:40kingos
23 | 05 | 13 09:21Jindřich Lukeš
23 | 05 | 13 01:04