Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia Lumia 735 (730) – povedený zástupce střední třídy

V dnešní recenzi si představíme další velice slibné zařízení střední třídy s perfektní výbavou a navíc za rozumnou cenu. Jedná se o Lumii 735 (730), která má potenciálním majitelům skutečně co nabídnout. Spolu s Lumií 830 patří jednoznačně k nejpovedenější letošním Nokiím.

Nokia Lumia 735 (730) je zařízení, na které se velice dlouho čekalo. Dalo by se říci, že až nesmyslně dlouho. Ačkoliv je největší potenciál Windows Phone v nižší a střední třídě, Nokia (Microsoft) zcela nepochopitelně více než rok neměla ve svém portfoliu model, který by střední třídu zastupoval. Ano, byla zde Lumia 1320, ta však díky svým rozměrům není vhodná pro každého uživatele a Lumia 720, jako typický model této kategorie, se přestala vyrábět již před více než rokem.

Nokia Lumia 735

Od Lumie 735 se tak očekávalo mnoho, ale doposud nebylo jisté, zdali bude svou výbavou spíše navazovat na skupinu dražších modelů, nebo bude plná kompromisů a úsporných opatření podobně jako nižší modely. Jak to nakonec dopadlo, prozradíme v textu níže.

 

Design, ergonomie a dílenské zpracování

Nokia Lumia 735 je jediným zařízením z letošního portfolia, které svým designem navazuje na předchozí řadu a svým způsobem „recykluje“ dříve populární vzhled Lumie 800 (920 apod.). Zdali je to dobře či nikoliv, nechám na vašem zvážení. Věřím, že se najde řada uživatelů, které tento vzhled ještě dokáže oslovit. Mě osobně již bohužel ne a domnívám se, že popularita této typické polykarbonátové konstrukce je již dávno za zenitem. Lumia 735 jakoby z oka vypadala Lumii 800 a také by se dalo říci, že se jedná o „odlehčenou“ variantu Lumia 920.

Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735

Pokud se však oprostím od subjektivního hodnocení designu a zaměřím se na objektivní hodnocení ergonomie, musím uznat, že toto řešení stále má své nesporné výhody. Přístroj se díly zakulaceným hranám výborně drží, tlačítka na pravém boku jsou bez problémů dostupná a slušně hmatově rozeznatelná. Problematická není ani hmotnost (134,3 g) a celkové rozměry (134.7 x 68.5 x 8.9 mm), kde zaujme především příjemná tloušťka.

Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735

Z pohledu ergonomie mám tak jen jednu připomínku spojenou s novým úsporným způsobem řešení tlačítek pod displejem, která jsou u levnějších modelů zobrazena přímo na displeji. Lišta s tlačítky je totiž poměrně úzká a jejich stisk není zdaleka tak pohodlný jako u dražšího řešení pomocí trojice klasických senzorových kláves. Absence klasických tlačítek pod displejem také nepříjemně ovlivňuje design, protože ve spodní části vzniklá relativně velká nevyužitá plocha, která nabádá k tomu si myslet, že se zde zbytečně plýtvá místem a že přístroj by mohl být výrazně menší.

Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735

Na závěr této kapitoly si přeci jen neodpustím ještě jednu drobnou poznámku k designu. Lumia 735 bude dodávána v matné bílé, zelené a černé a lesklé oranžové barvě. V praxi výrazné barevné kombinace vypadají zajímavě, ale zvolené odstíny jsou až příliš výrazné a domnívám se, že se nenajde příliš uživatelů, kteří by měli zájem každý den takovýto přístroj používat.

 

Displej

Příjemným překvapením je použitý 4.7“ OLED displej s HD rozlišením (1280 x 720) a technologií ClearBlack. Tato kombinace zaručuje dostatečnou jemnost, téměř dokonalou černou a příjemně syté barvy. Také čitelnost na slunci je na velmi vysoké úrovni. Nechybí ani čidlo automatické regulace jasu, technologie Super sensitive touch pro vládání v rukavicích, možnost probuzení poklepáním a ochranné krycí sklo Corning® Gorilla® Glass 3. Jedinou drobnou vadou na kráse je absence populárního GlanceScreen, který OLED displeje nepodporují. Z celkového pohledu je však displej Lumia 735 velice povedený. Za zmínku také stojí působivé splynutí černé barvy displeje s černým obvodovým rámečkem.

Nokia Lumia 735

 

Hardware a výkon

Také výbava není vůbec špatná. Lumia 735 dostala čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon™ 400 s taktem 1,2 Ghz, 1 GB RAM a 8 GB vnitřní paměti. Z pohledu výkonu tedy nenarazíte na žádný problém. Procesor bez problémů zvládne i náročné aplikace a operační paměť se postará o plynulý multitasking. Velikost vnitřní paměti neohromí, ale díky slotu na paměťovou kartu problémy s volným místem mít nebudete.

Nokia Lumia 735

Kromě standardní výbavy, do které patří BlueTooth 4.0, Wi.Fi b/g/n a GPS, se nezapomnělo ani na podporu LTE, NFC a SensorCore.

 

Baterie a výdrž

Baterie má slušnou kapacitu 2220 mAh a je navíc výměnná. Při běžném používání čítající desítky minut telefonování, připojení k datové síti či k WiFi, využívání různých komunikačních nástrojů a prohlížení webu v řádu desítek minut nebyl problém dosáhnout výdrže dva dny. Pokud se trochu uskromníte, dosáhnete výdrže 2,5-3 dny. Naopak, pokud budete zařízení používat naplno, bez větších problémů by mělo vydržet celý den. Výdrže tedy hodnotím jako mírně nadprůměrnou.

 

Fotoaparát

Lumia 730 je vybavena zajímavou kombinací fotoaparátů. Na zadní straně nalezneme 6,7 MP snímač o velikosti 1/3.4“, se světelností f/1.9 a s optikou ZEISS doplněný o přisvětlovací LED diodu. Na přední straně se nachází nezvyklá širokoúhlá 5 MP kamera s možností natáčení FullHD videa.

Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735

Kvalita výstupu z obou fotoaparátů je vzhledem k ceně nadprůměrná. Zadním fotoaparátem pořídíte relativně kvalitní snímky s dostatečnou ostrostí a věrným podáním barev. Samozřejmě, kvalit PureView fotoaparátů vyšších modelu nedosahuje, ale výsledky jsou na střední třídu poměrně slušné. Díky dobré světelnosti objektivu nebude problém fotit i za horších světelných podmínek, ačkoliv zde již zaznamenáte větší množství šumu. Optická stabilizace obrazu zde bohužel chybí.

Omluvte prosím kvalitu snímků, které byly pořizovány za nevhodných a z pohledu fotoaparátu extrémních světělných podmínek (začátek zimy, zataženo, déšť apod.). Snímky za rozumnějšího počasí doplníme, hned jak to bude možné.

Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 735

Překvapením je přední kamera, která nabídne nezvykle velké rozlišení a i celkovou kvalitu. Je zde patrné, že Nokia míří především na uživatele pořizující dnes velmi populární selfie. V tomto kontextu je také zajímavé zjištění, že i přední kamera muže být kvalitní a plnohodnotnou součástí telefonu. U většiny modelů je totiž kvůli své kvalitě spíše zbytečná.

Jedinou chybějící drobností je samostatná spoušť fotoaparátu, která je u loňských a letošních vyšších modelů standardem.

 

Cena

Nokia Lumia 735 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Nokia Lumia 735 poskytuje server Heureka.cz

 

Nokia Lumia 730 DUAL SIM lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Nokia Lumia 730 DUAL SIM poskytuje server Heureka.cz

 

Lumia 730 Dual vs. 735

Hodnocení

+ Displej (barvy, rozlišení, citlivost, Gorilla Glass)
+ Hardware a výkon
+ Dílenské zpracování
+ Ergonomie
+ Výdrž
+ Bezdrátové nabíjení
+ LTE, NFC apod.
+ Fotoaparát
+ Přední 5 MP kamera pro selfie

- „Okoukaný“ design vycházející z Lumie 800/920
- Trojice standardních tlačítek pouze na displeji
- Chybí Glance Screen
- Chybí samostatné tlačítko spouště fotoaparátu

 

Závěr

Nokia Lumia 735 je spolu s Lumií 830 největším letošním překvapením a Nokia (Microsoft) zde jasně ukazuje, že přesně ví, co dělá. Kombinace výborné výbavy spolu s rozumnou cenou, která v následujících měsících ještě klesne, zajištuje tomuto modelu slušné vyhlídky do budoucna. Je ovšem obrovská škoda, že takovéto zařízení nepřišlo o několik měsíců dříve a nezaplnilo velkou mezeru v portfoliu značky. Vyjmenovávat jednotlivé klady snad ani není třeba, stačí se podívat výše do kapitoly hodnocení, kde je drtivá převaha kladných vlastností jasně patrná. Objektivně lze skutečně kritizovat jen drobnosti.

Nokia Lumia 735 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Pokud navíc chcete trochu ušetřit a oželíte LTE a bezdrátové nabíjení, můžete zakoupit model 730, který nabídne stejný design i výbavu a navíc přidá podporu dvou SIM.

Nokia Lumia 730 DUAL SIM lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Komentáře (5)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

02 | 12 | 14 19:35
Něco málo zde: http://wmmania.cz/clanky/obecne/nokia-lumia-930-nepodporuje-glance-screen/ http://wmmania.cz/clanky/obecne/konci-nokia-s-podporou-glance-screen/ 0

WmPlanck

02 | 12 | 14 19:06
Ta otázka "paměti" displaye by mne zajímala poněkud blíže jsou někde soatupné info? Jinak obdobu glance screen jsem měl na nokii 700 se symbianem, měla oled display, který je ze své podstaty dle mne na tuto funkci mnohem efektivnější. 0

Jindřich Lukeš

02 | 12 | 14 13:53
Klasický "čistý" OLED GlanceScreen nepodporuje, protože nemá "paměť". Samozřejmě se dá vyrobit OLED s "pamětí" (viz 820), ale ten je zase výrazně dražší a vzhledem k úsporným opatřením, která Nokia v letošním roce předvádí, jej asi jen tak neuvidíme. Dokonce ani u drahé L930 není (neplatí tedy že GS je jen pro high-end). 0

mk81

02 | 12 | 14 09:38
Díky za recenzi. Jenom doplním, že není pravda, že OLED displeje nepodporují Glance Screen. Např. Lumia 820 má OLED displej a Glance Screen na ní jede. Na Lumii 930 Glance Screen nejede, protože u displeje zapomněli na jakousi paměť. Ale obecně OLED displeje Glance Screen podporují. Jiná věc je, že se v Microsoftu zřejmě rozhodli, že Glance Screen budou dávát pouze do high-end Lumií (což 730/735 nejsou). 0

Jindřich Lukeš

02 | 12 | 14 01:30
V dnešní recenzi si představíme další velice slibné zařízení střední třídy s perfektní výbavou a navíc za rozumnou cenu. Jedná se o Lumii 735 (730), která má potenciálním majitelům skutečně co nabídnout. Spolu s Lumií 830 patří jednoznačně k nejpovedenější letošním Nokiím. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-nokia-lumia-735/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17