Nokia Lumia 800 je jednoznačně nejdiskutovanější zařízení posledních několika týdnů. Ačkoli se tento model začal na největších světových trzích prodávat již před Vánocemi, na pulty českých obchodů se dostal až letos v únoru. Vlastnímu prodeji také předcházelo (na naše poměry) poměrně velkolepé uvedení na trh, kterého se účastnila téměř stovka novinářů z celé republiky. Ani my jsme na této „show“ nemohli chybět a ty nejdůležitější postřehy jsme sepsaly v samostatném článku: Představení Nokia Lumia 800 a 710 v České republice.
Jistě jste si také všimli, že se na WMManii neobjevuje příliš exkluzivních informací, které se nových modelů Nokie týkají. Bohužel je to dáno faktem, že první testované kusy se k nám do redakce dostaly s časovým odstupem. Tato skutečnost nás na jednu stranu mrzí, na druhou stranu nám ovšem umožnila podívat se na celou problematiku s dostatečným odstupem. Z tohoto důvodu Vám nyní můžeme nabídnout skutečně objektivní a podložené informace, kterých je u takto medializovaného modelu na českém internetu skutečně velice málo.
I největší internetové servery zabývající se mobilními telefony přináší již několik týdnů zkreslené informace, které uživatele jen matou. V mnoha případech (zejména v recenzích) se jedná o zcela nepravdivé informace, které plynou z nedostatečných znalostí operačního systému Windows Phone. Často jsou zaměňovány informace týkající se samotného zařízení s funkcemi operačního systému apod. V mnoha případech se není ani čemu divit, když řada redaktorů testovala WP poprvé až v Nokii. Každopádně nelze jen kritizovat, lze nalézt i celou řadu poměrně kvalitních recenzí, a to zejména z řad uživatelů a blogerů, kteří od Nokie získali zařízení ještě dříve, než byl zahájen jejich oficiální prodej.
V této recenzi se pokusím poskytnout co nejobjektivnější (praktický) pohled na Lumii 800, který bude oproštěný od zbytečných marketingových tvrzení či nepravdivých informací plynoucí z neznalosti Windows Phone. Tento článek také plynule navazuje a čerpá z předchozího seznámení s tímto modelem: Nokia Lumia 800 - Skutečně objektivní první pohled.
Jak již bývá na našem webu zvykem, samostatnou recenzí zájem o toto zařízení nekončí. V budoucích týdnech zde naleznete celou řadu praktických zkušeností, tipů, triků a návodů.
Než se pustím do samotného popisu zařízení, je nutné říci, že pro Nokii je Lumia 800 zcela zásadním modelem. Právě Lumia 800 musí být zařízení, které Nokii navrátí „na výsluní“, jelikož současné systémy, které tento finský výrobce používá, jsou na ústupu (Meego, Symbian). Tomuto faktu odpovídá také marketingová kampaň, kterou Nokia po celém světě spustila. Také v našich končinách se se zařízeními Lumia sekáme na každém kroku (televizní reklamy, billboardy apod.), což je velice výjimečné.
Srdcem samotného zařízení je operační systém Windows Phone 7.5 Mango, který jednotlivým výrobcům neumožňuje softwarovou kreativitu, což je v mobilním světě velice důležité (výrobce tak má jen malou možnost operační systém výrazně „poškodit“. Expertem je v tomto směru Samsung a jeho různá „vylepšovátka“). Touto skutečností jsou výrobci také nuceni věnovat se samotnému hardwaru, k čemuž se Nokia postavila velice osobitě. Řada Lumia přichází s originálníma a neotřelým designem, který nemá v mobilním světě konkurenci. A právě „neokoukaný“ design spolu s rychlým a spolehlivým operačním systémem je směr, kterým se chce Nokia dále ubírat.
Na fotografiích v této recenzi je zachycena "modrá" (cyan) varianta Lumie 800, která je ve skutečnosti spíše zeleno-modrá. Ačkoliv jsem se snažil vyfotit zařízení v několika světelných podmínkách, ani jednou se mi nepodařilo zcela zachytit pravou barvu zařízení (obdobné je to i recenzích na konkurenčních webech). Aby bylo zřejmé, jak světlo ovlivňuje vnímání barvy tohoto přístroje, ponechávám v tomto článku obě varianty fotografií.
Design
Jedním z největších lákadel Lumie 800 je jednoznačně konstrukce a design. Ať už se Vám Lumia 800 libí, či nikoliv, musíte uznat, že Nokia předvedla něco, co nemá v současné době na poli chytrých telefonů obdoby. Většina výrobců vyrábí pěkné, ale poměrně nudné "krabičky", které jsou všechny velice podobné. Lumia 800 však přichází s něčím novým a neokoukaným. Doposud nikdo nepředstavil chytrý telefon s takto výrazným designem a barevným zpracováním. Když Lumii 800 vytáhnete kdekoliv z kapsy, kolemjdoucí si jí jistě všimnou. Nokia tak ukázala lidem, že chytrý telefon nemusí být vždy černá nebo stříbrná krabička a za to si zaslouží uznání.
Barevné varianty
Velkou pochvalu si také zaslouží barevné varianty. Jedná se o „modrou“ (CYAN), „růžovou“ (MAGENTA) a černou (BLACK). Všechny tyto barvy jsou matné. Koncem února se na pultech obchodů objeví také lesklá bíla varianta, která vypadá velice exkluzivně. Spekuluje se (je velmi pravděpodobné), že Nokia nabídne Lumii 800 také v zelené barvě (podobně jako model N9). Nokia Lumia 800 je tak vhodná absolutně pro všechny. Dámy ocení zejména „růžovou“, pánové, kteří na sebe rádi upoutávají pozornost „modrou“ a pro všechny ostatní je tu „obyčejná“ černá a v budoucnu možná také zelená.
K barvám si však neodpustím jednu možná nepodstatnou poznámku. U jakéhokoliv jiného modelu bych se této drobnosti vůbec nevěnoval, ale v případě Lumie 800, kde je cíleno především na design, za který si výrazně připlatíte, nemohu jinak. Konkrétně se jedná o barvy samotného operačního systému (dlaždice na ploše), které absolutně neladí s barevnými variantami zařízení. U černé a bíle varianty je to v podstatě jedno, ovšem u „modré“ (cyan), či „růžové“ (magenta) nemáte možnost z nabídky zvolit barvu, která by odpovídala Vašemu zařízení. Nejparadoxnější na tomto „problému“ je fakt, že Nokia si vymohla přidání další barvy, která je však čistě modrá (typická z loga Nokia). Proč tedy nemohli přidat také jednu barvu odpovídající samotnému zařízení?
Materiál
Nokia vsadila také na originální materiálové provedení. Jedná se sice stále o plastové zařízení, ovšem v případě Lumie byl použit tzv. polykarbonát. Tedy poměrně pevný plast homogenních vlastností. Pokud tedy zařízení poškrábete, barva zůstane zachována. Škrábance budou sice stále vidět, ovšem ne tak výrazně, jako kdyby byla svrchní vrstva pouze „nalakovaná“. Z pohledu odolnosti a tuhosti celé konstrukce je však klasický kov stále vítězem. Polykarbonát je ovšem dobrým kompromisem.
Povrchová (matná) úprava má však také jednu drobnou nevýhodu. Ačkoliv zde nejsou téměř viditelné otisky prstů, tělo přístroje se po poměrně krátkém čase „upatlá“. Následné vyčistění je celkem náročné a obyčejným suchým hadříkem příliš neuspějete.
Konstrukce
Samotná konstrukce zařízení je díky použití polykarbonátu a absenci výměnné baterie poměrně tuhá. U testovaného zařízení nikde nic nevrzalo a vše výborně lícovalo. Na internetu se ovšem objevují první praktické zkušenosti, které říkají, že u všech modelů tomu tak zdaleka není. Některé kusy jemně „povrzávají“ zejména v oblasti styku displeje a těla přístroje.
Ovládací prvky
Ovládání Lumie 800 je z pohledu jednotlivých tlačítek zcela standardní a odpovídá zvyklostem Windows Phone. Pod displejem se tedy nacházení tři dotyková tlačítka (šipka zpět, lupa pro vyhledávání a logo Windows pro návrat na úvodní obrazovku) a na bocích přístroje všechna ostatní mechanická. U Nokie jsou však všechna tyto tlačítka umístěna pouze na pravý bok (levý je zcela prazdný). Naleznete zde tedy (od shora) dvoutlačítko pro ovládání hlasitost, vypínací tlačítko a spoušť fotoaparátu. Rozmístění tlačítek je bezproblémové a zejména umístění vypínacího tlačítka na pravý bok vítám. Tento způsob je podstatně praktičtější, než umístění tlačítka na horní hranu. Tlačítka jsou vyrobena z plastu a jejich ovládaní je velice pohodlné. Drobnou výtku mám však k poměrně ostrým hranám všech těchto tlačítek (nejsou v podstatě vůbec zaoblena). Pohodlnému ovládání nijak nebrání, ovšem při vytahování např. z kapsy to někdy ucítíte.
Slot na SIM, USB a zvukový konektor
Obě zařízení řady Lumia nepoužívají standardní velikost SIM karty, ale její zmenšenou podobu (microSIM), kterou znají především uživatelé iPhonů. Skutečně nerozumím tomu, proč Nokia stavící úspěch svých zařízení na originálním designu a operačním systému zvolila microSIM, která je tak typická pro Apple. Snad jedině, aby se současným majitelům nakousnutých jablek lépe přecházelo k novému zařízení (kvůli úspoře místa to jistě není, jelikož je Lumia 800 vzhledem k uhlopříčce displeje poměrně velká). Pozitivní zprávou však je, že operátoři s výměnou klasické SIM za microSIM, nemají sebemenší problémy a celá výměna je otázkou 10ti minut (osobní zkušenost u Vodafonu).
Samotný odstavec si také zaslouží nešťastně řešený USB konektor. Prvním zcela zásadním negativem, který pocítí zejména řidiči, je umístění USB konektoru na horní hranu přístroje. V praxi to použití Lumie 800 jako navigace v autě (v režimu na výšku při použití standardních držáků) zcela vylučuje. Volný USB kabel Vám totiž bude zařízení výrazně táhnout směrem k zemi či různě otáčet. Možným řešením je použití telefonu v módu na šířku, kdy kabel již tolik překážet nebude. V tomto případě však naopak výrazně ztíží celou situaci krytka konektoru, která je v zařízení napevno a pro uvolnění konektoru je třeba ji o 90 stupňů pootočit. Takto odklopená krytka pak v podstatě „trčí“ z telefonu. Je tedy jen otázkou času, kdy ji v autě nebo při běžném používání prostě ulomíte. Nejelegantnějším způsobem jak celý problém s navigováním v autě vyřešit, je nákup speciálního držáku, který již s umístěním konektoru počítá. Toto řešení ovšem znamená další neplánované výdaje.
Zvukový konektor (3,5 mm jack) je umístěn také na horní hraně, jeho použití však nic nebrání (není pod krytkou).
Rozměry a hmotnost
Lumia 800 rozhodně nepatří mezi nejmenší zařízení. Její rozměry jsou spíše průměrné a to i přesto, že displej má uhlopříčku pouze 3,7“. Pokud zařízení srovnáme například se stařičkým HTC HD2, zjistíme, že jsou zařízení na první pohled velikostně velice podobná. HD2 ovšem nabízí displej s uhlopříčkou 4,3“, což je výrazný rozdíl (je dokonce i tenčí). Při pohledu na čelní stranu Lumie 800 se nemohu zbavit pocitu, že designeři s místem příliš nešetřili (zejména mám na mysli plochy pod tlačítky a nad displejem). Z pohledu papírových parametrů jsou rozměry 117 × 61 × 12,1 mm.
Ačkoliv se jedná o „plastové“ zařízení, hmotnost 142 g je také poměrně vysoká (Samsung Omnia W má 114 g).
TIP: Kompletní hardwarové parametry zařízení naleznete v našem katalogu.
Obsah balení
Než se pustíme do popisu jednotlivých hardwarových součástí, je třeba si ještě představit obsah balení. Zařízení je dodáváno v klasické krabičce s mírně nadstandardním příslušenstvím. Kromě drobné nabíječky, USB kabelu a handsfree v podobě peckových sluchátek s mikrofonem je součástí zařízení také praktické silikonové ochranné pouzdro v barvě přístroje (odstín sice úplně přesně neodpovídá, ale běžně to není příliš viditelné). Nabíječka vypadá celkem stylově. Ke všem barevným variantám je dodávána pouze bílá. Pro nabíjení se používá klasický USB kabel. Sluchátka nejsou nijak výjimečná. Funkci hadsfree splní na jedničku, ale na kvalitnější poslech hudby rozhodně nejsou.
Displej
Nokia Lumia 800 je vybavena AMOLED displejem doplněným o ClearBlack technologii. Uhlopříčka displeje je „pouhých“ 3,7“. Slovo „pouhých“ je v uvozovkách záměrně, jelikož názory uživatelů na velikost displeje se různí. Někteří preferují spíše menší displeje, které jsou lépe ovladatelné jednou rukou, a někteří naopak vyžadují větší uhlopříčku, na které se pohodlněji píše.
Displeje typu AMOLED s podporou ClearBlack jsou v podstatě velice podobné rozšířenějšímu typu SAMOLED, který používá zejména Samsung. Obě tyto technologie mají své výhody i nevýhody.Mezi výhody patří intenzivní a syté barvy, které však mohou v některých případech působit velice nepřirozeně, a dobrá čitelnost na přímém slunci. Nevýhodou však je použitá pixelová matice. Konkrétně se jedná o tzv. PenTile (matrix), kde jsou jednotlivé řady pixelů vždy odsazeny o polovinu pixelu. Tato pixelová matice má problémy se zobrazením ostrých hran zejména na sousedních kontrastních barvách. Výrazně je to vidět například na hranách barevných dlaždic při použití černého pozadí. U bílého textu zase tato matice způsobuje jakýsi „barevný šum“ po obvodu písma. Jelikož má displej Lumie 800 menší uhlopříčku a dostatečné rozlišení (480 x 800 bodů), není tento negativní efekt cela zásadní. Při pohledu na displej ho však jistě uvidíte. Podrobně jsme se celé problematice těchto displejů věnovali v samostatném článku: Velký test displejů: SLCD vs. SAMOLED, aneb barvy nejsou všechno. Kde si displej Lumie můžete přímo dosadit místo SAMOLED displej Samsungu (v praxi jsou velice podobné).
Displej Lumie 800 je však ještě v několika vlastnostech zajímavý. První vlastností je zaoblenost displeje po stranách. Z praktického hlediska to sice nemá žádné opodstatnění, ale je to efektní, což umocňuje designové zpracování celého zařízení. Druhou vlastností je technologie GorillaGlass, která by měla zajišťovat větší odolnost displeje v tlaku a také ho chránit před poškrábáním. Ačkoliv někteří uživatelé tvrdí, že displej skutečně vydrží i hrubší zacházení, má praktická zkušenost je odlišná. Po dvou týdnech používání (skutečně opatrného) se na displeji objevilo několik miniaturních (vlasových) škrábanců, které jsou vidět zejména z úhlu za umělého osvětlení. Od technologie GorillaGlass jsem očekával více. Nezbyde tady než popřemýšlet nad používáním ochranné fólie.
Hardware a výkon
Použitý hardware nijak nevybočuje z řady špičkových Windows Phone zařízení. Srdcem Lumia 800 je jednojádrový procesor Qualcomm MSM8255 taktovaný na 1,4 GHz. V tuto chvíli zbystří zejména uživatelé, kteří s Windows Phone zatím nemají příliš zkušeností a začnou Nokii kritizovat, protože nepoužila procesory dvoujádrové. Z objektivního hlediska je však třeba říci, že Windows Phone vícejádrové procesory nepodporuje a hlavně nepotřebuje. Systém je skvěle optimalizovaný a i s jednojádrovým procesorem v rychlosti hravě porazí jakýkoliv konkurenční přístroj s Androidem a dvoujádrovým procesorem. Výkon procesoru je podpořen dostatečnou kapacitou (512 MB) operační paměti RAM a grafickým jádrem Adreno 205.
Vnitřní paměť má kapacitu 16 GB a nelze ji rozšířit paměťovými kartami (omezení operačního systému). Nemožnost použít paměťové karty má celou řadu pozitivních důvodů, ovšem pro řadu uživatelů to může být značné omezení. V praxi navíc z celkových (papírových) 16 GB máte k dispozici „pouze“ necelých 13 GB.
TIP: Kompletní hardwarové parametry zařízení naleznete v našem katalogu.
Baterie a výdrž
Nokia Lumia 800 disponuje Li-Ion baterií o kapacitě 1450 mAh. Tato baterie je však pevnou součástí přístroje a nelze ji vyjmout či vyměnit, což může být výrazným negativem. Řada uživatelů baterii ve svém přístroji nikdy nevyměnila, a tento nedostatek proto bude naprosto nepodstatný. Na druhou staru existují také uživatelé (a není jich málo), kteří své zařízení během dne intenzivně používají a jsou schopni jej do večera minimálně 2x vybít. V případě, že nejsou v blízkosti elektrické zásuvky, jsou s Lumií 800 v podstatě "nahraní". A nemusí se jednat pouze o takto extrémní případ, stačí jen častěji cestovat autobusem či vlakem, nebo vyrazit na víkend do přírody. V těchto případech je náhradní baterie naprostou nutností.
Výdrž zařízení na baterie si zaslouží samotný odstavec. Dodnes totiž nikdo neví, jak dlouho vlastně Lumia 800 vydrží. A jak je to možné? Dalo by se říci, že zde udělala Nokia zásadní chybu. Od začátku prodeje (již několik měsíců) se totiž nepodařilo tento model dostatečně „odladit“ nebo spíše „zazáplatovat“. Uživatelé hlásí velice proměnlivé výsledky a zařízení má očividně problémy s nabíjením baterie na plnou kapacitu. Tento problém by měla řešit aktualizace firmwaru zařízení, která vyšla před několika dny. Relevantní výsledky vzhledem ke krátkému časovému odstupu zatím ale nejsou k dispozici. Obecně se dá ale celkem objektivně říci, že Lumia 800 vydrží (bez poslední aktualizace) 1 – 1,5 dne při běžném používání (automatická regulace podsvícení, desítky minut volání, SMS, 15minutový interval stahovaní pošty, občasné využití internetu). S poslední aktualizací se ale očekává výrazné zlepšení (uživatelé již hlásí první pozitivní zlepšení).
Fotoaparát
Lumia 800 se pyšní výbornými papírovými parametry fotoaparátu. Konkrétně se jedná o rozlišení 8 Mpx (fotografie: 3 264 × 2 448px, video: 1 280 × 720px), automatické ostření a diodový blesk. Fotoaparát také nese exkluzivní označení Carl Zeiss, které by mělo zajišťovat vysokou kvalitu snímků. Při praktickém testování ale Lumia 800 nijak výrazně nevybočila z řady dnešních Windows Phone zařízení. Detailní srovnání s HTC Titan a celou řadu snímků naleznete v samostatném článku: Velké srovnání fotoaparátů: Nokia Lumia 800 vs. HTC Titan.
A jaký je závěr? Lumia 800 fotí celkem slušně, ale není výrazně lepší než její konkurence s Windows Phone. Pokud Nokii srovnáme se špičkovými modely s Androidem, souboj prohraje. Praktické testy odhalily problémy s doostřováním snímků (cca. každý třetí až pátý není zcela ostrý), nižší intenzitu přisvětlovací LED diody a drobné problémy se zbarvením snímků do modra (sníh, focení ve tmě). Rozhodně doporučuji nejdříve shlédnout konkrétní snímky.
Nokia Lumia 800 je také jediné letošní zařízení, které získalo od Microsoftu výjimku a neobsahuje (povinnou) přední kameru pro videohovory. Osobně jsem uživatel, který přední kameru použije asi tak jednou za rok, jelikož praktikovat videohovory na 3G síti s omezeným FUP není zrovna šťastné, a když už jsem v pokrytí Wi-Fi, tak mám u sebe i PC. Každopádně konkurence přední kameru nabízí u všech nových modelů. Nehledě na to, že s příchodem Skypu na WP7 (snad brzy) by se mohlo jednat o konkurenční nevýhodu.
Systém a software
Nokia Lumia 800 je vybavena nejnovější verzí operačního systému Windows Phone 7.5 Mango s kompletní českou lokalizací. Tento operační systém má řadu specifik, které je třeba před nákupem zvážit. Obecně lze říci, že Windows Phone 7.5 není pro každého. Pro lepší pochopení celé problematiky a pro zjištění, které funkce systém nabízí (jsou pro většinu zařízení podobné), doporučuji přečíst samostatnou recenzi: Podrobná recenze Windows Phone 7.5 Mango - Nejlepší systém současnosti?
Každý výrobce pro svá zařízení nabízí také exkluzivní software. Nokia se rozhodla, že uživatelům Windows Phone zařízení nabídne podobný software, který mají uživatelé Symbianu. V praxi se tak můžeme ve výbavě setkat s dvěma stěžejními aplikacemi, které ve své podstatě nemají konkurenci (mezi aplikacemi zdarma od výrobců zařízení). První aplikací jsou velice slušně zpracované Nokia Mapy, které zcela zásadně v systému nahrazují Bing mapy (v ČR nepoužitelné). Druhou podstatně významnější aplikací je Nokia Drive (Nokia Autem), což je v podstatě "plnohodnotná" automobilová navigace. V současné verzi má však ještě řadu celkem zásadních nedostatků (chybí čas příjezdu do cíle, možnost vyhnout se placeným úsekům a hlavně vyhledání trasy bez internetového připojení). Více se dozvíte v samostatné recenzi aplikace. Nokia však přislíbila, že v následujících verzích budou nedostatky odstraněny.
Cena
Ať už hodnotíme Nokii po designové stránce jakkoliv, z hlediska hardwarových paremetrů stále patří spíše do střední třídy. Této třídě však zásadně neodpovídá cena, která se pohybuje v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ) . Přímou konkurencí Lumie 800 je Samsung Omnia W, který stojí téměř polovinu ( Aktuální cena SAMSUNG i8350 Omnia W v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) ). Je tedy otázkou, zda-li se takovýto příplatek za zpracování, design a vetší paměť vyplatí.
Graf ceny produktu Nokia Lumia 800 16GB poskytuje server Heureka.cz
Klady a zápory
+ Originální a neotřelý design
+ Tvar a perfektní dílenské zpracování
+ Doplňkový software
+ Windows Phone 7.5 (grafické rozhraní, stabilita, spolehlivost, odezva systému, rychlost, funkce, Office)
- Vysoká cena
- Umístění USB konektoru a krytka
- PenTilemetrix (pixelová matice displeje)
- Chybějící přední kamera - Pevná baterie a její výdrž
- Windows Phone 7.5 (absence slotu pro paměťové karty, menší výběr aplikací, absence flashe v prohlížeči)
Závěr
Na závěr si dovolím použít text z úvodu této recenze. Ať už se Vám Lumia 800 libí, či nikoliv, musíte uznat, že Nokia předvedla něco, co nemá v současné době na poli chytrých telefonů obdoby. Většina výrobců vyrábí pěkné, ale poměrně nudné "krabičky", které jsou všechny velice podobné. Lumia 800 však přichází s něčím novým a neokoukaným. Doposud nikdo nepředstavil chytrý telefon s takto výrazným designem a barevným zpracováním. Když Lumii 800 vytáhnete kdekoliv z kapsy, kolemjdoucí si jí jistě všimnou. Nokia tak ukázala lidem, že chytrý telefon nemusí být vždy černá nebo stříbrná krabička a za to si zaslouží uznání.
Nokii se povedlo dát přístroji vysokou přidanou hodnotu, kterou konkurence nenabízí, a to nejen z pohledu designu, ale také softwaru. Za tuto přidanou hodnotu si však budete muset výrazně připlatit. V současné době se cena pohybuje v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ) , což je téměř dvakrát více než konkurenční Samsung Omnia W, který se po funkční stránce liší pouze poloviční vnitřní pamětí.
Rozhodnutí, zda si toto zařízení pořídit, však výrazně ovlivní samotný operační systém Windows Phone 7.5. V této souvislosti použiji citaci ze samostatné recenze operačního systému (doporučuji přečíst), která platí i pro tento přístroj:
"Windows Phone 7 je velice povedený operační systém vhodný pro práci i zábavu. Není však určen pro každého. Je třeba si vždy určit priority, které musí Váš mobilní telefon splňovat. Pokud je těmito prioritami rychlost, jednoduchost, intuitivnost, stabilita, spolehlivost, využívání sociálních sítí, multimédií apod. a grafický vzhled systému se Vám alespoň trochu líbí, Windows Phone 7 bude tím pravým systémem pro Vás. Samozřejmě za předpokladu, že pro Vás není zcela zásadní nutnost přístupu k systému souborů, výměna paměťových karet a skromné možnosti nastavení systému.
Pokud však rádi do všeho "šťouráte", upravujete si systém dle svých požadavků, vyžadujete velice specifické aplikace, či máte jiný estetický vkus, doporučuji využít spíše alternativní operační systémy, které je možné výrazně lépe přizpůsobit Vašim potřebám. Ve většině případů však za tyto funkce zaplatíte nižší spolehlivostí, rychlostí, stabilitou apod.
Před nákupem nového zařízení s Windows Phone 7 doporučuji si tento systém nejdříve na několik dní vyzkoušet. Velmi rychle si tak zjistíte, zda Vás tento systém oslovil, či nikoliv. Ti, co Windows Phone 7 vyzkoušeli a systém je oslovil, již "nikdy" nebudou chtít nic jiného. Toto pravidlo platí i naopak. Pokud Vás systém nezaujme, asi těžko si k němu někdy naleznete cestu."
Michal Stanek
07 | 02 | 16 09:42Michal Stanek
07 | 02 | 16 09:40555dawer555
27 | 05 | 12 22:14Jindřich Lukeš
27 | 05 | 12 21:06555dawer555
27 | 05 | 12 21:00htcjirka
22 | 04 | 12 16:53Vitezslav2
22 | 04 | 12 16:39htcjirka
22 | 04 | 12 16:35Vitezslav2
22 | 04 | 12 12:58htcjirka
22 | 02 | 12 19:45Jindřich Lukeš
20 | 02 | 12 23:24Jindřich Lukeš
20 | 02 | 12 23:20silent64sk
20 | 02 | 12 14:58Edye
20 | 02 | 12 14:13jakaspar
20 | 02 | 12 12:04jakaspar
20 | 02 | 12 12:02silent64sk
20 | 02 | 12 11:34marek.janac
20 | 02 | 12 10:52htcjirka
19 | 02 | 12 21:35Jindřich Lukeš
17 | 02 | 12 22:40Grafic
16 | 02 | 12 23:43Jindřich Lukeš
16 | 02 | 12 19:12XwaveW
15 | 02 | 12 23:32AKlimes
15 | 02 | 12 08:49Jindřich Lukeš
14 | 02 | 12 20:35Grafic
14 | 02 | 12 17:22Grafic
12 | 02 | 12 14:06AKlimes
10 | 02 | 12 09:08Jindřich Lukeš
09 | 02 | 12 21:12AKlimes
09 | 02 | 12 16:05vit100
08 | 02 | 12 20:16Robert Mašinda
08 | 02 | 12 18:08Jindřich Lukeš
08 | 02 | 12 17:50Viktor
08 | 02 | 12 16:02Jindřich Lukeš
07 | 02 | 12 18:31Viktor
07 | 02 | 12 15:29vanDit86
07 | 02 | 12 15:28Viktor
07 | 02 | 12 14:52Jindřich Lukeš
06 | 02 | 12 23:48premikkoci
06 | 02 | 12 23:06Jindřich Lukeš
06 | 02 | 12 22:10vit100
06 | 02 | 12 16:23Robert Mašinda
04 | 02 | 12 22:08Petr Jaderny
04 | 02 | 12 21:38Jindřich Lukeš
04 | 02 | 12 20:45Petr Jaderny
04 | 02 | 12 19:48silent64sk
04 | 02 | 12 17:21Jindřich Lukeš
04 | 02 | 12 17:12Robert Varga
04 | 02 | 12 16:23Jindřich Lukeš
04 | 02 | 12 12:50Jindřich Lukeš
04 | 02 | 12 12:49Jindřich Lukeš
02 | 02 | 12 16:16j.krob
24 | 01 | 12 20:03koblih
23 | 01 | 12 13:39Jindřich Lukeš
18 | 01 | 12 20:40j.krob
17 | 01 | 12 17:12Robert Mašinda
08 | 01 | 12 21:51Jindřich Lukeš
08 | 01 | 12 20:53Robert Mašinda
08 | 01 | 12 20:38Robert Mašinda
06 | 01 | 12 20:07Robert Varga
06 | 01 | 12 20:00Robert Mašinda
06 | 01 | 12 16:35Jindřich Lukeš
06 | 01 | 12 15:49bastyrv
06 | 01 | 12 15:33Jindřich Lukeš
08 | 12 | 11 13:34prorrokrakk
08 | 12 | 11 13:08Robert Mašinda
20 | 11 | 11 00:22Robert Varga
19 | 11 | 11 23:48Petr Jaderny
19 | 11 | 11 00:56Jindřich Lukeš
19 | 11 | 11 00:50Robert Varga
19 | 11 | 11 00:45Jindřich Lukeš
27 | 10 | 11 13:33krivanondrej
27 | 10 | 11 13:32pikis
27 | 10 | 11 13:00Jindřich Lukeš
26 | 10 | 11 18:42