Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia Lumia 800 - Je skutečně tak výjimečná?

Dnes nadešel ten správný čas zveřejnit plnohodnotnou recenzi nejdiskutovanějšího mobilního zařízení současnosti, kterým je Nokia Lumia 800. Cílem této recenze je nabídnout co nejobjektivnější informace vycházející z několikatýdenního náročného testování.

Banner Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 je jednoznačně nejdiskutovanější zařízení posledních několika týdnů. Ačkoli se tento model začal na největších světových trzích prodávat již před Vánocemi, na pulty českých obchodů se dostal až letos v únoru. Vlastnímu prodeji také předcházelo (na naše poměry) poměrně velkolepé uvedení na trh, kterého se účastnila téměř stovka novinářů z celé republiky. Ani my jsme na této „show“ nemohli chybět a ty nejdůležitější postřehy jsme sepsaly v samostatném článku: Představení Nokia Lumia 800 a 710 v České republice.

Jistě jste si také všimli, že se na WMManii neobjevuje příliš exkluzivních informací, které se nových modelů Nokie týkají. Bohužel je to dáno faktem, že první testované kusy se k nám do redakce dostaly s časovým odstupem. Tato skutečnost nás na jednu stranu mrzí, na druhou stranu nám ovšem umožnila podívat se na celou problematiku s dostatečným odstupem. Z tohoto důvodu Vám nyní můžeme nabídnout skutečně objektivní a podložené informace, kterých je u takto medializovaného modelu na českém internetu skutečně velice málo.

I největší internetové servery zabývající se mobilními telefony přináší již několik týdnů zkreslené informace, které uživatele jen matou. V mnoha případech (zejména v recenzích) se jedná o zcela nepravdivé informace, které plynou z nedostatečných znalostí operačního systému Windows Phone. Často jsou zaměňovány informace týkající se samotného zařízení s funkcemi operačního systému apod. V mnoha případech se není ani čemu divit, když řada redaktorů testovala WP poprvé až v Nokii. Každopádně nelze jen kritizovat, lze nalézt i celou řadu poměrně kvalitních recenzí, a to zejména z řad uživatelů a blogerů, kteří od Nokie získali zařízení ještě dříve, než byl zahájen jejich oficiální prodej.

V této recenzi se pokusím poskytnout co nejobjektivnější (praktický) pohled na Lumii 800, který bude oproštěný od zbytečných marketingových tvrzení či nepravdivých informací plynoucí z neznalosti Windows Phone. Tento článek také plynule navazuje a čerpá z předchozího seznámení s tímto modelem: Nokia Lumia 800 - Skutečně objektivní první pohled.

Nokia Lumia 800

Jak již bývá na našem webu zvykem, samostatnou recenzí zájem o toto zařízení nekončí. V budoucích týdnech zde naleznete celou řadu praktických zkušeností, tipů, triků a návodů.

Než se pustím do samotného popisu zařízení, je nutné říci, že pro Nokii je Lumia 800 zcela zásadním modelem. Právě Lumia 800 musí být zařízení, které Nokii navrátí „na výsluní“, jelikož současné systémy, které tento finský výrobce používá, jsou na ústupu (Meego, Symbian). Tomuto faktu odpovídá také marketingová kampaň, kterou Nokia po celém světě spustila. Také v našich končinách se se zařízeními Lumia sekáme na každém kroku (televizní reklamy, billboardy apod.), což je velice výjimečné.

Srdcem samotného zařízení je operační systém Windows Phone 7.5 Mango, který jednotlivým výrobcům neumožňuje softwarovou kreativitu, což je v mobilním světě velice důležité (výrobce tak má jen malou možnost operační systém výrazně „poškodit“. Expertem je v tomto směru Samsung a jeho různá „vylepšovátka“). Touto skutečností jsou výrobci také nuceni věnovat se samotnému hardwaru, k čemuž se Nokia postavila velice osobitě. Řada Lumia přichází s originálníma a neotřelým designem, který nemá v mobilním světě konkurenci. A právě „neokoukaný“ design spolu s rychlým a spolehlivým operačním systémem je směr, kterým se chce Nokia dále ubírat.

Na fotografiích v této recenzi je zachycena "modrá" (cyan) varianta Lumie 800, která je ve skutečnosti spíše zeleno-modrá. Ačkoliv jsem se snažil vyfotit zařízení v několika světelných podmínkách, ani jednou se mi nepodařilo zcela zachytit pravou barvu zařízení (obdobné je to i recenzích na konkurenčních webech). Aby bylo zřejmé, jak světlo ovlivňuje vnímání barvy tohoto přístroje, ponechávám v tomto článku obě varianty fotografií.


Design

Jedním z největších lákadel Lumie 800 je jednoznačně konstrukce a design. Ať už se Vám Lumia 800 libí, či nikoliv, musíte uznat, že Nokia předvedla něco, co nemá v současné době na poli chytrých telefonů obdoby. Většina výrobců vyrábí pěkné, ale poměrně nudné "krabičky", které jsou všechny velice podobné. Lumia 800 však přichází s něčím novým a neokoukaným. Doposud nikdo nepředstavil chytrý telefon s takto výrazným designem a barevným zpracováním. Když Lumii 800 vytáhnete kdekoliv z kapsy, kolemjdoucí si jí jistě všimnou. Nokia tak ukázala lidem, že chytrý telefon nemusí být vždy černá nebo stříbrná krabička a za to si zaslouží uznání.

 

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

Barevné varianty

Velkou pochvalu si také zaslouží barevné varianty. Jedná se o „modrou“ (CYAN), „růžovou“ (MAGENTA) a černou (BLACK). Všechny tyto barvy jsou matné. Koncem února se na pultech obchodů objeví také lesklá bíla varianta, která vypadá velice exkluzivně. Spekuluje se (je velmi pravděpodobné), že Nokia nabídne Lumii 800 také v zelené barvě (podobně jako model N9). Nokia Lumia 800 je tak vhodná absolutně pro všechny. Dámy ocení zejména „růžovou“, pánové, kteří na sebe rádi upoutávají pozornost „modrou“ a pro všechny ostatní je tu „obyčejná“ černá a v budoucnu možná také zelená.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

K barvám si však neodpustím jednu možná nepodstatnou poznámku. U jakéhokoliv jiného modelu bych se této drobnosti vůbec nevěnoval, ale v případě Lumie 800, kde je cíleno především na design, za který si výrazně připlatíte, nemohu jinak. Konkrétně se jedná o barvy samotného operačního systému (dlaždice na ploše), které absolutně neladí s barevnými variantami zařízení. U černé a bíle varianty je to v podstatě jedno, ovšem u „modré“ (cyan), či „růžové“ (magenta) nemáte možnost z nabídky zvolit barvu, která by odpovídala Vašemu zařízení. Nejparadoxnější na tomto „problému“ je fakt, že Nokia si vymohla přidání další barvy, která je však čistě modrá (typická z loga Nokia). Proč tedy nemohli přidat také jednu barvu odpovídající samotnému zařízení?

 

Materiál

Nokia vsadila také na originální materiálové provedení. Jedná se sice stále o plastové zařízení, ovšem v případě Lumie byl použit tzv. polykarbonát. Tedy poměrně pevný plast homogenních vlastností. Pokud tedy zařízení poškrábete, barva zůstane zachována. Škrábance budou sice stále vidět, ovšem ne tak výrazně, jako kdyby byla svrchní vrstva pouze „nalakovaná“. Z pohledu odolnosti a tuhosti celé konstrukce je však klasický kov stále vítězem. Polykarbonát je ovšem dobrým kompromisem.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

Povrchová (matná) úprava má však také jednu drobnou nevýhodu. Ačkoliv zde nejsou téměř viditelné otisky prstů, tělo přístroje se po poměrně krátkém čase „upatlá“. Následné vyčistění je celkem náročné a obyčejným suchým hadříkem příliš neuspějete.

 

Konstrukce

Samotná konstrukce zařízení je díky použití polykarbonátu a absenci výměnné baterie poměrně tuhá. U testovaného zařízení nikde nic nevrzalo a vše výborně lícovalo. Na internetu se ovšem objevují první praktické zkušenosti, které říkají, že u všech modelů tomu tak zdaleka není. Některé kusy jemně „povrzávají“ zejména v oblasti styku displeje a těla přístroje.

 

Ovládací prvky

Ovládání Lumie 800 je z pohledu jednotlivých tlačítek zcela standardní a odpovídá zvyklostem Windows Phone. Pod displejem se tedy nacházení tři dotyková tlačítka (šipka zpět, lupa pro vyhledávání a logo Windows pro návrat na úvodní obrazovku) a na bocích přístroje všechna ostatní mechanická. U Nokie jsou však všechna tyto tlačítka umístěna pouze na pravý bok (levý je zcela prazdný). Naleznete zde tedy (od shora) dvoutlačítko pro ovládání hlasitost, vypínací tlačítko a spoušť fotoaparátu. Rozmístění tlačítek je bezproblémové a zejména umístění vypínacího tlačítka na pravý bok vítám. Tento způsob je podstatně praktičtější, než umístění tlačítka na horní hranu. Tlačítka jsou vyrobena z plastu a jejich ovládaní je velice pohodlné. Drobnou výtku mám však k poměrně ostrým hranám všech těchto tlačítek (nejsou v podstatě vůbec zaoblena). Pohodlnému ovládání nijak nebrání, ovšem při vytahování např. z kapsy to někdy ucítíte.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

 

Slot na SIM, USB a zvukový konektor

Obě zařízení řady Lumia nepoužívají standardní velikost SIM karty, ale její zmenšenou podobu (microSIM), kterou znají především uživatelé iPhonů. Skutečně nerozumím tomu, proč Nokia stavící úspěch svých zařízení na originálním designu a operačním systému zvolila microSIM, která je tak typická pro Apple. Snad jedině, aby se současným majitelům nakousnutých jablek lépe přecházelo k novému zařízení (kvůli úspoře místa to jistě není, jelikož je Lumia 800 vzhledem k uhlopříčce displeje poměrně velká). Pozitivní zprávou však je, že operátoři s výměnou klasické SIM za microSIM, nemají sebemenší problémy a celá výměna je otázkou 10ti minut (osobní zkušenost u Vodafonu).

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

 

Samotný odstavec si také zaslouží nešťastně řešený USB konektor. Prvním zcela zásadním negativem, který pocítí zejména řidiči, je umístění USB konektoru na horní hranu přístroje. V praxi to použití Lumie 800 jako navigace v autě (v režimu na výšku při použití standardních držáků) zcela vylučuje. Volný USB kabel Vám totiž bude zařízení výrazně táhnout směrem k zemi či různě otáčet. Možným řešením je použití telefonu v módu na šířku, kdy kabel již tolik překážet nebude. V tomto případě však naopak výrazně ztíží celou situaci krytka konektoru, která je v zařízení napevno a pro uvolnění konektoru je třeba ji o 90 stupňů pootočit. Takto odklopená krytka pak v podstatě „trčí“ z telefonu. Je tedy jen otázkou času, kdy ji v autě nebo při běžném používání prostě ulomíte. Nejelegantnějším způsobem jak celý problém s navigováním v autě vyřešit, je nákup speciálního držáku, který již s umístěním konektoru počítá. Toto řešení ovšem znamená další neplánované výdaje.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

Zvukový konektor (3,5 mm jack) je umístěn také na horní hraně, jeho použití však nic nebrání (není pod krytkou).

 

Rozměry a hmotnost

Lumia 800 rozhodně nepatří mezi nejmenší zařízení. Její rozměry jsou spíše průměrné a to i přesto, že displej má uhlopříčku pouze 3,7“. Pokud zařízení srovnáme například se stařičkým HTC HD2, zjistíme, že jsou zařízení na první pohled velikostně velice podobná. HD2 ovšem nabízí displej s uhlopříčkou 4,3“, což je výrazný rozdíl (je dokonce i tenčí). Při pohledu na čelní stranu Lumie 800 se nemohu zbavit pocitu, že designeři s místem příliš nešetřili (zejména mám na mysli plochy pod tlačítky a nad displejem). Z pohledu papírových parametrů jsou rozměry 117 × 61 × 12,1 mm.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
Srovnání s HTC HD2

 

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
Srovnání s HTC Titan

 

Ačkoliv se jedná o „plastové“ zařízení, hmotnost 142 g je také poměrně vysoká (Samsung Omnia W má 114 g).

TIP: Kompletní hardwarové parametry zařízení naleznete v našem katalogu.

 

Obsah balení

Než se pustíme do popisu jednotlivých hardwarových součástí, je třeba si ještě představit obsah balení. Zařízení je dodáváno v klasické krabičce s mírně nadstandardním příslušenstvím. Kromě drobné nabíječky, USB kabelu a handsfree v podobě peckových sluchátek s mikrofonem je součástí zařízení také praktické silikonové ochranné pouzdro v barvě přístroje (odstín sice úplně přesně neodpovídá, ale běžně to není příliš viditelné). Nabíječka vypadá celkem stylově. Ke všem barevným variantám je dodávána pouze bílá. Pro nabíjení se používá klasický USB kabel. Sluchátka nejsou nijak výjimečná. Funkci hadsfree splní na jedničku, ale na kvalitnější poslech hudby rozhodně nejsou.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

 

Displej

Nokia Lumia 800 je vybavena AMOLED displejem doplněným o ClearBlack technologii. Uhlopříčka displeje je „pouhých“ 3,7“. Slovo „pouhých“ je v uvozovkách záměrně, jelikož názory uživatelů na velikost displeje se různí. Někteří preferují spíše menší displeje, které jsou lépe ovladatelné jednou rukou, a někteří naopak vyžadují větší uhlopříčku, na které se pohodlněji píše.

Displeje typu AMOLED s podporou ClearBlack jsou v podstatě velice podobné rozšířenějšímu typu SAMOLED, který používá zejména Samsung. Obě tyto technologie mají své výhody i nevýhody.Mezi výhody patří intenzivní a syté barvy, které však mohou v některých případech působit velice nepřirozeně, a dobrá čitelnost na přímém slunci. Nevýhodou však je použitá pixelová matice. Konkrétně se jedná o tzv. PenTile (matrix), kde jsou jednotlivé řady pixelů vždy odsazeny o polovinu pixelu. Tato pixelová matice má problémy se zobrazením ostrých hran zejména na sousedních kontrastních barvách. Výrazně je to vidět například na hranách barevných dlaždic při použití černého pozadí. U bílého textu zase tato matice způsobuje jakýsi „barevný šum“ po obvodu písma. Jelikož má displej Lumie 800 menší uhlopříčku a dostatečné rozlišení (480 x 800 bodů), není tento negativní efekt cela zásadní. Při pohledu na displej ho však jistě uvidíte. Podrobně jsme se celé problematice těchto displejů věnovali v samostatném článku: Velký test displejů: SLCD vs. SAMOLED, aneb barvy nejsou všechno. Kde si displej Lumie můžete přímo dosadit místo SAMOLED displej Samsungu (v praxi jsou velice podobné).

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

Displej Lumie 800 je však ještě v několika vlastnostech zajímavý. První vlastností je zaoblenost displeje po stranách. Z praktického hlediska to sice nemá žádné opodstatnění, ale je to efektní, což umocňuje designové zpracování celého zařízení. Druhou vlastností je technologie GorillaGlass, která by měla zajišťovat větší odolnost displeje v tlaku a také ho chránit před poškrábáním. Ačkoliv někteří uživatelé tvrdí, že displej skutečně vydrží i hrubší zacházení, má praktická zkušenost je odlišná. Po dvou týdnech používání (skutečně opatrného) se na displeji objevilo několik miniaturních (vlasových) škrábanců, které jsou vidět zejména z úhlu za umělého osvětlení. Od technologie GorillaGlass jsem očekával více. Nezbyde tady než popřemýšlet nad používáním ochranné fólie.

 

Hardware a výkon

Použitý hardware nijak nevybočuje z řady špičkových Windows Phone zařízení. Srdcem Lumia 800 je jednojádrový procesor Qualcomm MSM8255 taktovaný na 1,4 GHz. V tuto chvíli zbystří zejména uživatelé, kteří s Windows Phone zatím nemají příliš zkušeností a začnou Nokii kritizovat, protože nepoužila procesory dvoujádrové. Z objektivního hlediska je však třeba říci, že Windows Phone vícejádrové procesory nepodporuje a hlavně nepotřebuje. Systém je skvěle optimalizovaný a i s jednojádrovým procesorem v rychlosti hravě porazí jakýkoliv konkurenční přístroj s Androidem a dvoujádrovým procesorem. Výkon procesoru je podpořen dostatečnou kapacitou (512 MB) operační paměti RAM a grafickým jádrem Adreno 205.

Vnitřní paměť má kapacitu 16 GB a nelze ji rozšířit paměťovými kartami (omezení operačního systému). Nemožnost použít paměťové karty má celou řadu pozitivních důvodů, ovšem pro řadu uživatelů to může být značné omezení. V praxi navíc z celkových (papírových) 16 GB máte k dispozici „pouze“ necelých 13 GB.

TIP: Kompletní hardwarové parametry zařízení naleznete v našem katalogu.


Baterie a výdrž

Nokia Lumia 800 disponuje Li-Ion baterií o kapacitě 1450 mAh. Tato baterie je však pevnou součástí přístroje a nelze ji vyjmout či vyměnit, což může být výrazným negativem. Řada uživatelů baterii ve svém přístroji nikdy nevyměnila, a tento nedostatek proto bude naprosto nepodstatný. Na druhou staru existují také uživatelé (a není jich málo), kteří své zařízení během dne intenzivně používají a jsou schopni jej do večera minimálně 2x vybít. V případě, že nejsou v blízkosti elektrické zásuvky, jsou s Lumií 800 v podstatě "nahraní". A nemusí se jednat pouze o takto extrémní případ, stačí jen častěji cestovat autobusem či vlakem, nebo vyrazit na víkend do přírody. V těchto případech je náhradní baterie naprostou nutností.

Výdrž zařízení na baterie si zaslouží samotný odstavec. Dodnes totiž nikdo neví, jak dlouho vlastně Lumia 800 vydrží. A jak je to možné? Dalo by se říci, že zde udělala Nokia zásadní chybu. Od začátku prodeje (již několik měsíců) se totiž nepodařilo tento model dostatečně „odladit“ nebo spíše „zazáplatovat“. Uživatelé hlásí velice proměnlivé výsledky a zařízení má očividně problémy s nabíjením baterie na plnou kapacitu. Tento problém by měla řešit aktualizace firmwaru zařízení, která vyšla před několika dny. Relevantní výsledky vzhledem ke krátkému časovému odstupu zatím ale nejsou k dispozici. Obecně se dá ale celkem objektivně říci, že Lumia 800 vydrží (bez poslední aktualizace) 1 – 1,5 dne při běžném používání (automatická regulace podsvícení, desítky minut volání, SMS, 15minutový interval stahovaní pošty, občasné využití internetu). S poslední aktualizací se ale očekává výrazné zlepšení (uživatelé již hlásí první pozitivní zlepšení).

 

Fotoaparát

Lumia 800 se pyšní výbornými papírovými parametry fotoaparátu. Konkrétně se jedná o rozlišení 8 Mpx (fotografie: 3 264 × 2 448px, video: 1 280 × 720px), automatické ostření a diodový blesk. Fotoaparát také nese exkluzivní označení Carl Zeiss, které by mělo zajišťovat vysokou kvalitu snímků. Při praktickém testování ale Lumia 800 nijak výrazně nevybočila z řady dnešních Windows Phone zařízení. Detailní srovnání s HTC Titan a celou řadu snímků naleznete v samostatném článku: Velké srovnání fotoaparátů: Nokia Lumia 800 vs. HTC Titan.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

 

A jaký je závěr? Lumia 800 fotí celkem slušně, ale není výrazně lepší než její konkurence s Windows Phone. Pokud Nokii srovnáme se špičkovými modely s Androidem, souboj prohraje. Praktické testy odhalily problémy s doostřováním snímků (cca. každý třetí až pátý není zcela ostrý), nižší intenzitu přisvětlovací LED diody a drobné problémy se zbarvením snímků do modra (sníh, focení ve tmě). Rozhodně doporučuji nejdříve shlédnout konkrétní snímky.

Nokia Lumia 800 je také jediné letošní zařízení, které získalo od Microsoftu výjimku a neobsahuje (povinnou) přední kameru pro videohovory. Osobně jsem uživatel, který přední kameru použije asi tak jednou za rok, jelikož praktikovat videohovory na 3G síti s omezeným FUP není zrovna šťastné, a když už jsem v pokrytí Wi-Fi, tak mám u sebe i PC. Každopádně konkurence přední kameru nabízí u všech nových modelů. Nehledě na to, že s příchodem Skypu na WP7 (snad brzy) by se mohlo jednat o konkurenční nevýhodu.

 

Systém a software

Nokia Lumia 800 je vybavena nejnovější verzí operačního systému Windows Phone 7.5 Mango s kompletní českou lokalizací. Tento operační systém má řadu specifik, které je třeba před nákupem zvážit. Obecně lze říci, že Windows Phone 7.5 není pro každého. Pro lepší pochopení celé problematiky a pro zjištění, které funkce systém nabízí (jsou pro většinu zařízení podobné), doporučuji přečíst samostatnou recenzi: Podrobná recenze Windows Phone 7.5 Mango - Nejlepší systém současnosti?

Každý výrobce pro svá zařízení nabízí také exkluzivní software. Nokia se rozhodla, že uživatelům Windows Phone zařízení nabídne podobný software, který mají uživatelé Symbianu. V praxi se tak můžeme ve výbavě setkat s dvěma stěžejními aplikacemi, které ve své podstatě nemají konkurenci (mezi aplikacemi zdarma od výrobců zařízení). První aplikací jsou velice slušně zpracované Nokia Mapy, které zcela zásadně v systému nahrazují Bing mapy (v ČR nepoužitelné). Druhou podstatně významnější aplikací je Nokia Drive (Nokia Autem), což je v podstatě "plnohodnotná" automobilová navigace. V současné verzi má však ještě řadu celkem zásadních nedostatků (chybí čas příjezdu do cíle, možnost vyhnout se placeným úsekům a hlavně vyhledání trasy bez internetového připojení). Více se dozvíte v samostatné recenzi aplikace. Nokia však přislíbila, že v následujících verzích budou nedostatky odstraněny.

 

Cena

Ať už hodnotíme Nokii po designové stránce jakkoliv, z hlediska hardwarových paremetrů stále patří spíše do střední třídy. Této třídě však zásadně neodpovídá cena, která se pohybuje v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ) . Přímou konkurencí Lumie 800 je Samsung Omnia W, který stojí téměř polovinu ( Aktuální cena SAMSUNG i8350 Omnia W v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) ). Je tedy otázkou, zda-li se takovýto příplatek za zpracování, design a vetší paměť vyplatí.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 800 16GB poskytuje server Heureka.cz

 

Klady a zápory

+ Originální a neotřelý design
+ Tvar a perfektní dílenské zpracování
+ Doplňkový software
+ Windows Phone 7.5 (grafické rozhraní, stabilita, spolehlivost, odezva systému, rychlost, funkce, Office)

- Vysoká cena
- Umístění USB konektoru a krytka
- PenTilemetrix (pixelová matice displeje)
- Chybějící přední kamera - Pevná baterie a její výdrž
- Windows Phone 7.5 (absence slotu pro paměťové karty, menší výběr aplikací, absence flashe v prohlížeči)

 

Závěr

Na závěr si dovolím použít text z úvodu této recenze. Ať už se Vám Lumia 800 libí, či nikoliv, musíte uznat, že Nokia předvedla něco, co nemá v současné době na poli chytrých telefonů obdoby. Většina výrobců vyrábí pěkné, ale poměrně nudné "krabičky", které jsou všechny velice podobné. Lumia 800 však přichází s něčím novým a neokoukaným. Doposud nikdo nepředstavil chytrý telefon s takto výrazným designem a barevným zpracováním. Když Lumii 800 vytáhnete kdekoliv z kapsy, kolemjdoucí si jí jistě všimnou. Nokia tak ukázala lidem, že chytrý telefon nemusí být vždy černá nebo stříbrná krabička a za to si zaslouží uznání.

Nokii se povedlo dát přístroji vysokou přidanou hodnotu, kterou konkurence nenabízí, a to nejen z pohledu designu, ale také softwaru. Za tuto přidanou hodnotu si však budete muset výrazně připlatit. V současné době se cena pohybuje v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ) , což je téměř dvakrát více než konkurenční Samsung Omnia W, který se po funkční stránce liší pouze poloviční vnitřní pamětí.

Rozhodnutí, zda si toto zařízení pořídit, však výrazně ovlivní samotný operační systém Windows Phone 7.5. V této souvislosti použiji citaci ze samostatné recenze operačního systému (doporučuji přečíst), která platí i pro tento přístroj:

"Windows Phone 7 je velice povedený operační systém vhodný pro práci i zábavu. Není však určen pro každého. Je třeba si vždy určit priority, které musí Váš mobilní telefon splňovat. Pokud je těmito prioritami rychlost, jednoduchost, intuitivnost, stabilita, spolehlivost, využívání sociálních sítí, multimédií apod. a grafický vzhled systému se Vám alespoň trochu líbí, Windows Phone 7 bude tím pravým systémem pro Vás. Samozřejmě za předpokladu, že pro Vás není zcela zásadní nutnost přístupu k systému souborů, výměna paměťových karet a skromné možnosti nastavení systému.

Pokud však rádi do všeho "šťouráte", upravujete si systém dle svých požadavků, vyžadujete velice specifické aplikace, či máte jiný estetický vkus, doporučuji využít spíše alternativní operační systémy, které je možné výrazně lépe přizpůsobit Vašim potřebám. Ve většině případů však za tyto funkce zaplatíte nižší spolehlivostí, rychlostí, stabilitou apod.

Před nákupem nového zařízení s Windows Phone 7 doporučuji si tento systém nejdříve na několik dní vyzkoušet. Velmi rychle si tak zjistíte, zda Vás tento systém oslovil, či nikoliv. Ti, co Windows Phone 7 vyzkoušeli a systém je oslovil, již "nikdy" nebudou chtít nic jiného. Toto pravidlo platí i naopak. Pokud Vás systém nezaujme, asi těžko si k němu někdy naleznete cestu."

Banner Nokia Lumia 800

Komentáře (75)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Michal Stanek

07 | 02 | 16 09:42
Do nokia 800 0

Michal Stanek

07 | 02 | 16 09:40
Dobry den jak se da stahnout adobe flash player dekuji 0

555dawer555

27 | 05 | 12 22:14
Lumia 800, českej původ.. Hardreset se mi dělat opravdu nechce, ikdyž to občas pomuže..ale jen kvůli tomuhle problémku ho dělat nebudu. Ještě zkusim pohrát s nastavením v Live účtu a přidat FB přes webový rozhraní na PC. Přestane to dělat, kdy zrušim to propojení v telefonu. Uvidim co to udělá když to propojim přes web na kompu, jinak to vidim na IM+ 0

Jindřich Lukeš

27 | 05 | 12 21:06
jaké máš zařízení? zkoušel si to hned po hardresetu? bez dalsích aplikací v telefonu? 0

555dawer555

27 | 05 | 12 21:00
mam nepříjemnej problém, snad někdo poradí: Pokaždý když si propojim Windows Live účet s Facebookem abych mohl používat ve zprávách v telefonu Facebook Chat, tak se mi začnou sami od sebe odesílat nesmyslný zprávy většině mých přátel.. Je možný, že to je otázka nastavení Live účtu, ale nikde jsem to nenašel. 0

htcjirka

22 | 04 | 12 16:53
Ano,Nokiacka navigace uz jde konecne pouzivat plne offline.. 0

Vitezslav2

22 | 04 | 12 16:39
Takže něco jako iTunes pro iPhone. Ještě jeden dotaz,Jde navigace používat offline? 0

htcjirka

22 | 04 | 12 16:35
1.Temer te format nezajima,filmy pridavas pres Zune,jeli to format,ktery WP nepodporuje,Zune jej prevede do formatu prehratelneho WP 2.Ano,Amazon Kondle,Freda a jine.. 3.Ne 4.Pres Zune - Hudba,Filmy,Fotky jinak ostatni soubory email,virtualni uloziste Skydrive.. 0

Vitezslav2

22 | 04 | 12 12:58
Chtěl bych poprosit uživatele NOKIA Lumia 800 o pár informací ohledně tohoto telefonu. 1. Dají se na Lumii přehrávat filmy v AVI formátu? 2.je nějaká čtečka eknih? 3.jak je to s BT,dají se přez něj posílat soubory? 4.slyšel jsem,že k PC se Lumia nepřipojuje jako disk,jak se do ní dají nahrát soubory? Díky za tyto informace. 0

htcjirka

22 | 02 | 12 19:45
Souhlas,Lumia se rozhodne neda zaradit do segmentu high-end ani s primhourenim oci.. 0

Jindřich Lukeš

20 | 02 | 12 23:24
"Přímou konkurencí Lumie 800 je Samsung Omnia W, který stojí téměř polovinu." Samsung Omnia W je prístroj, ktorý som si chcel kúpiť. Nie. Naozaj nie kvôli prednej kamere. Je to veľmi dobrý prístroj, ale u WP je to low end a je to konkurent skôr pre Lumiu 710, oproti ktorej má výhodu vo veľkosti a v displeji. U mňa zavážilo a rozhodol som sa pre Nokiu pre nasledovné veci: - Kvalitnejšie sklo (zatiaľ nemám ani fóliu ani mikroškrabančeky). - ClearBlack (neviem o tom, že by Omnia W mala clear black, ale môžem sa míliť). - Nokia Drive (hoci som očakával viac, toto tiež pridalo k rozhodovaniu, snáď Nokia pridá možnosť nastavení, offline vyhľadávanie atď.... alebo snáď prijde iGo ) - Nokia Apps (EA a partnerstvo s MS - ja totiž očakávam úzku spoluprácu MS a Nokie ba dokonca možno i odkúpenie) - Foťák (áno, na Nokii nie je úžasný, ale keď som videl foto z iPhone 4S a SGS + má prísť oprava foťáka na Lumii, tak toto nie len že bol istý faktor pri rozhodovaní, ale stále aj je) - Konštrukcia Lumie 800 a Samsungu Omnie W je niekde inde Nevymenoval som všetky rozdiely. Samsung má výhodu hádam len v tom, že má prednú kameru. Veci, ktoré som vymenoval robia z Nokie v súčasnosti medzi WP mobilmi jednoznačne exkluzivitu, ktorú zatiaľ nemá žiaden iný výrobca a preto som sa rozhodol tak ako som sa rozohodol a preto sa mi zdá tvrdenie, že Omina W je priamym konkurentom pre Lumiu 800 trocha smiešne. Omnia W je bezpochyby skvelý telefón a je hlavne cenovo dostupnejší, ale jeho trieda je na úrovni Mozarta a Lumie 710. Ať se ti to líbí nebo ne, Nokia Lumia 800 je střední třída a přímou konkurencí je HTC Radar, Samsung Omnia W a s trochou představivosti i Lumia 710. Čistě technicky se Lumia 800 od Omnie W liší jen vetší vnitřní pamětí a absencí přední kamery. Zpracovaní, design ani cena nemění třídu zařízení ani jeho konkurenci. A jen drobná poznámka. Omnia W ma SAMOLED displej což je v podstatě totéž co AMOLED s ClearBlack. 0

Jindřich Lukeš

20 | 02 | 12 23:20
Chápu, že jde o techniku a ne o češtinu, ale u článků pocházejících z redakce, prosím o jazykovou korekturu. Nejdem češtinář par excellence, ale hrubky v y/i mi vadí. Prosím o kontrolu článků řed jejich zveřejněním; nesnižujte se na úroveň rádobyzprávařských webů. "první testované kusy se k nám do redakce !?! dostali !?! s časovým odstupem". Chybka opravena, díky za upozornění. 0

silent64sk

20 | 02 | 12 14:58
Preto, pretože je okolo neho vedená masívna reklamná kampaň a je to pokus Nokie o návrat na výslnie. Telefón je neobyčajný najmä svojím originálnym dizajnom. Veľkú pridanú hodnotu tvoria aj aplikácie Nokia Maps a najmä Nokia Drive, ktorá nahradí nutnosť kúpy drahej navigácie. 0

Edye

20 | 02 | 12 14:13
nevím proč se o tomto mobilu tak mluví, mě příjde předražený a úplně normální ale recenze pěkná 0

jakaspar

20 | 02 | 12 12:04
Nejdem - Nejsem. Stisk "Enter" zprávu odeslal před kontrolou... 0

jakaspar

20 | 02 | 12 12:02
Chápu, že jde o techniku a ne o češtinu, ale u článků pocházejících z redakce, prosím o jazykovou korekturu. Nejdem češtinář par excellence, ale hrubky v y/i mi vadí. Prosím o kontrolu článků řed jejich zveřejněním; nesnižujte se na úroveň rádobyzprávařských webů. "první testované kusy se k nám do redakce !?! dostali !?! s časovým odstupem". 0

silent64sk

20 | 02 | 12 11:34
Veľmi pekná recenzia Jindra, ostatne ako vždy. Musím jednoznačne pochváliť. Reálne, triezve a objektívne zhodnotenie negatív aj pozitív. 0

marek.janac

20 | 02 | 12 10:52
"Přímou konkurencí Lumie 800 je Samsung Omnia W, který stojí téměř polovinu." Samsung Omnia W je prístroj, ktorý som si chcel kúpiť. Nie. Naozaj nie kvôli prednej kamere. Je to veľmi dobrý prístroj, ale u WP je to low end a je to konkurent skôr pre Lumiu 710, oproti ktorej má výhodu vo veľkosti a v displeji. U mňa zavážilo a rozhodol som sa pre Nokiu pre nasledovné veci: - Kvalitnejšie sklo (zatiaľ nemám ani fóliu ani mikroškrabančeky). - ClearBlack (neviem o tom, že by Omnia W mala clear black, ale môžem sa míliť). - Nokia Drive (hoci som očakával viac, toto tiež pridalo k rozhodovaniu, snáď Nokia pridá možnosť nastavení, offline vyhľadávanie atď.... alebo snáď prijde iGo ) - Nokia Apps (EA a partnerstvo s MS - ja totiž očakávam úzku spoluprácu MS a Nokie ba dokonca možno i odkúpenie) - Foťák (áno, na Nokii nie je úžasný, ale keď som videl foto z iPhone 4S a SGS + má prísť oprava foťáka na Lumii, tak toto nie len že bol istý faktor pri rozhodovaní, ale stále aj je) - Konštrukcia Lumie 800 a Samsungu Omnie W je niekde inde Nevymenoval som všetky rozdiely. Samsung má výhodu hádam len v tom, že má prednú kameru. Veci, ktoré som vymenoval robia z Nokie v súčasnosti medzi WP mobilmi jednoznačne exkluzivitu, ktorú zatiaľ nemá žiaden iný výrobca a preto som sa rozhodol tak ako som sa rozohodol a preto sa mi zdá tvrdenie, že Omina W je priamym konkurentom pre Lumiu 800 trocha smiešne. Omnia W je bezpochyby skvelý telefón a je hlavne cenovo dostupnejší, ale jeho trieda je na úrovni Mozarta a Lumie 710. 0

htcjirka

19 | 02 | 12 21:35
Je to zakulacene..nic neprakazi,o nic nezadrhava.. 0

Jindřich Lukeš

17 | 02 | 12 22:40
v servisním menu... Vytoč  ##634# 0

Grafic

16 | 02 | 12 23:43
Mám t-mobile a update mi tedy včery ani dnes telefon nenabídnul. Mám OS 7.10.8107.79 a firmware 1600.2483.8107.11501, asi je už novější, co? Hold operátoři asi mají drobet zpoždění:/ A čím měříte tu baterku? Díky:) 0

Jindřich Lukeš

16 | 02 | 12 19:12
řešit by měl zejména baterii (konečně se korektně nabíjí), další změny nepozoruji. 0

XwaveW

15 | 02 | 12 23:32
Dnes mi prebehol update na nokiu, vie niekto co prinasa nove alebo co vylepsuje ? 0

AKlimes

15 | 02 | 12 08:49
Na marketu je mraky ofiko Dialerů Měl jsem KrutoDialer teď jedu na SmartDialu - je o něco pomalejší, ale víc funkcí 0

Jindřich Lukeš

14 | 02 | 12 20:35
QWERTY za QWERTZ se zachováním češtiny nezaměníš. 0

Grafic

14 | 02 | 12 17:22
Tak už jí mám! Nefunkčnost firemníh Exchange účtu vyřešena manuální instalací certifikátu. Nic méně Android, iOS ani symbiam s tím nikdy problém neměly. - Potřeboval bych radu, jak tam dostat českou QWERTY klávesnici (jsem na to prostě zvyklej, QWERTZ mi nevyhovuje, ale potřebuju i český znaky). Jinak prostředí telefonu je fakt hezký, ale při přechodu z androida si stále zvykám ne nedostatečné možnosti nastavení:/ Odemčení zatím asi možné není, ale pár úprav to fakt potřebuje (např. Smart Dialer). Díky za rady, bude jich určitě víc, jak se začnu se systémem postupně zžívat:) Zatím rozporuplný pocity 0

Grafic

12 | 02 | 12 14:06
8) Nemožnost přiložit k mailu jiné soubory než obrázky je dáno omezením systému, který nedovoluje přístup k filesystému. Což je vlastně základem systému a ta nejlepší "blbovzdorná" uprava V pondělí mi dorazí 800ka, z těch záporů mi asi vadí nejvíc tohle. Jak je to s tím horký? Přeci pro práci potřebuju odesílat i jiný typy souborů (pdf, doc, xls). Počítám, že ty soubory budu mít na skydrive, případně si nastavím VPNku k firemnímu serveru - v přístupu k těmto souborům a jednoduché vložení do mailu by neměl být problém, ne? Pochopil jsem to tak, že WP omezují přístup jen do filesystemu telefonu... Dík za odpověď 0

AKlimes

10 | 02 | 12 09:08
No právě /jsme trochu OT/ HD7 je skoro HD2, ale i věkem. Titan je plachta .... Asi to bude Radar. 0

Jindřich Lukeš

09 | 02 | 12 21:12
Velikost a kvalitu HD2 ti přinese HTC HD7 nebo HTC Titan (trochu větší) 0

AKlimes

09 | 02 | 12 16:05
Jsem vlastníkem HTC HD2 aktuálně WP7. Jsem člověkem, který u nás rozhoduje, nebo spolurozhoduje o tom, jakými telefony budou lidi ve firmě volat. WP7 je jasná volba, nemám zájem o hračičkování v době, kterou platím. Takže jsme koupili Radara, který koloval, dostala jej žena. Zkousla jej, je více méně spokojená, její výtky směřují k občas nefunkčnímu WhatsApp, a dále k jejím vlastním prstům /psaní SMS/. Řešil jsem, zda nasadit kombo Radar + Lumia 800, co se komu líbí, + potřeba navigace. Už to neřeším. Byl jsem se podívat na Nokii. Na fotkách dobrý. Ale pocitově - TAK LACINÝ KUS PLASTU ..... Uznávám, že to je subjektivní. Furt jsem hledal, čím zdůvodnit nákup dražších Nokií /navigace, styl .../. Už nemusím, u nás v kanceláři Nokia nebude. Radare drahý, přijmi mou omluvu za to, že jsem o Tobě pochyboval. 8GB stačí, stejně by si tak tahali akorát porno ........ Kéž by někdo dělal telefon velikosti a kvality HD2 s WP7, ta portace je vždycky jen náhražka ........ 0

vit100

08 | 02 | 12 20:16
Nokia má lepší foťák, více vnitřní paměti, prémiové aplikace (mapy a navigaci), rychlejší procesor (zejména rychlejší spouštení některých aplikací) a hlavně design a zpracování. Systém je v podstatě totožný, u Mozarta máš navíc možnost odemčení a nahrání neoficiálních ROM dík za objektivní info. Pro mne je to jednoduche rozreseni vnitřni pamět mam 16gb a kdyby nahodou tak u htc neni problem zvetsit, s aplikacema asi vime jak to je..., to rychlejsi spousteni by se nekdy hodilo ale to asi preziju, na desing moc nejsem ale je pravda ze je hezka. to znamena ze dokud mozart pojede zustane teda uvidime co ukazou ty nove phone 8 0

Robert Mašinda

08 | 02 | 12 18:08
Zadna ostra hrana me natlaci. Krytka je des, ale v klidu pripojim nabijecku i v noci. Ale v aute pri nabijeni mi krytka vylozene vadi. R. 0

Jindřich Lukeš

08 | 02 | 12 17:50
záleží, jak telefon držíš, mě ta hrana nevadí. Jinak po par dnech musím říct, že to zpracování a design je perfektní. Bohužel z krytky USB nejsem vůbec nadšený. Kromě toho, že se nešikovně otevírá, tak po tmě prostě USB kabel nepřipojím. Zásadnější je ale uhlopříčka displeje, která je pro mě prostě malá. 0

Viktor

08 | 02 | 12 16:02
Hlavne je to prijemne v ruce. Zadna hrana. I kdyz prechod skla na "plast" je v ruce poznat. R. Lumia zas tak příjemná v ruce rozhodně není právě kvůli ostré spodní hraně v (pravém) rohu přístroje, který nepříjemně tlačí do dlaně... 0

Jindřich Lukeš

07 | 02 | 12 18:31
Než si kdokoliv koupí jakýkoliv telefon s WP7, je třeba aby se obeznámil se všemi výhodami a nevýhodami. Vždy je to něco za něco. Když chceš systém rychlý, spolehlivý a "blbuvzdorný" musí být nějak omezen. Je také zásadní je rozlišovat mezi "problémy" OS a samotného výrobce. Každopadně si dovolím trochu reagovat na tvuj příspěvek (pouze jednu odpověd, nebudu tu rozpoutávat diskuzi o ničem) 1) Baterii zásadně nevybíjím jelikož Li-Ion akumulátorům to škodí. Vždy je třeba nechávat alespoň 20%. Toto platí dvojnásob u přístroje s pevnou baterií. Každopadáně v současném stavu má Lumie 800 obecně problémy s neuplným nabíjením a rychlým vybíjením. Spravit by to něl update 17.2. 2) "Zvukový projev" Nokie mi přijde dobrý. Kvalita reproduktoru je rozhodně vyšší než u HTC zařízení. Hlasitost nedokážu objektivně posoudit (nepoužívám více jak 20/30) 3) přepínání mezi 3G a H je běžné u všech přístrojů 4) Nefunkční tethering je jednoznačně chyba Nokie 5) Vytáčení je zase chyba WP7, každopádně logika je tu jiná. Používá se tlačítko pro vyhledávání v kontaktech. Pokud se to dá řešit aplikací nevidím v tom problém 6) S telefonem jsou kompatibilní všechna BT podporující verzi 2.1. 7) Na žádném telefonu s OS nefunguje budík ve vypnutém stavu. Je to jako na PC 8) Nemožnost přiložit k mailu jiné soubory než obrázky je dáno omezením systému, který nedovoluje přístup k filesystému. Což je vlastně základem systému a ta nejlepší "blbovzdorná" uprava 0

Viktor

07 | 02 | 12 15:29
Milý Microsofte jen se chci ještě zeptat na skutečný důvod, proč nelze žádné zařízení s Windows Phone po řipojení k USB přepnout do režimu USB host? Je to totiž fakt skvělá věc... To vanDit86: To není o náročnosti, psal jsem jen o negativech. Pozitiva naštěstí převyšují... Ale takové nedostatky u poměrně drahých zařízení, která většinou nejsou nikde prezentována, staví mne i další zákazníky do role "podvedených"... 0

vanDit86

07 | 02 | 12 15:28
Tvoji narocnost vyresi asi jen : http://www.bazos.cz > Mobily > Nokia > Pridat inzerat 0

Viktor

07 | 02 | 12 14:52
Můj objektivní pohled: O kladech již bylo psáno dost, tak jen negativa... Stalo se mi párkrát, že se mi vypnul mobil po úplném vybití baterie, a nešel ani po dobíjení přes noc zapnout. Prostě se "kousnul". Pomohlo by zajisté vyjmout baterii což nejde, ale nakonec jsem ho oživil po zběsilém mačkání kombinací tlačítek, což je neuvěřitelné (Mám verzi os 7.10.8107.79)... Oproti jiným telefonům má velmi nízkou úroveň nejvyšší hlasitosti, a tak je v hlučném prostředí prakticky neslyšitelný... Jsem u O2, a na místě s plným signálem 3G mám u ikony signálu miísto 3G značku H - a přenos je znatelně pomalejší... Za stále nefunkční tethering bych neschopné amatéry z Nokie vyhodil... Vyhledat a zavolat kontakt přímím vyťukáním na číselné klávesnici umí telefony za 2 tisíce. U "úžasné" Lumie si musíte stáhnou aplikaci 3-tích stran, které nespolupracují s integrovanou historií volání - to považuji za vrchol neschopnosti amatérů z Nokie... Máte 1 rok staré luxusní a drahé bluetooth Nokia a nefunguje s Lumií ? No a co? Kupte si nové, kompatibilní... Sice není nic krom 3 modelů na výběr, ale ztráty společnosti za předchozí období se přece musí nějak kompenzovat ... Budík nefunguje, pokud je mobil vypnutý - to musí být ale neskutečný softwarový problém to vyřešit, že milá Nokie?... Ta špatně otevíratelná krytka na microUSB by mi nevadila, pokud bych jí nemusel otevírat každý den, což je průměrná výdrž integrované baterie... Poslat z telefonu v emailu jinou přílohu než obrázek? Jsem asi lama, ale jinak než sdílet odkazem z cloudu mi to nejde... Flash opravdu při prohlížení webu chybí, to ale chápu. Tato platforma není ideální pro mobilní zařízení, a doufejme že HTML5 bude co nevidět všude... ( No ještě že mám i Samsunga Note se sprostým Androidem, který sice nemá titul nejlepší operační systém roku pro mobilní zařízení, ale dělá co chci, a dělá to dobře... EDIT1: A abych ještě nezapoměl ! Fotky dělá Lumia kvalitní (i když 2 led diody jsou slabší na svit než jedna z androidího Samsungu), ale o natáčení videa v 720p se dá jen říci, že se jedná o velmi rychlé slideshow... EDIT2: Zapoměl jsem na takovou prkotinu jako skupiny volajících... Mám v telefonu cca 400 kontaktů a do jedné skupiny můžete vložit maximálně 20 kontaků, pak se vám Lumia zdvořile omluví... EDIT3: Sakra to mám ale sklerózu... Profily? Zapomeňte, že něco takového existuje. Když se holt spojí největší výrobce telefonů na světě a největší softwarová společnost na světě, vznikne přístroj, který tak primitivní níže popsané vlastnosti mít nemusí, protože je NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ !!! Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu, jak jsme se všichni smáli iPhonu, že neumí přes bluetooth poslat ani kontakt. Že slouží jen jako zvukový výstup... EDIT4: Pro pana Lukeše: Z hardwaru nechybí jen přední kamera, ale i gyroskop... U takto drahého telefonu se tedy dle mého jedná o loupež za bílého dne, skrytou marketingem a přehnanými neobjektivními recenzemi (viz.Radek Hulán - kterého jinak respektuji). edit JL: Používej tlačítko pro editaci a nespamuj tu Omlouvám se. Chtěl jsem editovat, ale tlačítko edit je k nalezení pouze po překlikání na: uživatel - přízpěvky - zobrazit - "edit"... 0

Jindřich Lukeš

06 | 02 | 12 23:48
Fotil lépe než iPhone určitě nebude, plánuji udělat srovnání s Titanem, každopadně až trochu poleví mrazy (aby mi neumrzly ruce) 0

premikkoci

06 | 02 | 12 23:06
Nevíte jak je to s tím fotoaparátem doopravdy? Někde jsem četl, že fotí hůř jak N9. Zajímalo by mě, jak fotí v porovnání s iPhone 4S a Omnií 7. Docela se teď rozhoduji, zda koupit Lumii nebo iPhone 4S (mám macbook pro a iPad 2). K lumii mě tahá samotný systém, ale bohužel má oproti iP4S ještě nedostatky. Když nebudu brát v potaz, že jedu na Mac OS X, Windows connector for mac, který stojí za ho*no a ještě k tomu vlastním iPad, tak mě zaráží absence videokamerky (poslední dobou hodně používám skype či facetime na ipadu), horší display a vůbec méně aplikací, které bych musel kupovat dvakrát (ios a WP). Dále mě zajímá, jak je to se zvukovým výstupem? Hraje to dobře? 0

Jindřich Lukeš

06 | 02 | 12 22:10
Nokia má lepší foťák, více vnitřní paměti, prémiové aplikace (mapy a navigaci), rychlejší procesor (zejména rychlejší spouštení některých aplikací) a hlavně design a zpracování. Systém je v podstatě totožný, u Mozarta máš navíc možnost odemčení a nahrání neoficiálních ROM 0

vit100

06 | 02 | 12 16:23
měl bych dotaz vim že jsi mel mozarta je velkej rozdil mezi mozartem a lumii. Predpokládam že asi kvuli stejnemu systemu moc ne. navic tam neni možnost odemčení. 0

Robert Mašinda

04 | 02 | 12 22:08
Hlavne je to prijemne v ruce. Zadna hrana. I kdyz prechod skla na "plast" je v ruce poznat. R. 0

Petr Jaderny

04 | 02 | 12 21:38
Ze by se tam neco zobrazovalo me ani nenapadlo... Spis si nejak nemuzu zvyknout na to, ze displej vystupuje z tela telefonu... Ale perfektne to zapada do neotreleho designu Lumie... 0

Jindřich Lukeš

04 | 02 | 12 20:45
zaoblení displeje, resp. krycího skla s digitizerem je jen po obvodu v místech kde se nic nezobrazuje. vypadá to efektně a ničemu to nebrání. 0

Petr Jaderny

04 | 02 | 12 19:48
Super clanek... Skoro jako bych mel Lumii na chvili sam v ruce Co by me zajimalo je zkusenost s tim vystouplym displejem... Me to porad nejak nesedi, ale nezkousel jsem, takze nemuzu posoudit... Proto bych rad vedel co na to vy jakozto jeji majitele 0

silent64sk

04 | 02 | 12 17:21
Musím takisto pochváliť, triezve zhodnotenie bez zbytočných emócií s vysokou informačnou hodnotou. 0

Jindřich Lukeš

04 | 02 | 12 17:12
díky 0

Robert Varga

04 | 02 | 12 16:23
Moc pěkná recenze. 0

Jindřich Lukeš

04 | 02 | 12 12:50
V předchozím hodnocení není zahrnut operační systém Windows Phone 7, který zde všichni moc dobře známe a jeho klady a zápory byly již mnohokrát zopakovány. Pro názornost doporučuji přečíst samostatnou recenzi: http://wmmania.cz/clanky/obecne/recenze-windows-phone-7-5-mango/ 0

Jindřich Lukeš

04 | 02 | 12 12:49
Po předchozí "kritice" přidám také pozitiva pro zachování objektivity. - Gorilla glass (odolnější úprava displeje by měla být snad povinností pro všechny výrobce) - Polykarbonát (Stále zastávám názor, že kov je kov, ovšem jednobarevný polykarbonát (i po poškrábání) je v praxi perfektní) - Originální a neotřelý design - Perfektní dílenské zpracování - Tvar přístroje (přistroj se velice dobře drží v ruce) - Pouzdro součástí balení (u dnešních zařízení spíše výjimkou) - Doplňkový software (i když Nokia Autem není zatím žádný zázrak (chybí několik důležitých funkcí) jedná se o klíčovou aplikaci) - Kvalita hovoru (příjemným překvapením je také kvalita hovoru) U třetího bodu (originální design) se ještě pozastavím. Nokia předvedla něco, co nemá v současné době na poli chytrých telefonů obdoby.Většina výrobců vyrábí pěkné, ale poměrně nudné "krabičky", které jsou v podstatě všechny velice podobné. Lumia 800 však přichází s něčím novým a neokoukaným. Doposud nikdo nepředstavil chytrý telefon s takto výrazným designem a barevným zpracováním. Když Lumii 800 vytáhnete kdekoliv z kapsy, kolemjdoucí si jí jistě všimnou. Nokia tak ukázala lidem, že chytrý telefon nemusí být vždy černá nebo stříbrná krabička a za to si zaslouží uznání. Na závěr uvedu ještě jednu (i když ne zcela objektivní) vlastnost. Lumia 800 je velice návyková. Každým dnem se stále lépe a lépe používá a ostatní zařízení v její konkurenci "blednou". 0

Jindřich Lukeš

02 | 02 | 12 16:16
Nokia 800 mi dnes také dorazila, a tak sem budu postupně přidávat nějaké poznatky. Začnu trochou kritiky, jelikož chvály je všude více, než je zdrávo zatím pouze v bodech: Některé body jsou maličkosti, jiné naopak závažné nedostatky (zatím vycházející z krátkodobých zkušeností) - Malý displej (to je otázka názoru) - PenTile pixelová matice (obdoba SAMOLED...více zde: http://wmmania.cz/clanky/recenze/velky-test-displeju-slcd-vs-samoled/) - Pevná baterie (ne vždy je člověk v dosahu nabíječky a během velmi intenzivního používání (každý) telefon vybije i 2x během dne) - Neladící barva krytu a dlaždic (Tělo přístroje je spíše tyrkysové a dlaždice modré. U tyrkysové varianty navíc není moc vkusné barvu krytu kombinovat s jinou barvou dlaždic než je modrá) (Toto je spíše taková poznámka, než-li negativní vlastnost. Každopádně, pokud výrazně připlácím za design, chci jej doladěný do detailu.) - Umístění a krytka USB -> nemožnost použití v autě v režimu na výšku, nemožnost použít kolébku. (ulomení krytky je navíc spíše otázkou času) - Ostrá (z boku) tlačítka na pravé straně přístroje (drobnost) - Stříbrná oblast v okolí fotoaparátu - náchylná na poškrábání. - Chybějící přední kamera (ne že bych jí někdy použil (u ostatních přístrojů), ale prostě tam není ) - MicroSIM (Design originální, systém originální, ale microSIM jakoby iPhonu z oka vypadla. Proč uživateli komplikovat život?) - Přemrštěná cena (Lumia 800 je designově velice povedená, ale parametrově se stále jedná o model střední třídy) 0

j.krob

24 | 01 | 12 20:03
Presne tak. Potrebuji mit kvuli praci v noci zapnute zvoneni na slabo. Upozorneni na sms vypnuto, aby me zbytecne nerusil email atd. Samozrejme oboje bez vibraci. Nokie to umi snad od doby kamenny, tak jsem doufal, ze to nejak zachovaji i Lumie. 0

koblih

23 | 01 | 12 13:39
Nepochybně jsme si zvykli na něco, co drtivá většina světa nepoužívá. Asi se ukázalo, že stačí mít položku vyp/zap u zvonění a vibrací, a proto se to směřuje tímto kurzem. Každopádně i já vím, ze své situace, že takové pípnutí (bez vibrací) je na nočním stolku k nezaplacení, nikoho to nevzbudí (což vibrace umí), a zároveň to registruji. Třeba to přijde s updatem. Třeba Nokia N9 (defacto Lumia 800 se systémem Meego) to umí s jednoduchými profily- vypnuto, píp, zapnuto. Tak snad donde update. 0

Jindřich Lukeš

18 | 01 | 12 20:40
Toto je záležitost WP a tam je zatím situace stále stejná. Každopadně nechat si ujít takovýto skvělý OS kvůli vyzváněcím profilům mi přijde absurdní. Ovšem každý má jiný názor. 0

j.krob

17 | 01 | 12 17:12
Chci se zeptat jestli Nokia nejak vyresila chybejici vyzvaneci profily u WP? Je to vec, ktera me donutila prejit z WP Mango na Android, kde se to da nahradit aplikaci. 0

Robert Mašinda

08 | 01 | 12 21:51
Abych rekl pravdu, zadnou zmenu nevidim. Cekal jsem, ze se bude moci nastavit prujezdny bod a ani to se nekona. R. 0

Jindřich Lukeš

08 | 01 | 12 20:53
a nějaký jiny novinky? 0

Robert Mašinda

08 | 01 | 12 20:38
Tak jsem dneska provedl aktualizaci navigace Nokia Autem. Bohuzel stale funguje pouze v rezimu online. R. 0

Robert Mašinda

06 | 01 | 12 20:07
Roberte, u SIM Vodafone to tak udelat jde, bohuzel u O2 ne. A hlavne to stejne neresi MMS. Ty vysesi pouze aplikace "Nastaveni site". R. 0

Robert Varga

06 | 01 | 12 20:00
Zdravim. Byl jsem obdarovan Nokia Lumia 800 - super masinka akorat ma drobny problem. nefrci mi internet. Myslim ze zakopany pes je v tom ze se jedna o model od nemeckeho T-mobile... Sice mi to prijme a odesle emaily ale to je vse. vic ani tuk. Navic mi nejde nastavit jiny email nez gmail a hotmail. firemni ani seznma nefunguje (nemame exchange). muze mi nekdo pomoci. klidne i za uplatu. dekuji mockrat Řešil jsem stejný problém o kolegova HTC Trophy z německa. Stačí jít do Nastavení (settings) > Mobilní síť (network) > dole tlačítko Přidat apn (add apn) > APN dej "internet" > uložit (fajfka) 0

Robert Mašinda

06 | 01 | 12 16:35
Urcite pouzivas SIM O2. Na marketu aplikaci nehledej, musis pouzit odkaz co zde dal Jindra. Pokud byla v telefonu pouzita jina SIM, udelaj radeji format (najdes ho v nastaveni telefonu). Kamos nastavil Lumii jeste v nemecku s jejich SIM a zde nefungovala ani se SIM T-Mobile, se kterou pritom moje Lumia naprosto v pohode funguje od prvniho zapnuti. R. 0

Jindřich Lukeš

06 | 01 | 12 15:49
problemy s internetem vyřeší aplikace Nokia Network Setup (Nastavení sítě), měla by být na marketu. Přímý odkaz zde: zune://navigate/?phoneAppID=b95840dc-a542-42a6-bee4-7d1a12f62d2c 0

bastyrv

06 | 01 | 12 15:33
Zdravim. Byl jsem obdarovan Nokia Lumia 800 - super masinka akorat ma drobny problem. nefrci mi internet. Myslim ze zakopany pes je v tom ze se jedna o model od nemeckeho T-mobile... Sice mi to prijme a odesle emaily ale to je vse. vic ani tuk. Navic mi nejde nastavit jiny email nez gmail a hotmail. firemni ani seznma nefunguje (nemame exchange). muze mi nekdo pomoci. klidne i za uplatu. dekuji mockrat 0

Jindřich Lukeš

08 | 12 | 11 13:34
Musíš zadat právě ten zmiňovaný PACcode, zjistím ti cenu, více pak v SZ 0

prorrokrakk

08 | 12 | 11 13:08
kupil som si nokiu lumiu 800 v anglicku a pravdepodobne je blokovana na orange, chcem sa opytat ako ju odblokujem alebo pyta to PACcode, viete mi niekto poradit ako ju spojazdnim ? Dakujem 0

Robert Mašinda

20 | 11 | 11 00:22
V Drážďanech je to taky samá reklama na Lumii. Hlavně od T-Mobile. R. edit: když jsem se na ní ptal v jedné z prodejen, prodejce ani nevěděl co chci, tak jsem mu ji musel ukázat na plakátu, kterým byla oblepená celá prodejna. Až pak pochopil, co chci a zašel pro ni do skladu. 0

Robert Varga

19 | 11 | 11 23:48
Dovolená v Londýně končí a Nokia Lumia 800 už se mi zase v ruce nějaký ten pátek neobjeví. Ale zdejší reklamní monopol Lumie jsem aspoň nafotil a protože právě odpovídám na otázky rozhovoru pro nový CZ mag o WP, do kterého fotky údajně umístí, dám sem co nevidět odkaz. Lumia má reklamy všude, u VŠECH obchodů s mobily je LED TV s Lumiáckým spotem. Reklama je na prvních stranách časáků s mobily, na taxících a i těch převozních tříkolkách. V uličce na stěně, nad silnicí na plakátu, v metru... Nokia to umí rozjet, už aby se něco podobného rozpoutalo i u nás. Nicméně co mě ranilo je fakt, že 80% lidí co jsem v dopravě a na ulicích viděl, mělo iPhone nebo iPod. Facku jsem dostával neustále, 80% je 80%. Tři lidi mimo mě na čtyřmístném sedátku, všichni bílá sluchátka a iPhone v ruce. Opakovaně. Jediná občasná záchrana bylo Blackberry. Android neexistoval. Pár Nokií, a JEDEN dell venue pro 0

Petr Jaderny

19 | 11 | 11 00:56
Me dneska na Nove prekvapila reklama, kde predvadeli propojeni PC s telefonem s WP7 (manzelka a deti psali nakup doma na PC a tatovi se to aktualizovalo na telefonu v obchode). Na zaver zaznelo "Windows sedm", ale prislo mi to jako reklama na ten telefon (resp. jeho OS)... Takze to pronika asi i k nam 0

Jindřich Lukeš

19 | 11 | 11 00:50
"Obsah je momentálně nedostupný" můžeš to hodit ještě někam jinam? 0

Robert Varga

19 | 11 | 11 00:45
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150431395777491&set=a.229862702490.135219.591092490&type=1&theater Jsem na dovče v Londýně, a nestačím se divit, kolik reklam na novou Nokia Lumia 800 tady na mě bafá :O 0

Jindřich Lukeš

27 | 10 | 11 13:33
Udajně by měla. Ale po tom co nokia předvedla s parametry telefonu, je to spíš stále s otazníkem 0

krivanondrej

27 | 10 | 11 13:32
myslíte že ta navigace bude v marketplace i pro jiný telefony jako obyč aplikace? 0

pikis

27 | 10 | 11 13:00
Lumia 800 je velice pěkný telefon, škoda, že má "jenom" 3.7 displej. Pro dámy to bude ale ideální, hlavně ta růžovo červená:) Ale co mě udivuje je jak mohli dat ty kapacitní tlačítka jenom tak maličký kousek od displeje? Rocket Riot na to určitě klikat nezkoušeli, to občas mačkám čudlíky i na HD2:D 0

Jindřich Lukeš

26 | 10 | 11 18:42
Nokia dnes představila dvojici dlouho očekávaných přístrojů s Windows Phone 7. Pojďme se na ně společně podívat. 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Lumie 950 a 950 XL měly na trh přijít s podporou propracovaných gest, stylusu, novým Glance Screenem a speciálním pouzdrem

Lumie 950 a 950 XL měly být původně vybaveny celou řadou zajímavých funkcí a příslušenství. Podívejte se na plány Microsoftu, které se nikdy neuskutečnily.

Jindřich Lukeš | články 29 | 05 | 17