Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia WS-2 Proximity Sensor (Treasure Tag) – neztraťte už nikdy své klíče nebo mobil

Dnes si podrobně představíme chytré příslušenství od Nokie v podobě multifunkčního přívěšku, díky kterému již nikdy neztratíte např. své klíče nebo mobil. Pomůže také v jejich rychlém nalezení. Více v naší recenzi.

Nokia WS-2 Proximity Sensor, který je mezi uživateli znám spíše pod názvem Treasure Tag, je malý přívěšek, který se páruje přes Bluetooth s telefonem, což umožňuje kontrolovat jeho polohu (vzdálenost). Pokud je tato vzdálenost příliš velká a spojení se přeruší, uživatel je o tom náležitě informován. Nikdy se tak již nestane, že ztratíte klíče, mobil nebo jinou pro vás cennou věc. Pojďme se na Treasure Tag (dále jen přívěšek) podívat blíže.

 

Treasure Tag - zařízení

Nabízené barvy přívěšku jsou černá, bílá, modrá a žlutá. Tedy barvy ladící s většinou Lumií.

Balení je klasického vzhledu a obsahuje kromě samotného přívěšku a nutné příručky navíc jen silikonový pásek bez poutka, který můžete snadno vyměnit za stávající s poutkem.

Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag

Samotný přívěšek je malý, lehký a elegantní. Základem je lesklý vršek s ovládacím tlačítkem, silikonový pásek s poutkem (nebo bez něj) a matná krytka baterie s výstupem reproduktoru na spodní straně. Rozměry jsou 30x30x10mm a hmotnost pouhých 13g. Svým vzhledem rozhodně zapadá do řady příslušenství Nokia.

Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag

Na spodní krytce baterie se nachází reproduktor. Přívěšek pohání jedna alkalická baterie typu CR2032 s kapacitou 220mAh. Výrobce udává výdrž zařízení s touto jednou baterií až 6 měsíců, což je velmi slušná hodnota. Baterii je navíc možné jednoduše vyměnit.

Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag

Jak už jsme psali, stávající silikonový pásek s poutkem lze zaměnit za přibalený pásek bez poutka. V obou případech vypadá přívěšek elegantně, ale bez poutka ztrácí mnoho možností využití.

Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag Nokia WS-2 Proximity Sensor - Treasure Tag

Celkový dojem ze zařízení je velmi pozitivní. Jediným mínusem je snadné ulpívání nečistot na silikonovém pásku, což se u naší bílé verze projevuje samozřejmě nejvýrazněji.

 

Treasure Tag – aplikace a funkce

Pro správné fungování přívěšku je potřeba mít podporovaný telefon. Tím je jakákoliv Nokia Lumia s operačním systémem Windows Phone 8.0 a updatem GDR3 Black. Výrobce píše přesněji „Windows Phone 8.0 a vyšší“, ale současná Developer Preview verze Windows Phone 8.1 podporována prozatím není. Podle všech informací je v této verzi systému potřeba update Cyan od Nokie.

 

K ovládání a správě přívěšků je potřeba stáhnout aplikaci Nokia Treasure Tag, která je na MS Store zdarma.

Než začnete s přívěškem pracovat, je nutné jej nejdříve s přístrojem spárovat. To je možné provést dvěma způsoby. V obou případech je ale nutné přívěšek nejdříve zapnout, což provedete pomocí podržením ovládacího tlačítka na vrchní části přívěšku, dokud nezazní stupňovaný potvrzovací tón.

Pokud váš přístroj podporuje NFC, bude celý proces velice jednoduchý. Přívěšek totiž stačí pouze přiložit k NFC oblasti vašeho telefonu, což vyvolá automatické spuštění aplikace a přidání zařízení. Pokud NFC nemáte, je bude třeba spustit aplikaci ručně a využít funkce automatického vyhledávání.

Přidávaný přívěšek můžete libovolně pojmenovat a nastavit mu obrázek např. pro lepší orientaci, co nebo koho přívěšek hlídá. Podle potřeb nastavíte, jaká upozornění se mají spustit v případě přerušení spojení mezi přívěškem a telefonem. Výsledné nastavení lze před uložením otestovat pomocí tlačítka Zkusit.

V aplikace můžete spravovat až 4 přívěšky najednou. Nastavení aplikace pouze nabízí možnost zapnout nebo vypnout sledování polohy přívěšku.

Správa jednotlivých přívěšků kromě úpravy a odstranění (ze správce) nabízí také možnost prozvonění přívěšku za účelem snadného nalezení a odpojení pro úsporu baterie.

Funkce prozvonění funguje i obráceně. Stačí krátce stisknout tlačítko na přívěšku a telefon (pokud je tak nastaven) začne zvonit a vibrovat.

Funkce prozvánění vám tak pomůže najít třeba klíče, které jste ztratili v kanceláři, nebo telefon, který jste někam odložili.

Další funkce by se dala nazvat „hlídání“. Pokud se přívěšek od telefonu vzdálí a ztratí signál, opět podle nastavení začnou obě zařízení vydávat zvuková a v případě telefonu i vibrační upozornění. Zde nutno říci, že na to, jak je přívěšek malý, dokáže být celkme hlasitý. Hranici 100dB ale určitě nepřesahuje. Ukázka zvukových upozornění ve videu níže.

Přívěšek komunikuje s telefonem přes Bluetooth 4.0 LE s udávaným dosahem až 40 metrů. Praktické testy ale ukázaly, že 40 metrů je spíše spodní hranice, kdy je spojení ještě stabilní. Stabilní bylo dokonce až do 60 metrů vzdálenosti za přímé viditelnosti. Kolem 70 metrů bylo maximum, kdy se mohla zařízení navzájem prozvánět a udržet spojení.

V neposlední řadě podporuje aplikace také připnutí jednotlivých senzorů jako živé dlaždice na úvodní obrazovku. Můžete tak mít jejich stav stále pod kontrolou.

 

Treasure Tag – v praxi

Pokud dojde ke ztrátě spojení mezi telefonem a přívěškem, obě zařízení to patřičně oznámí (viz video výše). Telefon zobrazí notifikaci, skrze kterou se dostanete přímo do správce „ztraceného“ přívěšku. Hned na to vám dá aplikace možnost přívěšek vyhledat na mapě (pokud máte nastaveno zaznamenávání polohy), nebo můžete pohybem po okolí zkusit spojení s přívěškem opět navázat a dalším prozváněním ho přesněji lokalizovat a najít.

Vyhledání v mapách probíhá pomocí Here Map, které zobrazují vaši polohu a poslední známou polohu přívěšku s adresou a časem posledního kontaktu. Můžete také využít funkce Livesight beta, která využívá kamery telefonu a vy tak vidíte polohu přívěšku v reálném prostředí. Vzhledem k tomu, že přívěšek neobsahuje GPS, poloha je brána jako poslední známá poloha telefonu při ztrátě spojení s přívěškem.

Důkazem nepřesnosti je fotografie níže, kdy v našem případě stojíme na bodu 0m a přívěšek je přitom asi 80 metrů před námi u žlutého domu. Je tedy nutné po úspěšném navázání spojení se ztraceným přívěškem jej prozvánět, pohybovat se po okolí a snažit se přívěšek zaslechnout.

Úspěšnost nalezení ztraceného předmětu je tak poměrně vysoká především v méně rušných oblastech a na venkově. Ve městech je bohužel spousta nenechavých rukou, které určitě nebudou mít problém se zneškodněním přívěšku. Proto je určitě na místě zvážit jeho využití. (pozn. autora: V mém případě použiji přívěšek naopak k prozvánění telefonu, který často „někde“ odložím.).

Na závěr ještě připojím něco k výdrži. Udávaná výdrž samotného přívěšku až 6 měsíců se pochopitelně nedá zhodnotit, ale i kdyby byla poloviční, je to velmi dobrá hodnota. Snad bude umět aplikace upozornit při nízké úrovni baterie přívěšků. Co se týče telefonu, díky použití úsporného Bluetooth 4.0 LE nebyla žádná zvýšená zátěž znát a telefon podával standardní výsledky výdrže.

Nokia WS-2 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Závěr

Nokia WS-2 Proximity Sensor (Treasure Tag) se oficiálně prodává s cenovkou 500-600Kč, což není zrovna málo, ale na druhou stranu vzhledem k funkcím ani příliš moc. Pokud tedy pro toto zařízení naleznete reálné využití a parametry vám vyhovují, není co řešit a určitě stojí za pořízení.

Další možností je verze Mini (WS-10), které chybí NFC, má menší výdrž, je téměř o polovinu tenčí (5,8mm) a lehčí (6,2g) a chybí jí reproduktor pro zvukové upozornění. Přesná lokalizace ztraceného předmětu vzhledem ke stejnému dosahu Bluetooth bude tak velkým oříškem. Prozatím nejsou dostupné informace o dostupnosti a ceně, ta se odhaduje na cca 350Kč.

Komentáře (9)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Stanislav Forejt

03 | 06 | 14 08:47
V praxi se mi osvědčilo, že když má dlaždice nainstalované aplikace Nokia Treasure Tag barvu motivu (tzn. stejnou jako ostatní dlaždice), tak funguje, pokud je světle šedá, tak fungovat nebude. Zatím mě to nezklamalo. 0

sssugi

02 | 06 | 14 22:50
Vďaka..dúfam, že to bude tak 0

Stanislav Forejt

02 | 06 | 14 20:05
Troufám si říci, že je to blbost. Na Store je pozitivní reakce uživatele s Lumii 920, takže buď v pohodě. Problémem je opravdu jen WP8.1 s chybějícímí ovladačí Bluetooth 4.0 LE. 0

sssugi

02 | 06 | 14 16:53
Čítal som, že by mala byť od gdr3 ale tiež som čítal o vývoji nejakej aplikácii k fit náramku (tuším fitbit ale niesom si istý) a tam písali že na niektorých zariadeniach to nebude fungovať a v zátvorke bola uvedená práve L920. Preto som sa chcel informovať 0

Stanislav Forejt

02 | 06 | 14 12:43
S updatem GDR3 (Black) dostaly všechny Lumie podporu Bluetooth 4.0 LE, takže by neměl být problém. Důležité je mít Windows Phone 8.0 (nikoliv 8.1, ten je bez updatu Cyan nepodporovaný). A opravím kolegu, testováno bylo na Lumia 1320, moje Lumia 1520 má už bohužel WP8.1 :/ 0

Jindřich Lukeš

02 | 06 | 14 12:19
Testováno bylo na 1520, ale 920 má podporu BT4.0 LE od GDR3 tuším 0

sssugi

02 | 06 | 14 11:59
Prosím Vás, testovali ste to aj na L920? Stále čítam, že na nej BT 4.0 LE príslušenstvo nefunguje korektne resp. že 4.0 LE nemá preto by som chcel vedieť či sú nejaké praktické skúsenosti 0

sssugi

02 | 06 | 14 11:59
Prosím Vás, testovali ste to aj na L920? Stále čítam, že na nej BT 4.0 LE príslušenstvo nefunguje korektne resp. že 4.0 LE nemá preto by som chcel vedieť či sú nejaké praktické skúsenosti 0

Jindřich Lukeš

02 | 06 | 14 08:13
Dnes si podrobně představíme chytré příslušenství od Nokie v podobě multifunkčního přívěšku, díky kterému již nikdy neztratíte např. své klíče nebo mobil. Pomůže také v jejich rychlém nalezení. Více v naší recenzi. http://wmmania.cz/clanky/hardware/recenze-nokia-ws-2-proximity-sensor-treasure-tag/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Windows 10 Insider Preview v. 16241 pro PC a 15320 pro telefony

Nové Fast Insider sestavení, které pro PC přináší několik vylepšených funkcí a pro telefony především opravy chyb.

Jindřich Lukeš | články 14 | 07 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17