Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Prestigio Multiphone 8400 Duo: Nejlevnější WP na trhu za pouhé 2000 Kč

V této recenzi si představíme druhé povedené zařízení od Prestigia vybavené operačním systémem Windows Phone, které je hlavním konkurentem levných Lumií. Dokáže je překonat? Cenou rozhodně ano, ta se blíží 2000 Kč.

V loňském roce operačnímu systému Windows Phone ve všech cenových kategoriích jasně dominovaly Lumie s tržním podílem přesahujícím 95%. Tento stav však není pro Microsoft zcela žádoucí, což vyvolalo několik zásadních změn. V první řadě byly sníženy hardwarové specifikace, systém začal být poskytován zcela zdarma a představeni byli noví OEM partneři. Z těchto partnerů vzal operační systém Windows Phone pevně do rukou zatím pouze jediný (dodávající na náš trh), společnost Prestigio, která představila hned dvojici zařízení. Dražší a výkonnější model MultiPhone 8500 Duo jsme si již v samostatné recenzi představili, nyní přišel čas na levnějšího kolegu.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo

Hned na úvod je třeba říci, že cenovka tohoto modelu jen těsně překračuje hranici 2000 Kč, což je na chytrý telefon s operačním systémem Windows Phone téměř neuvěřitelné číslo. Jak ovšem takto nízká cena ovlivní hardware? Bude dostatečně výkonný pro plynulý a bezproblémový běh operačního systému a obstojí v silné konkurenci levných Lumií? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.

 

Obsah balení

Nízká cena se samozřejmě projevila na prodejním balení, kde stejně jako u levným Lumií zcela chybí sluchátka. Je zde pouze relativně silný manuál a nabíječka. Ta má však odpojitelný USB kabel, který můžete variabilně použít i k propojení zařízení s PC.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo

 

Design, ergonomie a dílenské zpracování

Z pohledu designu a dílenského zpracování je Prestigio MultiPhone 8400 Duo příjemným překvapením. Designéři zkombinovali „obyčejný“ černý kryt se stříbrným obvodovým rámečkem evokujícím kov a vytvořili zajímavou elegantní kombinaci, která se bude líbit především konzervativnějším uživatelům. Telefon již na první pohled působí hodnotným dojmem a tento stav se nezmění ani po uchopení do ruky. Kryt je dostatečně tuhý a výborně dílensky zpracovaný. Nikde nic nevrže, vše přesně lícuje, záda se neprohýbají a obvodový rámeček skutečně působí jako kovový. Jedinou drobnou připomínku mám k lesklé povrchové úpravě, která není příliš odolná vůči otiskům prstů. Zadní kryt a samozřejmě také displej tak bude věčně „upatlaný“.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo

Ergonomie zařízení je díky rozměrům 120 × 65 × 11 mm, hmotnosti 134 g a příjemně zaobleným hranám na vysoké úrovni. Také tlačítka jsou dostatečně hmatově odlišitelná, jen jejich umístění není zrovna ideální. Zapínací tlačítko se sice nachází na pravém boku, ale bohužel až úplně nahoře. Pokud tedy nemáte dlouhý palec, budete si muset při zapínání telefonu trochu „přehmátnout“. Dvoutlačítko hlasitosti je umístěno na protějším boku, kde je celkem rozumně dostupné pro ukazovák pravé ruky.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo

Jednoznačnou pochvalu si zaslouží i tlačítka pod displejem, která jsou klasický oddělená a senzorová. Prestigio se tak nevydalo cestou Nokie, která kvůli nižší ceně tlačítka zcela vypustila a nahradil je softwarovými přímo na displeji. Řešení v podobě samostatných tlačítek má obrovskou výhodu v pohodlnosti ovládání, protože jejich plocha je dostatečná pro snadný stisk.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo

 

Displej

Prestigio vybavilo svůj model IPS displejem s úhlopříčkou 4“ a rozlišením 800x480 bodů (WVGA). Tento displej se zdá být pro tento typ zařízení naprosto ideální. Nabízí slušnou jemnost (pixelová mřížka není ani zblízka viditelná), dostatečně intenzivní podsvícení a příjemně syté barvy. Samozřejmě není dokonalý, černá je spíše tmavě šedou a čitelnost na přímém slunci není zrovna ideální, ale při porovnání s doslova „strašným“ displejem Lumie 530 je to obrovský rozdíl. Podobný displej jako v tomto Prestigiu nalezneme i v modelech výrazně dražších, a ani tam jej nijak nekritizujeme, jedná se totiž o slušný standard.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo

Prestigio navíc oproti Nokii nešetřilo a osadilo do modelu 8400 standardní světelný senzor, který dokáže automaticky regulovat posvícení. Ne vždy se mu to perfektně daří (v některých případech by se hodilo trochu intenzivnější podsvícení, např. na přímém slunci), ale při změně prostředí alespoň trochu pomůže.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo

 

Hardware a výkon

Hardwarová výbava Prestigia kopíruje spodní hranici povolených hardwarových specifikací pro operační systém Windows Phone. Osazen je čtyřjádrový procesor s taktem 1,2 GHz (Qualcomm Snapdragon™ 200) doplněný o 512 MB RAM a 4 GB vnitřní paměti. V této konfiguraci již odezva a rychlost systému není taková, jakou ji známe u vyšších modelů. Některé animace jsou trochu delší, aplikace se díky malé operační paměti déle spouští a obnovují a přístroj se v některých situacích trochu „zamyslí“. Nejedná se však o nic zásadního, co by omezovalo běžné používání. Jen je třeba počítat s tím, že některé úkony trochu déle trvají. Problémy se stabilitou a spolehlivostí systému jsme během testování nezaznamenali. Na první pohled by se mohla zdát problematická hodnota vnitřní paměti, ze které má uživatel k dispozici jen něco málo přes 1 GB, ale díky přítomnosti slotu na microSD kartu a možnosti na ni přesouvat aplikace tomu tak není.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo

Baterie a výdrž

Příjemným překvapením je použitá baterie, která disponuje kapacitou 2000 mAh, což v této cenové kategorii není příliš obvyklé. Navíc díky méně výkonnému a tím pádem i méně energeticky náročnému hardwaru nabízí přístroj zajímavé výsledky. Pokud jej budete během dne i o něco intenzivněji používat, pravděpodobně jej do večera nevybijete. Výdrž při takovému způsobu používání odhaduji na cca 1,5 dne. Při méně náročném používání nebude problém dosáhnout i 3 dní výdrže. Dá se však předpokládat, že při osazení obou SIM výdrž o něco klesne.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo

 

Fotoaparát

Prestigio MultiPhone 8400 Duo dostalo 8 MP fotoaparát, bez autofokusu ovšem s přisvětlovací LED diodou. Výsledné fotografie však nejsou žádný zázrak. Chybí jim ostrost, barevnost a detaily se slévají. Focení při horších světelných podmínkách je spíše „utrpení“, kde dominuje velké množství šumu. Bohužel kvůli absenci autofocusu nevyfotíte nic ve vzdálenosti kratší než 0,7 m. Obecně se tak dá říci, že fotoaparát je vhodný spíše na momentky za lepších světelných podmínek.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo

Pochvalu ale Prestigio zaslouží za přítomnost LED diody, které se více než na focení hodí jako užitečná nouzová svítilna a zapomínat bychom neměli také na přední kameru pro videohovory s rozlišením 0,3 MP.

Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo Prestigio MultiPhone 8400 Duo

Pro úplnost je také třeba uvést, že stejně jako ostatní levné modely neobsahuje samostatné tlačítko spouště fotoaparátu.

 

Cena

Prestigio MultiPhone 8400 Duo je v současné době nejlevnějším Windows Phone zařízením na trhu s cenovkou těsně nad hranicí 2000 Kč, což je více než slušné.

Prestigio Multiphone 8400 DUO lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Prestigio Multiphone 8400 DUO poskytuje server Heureka.cz

 

Hodnocení

+ Design, ergonomie
+ Dílenské zpracování
+ Displej
+ Baterie
+ Podpora dvou SIM
+ Tlačítka pod displeje, LED dioda, sensory
+ Cena

- Fotoaparát
- 512 MB RAM
- Žádné doplňkové/prémiové aplikace od výrobce

 

Závěr

Prestigio MultiPhone 8400 Duo je stejně jako dražší model 8500 Duo (recenze) velkým překvapením a do poněkud nudných vod Windows Phone ovládaných Nokií přináší svěží vítr. Tento model si jednoznačně zaslouží pochvalu za to, že se zde nešetřilo na nesprávných místech a ve výbavě je vše důležité. Kladně hodnotíme především design, dílenské zpracování, baterii a hlavně kvalitní displej, který v této cenové kategorii není standardem. Navíc zde nechybí ani podstatné drobnosti, které Nokia u svých nejlevnějších modelů zcela vynechává, jako je například LED dioda, světelný senzor, tlačítka pod displejem apod.

Toto zařízení samozřejmě není ideální. S fotoaparátem moc kvalitních snímků nepořídíte, systém je trochu „línější“ a k dispozici nejsou žádané doplňkové funkce či nastavení, kterých mají Lumie desítky. Pokud ale vše spojíme s cenou, která jen těsně překračuje hranici 2000 Kč, jedná se o velice povedené zařízení, které nás velmi mile překvapilo a rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

19 | 11 | 14 01:41
V této recenzi si představíme druhé povedené zařízení od Prestigia vybavené operačním systémem Windows Phone, které je hlavním konkurentem levných Lumií. Dokáže je překonat? Cenou rozhodně ano, ta se blíží 2000 Kč. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-prestigio-multiphone-8400-duo/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17