Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Windows Phone 8X by HTC – Nová generace přichází

V této recenzi si představíme vůbec první zařízení s operačním systémem Windows Phone 8, které je zároveň vlajkovou lodí společnosti HTC.  Dokáže Microsoft spolu s výrobci zařízení zvrátit současnou nadvládu Androidu a iOS? Bude Windows Phone 8X by HTC tím správným prvním krokem?

Po představení Windows Phone 8 se předpokládalo, že nové modely s tímto operačním systémem během několika dní zaplní pulty obchodů po celém světě. Bohužel se tak nestalo a v podstatě zatím jediným (u nás) dostupným přístrojem je HTC 8X. Abych se však nedopustil chyby již v samotném označení přístroje, správně bych měl napsat: Windows Phone 8X by HTC, což je oficiální název. HTC se snaží tímto označením ukázat, že se jedná o tzv. referenční přístroj pro operační systém Windows Phone 8. Co to znamená v praxi? V podstatě vůbec nic. Snad jen to, že všichni uživatelé (stejně jako my) název zkrátí na HTC 8X, protože vyslovovat Windows Phone 8X by HTC je trochu „bláznivé“.

 

Obsah balení

První kapitolou každé recenze je obsah balení. Ve většině případů je však tato kapitola téměř zbytečná, protože až na výjimky všichni výrobci nabízí v základu totéž. Čili nabíječku s USB konektorem, datový/nabíjecí microUSB kabel, pecková sluchátka s mikrofonem použitelné jako handsfree a několik manuálů. V případě HTC tomu není jinak. Kvalita příslušenství je standardní a to včetně sluchátek, která jsou vhodná především pro telefonování. Náročnější posluchače hudby jistě neuspokojí.

HTC 8X

Design a dílenské zpracování

HTC zejména v posledním roce výrazně zapracovalo na kvalitě zpracování svých přístrojů. Zejména v oblasti „Androidích“ zařízení jsou rozdíly značné a na první pohled viditelné. Je chvályhodné, že se výrobce nebojí realizovat různé designové návrhy, používat méně časté materiály jako jsou různé kovové slitiny a podobně. HTC 8X je sice vyrobeno „pouze“ z plastu, ale design přístroje je v mnoha směrech originální a zajímavě řešený (i když poněkud nepraktický, viz další kapitola).

HTC 8X

 

Než se pustíme do samotného popisu zařízení, je třeba se pozastavit nad v podstatě neoprávněnou kritikou, která tento model od svého uvedení provází. Tato kritika se týká právě designu, jenž byl označen za zkopírovaný od Nokie. Ačkoliv je na běžných snímcích (na první pohled) HTC 8X velmi podobné Lumii 800/900, v praxi tomu tak vůbec není. Ve skutečnosti jsou zařízení zcela odlišná (materiál, hrany, proporce, tlačítka apod.). Jediné, co se může označit za „zkopírované“, jsou různé barevné varianty. Na druhou stranu, každý černý/stříbrný přístroj je také možné (při zachování stejného metru) chápat jako „zkopírovaný“.

HTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8X

Po estetické stránce je design přístroje velmi dobře promyšlený. Proporce přístroje jsou velmi vyvážené a zejména na přední straně lze pozorovat jasnou symetrii (oblast nad a pod displejem má stejnou výšku). Přístroj působí nejen na první pohled velmi elegantně a dílenské zpracování je téměř dokonalé. Tělo je vyrobeno z jednoho kusu plastu (nikde nic „nevrže“), jehož povrchovou úpravu tvoří jemné „pogumování“ (v ruce neklouže). Ovládací tlačítka téměř neruší obvodovou linii přístroje, jelikož mají stejnou barvu a jsou jen minimálně vystouplá. Zadní strana přístroje taktéž následuje elegantní design a obsahuje pouze decentně zpracovaný fotoaparát nacházející se spolu s LED diodou v horní části a obdélníková mřížka reproduktoru ve spodní části. Z pohledu designu je HTC 8X téměř dokonalé. Mnoha uživatelům však může připadat trochu nudné. I na toto však výrobce myslel a nabízí několik výrazných barevných variant.

HTC 8X HTC 8X HTC 8X

Ovládání, rozměry a hmotnost

Jak už tomu dnes bývá, „dokonalý“ design vždy něco stojí. V případě HTC 8X je to ergonomie ovládání celého přístroje, která tímto výrazně utrpěla.

Z pohledu praktického ovládání přístroje lze nalézt hned několik zásadních nedostatků. Prvním je umístění zapínacího tlačítka na horní stranu přístroje. Toto řešení je pro HTC typické a u menších přístrojů bezproblémové, ovšem u HTC 8X s rozměry 132 × 66 × 10,1 mm jej lze označit za nepraktické či přímo nevhodné. Ačkoliv mám poměrně velkou ruku, při standardním držení přístroje nedokáži tlačítko bez „přeručkování“ stisknout (jednou rukou). V této chvíli narážíme také na další problém, kterým jsou poměrně ostré hrany. Když tedy potřebujete stisknout zapínací tlačítko, musíte přístroj v ruce posunout a opustit tak ideální způsob držení. Aby během posunu a vlastního mačkání tlačítka přístroj z ruky nevypadnul, vyvinete trochu větší tlak (pevněji stisknete), což způsobí, že se vám ostřejší hrany přístroje lehce „zaříznou“ do prstů. V tomto okamžiku asi nejčastěji na nevýhodu ostřejších hran narazíte. Během běžného používání to již tak zásadní není, i když je třeba si trochu zvyknout.

HTC 8X HTC 8X HTC 8X

Další nevýhoda plynoucí z designového zpracování jsou samotná tlačítka. Ty jsou sice dostatečně dlouhá, ale v podstatě nevystupují nad obvodovou hranu přístroje, což způsobuje jejich velmi obtížné hmatové rozpoznání. Během používání tak často můžete narazit na problém, že se vám tlačítka budou velmi obtížně mačkat a to především proto, že místo zmačknutí samotného tlačítka, budete mačkat i pevnou hranu přístroje (především u tlačítek hlasitosti a fotoaparátu). Často také narážím na komplikace se zapnutím přístroje (po slepu) po vyndání z kapsy. Kvůli symetrii celého těla a velmi špatné rozpoznatelnosti zapínacího tlačítka můj první stisk často směřuje na pevnou hranu přístroje. Až při pohledu ovšem zjišťuji, že držím přístroj „vzhůru nohama“. Bohužel takto snadné je přístroj nepozorovaně otočit.

HTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8X

HTC 8X HTC 8X

Výše uvedené nedostatky se samozřejmě minimalizují při delším používání přístroje, jelikož si zvyknete, kde přesně máte jaké tlačítko hledat.

Lehce nepříznivé jsou také rozměry, resp. výška (132 mm) přístroje. Tato hodnota sice na poli chytrých telefonu nijak nevybočuje z řady, ovšem při zohlednění úhlopříčky displeje, které činní „pouhých“ 4,3“, je dosti velká. Pokud HTC 8X srovnáme s konkurencí, zjistíme, že výrobce byl zbytečně velkorysý. Např. HTC Titan s displejem o velikosti 4,7 palce měří na výšku zcela stejně (132 mm), Nokia Lumia 920 s úhlopříčkou 4,5“ je dokonce o 2 mm ménší.

HTC 8X HTC 8X

Abych však pouze nekritizovali, HTC 8X si zaslouží velkou pochvalu za minimalizaci své tloušťky. „Papírové“ hodnoty jsou sice standardní (10,1 mm), v ruce však přístroj působí podstatně tenčím dojmem. Tento jev způsobuje především velmi pozvolné zaoblení zadní strany. „Papírové tloušťky“ tedy přístroj dosáhne jen v podstatně menší ploše, nežli zabírá celá jeho zadní strana. Názorně lze tuto skutečnost vidět na snímku níže, kde je HTC 8X vyfoceno spolu s Lumií 920, která má stejnou tloušťku ovšem v celé své ploše.

Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920
(Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X)Pokud bychom měli HTC 8X zhodnotit komplexně, dá se říci, že v ruce působí velice kompaktním (i když poměrně do výšky protáhlým) dojmem. Celkové rozměry (vč. výšky) a hmotnost (130g) jsou snesitelné (průměrné) a na ostřejší hrany si po několika týdnech zvyknete. Jedinou, skutečně zásadní nevýhodou, je umístění zapínacího tlačítka na horní hraně a obecně špatná hmatová rozpoznatelnost všech tlačítek.

 

Displej

Samostatnou kapitolu si zaslouží displej. HTC bylo dříve známé především tím, že do svých modelů osazovalo nepříliš kvalitní displeje (zejména z pohledu podání barev). Poslední dva roky jsou však ukázkou toho, že vše je možné postupně napravit. Aktuální (druhá) generace SLCD displejů, kterou je vybaven i model 8x, je velice kvalitní a plně konkurenceschopné se špičkovými SAMOLED či IPS displeji ostatních výrobců. Samozřejmě je zde možné nalézt několik odlišností. Podání černé zatím není tak dokonalé jako v případě SAMOLED displejů Samsungu. Na druhou stranu však disponují lepším podáním barev, které jsou dostatečně syté a podstatně věrohodnější. Chválu si také zaslouží zvolené rozlišení (720 × 1 280bodů, 4,3“), jež displeji zajišťuje úžasnou jemnost (342 DPI= 18 071 bodů/cm2). Pro porovnání, iPhone 5 s podstatně menší uhlopříčkou (4“) disponuje jemností „pouze“ 326 DPI (16 486 bodů/cm2).

Drobnou nevýhodou SLCD displejů jsou horší pozorovací úhly. Pokud se na displej podíváte z ostřejšího úhlu, téměř ztratí barvy. V praxi je ovšem třeba zvážit, kolikrát se nebudete na displej dívat kolmo.

HTC 8X HTC 8X

Barevné podání a rozlišení nejsou jedinými výhodami displeje u HTC 8X. Za zmínku stojí také zpracování „skla“ (dotykové vrstvy). To je totiž opatřeno povrchovou úpravou Gorilla® Glass 2, která by měla zvyšovat odolnost vůči pádům a poškrábání. HTC je jedním z prvních výrobců, kteří u svých modelů použili druhou generaci Gorilla® Glass. Displej se také velice dobře ovládá, jelikož má jemně zaoblené hrany (zde se HTC pravděpodobně inspirovalo u Nokie).

 

Hardware

Jelikož je Windows Phone 8X vlajkovou lodí společnosti HTC vybavenou operačním systémem Windows Phone 8, hardwarová výbava je na vysoké úrovni. O bleskurychlý chod celého zařízení se stará dvoujádrový procesor Qualcomm (MSM8260A) s taktem 1,5 GHz doplnění o 1GB operační paměti RAM.

Konektivita zařízení je spíše standardní: GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz), HSPA/WCDMA ( 850/900/1900/2100 MHz), Bluetooth® 3.1 a Wi-Fi® (IEEE 802.11 a/b/g/n). Podpora LTE u tohoto modelu chybí, což v podmínkách ČR není důležité. Za zmínku však stojí podpora technologie NFC pro snadnější spárování s dalším příslušenstvím a, v budoucnu snad také u nás, s mobilními platbami.

Ve výčtu hardwarových vlastnosti zatím záměrně chyběla velikost vnitřní paměti, kterou jsem si schválně nechal nakonec. HTC totiž tento model osadilo zcela nesmyslně „pouhými“ 16 GB, které se navíc po instalaci systému zmenší na 12,5 GB. Na jednu stranu se dá říci, že se jedná o kapacitu zcela dostačující a věřím, že tomu tak u většiny uživatelů bude. Na druhou stranu se jedná o špičkové zařízení té nejvyšší třídy, čemuž odpovídá také cena. Proč by tedy náročný uživatel investující takové finanční prostředky, měl řešit volné místo ve svém telefonu? Třešničkou na pomyslném dortu je skutečnost, že Windows Phone 8 podporuje paměťové karty, ovšem v HTC se rozhodli této možnosti nevyužít.

 

Výdrž a baterie

Jak jistě z předchozí kapitoly věnované designu tušíte, baterie v HTC 8X není vyjímatelná. Její kapacita je naštěstí dostatečná (1800 mAh). V praxi ovšem zařízení dosahuje zcela standardní výdrže. Uživatelé, kteří používají své zařízení skutečně naplno (hodiny telefonování, SMS, mobilní data), se budou muset smířit s každodenním nabíjením. Ostatním však tento model vydrží v běžném provozu 2 (a lehkém 3) dny.

 

Fotoaparát

Testování fotoaparátu jsme se věnovali hodně, především při srovnání s konkurenční Nokií Lumií 920. Konkrétní výsledky naleznete v těchto článcích:

1) Noční snímky: Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (1.díl): Srovnání fotoaparátů (noční snímky) 
2) Denní světlo: Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (2.díl): Srovnání fotoaparátů (denní světlo)
3) Umělé osvětlení: Nokia Lumia 920 vs. HTC 8X (3.díl): Srovnání fotoaparátů (umělé osvětlení)

Fotoaparát u HTC 8X není „žádný zázrak“. Objektivně jej můžeme při srovnání s konkurencí (v rámci různých systémů) hodnotit spíše průměrně. Papírové hodnoty jsou poměrně dobré (8 Mpx, LED blesk, BSI sensor pro lepší snímky za zhoršeného osvětlení, výborná světelnost F2.0), ale výsledné fotografie se potýkají s několika problémy. Zejména se jedná o nedostatečnou „barevnost“ snímků, nebo naopak umělou „přebarvenost“.

Fotoaparát také velmi obtížné zvládá focení blízkých předmětů v automatickém režimu. Na makro bohužel přepnout nelze.

HTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8XHTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8XHTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8X HTC 8X

Výhodou je možnost velice širokého nastavení aplikace pro focení. K dispozici je většina parametrů, které vystačí i zkušenějšímu fotografovi. Označení jednotlivých možností (zejména jejich stupňování) je ale mnohdy dosti nepochopitelné. Na mysli mám například nastavení expozice, kdy aplikace nabízí volby: nejnižší, nízký, normální, vyšší, nejvyšší.

 

Software

HTC 8X je vybaveno novým operačním systémem Windows Phone 8. V této recenzi se však vlastnímu systému věnovat nebudeme, jelikož za tímto účelem souběžně vytváříme samostatnou recenzi, kde bude vše důležité popsáno a zhodnoceno. Pokud jste však našimi pravidelnými čtenáři, jistě víte, co vše Windows Phone 8 přináší. Přehled všech novinek naleznete v samostatném článku: Velký přehled novinek ve Windows Phone 8.

Nyní se zaměříme na doplňkový software, jenž je nedílnou součástí každého přístroje a kterým se jednotlivý výrobci vzájemně odlišují. V tomto směru toho HTC (při srovnání s konkurenční Nokií) příliš nenabízí.

HTC HUB – aplikace nahrazující dříve používané (Windows Mobile) HTC Sense. Naleznete zde údaje o počasí s možností měnit jednotlivá města, aktuální vývoj akcií a zprávy (bez možnosti přidat vlastní zdroje).

Windows Phone 8 Windows Phone 8 Windows Phone 8

Živá dlaždice s počasím – HTC si přichystalo také velice praktickou dlaždici (patřící k HTC HUBu) na úvodní plochu, která obsahuje typické velké digitální hodiny, ukazuje aktuální umístění a počasí (teplotu, oblačnosti). K dispozici je samozřejmě ve všech třech rozměrech, které plocha ve WP8 nabízí.

Windows Phone 8 Windows Phone 8

Počasí na uzamčené obrazovce – Další velice praktickou úpravou je vlastní uzamykací obrazovka, která kromě standardních informací (notifikací) obsahuje také údaje o počasí a efektní pozadí, které se právě v závislosti na počasí mění.

Windows Phone 8

Beats Audio – HTC 8X je nositelem značky Beats Audio, která zajišťuje kvalitní hudební výstup. Za tímto účelem naleznete v nastavení přístroje položku se stejným názvem. Po otevření však budete nemile překvapeni. Naleznete zde totiž pouze přepínač zapnout/vypnout. Ke cti této funkce je nutné dodat, že skutečně funguje a po jejím zapnutí ze svých sluchátek skutečně uslyšíte lepší zvuk. Naprosto ale postrádám možnost vlastního nastavení (ekvalizér).

Windows Phone 8

Světlo – Ze speciální sekce HTC si z Marketplace můžete stáhnout také aplikaci pro použití diody fotoaparátu jako svítilny.

Windows Phone 8

Vylepšování fotografií – Tato aplikace umožňuje základní úpravy fotografií a aplikaci různých filtrů.

Windows Phone 8

Převodník – Poslední z nabídky exkluzivních aplikací je převodník jednotek.

Windows Phone 8 Windows Phone 8

Cena

Aktuální cena tohoto přístroje je poměrně vysoká. Aktuální cena HTC Windows Phone 8X v českých e-shopech je: (Zdroj: Heureka.cz, ) . Nejnižší ceny jsou samozřejmě od „pochybných“ e-shopů nabízející zboží ze zahraničí. Pokud se zaměříme na zařízení z oficiální české distribuce, ceny se pohybují od 13 500 Kč výše. Objektivně se jedná o poměrně vysokou cenu, u které však lze očekávat výrazné snižování. Např. O2 bude nabízet v následujících týdnech HTC 8X za 12500 Kč, což již lze považovat za cenu odpovídající.

Graf ceny produktu HTC Windows Phone 8X poskytuje server Heureka.cz

 

Klady a zápory

+ Design (elegantní, kompaktní, různé barvy)
+ Displej (rozlišení (jemnost), barvy, Gorilla Glass)
+ Hardwarová výbava (vysoký výkon, NFC)
+ Windows Phone 8 (bezkonkurenční rychlost, stabilita, spolehlivost, nová úvodní obrazovka)

- Rozměry (výška neodpovídající uhlopříčce displeje)
- Ostřejší hrany
- Špatně dostupné tlačítko pro zapínání (horší hmatová rozpoznatelnost všech tlačítek)
- „Pouze“ 16 GB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření (12,5 GB pro uživatele)
- Windows Phone 8 (některé funkce stále nedoladěny)
- Cena

 

Hodnocení a závěr

HTC 8X je dílensky velmi dobře zpracované zařízení, které v ruce působí velice kompaktně a elegantně. Uživatelé mohou navíc vybírat z několika barevných variant. Přístroj nabízí také dostatečnou hardwarovou výbavu, jež v kombinaci s povedeným operačním systémem Windows Phone 8 zajišťuje spolehlivý a bleskurychlý chod celého zařízení. Pochvalu zaslouží také výborný (po okrajích zaoblený) displej, který nabízí syté barvy a perfektní jemnost (rozlišení). Za zmínku stojí také několik drobných doplňků od HTC (podpora Beats audia, dlaždice s počasím, vlastní uzamykací obrazovka).

Povedenému designu bohužel ustoupila ergonomie ovládání celého přístroje. Ostřejší hrany zhoršují držení přístroje, všechna tlačítka jsou špatně hmatově rozpoznatelná a to vypínací je kvůli větší výšce přístroje hůře dostupné. Náročnější uživatele také neuspokojí kapacita vnitřní paměti bez možnosti jejího rozšíření.

Ačkoliv má tento model „své mouchy“, věřím, že má šanci stát se velmi oblíbeným. Zcela zásadní však bude cenová politika HTC, protože za částku nad 13 000 Kč se bude jen velmi obtížně prodávat.

 

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

21 | 02 | 14 10:12
čestina tam si nebude, ale některé servisy (např. náš) ji tam umí dohrát. Zdali je však přístroj odemčení i pro CZ operátory, to netuším 0

Ferdy

21 | 02 | 14 09:55
Chtěl bych se zeptat, bude mě fungovat u našich operátorů a jak je to s češtinou? http://wmpoweruser.com/verizon-htc-8x-only-149-99-unlocked-on-groupon 0

Jindřich Lukeš

19 | 11 | 12 00:55
V této recenzi si představíme vůbec první zařízení s operačním systémem Windows Phone 8, které je zároveň vlajkovou lodí společnosti HTC. Dokáže Microsoft spolu s výrobci zařízení zvrátit současnou nadvládu Androidu a iOS? Bude Windows Phone 8X by HTC tím správným prvním krokem? http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-windows-phone-8x-by-htc/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17