Pozn.: pro správný běh tweaku je lepší po aplikaci přístroj vypnout (suspendovat) a ihned poté restarovat aby se nastavení uložilo. Pokud zařízení restartujete bez vypnutí, může se stát že systém bude předpokládat že byl restartován kvůli chybě která je právě změna v registru a vrátí jej do původní podoby.
Základní rozdělení:
V hlavní větvi / se nachází následující zjednodušeně řečeno „složky“ a to:
HKCR – HKEY_Current_User – v této větvi se nachází hlavně asociace přípon k aplikacím, což se přes registry velice špatně dělá a vřele na to doporučuji nějaký program, zvládá to např. freeware utilita „My Extensions“. Dále zde mají záznamy doinstalované a přeinstalované programy – pro tweaky a editaci registrů ovšem nic zajímavého. Tuto větev bych z pravidla vynechal – i když se může někdy hodit.
HKCU – HKEY_Current_User – v této větvi se pro změnu nacházejí nastavení prováděná uživatelem, ať už v klasickém nastavení systému, a nebo konkrétních aplikací, které ho sem zaznamenávají a občas je v nich daleko více možností než obvykle v okně aplikace. S trochou znalosti angličtiny dokáže každý uživatel v HKCU/Software pozměnit jakékoli nastavení. Může se hodit, i když si například schováte menu nějakého programu, které je pro něj velice důležité – smažete celé nastavení nebo editujete a ve většině případů program opět funguje. Mazání se mi neosvědčilo pouze u InClose.
HKLM – HKEY_Local_Machine – v této větvi najdeme nastavení operačního systému samotného, ovladačů operačního systému, cesty k CPL souborům v nastavení systému, a podobné úkony včetně dalšího nastavení aplikací doinstalovaných a přeinstalovaných.
Z toho vyplývá, že pro tweaky nás budou zajímat hlavně HKCU a HKLM. Ve tweakování jako takovém není v podstatě nic těžkého, stačí si podle návodu najít konkrétní větev a proklikat se přes podsložky na místo kam máme jít. Poté už jen editovat hodnoty, které se dělí na:
KEY – klíč, výše zmiňovaná „složka“ obrazně řečeno, neboli také větev A poté samotné záznamy v registru, a to String, Multi-String, Dword, Binary . Při upravování položek je dobré si přečíst, v jakém formátu tam máte číslo/text napsat, protože speciálně u čísel existuje záznam šestnáctkový (HEX) a desítkový (DEC). Druhý zmíněný se používá nejvíce a to speciálně u hodnot typu zap/vyp (1/0).
Jak se k registrům dostaneme?
1) Pomocí PC (předpokládáno OS Windows) CeRegEditor – výtečná freeware utilitka. Spojíme zařízení s počítačem přes ActiveSync, spustíme si CeRegEditor a stiskneme F1. V nejlepším možném případě se nám nalevo ve sloupci objeví klíče registrů – větve. Pokud si přejeme do registrů vůbec něco zapsat, je potřeba zařízení napřed odemknout. To provedeme kliknutím na Tools -> Unlock Registry. Tím je zařízení připraveno pro zápis. Nyní už jen klasickým stromovým způsobem zvolíme na levo klíče a proklikáme se kam je potřeba a upravíme co je potřeba.
2) Přímo v zařízení Stáhneme si freeware utilitu (je jich více, avšak tuto používám já) TotalCommander. Nainstalujeme a stiskneme / (pod křížkem, vedle …). Nyní zvolíme Plugins a Registry. Nic více, nic méně, jednoduché. Nyní se už jen proklikáme kam je potřeba a upravíme co je potřeba.
Některé verze TotalCommanderu nemají nápis Plugins ale \\.
Ukázka:
Zobrazení hodin na hlavní liště.
Pro příklad zapsání tweaku:
HKLM/Software/Microsoft/Shell a upravit ShowTimeBarClock na 1
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se