Softwarová klávesnice ve Windows 10 Mobile - detailní pohled

Detailní pohled na výchozí softwarovou klávesnici ve Windows 10 Mobile, která byla výrazně inovována a přináší řadu novinek.

Microsoft ve Windows 10 Mobile v podstatě od základu předělal všechny systémové aplikace, které se bez výjimek minimálně vyrovnají těm z Windows Phone 8.1 a ve většině případů je i výrazně překonají.

Ačkoliv softwarová klávesnice není aplikací v tom pravém slova smyslu, pozornost si určitě zaslouží, protože ji prakticky budete používat častěji než jakoukoliv jinou klasickou aplikaci. Navíc vhledem ke skutečnosti, že ji zatím nelze nahradit žádnou alternativou ze Storu, je její význam, resp. správné provedení, ještě důležitější.

 

Vzhled

Samotný design klávesnice se nijak výrazně nezměnil. Stále se jedná o klasické rozložení šedých obdélníkových tlačítek na černém podkladu. Bohužel v případě české klávesnici zůstalo i nesmyslné posunutí kvůli přítomnosti ne zcela obvyklých a hlavně prakticky často používaných tlačítek jako je „ů“ a „háček“.

Joystick – posun v textu

Jednou z hlavních novinek, které si všimnete na první pohled, je joystick neboli kolečko s tečkou umístěné ve výchozím stavu v levé dolní části klávesnice. Joystick umožňuje pohodlný posuv mezi písmeny v textu a oceníte jej především u různých korekcí. Pokud tedy potřebujete cokoliv opravit či přepsat, kliknete v textu prstem na přibližné místo, kde se nachází chyba, a následně stiskem joysticku a posunem prstu ve vodorovném nebo svislém směru polohu kurzoru upřesníte (postupně „doskáčete“ až na požadované písmeno/slovo, které potřebujete změnit). Ovládání je jednoduché, pohodlné a hlavně podstatně rychlejší než se snažit prstem trefit přímo na písmeno, které potřebujete opravit.

V nastavení klávesnice (Nastavení > Čas a jazyk > Klávesnice > Další nastavení klávesnice > Ovladač kurzoru) si můžete volit polohu joysticku, případně jej zcela vypnout.

Word Flow – psaní tahem prstu

Další novinkou, která již byla sice dostupná ve WP8.1 ovšem ne pro českou klávesnici, je podpora Word Flow (Swype). Díky této funkci můžete psát na klávesnici bez nutnosti zvedat prst. Prostě s ním jen jezdíte přes tlačítka a klávesnice sama vyhodnotí změny pohybu a napíše příslušné slovo. U této funkce je intenzivně využívám český slovník, který je na vysoké úrovni a psaní prstem tak není žádný problém. Pokud si navíc na tento způsob psaní zvyknete, časem se již ke standardnímu „vyťukávání“ pravděpodobně nevrátíte, protože tento způsob je podstatně rychlejší a pohodlnější.

Pokud podporu Word Flow nemáte ve výchozím stavu povolenou, můžete to změnit v Nastavení > Čas a jazyk > Klávesnice > Čeština > Psát potahováním prstem po písmenech.

Posun klávesnice na displeji

Pokud vlastníte přístroj s úhlopříčkou větší než 5“, potěší vás další novinka, kterou je možnost zmenšit klávesnici a případně ji také přesunout kamkoliv na displeji. To je možné jednoduše přidržením prstu na mezerníku a následným tažením ve vodorovném směru pro zmenšení či ve svislém směru pro změnu polohy. Prakticky tedy můžete mít klasicky velkou klávesnici posunutou kamkoliv na displeji, nebo si ji mírně zmenšíte a opět posunete do požadované polohy. Já nejčastěji používám právě druhou zmíněnou variantu, tedy zmenšenou klávesnici umístěnou do pravého spodního rohu displeje, což umožňuje pohodlně psát jednou rukou i na větší úhlopříčce. Klávesnice si svou polohu pamatuje, a dokud ji nevrátíte, bude se stále zobrazovat tam, kde jste ji naposledy nechali, a to navíc napříč všemi aplikacemi.

Predikce a automatické opravy

Obsáhlý český slovních a výborná predikce textu byly podobně jako další "vychytávky" naštěstí zachovány a klávesnice nabízí podobně dobré výsledky jako ve WP8.1. Stále se tak jedná v tomto směru o jednu z nejlepších klávesnic napříč systémy.

 

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Roman Kordrom

08 | 05 | 16 10:08
:-)Radim Stehlík:Zatímco vy jste stačil v tak krátké zprávě pouze dvě .:-) 0

Radim Stehlík

05 | 01 | 16 07:24
kristovanoho... kdo to píše? tolik gramatických chyb a překlepů :-O 0

martinopaulen

04 | 01 | 16 15:16
Ad věta. Stále se tak jedná v tomto směru o jednu z nejlepších klávesnic napříč systémy Klávesnice od Googlu umí přesně výše popsané, navíc synchonizaci vlastního slovníku. To se mi nepodařilo zprovoznit? Jde to? 0

Mohlo by vás zajímat

Windows 10 Insider Preview v. 15042 pro PC a 15043 pro telefony

K dispozici je další testovací sestavení Windows 10 v rámci Fast Ring Insideru, tentokrát přinášející spíše drobné opravy a vylepšení pro PC i telefony.

Jindřich Lukeš | články včera v 00:33

Continuum jako základní výbava v německých policejních autech?

Jindřich Lukeš | články před 2 dny

WhatsApp - Oblíbená komunikační aplikace pro telefon a nově také PC (aktualizováno)

(24.2.): Nová verze s podporou funkce Status (obdoba FB příběhů).// Whatsapp je bezkonkurenční aplikace, pomocí které můžete velice snadno a efektivně komunikovat se svými přáteli a známými.

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17

Oficiální Twitter klient - nová univerzální aplikace pro Windows 10 (Mobile) - aktualizováno

(23.2.): Nová verze s řadou významných vylepšení. // K dispozice je zcela přepracovaný oficiální Twitter klient, který konečně přichází jako univerzální aplikace pro Windows 10 (Mobile.)

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17

Realarm – multifunkční budík pro Windows 10 (Mobile)

Pokud vám systémový budík přijde moc jednoduchý, aplikace Realarm je pro vás ta pravá. Jedná se o propracovaného správce budíků s mnoha funkcemi.

Tereza Kratochvílová | software 20 | 02 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím