Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Jak efektivně používat spořič baterie? (úspora energie, správa aplikací na pozadí)

V tomto článku si představíme užitečnou systémovou aplikaci Spořič baterie, která umožňuje monitorovat vybíjení a spravovat aplikace vč. jejich běhu na pozadí.

Stažení

Použijte QR čtečku pro načtení adresy

V systému Windows Phone je integrována velmi užitečná „aplikace“ (nastavení) umožňující přehledně monitorovat spotřebu energie a provádět různá opatření k jejímu snížení. S příchodem Windows Phone 8.1 byla tato aplikace výrazně vylepšena a v minulém týdnu navíc dostala ještě několik užitečných funkcí.

 

Kde Spořič baterie nalézt?

Ačkoliv je Spořič baterie veden jako samostatná aplikace s možností aktualizace ze Storu, její spuštění je možné provést pouze z nastavení. Jedná se tedy v podstatě o systémovou součást/nastavení.

 

Úsporný režim

Hlavní funkcí Spořiče baterie je již od dob Windows Phone 8 úspora energie ve chvíli, kdy v baterii nezbývá dostatečná kapacita. Celý princip je velice jednoduchý. Pokud je spořič správně nastaven (volba „když je baterie nabitá na míň než 20%“ v první záložce „nastavení“), dojde k jeho automatické aktivaci ve chvíli, kdy kapacita baterie klesne na 20%. Aktivní spořič zamezí aplikací a některým systémovým součástem jejich běžné (energeticky náročné) fungování na pozadí. V praxi to znamená, že dojde např. k přerušení všech automatických synchronizací od e-mailu až po různé komunikační aplikace (WhatsApp, Skype apod.). Při aktivním spořiči baterie tedy nebudou chodit žádné notifikace (neuvidíte, že vám někdo píše, nebo že máte nový e-mail), neznamená to však, že jsou tyto aplikace mimo provoz, pouze je třeba jejich ruční spuštění a potvrzení synchronizace. Jakmile z aplikace “vyskočíte“ opět se přepne do úsporného režimu. Spořič baterie však nemá vliv na hovory a SMS, vždy tedy zůstanete „na přijmu“.

Spořič baterie Spořič baterie

Pokud by vám výchozí nastavení nevyhovovalo a např. byste potřebovali běh některých aplikací na pozadí povolit i při aktivním spořiči baterie, je to možné v druhé záložce spořiče „využití“, kterou si blíže popíšeme v další kapitole.

Spořič baterie je v praxi velmi efektivní a i když baterie ukazuje pouhých několik procent, přístroj ještě v řádu hodin vydrží, než dojde k jeho vypnutí.

Pro využití spořiče také není nutné čekat na vybití baterie, k dispozici je i možnost ručního spuštění.

 

Správa aplikací na pozadí

S příchodem Windows Phone 8.1 byl původní spořič rozšířen o druhou záložku, která zobrazuje všechny aplikace s informací o možnostech běhu na pozadí. Pokud je u dané aplikace popisek „povoleno“, znamená to, že je umožněn její běh na pozadí (potřebné např. pro aktualizaci dlaždic, synchronizaci apod.). Pokud chcete běh na pozadí zakázat, stačí na zvolenou aplikaci kliknout a pomocí přepínače jej deaktivovat. Jednoznačně doporučuji seznam aplikací projít a ty, u kterých běh na pozadí nevyžadujete zakázat, můžete tak uspořit nemalé množství energie.

Spořič baterie Spořič baterie

Aktualizace z tohoto týdne navíc doplnila možnost zobrazení odhadované spotřeby v procentech pro jednotlivé aplikace a grafické znázornění využití při běžném používání a na pozadí. Z těchto informací tak lze jednoduše vyčíst, které aplikace mají na spotřebu největší vliv a případně také kolik energie spotřebují na pozadí (podrobné informace se zobrazí po kliknutí na název aplikace).

Nově je k dispozici také filtrování v horní části obrazovky. Filtrovat lze dle časového období (poslední týden, 48 hodin, 24 hodin) nebo zobrazením pouze aplikací, které mohou běžet na pozadí.

 

Dlaždice a rychlá volba

Spořit baterie lze připnout jako aktivní dlaždici na plochu. Tato dlaždice zobrazí ikonku baterie a aktuální procentuální stav nabití (podporováno od verze systému 8.1.14203). Není tedy nutné používat podobné monitorovací aplikace ze Storu v případě, že vám ikonka v pravém horním rohu displeje nestačí.

Nové je k dispozici také možnost vložení spořiče baterie mezi čtveřici/pětici rychlých voleb v notifikační liště.

 

Zlevněné produkty v sekci Držáky na mobily

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

15 | 11 | 14 16:03
V tomto článku si představíme užitečnou systémovou aplikaci Spořič baterie, která umožňuje monitorovat vybíjení a spravovat aplikace vč. jejich běhu na pozadí. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/sporic-baterie/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Windows 10 Insider Preview v. 16241 pro PC a 15320 pro telefony

Nové Fast Insider sestavení, které pro PC přináší několik vylepšených funkcí a pro telefony především opravy chyb.

Jindřich Lukeš | články 14 | 07 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17