Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Tipy a triky pro Windows Phone (3)

Nový seriál věnovaný operačnímu systému Windows Phone 8, ve které si ukážeme více než stovku různých tipů, triků a zajímavých nastavení, která jsou očím běžného uživatele často zcela skryta.

Ačkoliv se může zdát operační systém Windows Phone velmi jednoduchý, ukrývá celou řadu zajímavých funkcí, které nejsou na první pohled zřejmé. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli sepsat všechny tipy, triky a zajímavosti, které známe. Vzhledem k počtu těchto triků, kterých jsme nakonec napočítali více než 100, jsme se rozhodli pro jejich tematické roztřídění a následné vydání v podobě seriálu, jenž bude vycházet v nepravidelných intervalech.

Všechny díly tohoto seriálu Tipů a triků naleznete zde.

Třetí díl již není tematicky řazen, jako tomu bylo u předchozích článků. Mezi jednotlivými triky tedy není třeba hledat souvislosti. Jedná se o takovou různorodou směsici užitečných informací, tentokrát zaměřenou spíše na méně zkušené uživatele. Věřím však, že zde najdou drobnou inspiraci i ti zkušenější čtenáři.

 

Nastavení má dvě sekce

Ačkoliv se zkušenějším uživatelům může zdát tato informace jako naprosto samozřejmá, né kažný si této možnosti všimne. Na úvod tedy zejména pro začátečníky s Windows Phone připomínáme, že nastavení systému je rozděleno do dvou záložek (systém a aplikace). Přepínání mezi nimi je možné vodorovným posunem po displeji.

 

Instalace aplikací z internetu

Na internetové adrese www.windowsphone.cz v sekci „Aplikace+hry“ naleznete webovou podobu obchodu s aplikacemi (Store). Pokud se přihlásíte pod svým Microsoft účtem, je možné přímo do telefonu instalovat (na dálku a bezdrátově) libovolné aplikace a hry.

Poznámka: Pokud nevlastníte neomezený internetový tarif pro mobilní telefon, doporučujeme zkontrolovat připojení k Wi-Fi síti, než potvrdíte instalaci z internetu.

Opětovné placení aplikací (nový telefon, obnovení dat stávajícího)

Placené aplikace zakoupené na Storu jsou vázány k vašemu Microsoft účtu a v případě přeinstalace systémů či pořízení nového telefonu již není nutné za ně opětovně platit. V tomto případě stačí pouze danou aplikaci na Storu vyhledat, kliknout na tlačítko „Koupit“ a na displeji se zobrazí informace o tom, že aplikace byla již zakoupena a že je možné ji zdarma nainstalovat.

 

Ruční aktualizace systémových aplikací

Systémové aplikace se chovají v podstatě jako všechny ostatní, jen je není možné standardně vyhledat na Storu. Pokud je tedy třeba aplikaci ručně aktualizovat, je nutné znát konkrétní odkaz, nebo použít jinou aplikaci k tomuto určenou. Jedna nejlepších je SysApp Pusher.

 

Store neukazuje dostupné aktualizace (ruční instalace)

Často se v internetových diskuzích objevují dotazy, jak je možné, že dlaždice Storu upozorní na nové aktualizace až se zpožděním. Důvod je poměrně jednoduchý. Kontrola aktualizací je totiž prováděna v pravidelných časových intervalech (cca. 12 hodin). Pokud tedy chcete stáhnout novou verzi aplikace, je nutné počkat, až proběhne plánovaná kontrola, nebo otevřít detail aplikace na Storu a kliknout na tlačítko „Aktualizovat“.

 

Kde najít nainstalované hry?

Nové hry instalované ze Storu se nezobrazují standardně v seznamu aplikací, ale ve zvláštní složce „Hry“.

 

Nejlepší aplikace pro Windows Phone

Nejlepší aplikace pro Windows Phone naleznete v našem pravidelném seriálu.

 

Snímek obrazovky

Snímek aktuální obrazovky se automaticky uloží po stisknutí (v těsném sledu) tlačítka zapínání a Windows

 

Vypnutí automatického odpojování Wi-Fi

V Nastavení>Systém>Wi-Fi>Upřesnit je možné aktivovat možnost „Po vypršení časového limitu displeje nechat Wi-Fi zapnuté“, která zajistí, že přístroj zůstane připojen k Wi-Fi i po vypnutí displeje a uspání zařízení.

 

Připojení ke skryté Wi-Fi síti

Připojení ke skryté Wi-Fi síti je možné v Nastavení>Systém>Wi-Fi>Upřesnit>ikonka „+“ (přidat).

 

Rychlý výběr více e-mailů

Pro standardní výběr více položek slouží ikonka „vybrat“ ve spodní liště. V e-mailovém klientu je však možné více e-mailů vybrat i pomocí kliknutí do prázdného místa mezi levým okrajem displeje a předmětem e-mailu.

 

Sdružení více e-mailových účtů do jedné schránky

Windows Phone umožňuje různě slučovat jakékoliv e-mailové účty (schránky). Pokud tedy například používáte 3 soukromé e-maily a chcete mít všechnu soukromou poštu v jedné složce a s jednou dlaždicí na ploše, stačí otevřít doručenou poštu jakéhokoliv ze slučovaných účtů a ve spodním menu (ikonka tří teček) kliknout na „sdružit doručenou poštu“. Zde již stačí vybrat kliknutím na název ty účty, které mají být spojeny. Toto sloučení je pouze v rámci systému a nemá vliv na samotné schránky, které stále fungují samostatně. Pomocí stejné funkce je možné sloučené schránky také opět rozdělit.

 

Zvětšení písma

Zdá se vám výchozí systémové písmo příliš malé? Změnit si jej můžete v Nastavení>Systém>Usnadnění přístupu. Zde naleznete i další zajímavé funkce, které jsme si detailně představili v samostatném článku: Funkce usnadnění ve Windows Phone 8.

 

Zobrazení hodin v jakékoliv aplikaci

Některé aplikace se spouští v režimu přes celou obrazovku a automaticky tak překrývají oblast horní lišty, kde jsou umístěny i hodiny. Pokud potřebujete jednoduše zjistit čas, stačí přidržet prst na tlačítku zpět a telefon se přepne do režimu přepínání úloh, kde jsou hodiny viditelné. Po zjištění času stačí opět kliknout na aktivní okno pro návrat do aplikace.

 

Rychlé vypnutí vyzvánění (mód vibrací)

Celkovou hlasitost systému ovládáte pomocí standardních hardwarových tlačítek. Pokud je třeba zvuky rychle vypnout, případně aktivovat režim vibrací, stačí stisknout tlačítko hlasitosti a následně kliknout na ikonku v kroužku.

Komentáře (8)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

11 | 03 | 14 09:13
Díky, opraveno 0

jval

10 | 03 | 14 06:11
Ve třetím dílu serálu máte chybku, rychlý výběr více e-mailů se provádí na leve straně (alespoň na mé L520), vy máte uvedenu pravou. 0

poopp

03 | 03 | 14 21:54
Chtěl bych se zeptat na tablet Acer Iconia W700 s Win 8 mam tento přístroj a řešim jeden problém. Mám jednu aplikaci která ke svému spuštění potřebuje myš (při spuštění se objeví jakási hláška že knihovna od myši nebyla nalezena) aplikace se spustí ale nejde ovládat. Pouze pokud se připojí myš tak to jede OK, nejde to nějak obejít abych pokaždé nemuse myš připojovat?? Dík 0

Jindřich Lukeš

16 | 02 | 14 11:48
Neumí, k disposzici je možnost například nechat si přečíst SMS (přes BT), ale vše jen v AJ 0

Patrik63

16 | 02 | 14 11:39
Potřebuji informaci zda umí Lumia 925 vyslovovat jméno volajícího jako to bylo u C 7. Děkuji za info. 0

Jindřich Lukeš

13 | 02 | 14 18:47
našeptávač fungovat nebude....je to napsáno v článku 0

Nyny

13 | 02 | 14 17:48
Když zvolím tu Japonskou 12 ti tlačítkovou klávesnici, bude fungovat našeptávač slov v češtině? Jinak tyhle tipy jsou opravdu super, člověk se ledacos dozví, díky za ně. Ohledně doručenek SMS, to je na WP něco tak nedomyšleného a v podstatě nepoužitelného, že je snad lepší je nepoužívat. Dost často si říkám, že ten, kdo tohle v MS vymyslel v sobě musel mít pořádnou dávku THC 0

Jindřich Lukeš

29 | 01 | 14 14:04
Nový seriál věnovaný operačnímu systému Windows Phone 8, ve které si ukážeme více jak stovku různých tipů, triků a zajímavých nastavení, která jsou očím běžného uživatele často zcela skryta. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/tipy-a-triky-pro-windows-phone-1/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17