Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Tipy a triky pro Windows Phone 8.1 (1) – Skryté možnosti a nastavení

V tomto novém seriálu si ukážeme skryté možnosti a funkce operačního systému Windows Phone 8.1, které by rozhodně neměly být opomenuty, především kvůli své užitečnosti.

Nejvýznamnější novinkou posledních několika dní je bezesporu příchod vývojářské verze Windows Phone 8.1. Vzhledem k tomu, že tato nová verze přináší obrovské množství změn a vylepšení, najde se zde také celá řada skrytých funkcí a nastavení, která by rozhodně neměla zůstat zapomenuta. Právě jim věnujeme tento seriál, který se bude skládat z několika dílů.

Pokud Windows Phone 8.1 zatím nemáte, dle tohoto návodu si jej můžete nainstalovat: Jak nainstalovat Windows Phone 8.1 – již žádné čekání na oficiální aktualizace. V případě, že čekáte na uvolnění oficiální verze, mohu doporučit paralelní seriál tipů a triků věnovaný Windows Phone 8. Tyto triky jsou navíc z velké části univerzální a můžete je proto využít i na Windows Phone 8.1.

Po aktualizace na WP 8.1 nejsou k dispozici notifikace na Glance Screen (Rychlý přehled)

K tomuto problému dochází nejčastěji po obnovení továrního nastavení. V základní verze systému totiž obsahuje staší verzi aplikace, která ještě upozornění u hodin zobrazit neuměla. Stačí tak jednoduše aplikaci aktualizovat, viz Chybějící Glance Screen (rychlý přehled) po obnovení továrního nastavení.

V systému chybí některé dříve zmiňované funkce

Důvody jsou dva. Prvním je česká lokalizace: Jakých novinek a funkcí Windows Phone 8.1 se v ČR nedočkáme? a druhým čekání na aktualizaci firmwaru od výrobce: Jakých (dříve spekulovaných) funkcí se ve WP8.1 nedočkáme?

Jak aktivovat hlasovou asistentku Cortanu a funkci Quiet Hours

Velmi jednoduchý návod spočívající v přepnutí systémového jazyka a regionu do angličtiny naleznete v samostatném článku: Jak aktivovat hlasovou asistentku Cortanu na Windows Phone 8.1.

Jak provést snímek obrazovky? (Print Screen)

Ve Windows Phone 8.1 je k dispozici nová kombinace tlačítek. Snímek obrazovky tak provedete současným stisknutím tlačítka pro přidání hlasitosti a vypínače.

Hry mezi ostatním aplikacemi

Jednou z nepopulárních novinek je „vytažení“ zástupců her do hlavní nabídky mezi klasické aplikace. V původní „složce“ hry, ale také zůstávají. Bohužel s tímto zatím nejde nic dělat.

 

Vyhledávání libovolných souborů (informací) v celém systému

Neoblíbené tlačítko s lupou nacházející se pod displejem dostalo dvě užitečné funkce. V první řade je třeba jej v určitých aplikacích (videopřehrávač, galerie apod.) stisknout 2x, aby uživatele přesměrovalo na vyhledávací stránku, což zabrání nechtěným klikům. Navíc jsou zde i nové možnosti spojené s vyhledáváním. Pokud totiž vyhledáte libovolný údaj, můžete pomocí výběru z nabízených záložek specifikovat oblast hledání. Jednou z těchto záložek je i „Telefon“, kde naleznete výsledky lokálního vyhledávání (kontakty, zprávy, e-maily, aplikace apod.).

Správa aplikací na pozadí

Pokud si budete chtít upravit, jaké aplikace mohou či nemohou běžen na pozadí, původní nastavení budete hledat marně. Nově je totiž přesunuto do Spořiče baterie (záložka využití). Zde u povolených aplikací uvidíte popisek „povoleno“, což znamená, že mohou běžet na pozadí. Pokud chcete tento stav změnit, stačí na aplikaci kliknout a zakázat její běh.

Kam zmizel Facebook chat ze zpráv?

Na žádost Facebooku byl chat ze systému zcela odstraněn. Pokud jej chcete využívat, je třeba si stáhnout oficiální aplikaci: Facebook Messenger – oficiální aplikace přichází na Windows Phone.

WP8.1 WP8.1

Rychle vytočení telefonního čísla z historie

Drobných změn doznala i historie volání, kde již není tlačítko pro rychlé volání vlevo (na kontakt stačí místo toho rovnou kliknout) a objevuje se nová ikonka vpravo zobrazující další podrobnosti.

WP8.1

Rychlé volání na oblíbené kontakty

Při otevření aplikace telefon (dlaždice se sluchátkem) je možné vodorovným pohybem prstu (doleva) po displeji přepnout na druhou záložku, kde je možné si přidat oblíbené kontakty. Těmto kontaktů je pak možné stisknutím ihned volat.

WP8.1

Chybějící čárka na klávesnici

Pokud vám chybí čárka jako tlačítko na klávesnice, je možné ji opět zapnout v Nastavení > klávesnice > upřesnit > Zobrazovat klávesu s čárkou, když je dostupná.

 

Rychlé ztlumení vyzvánění, oddělené nastavení hlasitosti

Stiskněte tlačítko pro ovládání hlasitosti, klikněte na lištu oznámení u horního okraje displeje a v levé části řádku Vyzvánění + oznámení klikněte na ikonku zvonečku. Alternativně lze dlouze přidržet tlačítko pro snížení hlasitosti.

Zrychlení hudebního přehrávače

V nastavení přehrávače vypněte možnost „zobrazit vysílanou hudbu v kolekci“.

Ztlumení libovolné konverzace

Pokud vám často ochodí od určitých osob hodně "otravujících" SMS zpráv, ale vy dané osoby nechcete standardně blokovat, nabízí WP8.1 jednu užitečnou funkci. U jakéhokoliv kontaktu či skupiny kontaktů lze vybrat z menu funkci "ztlumit", která zajistí, že nové SMS standardně přijdou, ale nebudou již nijak signalizovány.

Vyhledávání v SMS

V případě SMS aplikace byla doplněna funkce po vyhledávání (ikonka lupy ve spodní liště). To nyní probíhá napříč všemi doručenými zprávami.

WP8.1

Zobrazení 3 sloupců dlaždic na ploše

Tři sloupce jsou nyní dostupné pro jakoukoliv úhlopříčku displeje. Stačí jen v Nastavení > úvodní obrazovka + motiv aktivovat funkci „Zobrazit víc dlaždic“.

Nastavení vlastního pozadí dlaždic

Jednou ze zajímavých novinek WP8.1 je možnost nastavit si na dlaždice libovolné pozadí. Více zde: Originálně řešené pozadí dlaždic ve Windows Phone 8.1 – podrobné informace. Tuto možnost naleznete v Nastavení > úvodní obrazovka + motiv > zvolit fotku.

WP8.1 WP8.1

Synchronizujte WP8.1 s W8.1

V nastavení je k dispozici nová položka Synchronizovat nastavení, která umožňuje propojit PC (tablet) s telefonem. Synchronizovat můžete nastavení některých aplikací, barvu motivu, záložky a hesla internetového prohlížeče apod.

WP8.1

Vlastní zvuky notifikací pro jednotlivé aplikace

Konečně je možné si každé aplikaci odlišit vlastním tónem upozornění. V Nastavení > oznámení + akce naleznete seznam všech podporovaných aplikací. Když na některou klinete, zobrazí se další volby, kde je možné nastavit notifikace a to vč. vlastního tónu.

Zavírání aplikací gestem

V nabídce multitaskingu (přidržení tlačítka zpět) je možné aplikace zavírat přetažením prstem od shoda dolu. Není tedy nutné klikat na křížek.

Automatická aktualizace aplikací, ruční kontrola

Store nyní umožňuje automaticky kontrolovat a instalovat aktualizace aplikací. Tuto volbu je možné zapnout v nastavení Storu. Zde je také možné nalézt tlačítko pro ruční kontrolu aktualizací aplikací.

Velký ukazatel stavu baterie a přehled o volném místě na dlaždici

Spořič baterie a Inteligentní úložiště jsou nově také v seznamu aplikací. Pokud si je tedy připnete jako dlaždici na plochu, získáte nejen rychlý přístup k těmto nastavení, ale také užitečné živé dlaždice (velký ukazatel baterie a aktuální stav využívání paměti).


Ukazatel baterie v procentech

Stačí jen zobrazit část notifikačního centra v horní části obrazovky. Po klasickým ukazatelem baterie se objeví i procenta. Užitečné je také zobrazení datumu pod časem.

Počasí v kalendáři

Nový zcela přepracovaný kalendář umožňuje v týdenním pohledu u jednotlivých dní zobrazit také aktuální počasí. Stačí jen v nastavení kalendáře (úplně dole) povolit polohu pro tyto účely.

 

Nová ikonka v horní liště

Windows Phone 8.1 přichází se zcela novou ikonkou v horní liště, tato ikonka značí novou nepřečtenou událost v notifikačním centru. Jakmile centrum otevřete (svislý pohyb směrem od horního okraje displeje), ikonka zmizí. Není nutné vymazávat jednotlivá upozornění v centru.

Notifikační centrum i na zamčeném displeji

Pokud vám nestačí pětice standardních ikon upozornění ve spodní části zamykací obrazovky. Je možné svislým tahem od horního okraje displeje vysunout celé notifikační centrum.

Automatické stahování obrázků v e-mailech

V nastavené e-mailu je možné povolit stahování celých zpráv vč. obrázků.

Instalace aplikací na paměťovou kartu

V Nastavení > inteligentní úložiště je možné změnit výchozí lokaci pro ukládání nejen multimédií a staženého obsahu, ale také aplikací.

WP8.1

Ruční přesunutí aplikace na paměťovou kartu

Pokud již máte aplikaci naistalovánu v telefonu a chcete ji přesunout na kartu, je třeba jít do Nastavení > inteligentní úložiště > telefon > aplikace + hry > vybrat požadovanou aplikaci a stisknout tlačítko „přesunout na kartu SD“.

Komentáře (10)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Madlenkas

07 | 11 | 17 10:30
Dobrý den, potřebuji nutně radu :-) asi můj dotaz nepatří přímo pod tuto diskuzi, ale nic vhodnějšího jsem nenašla. Mám Lumia 830 aktualizovanou na W10. Nefunguje našeptávač klávesnice. Když chci stáhnout klávesnici (jakoukoli) naskočí stahování a pak se nedokončí, a hlásí, že vyžaduje pozornost. Je jiná možnost jak si českou klávesnici s našeptávačem do telefonu naládovat? Díky moc Madlnekas 0

martin_broz

16 | 11 | 15 12:46
Dobry den,man telefon Lumia 930 a man dotaz k nastaveni e-mailu. Zvukove I vizualni oznameni o dorucenem e-mailu mi funguje pouze v hlavní slozce. Pokud mi prijde e-mail do podslozky dorucene posty,tedy slozky, do ktere se ukladaji zpravy na zaklade definivanovaneho pravidla, nezobrazi se upozorneni na novy e-mail ani zvukove upozorneni. V podslozce e-mail je samozrejme k dispozici a ja Pak musim neustale prochazet vsechny podslozky.Muzete mi prosim nekdo poradit.Dekuji 0

jan.stastny.3@seznam.cz

10 | 08 | 15 11:01
Dobrý den, když chci pořídit snímek obrazovky, napíše mi to snímek se nezdařil a obrázek se neuloží. Mám Lumia 640. Před cca 14 dny vše fungovalo a najednou to nefunguje a nevím proč. Děkuji za odpověď. 0

Stanislav Forejt

30 | 10 | 14 15:19
Teoreticky v dalším oficiálním updatu. V současnosti to funguje jen v aktuálním vývojářském firmwaru. (přes Preview for Developers) 0

andray007

25 | 10 | 14 08:36
ani v SK klávesnici sa nedajú pridávať slová. Neviem prečo, keď už to tam v 8.0 bolo. Neviete náhodou kedy s tým konečne niečo spravia? 0

Jindřich Lukeš

17 | 10 | 14 13:02
Ano, obě možnosti jsou možné. 0

sareth

17 | 10 | 14 12:52
"Pokud chcete psát více velkých písmen po sobě, je třeba Shift stisknout 2x (v podstatě bude fungovat jako Caps Lock)." - mne sa tento režim spúšťa keď dlhšie podržím SHIFT. 0

Jindřich Lukeš

17 | 10 | 14 09:06
jasně, doplněno do článku. 0

mk81

17 | 10 | 14 08:57
Díky za článek. Jenom bych dodal, že nastavení Síť+ je dostupné pouze na telefonech Lumia, ostatní výrobci toto nastavení nemají. 0

Jindřich Lukeš

17 | 04 | 14 01:14
V tomto novém seriálu si ukážeme skryté možnosti a funkce operačního systému Windows Phone 8.1, které by rozhodně neměly být opomenuty, především kvůli své užitečnosti. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/tipy-a-triky-pro-windows-phone-81-1/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17