V tomto detailním srovnání fotoaparátů se zaměříme na nejvyšší modely od HTC a Nokie. Konkrétně se jedná o populární Nokii Lumii 800 a HTC Titan.
Při porovnání papírových parametrů jsou na tom oba modely podobně. V obou případech výrobci použili 8 Mpx snímač s maximálním rozlišení 3 264 × 2 448 bodů, automatickým ostřením a diodovým bleskem. Je však možné nalézt také několik odlišností. HTC disponuje duálním bleskem (2 diody) a BSI sensorem, který zajišťuje lepší snímky za zhoršených světelných podmínek. Nokia naopak vsadila na kvalitní optiku značky Carl Zeiss, která by měla zajistit lepší snímky.
Z pohledu možností nastavení fotoaparátu se přístroje taktéž příliš neliší. Vše je způsobeno zejména přísnými podmínkami Microsoftu, který např. předepisuje samostatnou spoušť fotoaparátu v podobě klasického tlačítka. Nokie sice disponuje několika drobnostmi navíc, v praxi však nemají příliš velký význam. Např. od funkce makro, jsem měl velká očekávání. V praxi se bohužel ukázalo, že HTC Titan zvládne vyfotit podobné (někdy i lepší) snímky na klasický normální režim. Skutečně použitelné makro jsem zatím zaznamenal jen u zařízení Samsungu. Na konkrétní příklady se můžete podívat v samostatném srovnání: Velké srovnání fotoaparátů: Samsung (Omnia W) vs. HTC (Radar). Další fotografie z HTC Titanu jsou obsaženy v dřívějším srovnání HTC zařízení: Velké srovnání fotoaparátů: HTC HD7 vs. HTC Radar vs. HTC Titan.
Předem je třeba říci, že se nebudu pouštět do žádných profesionálních úvah a srovnání. Každý uživatel očekává od fotoaparátu ve svém mobilním zařízení trochu něco jiného. Často se liší cíl fotografování, podmínky apod. Dokonce i řada profesionálních fotografů se často ve svých odborných názorech na totožný fotoaparát zásadně neshoduje. Z těchto důvodů považuji za nejrozumnější "pouhé" zprostředkování fotografií, na které si může každý udělat vlastní názor. K fotografiím však doplním vždy stručný komentář.
Na každém zařízení byly postupně vyfoceny 3 totožné snímky ve stejné pozici, z nichž byl následně vybrán ten nejlepší. Touto metodou byla minimalizována nekvalita fotografií způsobená chybou fotografa, či aktuální změnou podmínek. Obě zařízení byla nastavena ve výchozím plně automatickém režimu (rozlišení 8 Mpx, automatické ISO, automatické vyvážení bílé apod.). Do tohoto srovnání jsem záměrně zařadil pouze dva druhy náročnějších světelných podmínek. Konkrétně se jedná o zasněženou krajinu za slunečného dne a noční fotografie zaměřené na kvalitu blesku. Další fotografie naleznete v některém z následujících článků. Je třeba také poznamenat, že Nokií bylo nafoceno několikrát více nedoostřených snímků než u Titanu. Ve srovnání se to ovšem neprojevilo, jelikož vždy byl alespoň jeden ze tří snímků dostatečně ostrý.
Fotografie z HTC Titan jsou umístěny vlevo a fotografie z Nokie Lumie 800 vpravo.
Výrazné modré zabarvení snímku z Nokie.
HTC v některým případech výrazně (nepřirozeně) přebarvuje snímky.
Během focení jsem se u Nokie často setkával s problémem doostřování snímků. Dalo by se říci, že se tento problém objevil u každého třetího snímku.
Snímek je v případě HTC zbarven do žluta
Ačkoli má Nokia makro režim, často se stává, že nezvládne zaostřit ani to, co Titan s běžným režimem.
Barevně odpovídá fotografie skutečnosti u Nokie
HTC snímek přibarvilo, což působí nepřirozeně.
Foceno s bleskem. Duální blesk Titanu lépe nasvítí scénu, ovšem barevné podání je lepší u Nokie.
Foceno s bleskem. Kvalita fotografií s bleskem je u Titanu výrazně vyšší (doporočuji na oba snímky kliknout a porovnat).
Foceno za úplné tmy a bez blesku.
BSI sensor HTC umožňuje zachytit na snímku více světla.
Barva sněhu neodpovídá ani na jednom snímku. HTC zabarvuje do žluta, Nokia do modra.
Snímky byly foceny za úplné tmy. Nokia používá diodu i pro nasvícení scény (při ostření), což umožní zaostřit i v úplné tmě.
jirkakuta
15 | 02 | 12 13:18Jindřich Lukeš
15 | 02 | 12 09:45mimonaut
15 | 02 | 12 09:01Jindřich Lukeš
15 | 02 | 12 00:29