Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Velké srovnání fotoaparátů: Nokia Lumia 800 vs. HTC Titan

V tomto podrobném srovnání se zaměříme na fotoaparáty dvou v současnosti nejlepších Windows Phone 7 zařízení. Konkrétně se jedná o HTC Titan a populární Nokii Lumii 800.

V tomto detailním srovnání fotoaparátů se zaměříme na nejvyšší modely od HTC a Nokie. Konkrétně se jedná o populární Nokii Lumii 800 a HTC Titan.

Při porovnání papírových parametrů jsou na tom oba modely podobně. V obou případech výrobci použili 8 Mpx snímač s maximálním rozlišení 3 264 × 2 448 bodů, automatickým ostřením a diodovým bleskem. Je však možné nalézt také několik odlišností. HTC disponuje duálním bleskem (2 diody) a BSI sensorem, který zajišťuje lepší snímky za zhoršených světelných podmínek. Nokia naopak vsadila na kvalitní optiku značky Carl Zeiss, která by měla zajistit lepší snímky.

Z pohledu možností nastavení fotoaparátu se přístroje taktéž příliš neliší. Vše je způsobeno zejména přísnými podmínkami Microsoftu, který např. předepisuje samostatnou spoušť fotoaparátu v podobě klasického tlačítka. Nokie sice disponuje několika drobnostmi navíc, v praxi však nemají příliš velký význam. Např. od funkce makro, jsem měl velká očekávání. V praxi se bohužel ukázalo, že HTC Titan zvládne vyfotit podobné (někdy i lepší) snímky na klasický normální režim. Skutečně použitelné makro jsem zatím zaznamenal jen u zařízení Samsungu. Na konkrétní příklady se můžete podívat v samostatném srovnání: Velké srovnání fotoaparátů: Samsung (Omnia W) vs. HTC (Radar). Další fotografie z HTC Titanu jsou obsaženy v dřívějším srovnání HTC zařízení: Velké srovnání fotoaparátů: HTC HD7 vs. HTC Radar vs. HTC Titan.

Lumia 800 vs Titan

Předem je třeba říci, že se nebudu pouštět do žádných profesionálních úvah a srovnání. Každý uživatel očekává od fotoaparátu ve svém mobilním zařízení trochu něco jiného. Často se liší cíl fotografování, podmínky apod. Dokonce i řada profesionálních fotografů se často ve svých odborných názorech na totožný fotoaparát zásadně neshoduje. Z těchto důvodů považuji za nejrozumnější "pouhé" zprostředkování fotografií, na které si může každý udělat vlastní názor. K fotografiím však doplním vždy stručný komentář.

Na každém zařízení byly postupně vyfoceny 3 totožné snímky ve stejné pozici, z nichž byl následně vybrán ten nejlepší. Touto metodou byla minimalizována nekvalita fotografií způsobená chybou fotografa, či aktuální změnou podmínek. Obě zařízení byla nastavena ve výchozím plně automatickém režimu (rozlišení 8 Mpx, automatické ISO, automatické vyvážení bílé apod.). Do tohoto srovnání jsem záměrně zařadil pouze dva druhy náročnějších světelných podmínek. Konkrétně se jedná o zasněženou krajinu za slunečného dne a noční fotografie zaměřené na kvalitu blesku. Další fotografie naleznete v některém z následujících článků. Je třeba také poznamenat, že Nokií bylo nafoceno několikrát více nedoostřených snímků než u Titanu. Ve srovnání se to ovšem neprojevilo, jelikož vždy byl alespoň jeden ze tří snímků dostatečně ostrý.

Fotografie z HTC Titan jsou umístěny vlevo a fotografie z Nokie Lumie 800 vpravo.

 

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800
Výrazné modré zabarvení snímku z Nokie.

HTC Titan Nokia Lumia 800
HTC v některým případech výrazně (nepřirozeně) přebarvuje snímky.

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800
Během focení jsem se u Nokie často setkával s problémem doostřování snímků. Dalo by se říci, že se tento problém objevil u každého třetího snímku.

HTC Titan Nokia Lumia 800
Snímek je v případě HTC zbarven do žluta

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800
Ačkoli má Nokia makro režim, často se stává, že nezvládne zaostřit ani to, co Titan s běžným režimem.

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800
Barevně odpovídá fotografie skutečnosti u Nokie

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800
HTC snímek přibarvilo, což působí nepřirozeně.

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800
Foceno s bleskem. Duální blesk Titanu lépe nasvítí scénu, ovšem barevné podání je lepší u Nokie.

HTC Titan Nokia Lumia 800
Foceno s bleskem. Kvalita fotografií s bleskem je u Titanu výrazně vyšší (doporočuji na oba snímky kliknout a porovnat).

HTC Titan Nokia Lumia 800
Foceno za úplné tmy a bez blesku.

HTC Titan Nokia Lumia 800
BSI sensor HTC umožňuje zachytit na snímku více světla.

HTC Titan Nokia Lumia 800

HTC Titan Nokia Lumia 800
Barva sněhu neodpovídá ani na jednom snímku. HTC zabarvuje do žluta, Nokia do modra.

HTC Titan Nokia Lumia 800
Snímky byly foceny za úplné tmy. Nokia používá diodu i pro nasvícení scény (při ostření), což umožní zaostřit i v úplné tmě.

Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

jirkakuta

15 | 02 | 12 13:18
Díky za srovnání. (asi nejen já) bych uvítal podobné srovnání sluchátkovýc výstupu těchto přístrojů, respektive jejich zvukový projev. 0

Jindřich Lukeš

15 | 02 | 12 09:45
jj, bohužel u některých fotek se flek objevuje. Nová HTC každopádně fotí o několik tříd lepe než ta starší. 0

mimonaut

15 | 02 | 12 09:01
ajaj, HTC opět s růžovým flekem ve středu.. oni se toho snad nezbaví.. 0

Jindřich Lukeš

15 | 02 | 12 00:29
V tomto podrobném srovnání se zaměříme na fotoaparáty dvou v současnosti nejlepších Windows Phone 7 zařízení. Konkrétně se jedná o HTC Titan a populární Nokii Lumii 800. http://wmmania.cz/clanky/recenze/velke-srovnani-fotoaparatu-nokia-lumia-800-vs-htc-titan/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Lumie 950 a 950 XL měly na trh přijít s podporou propracovaných gest, stylusu, novým Glance Screenem a speciálním pouzdrem

Lumie 950 a 950 XL měly být původně vybaveny celou řadou zajímavých funkcí a příslušenství. Podívejte se na plány Microsoftu, které se nikdy neuskutečnily.

Jindřich Lukeš | články 29 | 05 | 17