Otevřená encyklopedie Wikipedia se stala již každodenní součástí internetového života. Přišla dokonce i do chytrých zařízení a rovnou získala prestižní cenu od společnosti Microsoft, jež pořádala soutěž pro vývojáře. Celkem bylo v soutěži posláno přes 600 000 hlasů a Wikipedia zvítězila těsným rozdílem 155 hlasů před aplikací ProShot.
Ihned po prvním otevření mě aplikace překvapila pěkným a přehledným designem, který se drží standardu metro. Kromě povedeného designu lze pochválit i samotné ovládání, jenž si nyní blíže představíme.
V první záložce "home" se nachází dlaždice hledání („search“), článek dne („article of the day“), hledání článků o věcech nacházejících se kolem vaší aktuální polohy („around me“) a zobrazení náhodného článku („random article“). Hledat můžete v libovolném jazyce, nebo pomocí mikrofonu. Jednotlivé články se zobrazí ve formátu uzpůsobenému pro vaše zařízení. V liště dole je možné zobrazit konkrétní sekce, na něž je článek členěn, vyhledat ho v jiném jazyce, sdílet nebo přidat mezi oblíbené. Dále je vám umožněno článek otevřít v internetovém prohlížeči, přečíst si jeho předchozí verze, vrátit se k vyhledávání nebo upravit vizualizaci – velikost fontu, barvu pozadí či automatické neotáčení obrazovky.
Další záložka "history" vám umožní prohlížení historie přečtených článků řazených dle data přečtení. Kromě samotných názvů článku je vpravo uveden i jazyk, v němž byl článek prohlížen. Historii je možno také jednoduše celou smazat.
Do předposlední záložky "favorites" si můžete umístit své oblíbené články, ke kterým se chcete v budoucnu vrátit a ne je již zbytečně vyhledávat. Přidání, jak jsem již zmiňovala, probíhá označením článku jako oblíbeného („favorite“) přímo v dolní liště u konkrétního článku. Řadit lze dle abecedy, nebo náhodně, přičemž u článku navrchu je navíc fotka a úryvek ze začátku článku.
V poslední záložce "more" se ukrývá nastavení aplikace (základní, design, lokace a umožnění aktualizace oblíbených článků a článku dne), hodnocení, dodatečné informace a další aplikace od autora Rudy Huyna.
Celkově hodnotím aplikaci jako velmi povedenou, díky níž se pohodlně a rychle dostanete k potřebným informacím. Navíc je zcela zdarma. Jediný problém, který při testování vznikl, byla nefunkčnost možnosti hledat články dle vaší současné polohy, což by mohlo být někdy užitečné.