Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Základní hardwarové pojmy

V tomto článku si objasníme všechny důležité pojmy, které by měl znát každý vlastník Windows Mobile přístroje.

ActiveSync - bude jednou z nejpoužívanějších aplikací v PC. Zařízení jako takové počítač po propojení kabelem znát nebude, MS ActiveSync je jakýsi balíček ovladačů a základních programů pro práci s ním. Nabízí možnost procházení souborového systému, instalaci programů a odebírání, synchronizaci s MS Outlook a popřípadě připojení k internetu. ActiveSync nabízí i podporu aplikací třetích stran, takže dnes existují programy například pro ovládání PDA počítačem či simulovaná GPS atd. Pokud máte zašifrovanou kartu pro dané zařízení (Od WM6 v Settings > System > Encryption, Nastavení > Systém > Šifrování), bude AS jediná možnost, jak data přečíst a zkopírovat.

Display - Samotná zobrazovací jednotka PDA/SmartPhone. Její rozlišení je obvykle 320x240 s barevnou škálou 65536 odstínů, což je dnešní standard. Objevují se však na trhu i displeje s rozlišeními 640x480, nebo dokonce 800x480. V případě PDA jde o dotykový display, v případě SmartPhone nikoli.

ExtROM - neboli External/Extension Read Only Memory je paměť, kterou využívají zejména sami výrobci, kteří sem umisťují své doplňkové/nadstavbové programy. Tyto programy se po Hard-resetu popř. přehrání ROM automaticky nainstalují.

G-Senzor - neboli akcelerometr je zařízení integrované v moderních telefonech, které je schopné ve velice jemných stupních snímat zrychlení/akceleraci. Používají se standardně dvě osy (vodorovná a svislá). Senzor je tak schopný velice jemně určit polohu náklonu přístroje. Využití tohoto senzoru je poměrně široké, např. k ovládání propracovaných her nebo u programů, které dokáží určitému pohybu přiřadit nějakou funkci (např. zatřesením telefonu odemkne/zamkne klávesnice, či odmítne hovor – záleží jen na fantazii programátora).

Hard Reset - je úkon, při kterém se kompletně všechno nastavení, obsah paměti a systém obnoví do stavu, v jakém se telefon zakoupili (popř. přehráli novou ROM). Tento úkon se hodí zejména, pokud v telefonu dojde k větší kolizi, ze které se nedá jen tak „vykroutit“ a servis je zbytečný. Pokud je telefon v nepořádku a člověk neví jak si poradit, doporučuji udělat Hard-Reset, než se začnete obracet na servis. Ztratíte sice všechna data, ale ohromné množství problémů se dá rychle vyřešit. Pokud jsou vám ale kontakty a data cennější, vřele doporučuji dělat pravidelně zálohy (např. programem SPB Backup).

Hibernace/Suspend - Zařízení s Windows Mobile se z pravidla nevypínají, stiskem tlačítka „vypnout“ se přístroj ve své podstatě uspí. Rozpracovaná data na pozadí/popředí zůstanou otevřená a vše zůstane zachováno, po opětovném stisknutí tlačítka „Power“ se systém takřka okamžitě opět zapne. V tomto režimu se v podstatě napájí jen RAM a velice omezeně procesor, takže bateriová náročnost je hodně malá. Jediné co u takto uspaného telefonu spotřebovává proud je telefonní či jiný bezdrátový modul, který ale funguje nezávisle na OS. Proto při přijímání hovoru telefonu chvíli trvá, než zaregistruje příchozí hovor – modul probudí PDA, a pak teprve PDA s informacemi naloží. Pokud bezdrátové sítě vypneme a zařízení uspíme, spotřeba bude minimální. Některé přístroje lze vypnout úplně, je to však úplně zbytečné.

Kapacitní/Rezistivní dotykový displej - Pojem dotykový displej asi není třeba nijak vysvětlovat. Zaměřím se proto na technologii resp. ovládání dvou základních typů. Rezistivní diplej nalezneme u většiny dnešních PDA. Lze ho ovládat libovolnými předměty (doporučuje se však přiložený stylus) a dokáže zpracovat pouze jednotlivé postupné dotyky. Kapacitní displej je uzpůsoben zejména pro ovládání prsty (reaguje pouze na lidskou kůži) a podporuje tzv. multitouch neboli vícenásobný dotyk ve stejný čas.

Procesor - Jde o hlavní jednotku celého zařízení vykonávající operace. Detaily nejsou pro uživatele tolik důležité, u přístrojů s WM platí skoro vždy, že čím vyšší frekvence, tím svižnější přístroj. Osobně si myslím, že takový standard, pod který při všestranném použití (multimédia, internet) nejít, je 400Mhz.

Radio ROM - je ROM (význam tohoto slova v prvním díle) určená čistě pro telekomunikační a bezdrátová spojení telefonu. Dá se říct, že je to firmware samotného telefonního modulu PDA, popřípadě Wi-Fiového, BlueToothového. Překvapivě i tento FW může obsahovat chyby. Vždy je vhodné zkontrolovat(web výrobce atd.) a nahrát do zařízení obvykle nejnovější RadioROM. Vyhnete se tak různým nepříjemnostem.

RAM - Paměť pro běh spuštěných procesů/aplikací. Ta se nám bude hodit především, když budeme spouštět rezidentně více programů na pozadí. Dříve, u zařízení s nižší verzí OS (pod WM5), se používala i pro uchovávání uživatelských dat, avšak po vybití akumulátoru o všechna data uživatel přišel, a proto se dnes k tomuto účelu používá ROM. Standard pro paměť RAM je 64MB, tou lepší variantou, která je skoro nevyčerpatelná (pro rozlišení dispeje 240x320) je 128MB. Pokud nespouštíme na pozadí 10 a více programů, nebude s 64MB problém. Windows Mobile má dle mého názoru řešen multitasking celkem nešikovně - pokud stisknete křížek, tak se můžete milně domnívat, že se aplikace ukončí - opak je pravdou, protože program se přenese pouze na pozadí. A takto můžete pokračovat, než se celá RAM zaplní a programy se začnou samy ukončovat. Tento celkem nepříjemný problém se dá vyřešit naštěstí zcela jednoduše, stačí si jen stáhnout a nainstalovat nějaký task manager, který nám z tlačítka křížek udělá skutečně \\\"zavírací křížek\\\". Task managerů je k dispozici nepřeberné množství, a proto je jen na Vás, který si vyberete a který Vám bude nejvíce vyhovovat.

ROM - Tímto pojmem můžeme označit paměť pouze pro čtení, pro operační systém, nebo samotný obraz operačního systému. Jmenuje se tak, protože dříve byla skutečně pouze pro čtení a byl na ní umístěn pouze obraz OS, dnes jde převážně o paměti typu FLASH, které obsahují jak OS, tak i uživatelská data. Název však zůstal zachován (ROM). Dále se můžeme setkat s pojmem \\\"Verze ROM\\\", který označuje samotnou verzi systému nebo spíše distribuce. I když se může zdát, že například OS WM6 je jen jeden, ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Každá firma si jej sestavuje pro svůj hardware a jednotlivé verze se od sebe docela liší. Samotný originální OS zabírá v ROM zhruba od 70 do 90 MB podle verze a typu. Minimální velikost ROM je proto alespoň 128MB, která stačí na bezproblémový běh OS. Na uložení většiny uživatelských dat poté používáme paměťovou kartu, jejíž velikost si můžeme sami zvolit.

ROM Cooking - Neboli vaření ROM, je postup, při kterém uživatelé z dříve dostupných ROM dělají jejich zlepšené/zhoršené verze. Poměrně velká část kvalitních ROM jsou právě vařené. Nejvýznamnější komunitu zabývající se touto činností je XDA-Developers.com. Velkou výhodou je například vytvoření ROM s nejnovější verzí operačního systému pro zařízení, u kterého výrobce tento systém dodávat nebude. Nevýhodou je pak možnost poškození přístroje (i když minimální) či ztráta záruky.

SDIO - Slot pro paměťovou kartu typu SD s možností připojení dalších zařízení jako modemy, fotoaparáty apod. Právě přes tento slot a speciální karty SDHC - Velkokapacitní karty SD s kapacitami až 32GB

Soft Reset - je laicky řečeno úkon, při kterém se smaže RAM paměť. Dá se také označit jako znovuzavedení systému (restart). Tento typ restartu se často používá v případě, že přístroj zamrzne a nereaguje na pokyny uživatele. Při soft-resetu přijde uživatel pouze o rozpracované úlohy běžící na pozadí. Shodný efekt má pak vyjmutí a opětovné vložení baterie, nicméně „píchnutí“ do reset tlačítka, je jednodušší :-)

Světelný senzor - Pomocí tohoto zařízení si umí přístroj zjistit množství světla v prostoru a podle toho plynule řídit podsvícení displeje tak, aby byl čitelný pokud možno za každých podmínek a abychom nebyli v noci oslněni při zhasnutí světla.

Wi-Fi - Jde o standard pro lokální bezdrátové sítě, pomocí kterého se v PDA/SmartPhone obvykle připojujeme k internetu ať už doma, tak z některého jiného AP, třeba v internetové kavárně.

Víte, že ???

Je možné paměťovou kartu rozdělit na jednotlivé partition (oddíly) jako u počítače, a telefon ji pak bere rozdělenou na více částí.

Existuje správce spuštěných programů, který umožňuje používat klasickou lištu (taskbar) jako na klasických WIN.

Windows Mobile nezvládá standardně formátovat paměťové karty.

Je možné změnit chování LED diody (většinou) v závislosti na chování zařízení. Je k tomu potřeba speciální aplikace (v případě Palm Treo 750 to je Notify LED).

Operační systém Windows Mobile je založen na jádře Windows CE.

Na některých zařízeních je možné spustit různé distribuce mobilního Linuxu, jako je třeba Google Android.

Je možné k zařízením vybavených funkcí USB Host připojit myš, klávesnici nebo pevný disk či jiný USB Hardware s ovladači.

Tipy:

Jak zjistit verzi operačního systému nebo typ procesoru a celkovou RAM?

Start -> Settings -> System -> About

cpuos

Jak zjistit velikost paměti RAM/ROM? (Program = RAM Storage = ROM)

Start -> Settings -> System -> Memory

ramrom

Jak zjistit velikost a stav pevných disků, připojených pamětí?

Start -> Settins -> System -> Memory -> Storage Card

memorycard

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Jaké jsou možnosti propojení počítače s Windows 10 a telefonu s Androidem?

Microsoft průběžně pracuje na užší provázanosti telefonů a počítačů s různými operačními systémy. V tomto článku naleznete průběžně aktualizovaný přehled aktuálních možností.

Jindřich Lukeš | články 27 | 07 | 17

Windows 10 používá více než 500 miliónu uživatelů, na Android to ale již nestačí

Windows 10 se rozrůstají nejrychleji ze všech verzí Windows v historii. Jak se jim ovšem daří v porovnání s všudypřítomným Androidem?

Jindřich Lukeš | články 11 | 05 | 17

Zajímavost: Android 7.1 spuštěn na Lumii 520

Jindřich Lukeš | články 15 | 12 | 16

Recenze: Microsoft Universal Foldable Keyboard – kompaktní bezdrátová klávesnice pro všechna zařízení

V dnešní recenzi si představíme malou kompaktní klávesnici od Microsoftu, kterou můžete mít neustále u sebe a připojit ji jednoduše k tabletu nebo telefonu.

Tereza Kratochvílová | recenze 06 | 04 | 16

Microsoft Band vs. Band 2 - V čem je Band 2 lepší než jeho předchůdce?

V dnešním článku se podrobněji podíváme na chytrý náramek Band 2 a na to, jak si vede v porovnání se svým předchůdcem.

Tereza Kratochvílová | články 29 | 10 | 15