Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Základní informace o Windows Mobile a ostatních mobilních operačních systémech

Dnes se podíváme jak to celé s WM začalo, jaké verze WM existují a co se v nich změnilo a jakou edici popřípadě vybrat.

PDA (Personal Digital Assistant),(PalmTop) se rozumí malý kapesní počítač. Tato zařízení jsou většinou ovládány dotykovou obrazovkou a tlačítky pod ní. Dotykový display se ovládá buďto prsty nebo dotykovým perem (stylusem). Kdysi byly PDA pouze organizéry obashující podobné funkce, v dnešní době jsou však PDA velice výkonná a zvládají bez problémů spoustu aplikací. Dnešní PDA jsou velice podobná PC (základem v podstatě stejná). Nejčastějšími systémy užitými v PDA jsou hlavně PalmOS,Symbian a Windows Mobile.

Mobilní operační systémy:

Palm OS:

S tímto OS nemám doposud žádné zkušenosti mimo pár zkoušení takže si nedovoluji o něm nic psát. Můj názor však je že jde již o docela slepou větev.

Symbian OS:

Symbian OS je operační systém pro komunikátory (hlavně Sony Ericsson a Nokia) který se rozlišuje na S60 a UIQ. UIQ = dotykový display S60 = bez dotykového displaye. Tento systém nabízí již multitasking, v nejnovějších verzích i landscape mód avšak verzí je hned několik a programy mezi nimi nejsou kompatibilní. Bohužel pro něj není takové množství software, je poměrně dost uzavřený a od verze 7 obsahuje zabezpečení, která spíše otravují život (certifikace aplikací která za nějakou dobu již není použitelná) nebo nemožnost otevírat systémové složky – hodí se hlavně při zálohách a podobných činnostech kdy je potřeba přístupu do systému. Kvůli tomu je i problém jakkoli systém upravovat k obrazu svému (snad jen pomocí několika programů, které musí neustále běžet...).

Windows Mobile:

Tento systém vychází z jádra Windows CE, a je zřejmně nejlepší volbou pro PDA. V současnosti (WM5 – 6) nabízí vysokou spolehlivost, podporu a existují pro něj statisíce aplikací. Multitasking je samozřejmostí, avšak nebyl vyřešen dobře (správce úloh je až v nastavení systému) ale nic nám nebrání si nainstalovat lepší kvalitnější správce. Windows Mobile je ale nejspíše ze zmiňovaných OS nejnáročnější na hardware. Tímto systémem se chci také dále zabývat. Na zařízeních s Windows Mobile není problém rozběhat emulátory DOSu, PlayStation,GameBoy nebo dokonce i Palm OS!. Tento systém je však hardwarově náročnější než dva výše zmiňované. Starší verze OS měly problém jako Symbian OS – nebylo možné přistupovat k systémovým souborům a tak byla znemožněna veškerá modifikace systému (šlo to, ale poměrně obtížně).

Hardware PDA:

Display – jde o zobrazovací zařízení PDA, obvyklé rozlišení je 320x240 a 65 536 barev.

CPU (Central Processing Unit) – Procesor je výkonná jednotka počítače která vykonává instrukce programu, při přirovnání procesoru k autu procesor odpovídá zhruba motoru. Pro spolehlivý běh Windows Mobile je potřeba alespoň 200Mhz,v případě Symbianu zhruba 208Mhz a v případě Palm OS je u starších verzí třeba pouze 66Mhz. Standardní takt procesorů v PDA s WM bývá 400Mhz.

FlashROM (Flash Read Only Memory) – Tato paměť v současnosti není zdaleka pouze pro čtení, jako tomu bylo kdysi, ale je přepisovatelná. V této paměti se nachází operační systém a nově i uživatelova data a aplikace, protože tato paměť není závislá na napájení a i po vyjmutí baterie se data neztratí. Tato paměť je i jako uživatelská používána od Windows Mobile 5. Navíc umožňuje přepis systému, to znamená, že při aktualizacaci nemusíme měnit kompletně celý obsah paměti v servisu, ale stačí stáhnout a nainstalovat aktualizace. Paměť se udává jako jedna hodnota a musíme počítat s tím, že část je zabrána systémem. Proto není nic překvapujícího, že přístroj se 128MB ROM má ve výsledku jen 32MB pro uživatele (příklad). V současnosti se do PDA s WM standardně dodává 128 – 256MB ROM. Minimum pro WM6 je však 128MB.

RAM (Random Acess Memory) – Tato paměť slouží pro potřeby programů a je závislá na napájení sítě. Dříve se však používala i pro ukládání dat uživatele (viz. Výše) a hrozila ztráta dat při vyjmutí baterie. Zařízení na bázi WM jsou vlastně pořád v provozu a tlačítkem vypnout je pouze uspíme – proto při vyjmutí baterie trvá start o mnoho déle a to je také důvod k používání tohoto způsobu „vypínání“ - není se čeho bát zařízení v tomto stavu odebírá minimum proudu, avšak start systému je potom okamžitý. V současnosti se do PDA s WM standardně dodává 64 – 128MB,128MB je spíše pro náročné použití a hry,64MB by mělo postačit na většinu aplikací.

Slot paměťové karty – Tento slot se používá ke zvýšení úložného prostoru zařízení, a pokud to zařízení podporuje, tak také k rozšiřování o jiný hardware (SDIO).

USB Host – Tato funkce umožňuje k zařízení připojit jiný hardware přes USB port, například pevný disk,myš,klávesnici apod. Avšak ne ke každému zařízení jsou dostupné ovladače a PDA vybavených USB Hostem je poměrně málo.

Připojení – Většina PDA dnes umožňuje připojení k PC nebo jinému PDA více technologiemi, z pravidla většinou IrDA,BlueTooth,WiFi,USB

Windows Mobile

Nyní existuje spoustu verzí Windows Mobile, od WinCE.net 2.0 po WM6. Pochopitelně nejlepší volbou je WM5 nebo 6 kvůli stabilitě, podpoře a přístupu k paměti, ale i starší zařízení mají svůj smysl. Pokud se smíříte s tím, že úroveň vaší baterie nesmí klesnout nikdy na nulu, nevyužijete výhody nových systémů (viz. Níže) a smíříte se s menší podporou programů, tak lze dnes za velice příznivé ceny sehnat starší zařízení například s WM 2003 SE. Pod systém WM 2003 bych zřejmně ale asi nešel. Mimo WM je ještě možnost koupit zařízení s WinCE.net (většinou HP Jornada) většinou s verzí 2.11 (pod tuto verzi bych také nešel) kde běží WM aplikace, avšak tato zařízení běží na starším sytému, mají hodně slabý hardware a koncepcí připomínají spíše malý notebook s Windows 95. Pokud stojíte před rozhodnutím jestli WM5 nebo 6,bral bych pochopitelně novější verzi,ale ani starší verze není k zahození – v podstatě jde jen o část změn kterou nemusí každý využít (viz. Dole)

Jinak – abychom si rozuměli, Windows Mobile je vlastně Windows Compact Edition (CE) s grafickým prostředím a aplikační sadou vhodnou právě pro PDA. Proto můžeme na WinCE.net zařízeních spouštět aplikace z WM a na WM aplikace z WinCE.net. Rozdíl je hlavně v tom že WinCE.net připomínají grafikou spíše Windows ze stolních PC, a WM je prostředí primárně pro PDA. (Na kompatibilitu není dobré spoléhat, není na 100% !!!)

Jaké má výhody Windows Mobile 2003 oproti starším verzím?

Podpora připojitelných klávesnic

Zlepšení komunikace přes BlueTooth

Podpora příjmu souborů přes BlueTooth

Podpora bezdrátového handsfree BlueTooth

Program obrázky umí odesílat, upravovat, posílat obrázky

Hra JawBreaker

Zlepšený Outlook s podporou Vcal a Vcard

Vylepšený Pocket Internet Explorer

Windows Media Player 9.0 s podporou streamingu

Možnost přímé odpovědi na SMS pro Phone edici

Podpora MIDI pro Phone edici

Jaké má výhody verze SE oproti starším verzím?

Možnost přetočení displaye na výšku a šířku (jen Pocket PC)

Internet Explorer Mobile umí zobrazovat stránku ve sloupci

Podpora rozlišení VGA (640x480), čtvercového 320x320 a 240x240

Podpora Wi-Fi protected acess

Jaké má výhody Windows Mobile 5 oproti starším verzím?

Nová daleko lepší verze Office mobile

Změna práce s RAM pamětí (viz. RAM nahoře)

Rychlejší přístup k E-M@ilům

Lepší možnosti synchronizace s PC

Vylepšené zabezpečení

USB verze 2.0 a podpora pro nové zařízení

Přímá podpora pro GPS

Windows Media Player 10

Fotografie ke kontaktům

Vylepšená komunikace (UMTS,WIFI)

Nová API pro vývojáře (umožňuje psát lepší aplikace)

Otočení displaye o 90° (podporuje již WM 2003 SE)

Podpora 640x480 disp. (podporuje již WM 2003 SE)

Podpora QWERTY

Zlepšena správa napájení (životnost baterie)

Zlepšena podpora BlueTooth zařízení

Zlepšena stabilita a rychlost

Nové jádro systému (5.0)

Jaké má výhody Windows Mobile 6 oproti Windows Mobile 5?

Podpora rozlišení WVGA 800x480

Schopnost úpravy Office dokumentů i na SmartPhonech

Automatické aktualizace systému

Zlepšená vzdálená plocha

Podpora VoIP a Windows Live

Šifrování dat na paměťové kartě

Rychlejší vyhledávání

Podpora HTML E-M@ilů

Podpora AJAX,JavaScript a XMLDOM v Internet Exploreru

Vylepšený vzhled

Zlepšena stabilita a rychlost

Lepší sdílení internetu

Podpora .NET FrameWork 2 přímo v ROM

Microsoft SQL Server přímo v ROM

Nové jádro systému 5.2 postavené na 5.0

Některé otázky a odpovědi:

Proč je u Windows Mobile řešen multitasking „nešikovně“?

Windows Mobile zařízení byla zřejmně ze začátku pomalejší a každé spoustění a vypínání programů chvilku trvalo. Vyřešilo se to tak,že se stisknutím „křížku“ aplikace pouze minimalizovala na pozadí (seznam spuštěných programů je v Nastavení > Paměť) a nebylo třeba ji znovu spouštět ale při klepnutí na ni z menu se opět přenesla do popředí. Výhoda byla, že se aplikace spouštěly pak téměř okamžitě, ale zabíraly paměť RAM a tak jednoho krásného dne bylo třeba zařízení restartovat kvůli nedostatku RAM, popřípadě se aplikace samy od sebe zavíraly. Dnes tomu ale tak není a WM zařízení jsou daleko rychlejší, ale tato vlastnost zůstala i nadále – vyřešit se to dá doinstalováním nějakého task manageru – je jich na internetu spousty a většina zdarma, pro příklad se podívejte na některý ze screenshotů dole jak je multitasking řešen a jak se dá vyřešit.

Proč je neustále operační systém v provozu?

Jak asi víme, tak start každého systému trvá nějakou tu minutku a kdybychom takto dlouho čekali při každém používání PDA, asi by nás to moc nebavilo. Proto se po stisku tlačítka vypínání systém přepne pouze do úsporného režimu, ale je neustále v provozu. Poté start trvá jen pár sekund a navíc se nevypnou námi spuštěné programy na pozadí.

Jak je to se stabilitou?

Starší stroje bylo potřeba poměrně často restartovat, u Windows Mobile 5 je tomu čas od času tak. U Windows Mobile 6 je stabilita značně zlepšena a není skoro potřeba – každopádně každé WM zařízení má někde tlačítko pro restart jako na PC které po stisku plně restartuje přístroj – naše data nám zůstanou, ovšem je potřeba znovu spustit systém což chvilku trvá a ztratí se neuložená data a programy na pozadí. Ovšem žádný OS není bez chyb a asi každý budete muset čas od času restartovat, pokud vám tedy rovnou nespadne

Co je to LandScape mód?

Jedná se o režim při kterém se display přetočí na šířku, tento režim se hodí zejména při surfování na internetu, psaní a podobných činností kdy se nám prostě hodí mít display na šířku.

Přehled známých verzí Windows Mobile s verzí jader:

Pocket PC 2000, Windows CE 3.0, verze pouze pro Palm-Sized PC – telefonní modul může pouze dodat výrobce a připravit speciální aplikaci, viz. Siemens SX45, systém byl uvolněn v Dubnu 2000 a podporoval procesory SH3, MIPS a ARM

Pozn.: procesorové architektury MIPS a SH3 dále vymizely a v přístrojích z pravidla od Pocket PC 2002 výše se nabízí pouze varianta ARM a proto není možný upgrade!

Pocket PC 2002, kódové označení Marlin, vydán v říjnu 2001 a založen na jádře Windows CE 3.0, verze pro SmartPhone bez dotekového displaye a pro Pocket PC (nové označení, dříve Palm-Sized PC)

Pocket PC 2003, kódové označení Ozone, vydán 23. Června 2003, jádro Windows CE 4.2, nově verze Pocket PC premium edition, Pocket PC professional edition, SmartPhone a Pocket PC Phone edition

Pocket PC 2003 SE (sekond edition) pouze vylepšuje několik detailů viz výše. Vydáno 24 března 2004.

Windows Mobile 5.0, kódové označení Magneto, vydáno 24. května 2005, jádro Windows CE 5.0, zřejmně největší WM revoluce, verze Professional (PDA s GSM modulem) SmartPhone (chytré telefony bez dotekového displaye) a Classic (PDA bez GSM modulu)

Windows Mobile 6.0, kódové označení Crossbow, vydáno 12. Února 2007, verze shodné s WM5, jádro mírně vylepšeno na verzi 5.2

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se