Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Značka Nokia Lumia končí, přivítejte Microsoft Lumia (aktualizováno)

Aktualizace (25.10.): Microsoft překvapivě přejmenovává FB profil a ukazuje Lumie se svým logem. Microsoft dokončuje převzetí mobilní divize Nokie, s čímž je spojeno i postupné ukončení používání značky Nokia u chytrých zařízení s Windows Phone. Co to znamená do budoucna a jaké budou následky?

Aktualiazce:

(25.10.): Průběh finálního převzetí mobilní divize Nokie Microsoftem začíná nabírat nečekaný spád. Původně se předpokládalo, že Microsoft vše vyřeší v poklidu a bude využívat především v současnosti zavedené značky Lumia s tím, že logo Microsoft se na telefonech přímo objevovat nebude. Jak se ale nyní ukázalo, Microsoft má poněkud jiné plány a dokončení převzetí hodlá realizovat „se vší parádou“.

V první řadě se na komunitním webu objevily první oficiální informace a podrobnosti, mezi nimiž mimo jiné byl i náhled designu nových zařízení přímo s Logem Microsoftu. U nových zařízení se tak setkáme s logem MS pravděpodobně nejen uprostřed zadní strany, ale také nad displejem. V podstatě tak dojde k absolutnímu nahrazení značky Nokia Microsoftem. Přislíben byl také nový model v blízké době. Žádné další podrobnosti ale nezazněly.

Celkem zajímavá je také změna adresy facebookového profilu Windows Phone. Poněkud nepochopitelně byla původní doména „https://www.facebook.com/windowsphone/" nahrazena doménou "https://www.facebook.com/MicrosoftLumia/". Zatím není zřejmé, co tím Microsoft přesně zamýšlí, minimálně se však jedná o poněkud zvláštní postup ve vztahu k dalším OEM partnerům, kteří budou Windows Phone využívat.

 

Původní článek:

Microsoft v posledních týdnech dokončuje převzetí mobilní divize Nokie, což se projevuje postupným přejmenováním a přesměrováním sociálních sítí, webových stránek apod. Aktuálně také končí období, po které mohl Microsoft u chytrých zařízení s Windows Phone používat značku Nokia. Co to v praxi znamená?


V první řadě je třeba říci, že Nokia jako společnost nezaniká. Microsoft pouze odkoupil mobilní divizi a získal na dočasnou dobu možnost používat logo Nokia u chytrých telefonů. Tato doba právě končí. Nokia jako samostatná společnost stále existuje a budeme se s ní setkávat zejména v oblasti mapových aplikací (HERE) a v síťové infrastruktuře. A kdo ví, třeba v roce 2016 (po uplynutí doby, kdy nemůže vyrábět chytré telefony), opět představí nějaké své mobilní zařízení.

Z výše uvedeného tak plyne, že mobilní divize vyrábějící telefony „jen“ změnila vlastníka z Nokie na Microsoft. Z pohledu vlastních zařízení, jejich výroby, kvality apod. se v podstatě nic zásadní nemění, ovšem zcela zásadní změna přichází ve vztahu k zákazníkům. Konkrétně mám na mysli samotnou značku Nokia, která je legendou ve svém oboru a najde se stále velké množství uživatelů, kteří na ni slyší. Společně s jejím postupným vymizením z mobilního trhu a nahrazení pouze brandem „Lumia“ se pohled uživatelů nenávratně změní.

Prozatím se zdá, že přístup ke značce Lumia, jako řadě chytrých zařízení, bude obdobný jako v případě značky Surface u tabletů. Na telefonech se tak reálně (na čelní straně) nesetkáme s logem Microsoftu, v názvu produktu však již pravděpodobně ano.

Zatím je těžké odhadovat, jaké budou reálné důsledky, je ale jasné, že Nokia byla v oblasti telefonů podstatně hodnotnější, známější a hlavně věrohodnější značkou než Microsoft. Je také možné, že se růst tržního podílu, který je již nyní velice pomalý, ještě více zpomalí či dokonce zcela zastaví (alespoň v krátkodobém měřítku).

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

wosa

25 | 10 | 14 12:49
Mě hlavně baví WP 8.1 jako systém.. pro mě je svižný, variabilní a návykový.. Pokud tento trend Microsoft udrží, je mi jedno jestli se přístroj, odladěný s tímto systémem, bude jmenovat Nokia nebo Microsoft..a Lumia mi rozhodně nevadí Do budoucna snad bude vláda Microsoftu výhodou, hlavně společný systém Win10 a propojení s PC je docela lákavá představa.. No uvidíme.. oni totiž Amíci maj občas ty drátky v mozku natažený trochu jinak 0

mahtiel

22 | 10 | 14 19:16
Nokia Lumia 520 je mou první a pravděpodobně i poslední Nokií. Jsem s ní spokojená, tak uvidíme, fandím do budoucnosti jak Nokii, tak i Microsoftu s Lumiemi 0

Jindřich Lukeš

22 | 10 | 14 14:47
Microsoft dokončuje převzetí mobilní divize Nokie, s čímž je spojeno i postupné ukončení používání značky Nokia u chytrých zařízení s Windows Phone. Co to znamená do budoucna a jaké budou následky? http://wmmania.cz/clanky/obecne/znacka-nokia-lumia-konci-privitejte-microsoft-lumia/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17