Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Zničí Nokia trh s Windows Phone přístroji, aneb stane se z WP nový Symbian?

V dnešním článku se zamyslíme nad tím, jaké chyby uděl Microsoft a Nokia při vývoji a nasazení operačního systému Windows Phone a zaměříme se také na současné problémy této platformy, které s Nokií přímo souvisí. Po delší době se na WMManii objeví také tvrdá kritika, kterou si současný vývoj na trhu více než zaslouží.

V dnešním článku si dovolím drobnou úvahu nad tím, jak současná strategie Nokie a Microsoftu ničí současný trh s Windows Phone přístroji. Aby vše dávalo smysl, je nejdříve nutný krátký pohled do historie.

 

Pohled do historie

Není tomu tak dávno (několik let na zpět), kdy chytrým telefonům kraloval Microsoft se svým operačním systémem Windows Mobile. V této době bylo na trhu několik velkých výrobců, kteří tento systém používali ve svých zařízeních (Palm, Asus, HTC apod.). Přístroje byly poměrně drahé, ale přesto se úspěšně prodávaly. Jednoznačná dominance Microsoftu na trhu s chytrými přístroji však způsobila to, že Microsoft „usnul na vavřínech“ a svůj systém přestal dále rozvíjet. Na první pohled se sice zdálo, že stále vznikají nové verze WM 5, 6, 6.1, 6.5 apod., prakticky se však jednalo spíše o drobné kosmetické změny. Zcela chyběla snaha o inovaci a jakoukoliv vizi do budoucna. Tohoto zaváhání si všimli v Applu a představily svůj iPhone. V začátcích iPhone nesahal přístrojů s Windows Mobile ani po kotníky a co do množství funkcí, měl tento systém dlouhá léta stále navrch. Ovšem Apple si šel tvrdě za svým cílem, představil jasnou vizi, zapojil silný marketing a z iPhone vytvořil něco, co všichni chtějí. V tuto dobu nastal zásadní zlom, který Microsoft postupně katapultoval na pomyslné dno v oblasti chytrých zařízení. Tímto zlomem byl naprosto lhostejný přístup (bez vývoje a inovací) k Windows Mobile a naprosté podcenění konkurence. Ve chvíli, kdy si v Microsoftu všimli, že je „něco špatně“, už bylo dávno pozdě. Ovšem i ve chvílích, kdy Windows Mobile začal výrazně ztrácet na oblíbenosti, tu byla celá řada výrobců, kteří se snažili vlastními silami a za vlastní náklady tento systém i nadále vylepšovat a držet tak Microsoft v tomto odvětví „nad vodou“. Jedním příkladem za všechny je HTC HD2. Na svou dobu se jednalo o revoluční zařízení, které se výborně prodávalo, a uživatelé si jej velmi rychle oblíbili. Dodnes o tom svědčí obrovská uživatelská komunita, která nemá obdoby. Tohoto úspěchu však HTC nedosáhlo kvůli Windows Mobile, ale zejména kvůli své grafické nadstavbě HTC Sense, která umožnila používání tohoto systému i běžným uživatelům. Nejen HTC ale i ostatní výrobci se snažili Windows Mobile vylepšovat. Ne vždy byly tyto snahy úspěšné (např. TouchWiz od Samsungu), ale i přesto se jednalo pro uživatele o podstatně přívětivější prostředí než v případě zastaralého Windows Mobile.

Za „úspěchem“, resp. za odvrácením úplného krachu mobilní divize tak Microsoft vděčí svým OEM partnerům, kteří dlouhá léta přizpůsobovali systém obyčejným uživatelům.

Nokia Microsoft Nokia Microsoft Nokia Microsoft
Windows Mobile 6.1 / Windows Mobile 6.5 / Windows Mobile 6.5 s HTC Sense

Za neúspěch Windows Phone můžou špatná rozhodnutí

V roce 2009 však nastal další zásadní zlom, kterým bylo rozhodnutí o úplném ukončení vývoje Windows Mobile a to i přesto, že práce na nové verzi systému byly ve své závěrečné fázi, a vytvoření systému „zcela nového“.

S odstupem času lze toho dříve velice kritizované rozhodnutí hodnotit jako správné, protože bylo třeba uživatelům ukázat, že v té době nepříliš populární systém Windows Mobile končí a přichází něco zcela nového. Ačkoliv myšlenka byla správná, její realizace byla doslova otřesná. Již název nové platformy byl zvolen nešťastně. Dodnes si řada uživatelů myslí, že Windows Phone je totéž co Windows Mobile. Bohužel pouze u názvu chybná rozhodnutí nekončí. Místo toho, aby Microsoft vytvořil něco revolučního, představil nedodělek v podobě první verze Windows Phone. Tato verze sice byla na první pohled revoluční, ovšem obrovské množství chybějících funkcí ji opět srážela k zemi. Až téměř po roce vývoje se z Windows Phone stalo to, co známe dnes. Nejen pod tíhou těchto skutečností je tedy jasné, že pohled na Windows Phone je z řad laické veřejnosti oprávněně skeptický a negativní.

 

Je Windows Phone skutečně nový systém?

V této chvíli si dovolím ještě jedno drobné odbočení. Každý mluví o tom, že Windows Phone je nový systém, který s Windows Mobile nemá nic společného. Marketingově tomu tak skutečně je, technicky však nikoliv. Celkem zajímavě (a z velké části) pravdivě to ve fóru napsal jeden z našich čtenářů. Zde je citace:

„Microsoft v tomto ohledu od začátku lže, WP se od WM liší velmi málo, stačí jen překonat restrikce (to je téměř hotovo, nedořešeno jen pro některé nové updaty a telefony), dodat chybějící kousky API (i neúplné by to bylo možné zveřejnit, jen by prostě zpočátku nefungovaly některé aplikace) a následně využívat původní aplikace pro WM. Novější WinCE (jádro systému) je (téměř) zpětně kompatibilní a velmi dobře udělané, základní chyby udělali až začátečníci, kteří (bohužel) vyvíjeli WP7. Dost věcí bylo opravdu v plánu jako zoufalý plagiát iPhonu, ale plno dalších se pak označilo jako vlastnost, protože to už nikdo neuměl zprovoznit. A když MS něco konečně s velkým zpožděním opraví, vyhlásí se to jako velký ústupek "nesmyslnému" přání zákazníků.“

Na obhajobu Windows Phone je však nutné jedním dechem dodat, že v současné podobě se jedná o velice kvalitní systém, a většina nedodělků se podařila již dávno napravit. Tento systém nabízí také oproti své konkurenci celou řadu výhod a důmyslnějších technických řešení. Za současný negativní pohled tedy nemůže systém jako takový (technicky) ale špatná rozhodnutí při jeho vývoji a propagaci.

 

Nokia: Záchrana či pohroma?

Nyní se konečně dostáváme k nejpalčivějšímu „problému“ dnešní doby, kterým je společnost Nokia.

Když se detailně podíváme na vývoj této společnosti v posledních pěti letech, je až neuvěřitelně podobný vývoji Microsoftu (v oblasti chytrých telefonů). Také Nokia „zaspala“ nástup chytrých telefonů v podobě, kterou jim dal Apple svým iPhonem. Důvod tohoto pochybení může být dokonce stejný jako v případě Microsoftu. Nokia jako největší výrobce mobilních telefonů na světě prostě podcenila sílu Applu a v poklidu si svým velice pomalým tempem vyvíjela velice zastaralý Symbian (opět se zde nabízí paralela s Windows Mobile). Bohužel vývoj a oblíbenost iPhonu rostla exponenciálně, a než se zkostnatělé vedení obou firem „rozhoupalo“, bylo již pozdě. Nokia si byla moc dobře vědoma, že Symbianem již „díru do světa“ neudělá i kdyby byl sebekvalitnější, protože marketingově je již mrtvý (podobně jako Windows Mobile). Posledním zoufalým pokusem bylo přejmenování Symbianu na Belle, které vůbec nic nevyřešilo.

Jedinou možností Nokie, jejíž prodeje a obliba klesala volným pádem, byl Microsoft se svým „novým“ neokoukaným Windows Phone. Poměrně dlouho se spekulovalo také o Androidu, ale odborníků bylo více než jasné, že tudy se Nokia nevydá, jelikož by byla jen jednou z řady.

Toto strategické partnerství však v podstatě bylo také jediné správné, které mohlo být obou společnostem přínosné, ovšem za podmínky, že se vyvarují stejných chyb jako v minulosti. To se však bohužel nestalo. Výsledkem jsou nízké prodeje Lumií a stále přetrvávající nedůvěra ve Windows Phone i přesto, že systém je v současné době více než kvalitní.

Nokia Microsoft

Zásadní selhání Nokie i Micosoftu

Chyba č.1: Špatně zvládnutá distribuce

Od začátku prodeje první Lumie se Nokia potýká s problémy při zajištění dostatečně kapacitních dodávek nových přístrojů svým distributorům. A to i přes to, že se Lumie prodávají postupně v různých zemích s cílem rozložit tlak na distributory do většího časového úseku. Jak je ale možné, že aktuálně druhý největší výrobce mobilních telefonů na světě není schopný pokrýt poptávku po svých produktech? Nokie to stále zdůvodňuje extrémním zájmem o své modely. Čemuž se dalo věřit do doby, než byla zveřejněna první prodejní čísla, která mluví trochu jinak. Za první tři měsíce prodeje Nokia prodala „pouze“ milión kusů Lumie 800. Kromě toho, že se toho číslo nachází daleko za očekáváním, je také dostatečně nízké na to, aby způsobilo problémy s distribucí. Resp. co by měli říkat v Applu, kde stejné množství zařízení prodají v rámci jednotek dní (při zahájení prodeje). Když už jsem zmínil Apple, napadá mě ještě jedna spojitost. Apple je totiž známý tím, že exkluzivitu svých přístrojů také mírně posiluje záměrným snižováním nabídky oproti poptávce. V praxi to znamená, že vždy dodává méně přístrojů než je schopný prodat. Že by se v tomto směru inspirovala i Nokie? Pokud tomu tak skutečně je, jedná se o velice špatný krok, který si Nokie ve své současné situaci skutečně nemůže dovolit. Na druhou stranu, jestli v Nokii nejsou schopni zajistit dodávku milionů kusů přístrojů za tři měsíce, problém je to ještě podstatně závažnější. Názorným příkladem bylo také zahájení prodeje v ČR, kdy oficiální distributoři Nokie (obchody Nokia, operátoři, apod.) neměli během několika dní co prodávat a většina ostatních e-shopů (zásobovaných ze zahraničí) měla přístrojů více než dost.

 

Chyba č.2: Nevhodná cenová politika

Samostatnou kapitolu si zaslouží zcestná cenová politika. Ať to Nokia vysvětluje jakkoliv, cena jejích přístrojů je výrazně „přepálená“. Prodávat Lumii 710 za 7000 Kč a Lumii 800 dokonce za 12 000 Kč je skutečně neuvážené. Nemůžu se zbavit pocitu, že i v tomto má (zprostředkovaně) prsty Apple, který také cenou podporuje exkluzivitu svých přístrojů. Ovšem stejně jako v předchozím bodě je třeba říci, že Nokie je v zcela jiné situaci, kdy potřebuje začít vydělávat, a ne dbát na exkluzivitu svých přístrojů. Na trhu s Windows Phone přístroji má Nokia také značnou konkurenci, jejíž ceny jsou výrazně níže. Odpovídající cena Lumie 800 by se měla pohybovat okolo hranice 8000 Kč a jistě ne o polovinu více. Právě cena je faktorem, který z Lumií dělá nekonkurenceschopné přístroje. Takovou třešničkou na dortu je předpokládána cena Lumie 900, která by se měla pohybovat mezi 14 000 – 15 000 Kč. Pokud se podíváme například na přístroje s Androidem ve stejné cenové kategorii, nalezneme po hardwarové stránce zařízení o několik kategorií a možná i generací výše. Samozřejmě je nutné říci, že systém Windows Phone je podstatně méně náročný a takto výkonný hardware by byl zcela zbytečný (nehledě na to, že není podporovaný), ale cena by měla odpovídat použitému hardwaru. Přeci není možné, aby zařízení složené z podstatně levnějších komponent bylo stejně drahé, jako zařízení o několik řádů výkonnější. Pokud bychom tuto logiku „dohnali“ do extrému, tak by Samsung Galaxy S III vyrobený Nokií stál přes 20 000 Kč.

 

Chyba č.3: Technické problémy přístrojů

Dalším závažným pochybením je naprostá nevyladěnost Lumií. Nejedná se o nevyladěnost samotného systému, ten funguje perfektně, ale o jeho nedostatečnou optimalizaci pro daný hardware. Dodnes zůstává rozum stát nad problém Lumia 800 vs. baterie. Gigant jako Nokia nedokázal dlouhé měsíce opravit zásadní nedostatek v podobně extrémní spotřeby baterie tohoto modelu, který nevydržel ani 50% z toho co konkurenční přístroje. A toto je skutečně ostuda a totální propadák. Je zajímavé, že ani jeden z výrobců, kteří nasadili Windows Phone na své přístroje, se nepotýkal s žádnými výraznějšími problémy (HTC, Samsung, LG apod.). Uživatelé si tedy zakoupili předražený telefon, který se navíc potýká s takovými problémy a s naprosto laxním přístupem při jejich řešení? Tento stav se snad ani nedá slušně pojmenovat. Každopádně pro Nokii je to obrovská negativní reklama, kterou ani billboardy na každém kroku nezachrání. Problémy se však netýkaly pouze baterie, ale byla jich celá řada. Dalším „zajímavostí“ je chybějící funkce sdílení mobilního internetu prostřednictvím Wi-Fi (tzv. Wi-Fi tethering), kterou Nokia opakovaně téměř každý měsíc přislíbila s tím, že bude dostupná v následujících několika týdnech. Uživatelé se ji však dočkali až nyní s příchodem aktualizace Tango (tzn. po 5 měsících).

 

Chyba č.4: Exkluzivní finanční dotace od Microsoftu

Abychom však současný stav Windows Phone nepřisuzovali pouze Nokii, je třeba se podívat také na těžko pochopitelnou strategii Microsoftu. Je samozřejmě jasné, že partnerství s Nokií a nasazení Windows Phone na její přístroje nebylo zadarmo, jenže způsob financování rozvoje Windows Phone a Nokie je poněkud zcestný. V praxi totiž funguje tak, že Microsoft dává čtvrtletně Nokii 250 milionů dolarů. Tato podpora začala s prodejem prvních WP přístrojů a má pokračovat minimálně ještě tento a příští rok. Nokia tyto finance investuje do rozsáhlých marketingových akcí pro podporu svých přístrojů a vývoje svých aplikací. Až do této chvíle by se mohlo na první pohled zdát, že je vše v pořádku. Z pohledu Nokie tomu tak skutečně je, jenže z pohledu Microsoftu již ne. Windows Phone je systém, který je navržen a používán celou řadou výrobců, což umožňuje vznik zdravého konkurenční prostředí, které uvítá zejména zákazník (možnost výběru, nižší cena apod.). A právě toto je síla Windows Phone, který na jednu stranu klade striktní požadavky na hardware jednotlivých výrobců (pro zajištění plynulého chodu systému), ale zároveň umožňuje vytvořit pestrou nabídku přístrojů, čímž se také výrazně odlišuje od Applu. Bohužel však slepým podporováním Nokie Microsoft proti sobě obrací výrobce, kteří při něm stáli i v těžkých dobách úpadku Windows Phone. Tito výrobci nejen že nedostávají žádné dotace a musí Microsoftu platit licenční poplatky, ale také musí přihlížet tomu, jak se v porovnání s Nokií stávají nekonkurenceschopní. A je tedy otázkou, proč by výrobci jako LG, HTC, Samsung apod. měli vůbec vyrábět přístroje s Windows Phone? Microsoft tímto postupem pomalu ale jistě rozvrací celý trh s WP přístroji a z Windows Phone se pomalu ale jistě stává systém Nokie, obdobně jako Symbian.

 

Chyba č.5: Nedostatek aplikací

V současné době nejvíce kritizovanou „vlastností“ Windows Phone je nedostatek kvalitních aplikací. Pro běžného uživatele je jich sice více než dost, ale náročnější uživatelé trochu strádají. Chybí zejména zajímavé a moderní aplikace, které posouvají mobilní svět kupředu (různé zajímavé utility, pokročilé synchronizace, apod.). Vznik těchto aplikací je také značně podmíněn výraznými omezeními, které vývojáři v systému Windows Phone mají. A co s tímto zásadním problémem dělá Microsoft? Pouze slepě sponzoruje Nokii, která aplikace sice vytváří, ale pouze pro potřeby svých zákazníků. V praxi to znamená, že ty nejkvalitnější aplikace mají k dispozici pouze majitelé Lumií. Ale vždyť přece Windows Phone není jen Nokie! Tento fakt jen a pouze podporuje to, co bylo napsáno v předchozím odstavci: Z Windows Phone se stává systém Nokie a to tu již jednou bylo (Symbian) a dlouhodobě nefungovalo.

 

Závěr

A co říci závěrem? Snad jen to, že Windows Phone je zajímavý a kvalitní systém, který má rozhodně šanci na úspěch, i když jeho vznik byl poněkud rozporuplný. Tento úspěch však nikdy nepřijde, pokud bude Microsoft a Nokie i nadále pokračovat současným stylem. Vše je tedy jen v rukách těch odpovědných, kteří mají moc tento stav změnit. V případě že se tomu tak nestane, v následujících letech budeme svědky „pohřbu“ dvou legend.

Komentáře (7)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

20 | 05 | 12 14:46
díky, chybku opravím. 0

pavlik.mracek

18 | 05 | 12 19:42
Dobrý článek, mluví mi ze srdce Jen chci upozornit na jednu malou chybičku - u seznamu selhání Nokia a MS je dvakrát napsáno "chyba 4" - jednou u dotací a podruhé u nedostatku aplikací. 0

Seten

18 | 05 | 12 11:10
Microsoft sa musi zamyslieť nad tym, aky ľudia si kupia jeho operačny system. Bohužial univerzalnym systemom to nedosiahne. By som mu odporučil vyrobiť "blby" , normalny a geek smartphone operačny system, kde softwarovy prechod by za poplatok bol možny. Tym by mohli vyrobcovia vypustit do sveta aj lacnejšie WP smartphony. A už by bolo len na luďoch, či si kupia upgradovateľny "blby" smartphone alebo tu najnižšiu verziu bez možneho upgradu. Rozdiel by bol v operačnom systeme len v sw funciach a moznostiach uživateľa prestavovať ho, obdobne ako S40, S60... . Čo sa tyka hw, tak to by už bolo podobne ako ma teraz WP. Akurat prechod bude možny len podľa hw narokov na jednotlive verzie. Myslim, že postojom Microsoftu, robiť z WP exkluzivny OS s "premium" možnosťami a predavať draho, sa sam zabije a tym aj svojich partnerov. Ak by tuto taktiku mal pred iPhonom, tak by uspel ale teraz už je neskoro. Mal by sa sustrediť na medzeru medzi blbym mobilom a smartphonom cenou tesne pod iPhonom ale funkciami nad iPhonom. Lacne Android zariadenia viacmenej tuto medzeru doplňuju i cez hw. 0

mimonaut

16 | 05 | 12 11:57
pěkný článek.. naprostý souhlas... Ještě bych dodal, že proniknout mezi masy je potřeba s levnými telefony a ty měly být na trhu od začátku. MS byl trochu na WP namyšlený, takže byly jen telefony 8k .. Kdo nikdy neměl smartphone, většinou sáhne "na zkoušku" po něčem levném, co kdyby se mu to nelíbilo.. MS měl mít HW požadavky od počátku nižší, že jde udělat levný telefon ukazuje jak nokie s 610, tak třeba samsung M 0

Robert Varga

14 | 05 | 12 12:53
Jsem velký fanda Microsoftu a Nokie a pravda je, že i já občas některé postupy nebo činy nechápu. I přesto, že jako fanda se hrozně moc snažím. Pokud má Microsoft odolat útoku Applu a Googlu (tablety, smartphony, google docs, maps...),reakce musí přijít co nejdříve. Windows 8 bude naprosto klíčovou věcí díky které bude Microsoftí svět buď růst, nebo se zmenšovat. Microsoft a Windows Cokoli jsou uncool. Zvrátit tohle "pozlátko" bude těžké a uvidíme, jak se to povede. 0

oversx

14 | 05 | 12 08:42
Jeden z nich ty prachy má, tak se uvidí, kam jsou schopní to protlačit. Ale nasměrované to nemají špatně a symbióza na Win8 bude rozhodující. Akorát nechápu, jak se všichni jdou posrat z toho, že mají malý trh a kšefty nejsou, to co byly. Panika, jak ve filmových nebo hudebních studiích Až bude, tak bude a když nebude, tak to zabalí a dinosauři vyhynou (To že jsem vyráběl hromadu parátek, tak neznamená, že ovládnu trh se špejlemi na nanuk ) 0

Jindřich Lukeš

14 | 05 | 12 00:32
V dnešním článku se zamyslíme nad tím, jaké chyby uděl Microsoft a Nokia při vývoji a nasazení operačního systému Windows Phone a zaměříme se také na současné problémy této platformy, které s Nokií přímo souvisí. Po delší době se na WMManii objeví také tvrdá kritika, kterou si současný vývoj na trhu více než zaslouží. http://wmmania.cz/clanky/obecne/znici-nokia-trh-s-windows-phone-pristroji-aneb-stane-se-z-wp-novy-symbian/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Lumie 950 a 950 XL měly na trh přijít s podporou propracovaných gest, stylusu, novým Glance Screenem a speciálním pouzdrem

Lumie 950 a 950 XL měly být původně vybaveny celou řadou zajímavých funkcí a příslušenství. Podívejte se na plány Microsoftu, které se nikdy neuskutečnily.

Jindřich Lukeš | články 29 | 05 | 17