Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Co vše chybí Lumii 630? Aneb extrémní tlak na cenu se nemusí vždy vyplatit.

V tomto článku si ukážeme, jak to vypadá, když se výrobce snaží stlačit cenu přístroje na minimum a jaké to může mít důsledky pro uživatele. Možná byste ani nevěřili, co vše lze z telefonu odstranit. Výčet jednotlivých chybějících funkcí je doslova „obdivuhodný“.

Operační systém Windows Phone je často kritizován za svou uzavřenost a přísné požadavky, které musí každý výrobce splnit, aby mohl tento systém využívat. Bohužel v případě minimálních požadavků se v posledních měsících zejména s příchodem Windows Phone 8.1 situace výrazně změnila, protože Microsoft podehl tlaku výrobců a touze po rychlejším rozšiřování operačního systému a minimální hardwarové konfigurace ještě výrazně snížil. Ačkoliv můžeme tento krok chápat pozitivně, protože výrobci nyní nejsou nijak výrazně limitování, má bohužel i své negativní dopady. Výrobcům jde totiž (samozřejmě) o prodeje co největšího množství přístrojů a zákazníci bohužel slyší především na cenu. Uvolněním požadavků tak postupně mizí všechny zábrany a regulace a spolu s cenou jde samozřejmě dolů i kvalita. V praxi tak přestává platit, že i ten nejlevnější přístroj s WP nabídne plnohodnotné funkce. Nejen z tohoto důvodu si musejí potenciální zákazníci dávat větší pozor a podstatně pečlivěji studovat specifikace jednotlivých produktů.

Tomuto tématu jsme se blíže věnovali v samostatném článku: Microsoft snižuje své požadavky a na nových zařízeních to bude bohužel znát, který rozhodně doporučuji přečíst.

Nyní se zaměříme na první z nové řady „zredukovaných“ přístrojů, kterým je Lumia 630. Ačkoliv se dle značení teoreticky nejedná o nejnižší model (tím by měla být zatím nepotvrzená Lumia 530), Nokia bohužel snížených požadavků systému naplno využila a tento přístroj výrazně „očesala“.

Upozornění: Tento článek není recenzí a rozhodně nehodnotí přístroj jako celek. Snahou je pouze ukázat nový směr ve vývoji zařízení s Windows Phone a upozornit méně zkušené zákazníky, na více či méně důležité funkce, které mohou u nového přístroje scházet.

V přehledu níže postupně vyjmenujeme jednotlivé (pro Windows Phone doposud zcela standardní) chybějící funkce, které mohou běžné používaní přístroje trochu zkomplikovat.

Nokia Lumia 630 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Spoušť fotoaparátu

Začneme s „ústupky“, které dovoluje Windows Phone 8.1. V první řadě se jedná o absenci velmi oblíbené samostatné spouště fotoaparátu. Každý Windows Phone měl vždy vyhrazené hardwarové tlačítko pro fotoaparát, které bylo navíc dvoupolohové a umožňovalo pohodlné ostření. Nově výrobce nemusí toto tlačítko osazovat a pro pořízení snímků stačí použít klasickou softwarovou spoušť v prostředí aplikace.

Ačkoliv je tento krok samozřejmě ústupkem a uživatel již nemá takový komfort, nejedná se o nic tak zásadního. Jen je třeba si zvyknout, že snímek pořídíte kliknutím na displej.

 

Senzorová tlačítka pod displejem

Další dříve nedotknutelnou součástí, je trojice dotykových tlačítek pod displejem. Nově je možno tato tlačítka nahradit softwarovou variantou přímo na displeji. V tomto případě naštěstí Microsoft stanovil podmínku osazení displejů s upraveným rozlišením, které zobrazí klasický poměr stran, ale navíc zbyde dostatek prostoru i pro tlačítka. Bohužel toto neplatí u úhlopříčky displeje. V praxi je tak třeba vždy počítat s tím, že pokud je uvedeno např. 4,5“, tak výsledná využitelná plocha je o něco (pruh s tlačítky) menší.

 

Podobně jako v předchozím případě se nejedná o nikterak zásadní nedostatek. Tlačítka mají stále stejnou funkci a rozložení, pouze jsou napojena přímo na displej. V praxi tak bude třeba pouze nějaký čas na to si zvyknout, že tlačítka jsou o něco menší a umístěna podstatně výše, než bylo doposud zvykem.

 

Blesk (dioda)

Prvním zařízením bez blesku (diody) byla Lumia 520, u které jsme tento krok velmi kritizovali. Bohužel ani Lumia 630 diodu nemá. Nokia sice toto rozhodnutí obhajuje přítomností kvalitnějšího fotoaparátu, který umí lépe fotit za horšího osvětlení, ale v praxi se ukazuje, že to zdaleka není řešení. Pokud jsou světelné podmínky skutečně špatné (večer, noc), s telefonem v podstatě nic nevyfotíte - nejde zaostřit (chybí přisvětlení), snímky jsou zrnité. Nehledě na to, dioda neslouží jen k fotografování, ale lze ji využít i jako praktickou svítilnu. Především v nouzi vždy spolehlivě poslouží.

Absenci diody (zejména pokud alespoň trochu fotografujete) považuji za zcela zásadní a rozhodně doporučuji zvážit, zdali si nepřiplatit za vyšší model.

 

Světelný sensor (automatická regulace podsvícení)

Další nepříjemnou záležitostí je absence světelného čidla. Jeho hlavním úkolem je měřit intenzitu okolního světla a v závislosti na ní automaticky regulovat intenzitu podsvícení. Ačkoliv se tato funkce nemusí na první pohled zdát nikterak důležitou, protože je možné intenzitu podsvícení nastavit ručně, opak je pravdou. V praxi totiž velmi často narazíte na situace, kdy vám absence tohoto čidla bude doslova „pít krev“. Typickým příkladem je přechod ze stínu na přímé sluce, kdy displej nijak nezareaguje, a vy v podstatě nic nevidíte. V této situaci je tak velmi obtížné po slepu najít menu pro změnu regulace podsvícení. Druhým problém jsou pouze 3 volby nastavení intenzity. Běžně se tak může stát, že nepůjde zvolit odpovídající podsvícení v závislosti na aktuálních podmínkách (např. ve tmě apod.)

 

Sensor přiblížení

Dalším chybějícím čidlem je to nejdůležitější, které monitoruje během hovoru blízkost vaší hlavy nebo jakéhokoliv jiného předmětu a automaticky vypíná displej. Cílem je uživateli zabránit, aby například uchem ovládal dotykový displej (ukončil hovor, nekontrolovaně klikal v menu apod.)

Absenci tohoto čidla naštěstí Nokia vyřešila speciální úpravou displeje, který během hovoru reaguje odlišně a teoreticky umí rozpoznat velikost dotýkajícího se předmětu. Pokud je předmět velký (hlava), displej jej bude ignorovat, totéž platí i pro malé předměty v horní části displeje (ucho). Zbylá část displeje zůstává standardně aktivní. V praxi sice není toto řešení stoprocentní, ale během testování jsem se nesetkal s tím, že bych během hovoru přístroj nějak výrazněji nechtěně ovládal. Prakticky však tuto funkci prověří až čas a samozřejmě uživatelé, protože každý drží telefonu ucha trochu jinak.

 

Glance Screen (Rychlý přehled)

Zcela nepochopitelná je chybějící podpora Glance screen (zobrazení hodin a notifikací na uspaném displeji). Nokia celý loňský rok tuto funkci pečlivě vylepšovala, až se z ní stal nepostradatelný pomocník, kterého si všichni uživatelé velmi oblíbili a následně v letošním roce představí dva nové modely (Lumia 630 a 930), které Glance screen nepodporují. Nad tímto rozhodnutím skučně zůstává rozum stát.

 

Digitální kompas

Dalším „čidlem“ do sbírky těch chybějících je digitální kompas. Ten má na starosti směrovou orientaci např. v mapové či klasické navigační aplikaci. Dokáže totiž okamžitě detekovat pohyb zařízení a určit, jakým směrem s ním uživatel zrovna míří. Při navigaci tak bude nutné spoléhat pouze na GPS, která naštěstí nechybí, ale je v tomto směru poněkud pomalejší.

Nokia Lumia 630 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Probuzení poklepáním, vyšší citlivost displeje

U Lumie 630 se bohužel nedočkáme ani dalších užitečných funkcí spojených z displejem. Konkrétně se jedná o možnost ovládat displej v rukavicích a probouzet přístroj poklepem. Je zřejmé, že tyto bonusové funkce se budou soustředit spíše na ty dražší modely.

 

Přední fotoaparát

U modelů nižších tříd bývá absence přední kamery celkem standardní záležitostí. Zde to asi není na škodu, protože i kamery vyšších modelů kvalitou obrazu za moc nestojí. V ČR navíc nejsou videohovory příliš rozšířeny a volání například přes Skype kvůli přísným FUP omezením také ne.

 

NFC

Poslední spíše drobností je absence NFC. Bluetooth naštěstí Lumia 630 podporuje a tak je možné spárování s dalšími přístroji provést ručně, což je sice méně pohodlné ale nikterak zásadní.

 

Výše uvedený výčet všech chybějících komponent a funkcí je doslova obdivuhodný, bohužel v negativním slova smyslu. Když jsem začínal shromažďovat podklady pro tento článek, veřejně se mluvilo pouze o chybějící spoušti fotoaparátu, tlačítkách pod displejem a okrajově o některých sensorech. Jak se ale nakonec ukazuje, Nokia Lumii 630 doslova „očesala“ a v moha případech o velmi důležité funkce. Pokud bychom tyto specifikace podle současných měřítek převedli do jednotlivých modelových řad, Lumia 630 by měla být spíše Lumií 430. Nedokáži si také představit, co na nás Nokia chystá v případě, že skutečně nabídne ještě nižší model v podobě Lumie 530.

Obecně však platí, že nyní je i u Windows Phone třeba detailně studovat specifikace jednotlivých zařízení a následně pečlivě zvážit, zdali pro vás není některá z chybějících funkci důležitá. Pokud ano, je zde naštěstí hned několik alternativ ve stejné cenové kategorii. Zmínit mohu například Lumii 520 (bez blesku, předního fotoaparátu apod.), či podstatně lépe vybavenou Lumii 620. Podrobné srovnání těchto tří modelů pro vás také připravujeme.

Komentáře (10)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

htcjirka

24 | 05 | 15 19:46
Senzor přiblížení není přítomen. Jak je psáno v článku, telefon při dotyku větší plochou (uchem, tváří) deaktivuje displej, aby zabránil nechtěnému dotyku. Coz nefunguje vždy dobře a je to zásadni nedostatek tohoto telefonu.630 uz bych dnes nebral. 0

Sandál

24 | 05 | 15 17:01
Tak nevím - asi jsem nenáročný ale s tímhle telefonem jsem spokojen. Sice pár věcí jako přední fotoaparát mi chybí, ale vcelku jsem spokojen. Měl jsem vždy Android a samý problém s pamětí, funkcemi a reklamací. Toto je první Windows a za půl roku žádný problé se sekáním, restartováním atd. 0

Stanislav Forejt

11 | 06 | 14 03:13
Senzor přiblížení není přítomen. Jak je psáno v článku, telefon při dotyku větší plochou (uchem, tváří) deaktivuje displej, aby zabránil nechtěnému dotyku. 0

puvel

10 | 06 | 14 17:45
Vypnutí displeje během hovoru v mém případě nefungovalo dobře, telefon musí být moc u obličeje což já nedělám a displej celou dobu svítil a při delších hovorech, kterých mám dost se vybíjela zbytečně baterka(zlatý senzor přiblížení). Koupil jsem tento telefon hlavně proto, že je to dualsim, ale stávalo se mi, že jsem se občas nemohl dovolat a pro volající jsem byl nedostupný(pouze když byly v telefonu 2 sim karty) tak jsem se vrátil opět k Lumii 625 0

Stanislav Forejt

10 | 06 | 14 10:30
Pravda, zase myslím na tisíc věci naráz. 0

Jindřich Lukeš

10 | 06 | 14 10:11
Tady byl dotaz spíš směřován na L630 - 854x480... Tady je situace o něco "zajímavější". Protože předchozí generace přístrojů s podobnými displeji Glance podporovala. Obávám se, že v případě L630 není překážkou technologie, ale spíše tlak na cenu. 0

Stanislav Forejt

10 | 06 | 14 10:06
Přesně jak píše kolega. Je to použitým typem displeje. Displeje AMOLED s FullHD a zároveň s paměťovým efektem (nutným pro Glance) se již masově nevyrábí a jejich výroba na zakázku by byla dražší. Nokia (MS) není sama výrobcem a musí displeje nakupovat, tak bere, co je k dispozici. 0

Jindřich Lukeš

10 | 06 | 14 02:11
Domnívám se, že je to způsobeno použitým typem displeje. ty vhodné pro Glance jsou dražší. 0

Milan Šťastný

10 | 06 | 14 00:54
Nechybí Glance Screen kvůli tomu, že to nemá ten senzor světelnosti? Nebo to má prostě lacinější displeje "bez paměti", něco na způsob displeje Lumie 930? 0

Jindřich Lukeš

09 | 06 | 14 02:33
V tomto článku si ukážeme, jak to vypadá, když se výrobce snaží stlačit cenu přístroje na minimum a jaké to může mít důsledky pro uživatele. Možná byste ani nevěřili, co vše lze z telefonu odstranit. Výčet jednotlivých chybějících funkcí je doslova „obdivuhodný“. http://wmmania.cz/clanky/obecne/co-vse-chybi-lumii-630-aneb-extremni-tlak-na-cenu-se-nemusi-vzdy-vyplatit/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17