Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Garmin – sportovní náramky s podporou Windows 10 (Mobile) – praktické zkušenosti

V tomto článku naleznete souhrnné informace týkající se fungování fitness náramků a hodinek Garmin s Windows 10 Mobile zařízeními. Zaměříme se nejen na synchronizační aplikaci a její funkce ale také na praktické zkušenosti z běžného používání.

Garmin je společnost založená v roce 1989, jejímž hlavním zaměřením byla výroba leteckých, námořních, outdoorových a automobilových navigačních přístrojů využívajících GPS. V posledních několika letech se však kvůli nástupu chytrých telefonů a úpadku trhu s navigacemi postupně přeorientovala na výrobu různého sportovního příslušenství, jako jsou např. chytré váhy, kamery apod. V současné době je však nejznámější díky svým sportovním hodinkám a náramků, kterých nabízí nesčetné množství.

Jelikož Garmin na konci minulého roku představil svou aplikaci pro Windows 10 (Mobile), konečně jejich zařízení mohou plně využívat i uživatelé tohoto operačního systému. Jedná se o pozitivní zprávu, protože nabídka sportovních náramků s podporou systému Windows 10 (Mobile) a Windows Phone bohužel nebyla příliš široká. V podstatě se dalo vybírat pouze mezi produkty Microsoftu (Band 1 a 2) a Fitbitu.

 

Garmin produkty

U Garminu nabízejí širokou škálu produktů, mezi nimiž si snadno vyberete ten, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám. Ceny náramků se pohybují cca od 2 000 Kč do 19 000 Kč podle provedení a dostupných funkcí. V zásadě existují čtyři řady – Fénix, Approach, Forerunner a Vivo. Pokud hrajete golf, pořídíte si Approach, jestli je naopak vaší hlavní aktivitou běh, pak se budete pravděpodobně dívat po Forerunner, příp. Vivo. Oba tyto náramky lze samozřejmě použít i k měření dalších aktivit. Produkty z řady Fénix jsou nejpropracovanější a mohou se pochlubit také skvělým designem. Tyto hodinky se tedy nejvíce hodí i na klasické nošení k elegantnějšímu oblečení.

Jak se tedy mezi tolika produkty zorientovat? Nejprve si ujasněte, k jakým účelům chcete náramek/hodinky používat a jaký je váš rozpočet. Podle účelu si následně lze zhruba říci, jaké funkce od zařízení požadujete – notifikace z telefonu, měřič srdečního tepu, GPS, záznam sportovních aktivit, měření spánku, vytváření tréninků, ovládání hudby atd. V neposlední řadě hraje roli také materiál řemínku, možnost jeho výměny a design. Někdo nosí fitness náramky jen během cvičení, avšak mnoho z nás je má na sobě celý den a využívá jejich „nefitness“ funkcí. Proto je důležité, aby se vzhledově hodil k vašemu běžnému oblečení a nepůsobil pro vás rušivě.

 

Popis aplikace

Jak bylo již zmíněno, od konce loňského roku existuje oficiální aplikace pro Windows 10 (Mobile), s níž se zařízení Garmin synchronizují. V podstatě se jedná o takového prostředníka, který zajistí zobrazení nasbíraných informací z náramku v telefonu a naopak přenese např. notifikace či vlastní tréninky zpět do náramku. Když nemáte telefon přímo u sebe (např. na druhé straně místnosti, v batohu apod.), můžete využít webovou verzi Garmin Connect, kde jsou vaše výsledky také k dispozici. Aplikace je totiž průběžné synchronizována s vaším Garmin účtem, kde se nasbíraná data shromažďují. Rozhodně doporučujeme webovou verzi alespoň jednou navštívit, naleznete zde i některé funkce, které aplikace nenabízí, jako je například vytváření vlastních tréninků.

 

Verze pro telefon

Po prvotní registraci a spárování telefonu s náramkem můžete aplikaci hned využívat. Na úvodní obrazovce vidíte přehled vašeho aktuálního dne – počet ušlých kroků, délku spánku, počet spálených kalorií, vystoupaná patra a minuty intenzivní aktivity. Pokud máte účet na MyFitnessPal.com a počítáte si denní příjem kalorií, je možné jej integrovat do aplikace a následně sledovat, kolik kalorií jste již spotřebovali ze svého denního přídělu a kolik vám jich ještě zbývá. Jediným problémem přidání MyFitnessPalu do aplikace je ten, že není možnost se přihlásit přes Facebook. Pokud jste si tedy vytvářeli účet přes FB a tímto způsobem se i běžně přihlašujete, budete muset nejprve na webu MyfitnessPal zrušit propojení svého účtu s FB a vytvořit si přihlašovací údaje pomocí emailu + hesla. Poté již můžetete MyFitnessPal integrovat do aplikace Garmin Connect.

V dalších záložkách si na snímcích můžete prohlédnout podrobnosti o ušlých krocích, spánku, minutách intenzivní aktivity, průběhu hmotnosti a údajích o běhu. V nastavení lze pořadí i viditelnost těchto záložek upravit, takže pokud vás např. nezajímá spánek ani monitoring hmotnosti, snímky si z přehledu jednoduše odstraníte.

Skrze hamburgerové menu v levém horním rohu je dostupný kalendář, seznam aktivit, žebříček (v případě přidání několika kontaktů), statistiky aktivit, tréninky a trasy vytvořené na webu Garmin Connect a další informace. K dispozici jsou též informace o vašem zdraví – podrobněji si lze v grafech prohlédnout údaje o spánku, hmotnosti, tepu a kaloriích v několika časových obdobích.

V podrobném nastavení se dají upravit údaje o uživateli (např. výška, hmotnost, pohlaví, nastavení spánku, délka kroků při chůzi a při běhu, či konfigurace zón srdečního tepu), nastavit zařízení (co je viditelné na displeji, formát času, nastavení budíku), spravovat aplikace třetích stran a inteligentní oznámení. Aplikace je přehledná, pěkně designově propracovaná a nabízí mnoho funkcí a grafů. Na Storu je ke stažení zdarma.

 

Verze pro tablet/PC

 

Webová verze

Praktické zkušenosti

Vlastní aplikace a firmwary jednotlivých zařízení jsou průběžně aktualizovány, což zajišťuje správné fungování. Od prvního vydání verze aplikace, která byla relativně nedoladěná, se podařilo řadu věci opravit. Některé problémy však přetrvaly.

V první řadě je třeba upozornit na to, že ačkoliv mají všechna zařízení stejný operační systém, nelze využívat vždy všechny funkce konkrétního náramku. Například pokud Garmin VivoSmart Optic připojíte k Lumii 830, nemůžete využívat notifikace. Naopak po připojení k Lumii 950 XL vše funguje bez problémů. Tento stav je pravděpodobně způsoben přítomností zkušební verze systému v Lumii 830 a dá se očekávat, že po oficiálním příchodu Windows 10 Mobile se chybějící funkce doplní. Garmin na svém webu sice má „compatibility list“, ten ale řadu zařízení vůbec neobsahuje, nebo nebyla s konkrétními produkty testována. Vždy tedy doporučujeme před nákupem v obchodu vyzkoušet, zda jsou všechny deklarované funkce na vašem zařízení k dispozici.

Co se obecného fungování aplikace týče, v posledních verzích ji lze označit za poměrně dobře fungující, ačkoliv se někdy setkáte s tím, že náramek ztratí s přístrojem kontakt či nelze provést synchronizaci na první pokus. Obvykle pomůže její opětovné spuštění, či v horším případě restart telefonu.

Pokud váš náramek podporuje interaktivní notifikace, potěší vás možnost si v nastavení Garmin Connect zvolit v podstatě jakoukoliv aplikaci, jejíž upozornění budou zobrazována na displeji náramku. Spolehlivost notifikací je poměrně dobrá, ale občas se nám stávalo, že některé notifikace dorazily se značným zpožděním. Většinou ale chodily relativně včas, tedy do minuty od jejich zobrazení v telefonu. Při porovnání s MS Band je ale stále co zlepšovat. Ten totiž zobrazuje notifikace téměř okamžitě, jakmile se zobrazí v telefonu.

 

Závěr

I přes drobné problémy při komunikaci aplikace Garmin Connect s jednotlivými náramky je možné většinu produktů z nabídky Garminu na zařízeních s Windows 10 Mobile pohodlně používat. Jak jsme již ale psali výše, vždy doporučujeme si kompatibilitu předem ověřit.

Funkce a možnosti, které samotná aplikace a následně i webová verze nabízí, jsou skutečně obrovské a troufáme si tvrdit, že např. chytré hodinky Garmin Fénix zvládnou uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. Portfolio produktů je však dostatečně široké na to, aby si vybral opravdu každý. Pokud srovnáme produkty Garminu a možnosti aplikace Garmin Connect  např. s Fitbitem, dá se říci, že je většina funkcí na vyšší úrovni. Je zde zřejmé také jasné zaměření Garminu na sportovce a snaha nabídnout jim propracované funkce, kdežto Fitbit je spíše livestyle zaměřený na masy.    

Komentáře (5)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Barvajs

03 | 09 | 17 17:12
A ukazuje to jen notifikace nebo jde sms nebo mail na náramku i přečíst ? Je vůbec něco takovýho pro windowsphone ? Mám L950... 0

Robert Mašinda

12 | 03 | 16 09:08
Zbyňku, když jsem používal Firbit Flex, neměl jsem problém používat účet na dvou telefonech. Pořídil jsem Fitbit HR a dva telefony dělají problém. Je potřeba udělat formát náramku a poté přidat náramek do Lumie. V nastavení BT vyhledat a přidat náramek a poté přidat náramek v aplikaci Fitbit. R. 0

Zbyněk Kopřiva

08 | 03 | 16 10:20
Zabrousím trošku ke konkurenci a využiji tohoto článku, abych se mohl zeptat: Mám náramek fitbit charge L a nedokázal jsem ho spárovat s žádným WP telefonem. Doma máme L735 WP8.1, L930 WP 8.1 a já mám L930 W10M (.122) a předtím jsem měl L830 WP i W10M a nedokázal jsem to spárovat s ničím!!! Na droidu i iOS náramek spárovat jde a BT na mé L930 funguje bez problému. Náramek se spáruje s mobilem pouze tehdy, až jeho data nahraji do PC a přihlásím se mým účtem přes univerzální aplikaci, potom vidím data z náramku i v mobilu. Bez PC je mi náramek na nic. Nějaká rada? 0

Jindřich Lukeš

08 | 03 | 16 09:20
Můžu potvrdit, že na starších zařízeních je synchronizace někdy problém a v některých případech nelze na některých náramcích používat všechny funkce. Je to zvláštní, když cokoliv připojím k L950, okamžitě se to synchronizuje a zobrazí se i další funkce. Zřejmě je to způsobeno testovací verzí W10M u starších zařízení. 0

Caprica

08 | 03 | 16 06:01
Pouzivame dlouho na Lumia 550, 640, 640XL, 830, 930 a nutkno podotknout, ze je hodne zalostna synchronizace. Jinak super :). Tak se obrnte trpelivosti :D 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17