Na úvod je třeba říci, že tato recenze je zaměřena zejména na praktické poznatky a zkušenosti s tímto přístrojem, které by mohly potencionální zákazníky zaujmout, nebo odradit. Nejedná se o klasickou recenzi popisující zařízení do posledního detailu, jelikož si myslím, že tyto recenze jsou zcela zbytečné a nepřináší žádné podstatné informace navíc.
HTC HD7 je označován jako nástupce velice populárního HTC HD2. V praxi je pak pojem „nástupce“ poměrně silné tvrzení. HD7 je v podstatě HD2 obohacená o několik vylepšení a hlavně o operační systém Windows Phone 7. Často se tedy nevyhneme přímému srovnání obou těchto zařízení.
Obsah balení
HTC HD7 je dodáváno v klasické miniaturní krabičce, do které HTC umisťuje všechny své nové přístroje. Mimo zařízení zde naleznete papírovou příručku pro první start zařízení, klasická pecková sluchátka a také nabíječku. Výrobce bohužel zapomněl na jakékoliv ochranné pouzdro, což je u zařízení za cca. 13 000 Kč poměrně škoda.
Kvalita sluchátek je u HTC již dlouhé roky stejná, nejedná se o žádný zázrak, ale na běžný poslech hudby pro nenáročného uživatele bohatě stačí. Součástí sluchátek je i klip pro uchycení na oděv a drobný ovládací panel (obsahující mikrofon), který umožňuje pomocí dvou krajních tlačítek regulovat hlasitost a pomocí prostředního přijímat hovory (pozastavit přehrávání). Při delším stlačení prostředního tlačítka se nabídne funkce hlasového vytáčení. Sluchátka se připojují do klasického 3,5 mm jack konektoru, a tak není problém nahradit sluchátka vlastními.
Velice pěkně je řešena nabíječka. Jedná se o velmi malý adaptér do zásuvky, který má klasický konektor pro připojení USB kabelu (součástí balení). Nabíječka je opravdu dobře skladná a přenositelná.
Design
Hodnocení vzhledu přístroje je velice subjektivní záležitost, a proto ji nechám na každém z Vás. Subjektivně se mi ale zařízení velice líbí. Při srovnání s rok starým HD2 je vývoj kupředu rozhodně znát. Velice dobře také působí kombinace kovových prvků (obvodový rám, rámeček fotoaparátu, označení přístroje) se zbylým plastovým tělem, které je potaženo protiskluzovou úpravou.
Konstrukce
Téměř celou přední stranu zabírá obrovský kapacitní 4,3“ velký SLCD displej. Pod displejem jsou umístěna 3 doteková tlačítka. První slouží pro návrat do předchozí nabídky, druhé pro návrat na domovskou obrazovku a třetí má funkci vyhledávání. Osobně bych uvítal ještě alespoň tlačítka pro přijmutí a ukončení hovoru. Na přední straně přístroje se ještě v horní a dolní části nachází jakoby 2 reproduktory, bohužel se však nejedná o reproduktory, ale pouze o designové prvky. Tyto prvky vypadají efektně, bohužel jsou ale velice nepraktické, jelikož funguji jako „lapače prachu a nečistot“ a velmi obtížně se čistí. V horní části je pod zmíněným prvkem ještě umístěna indikační dioda.
Zadní strana přístroje je po vzhledové stránce také velice povedená, z praktického pohledu to již tak slavné není. Pokud budete potřebovat vyměnit baterii nebo vyndat SIM kartu, musíte „odcvaknout“ celou horní část krytu. Tento „zacvakávací“ mechanismus je velice nešikovný, jelikož celá odnímatelná část je z poměrně slabého plastu a po častějším sundávání se obávám, že nebude u těla přístroje moc spolehlivě držet. Při detailním pohledu tato snímatelná část nepřesně doléhá na zbytek přístroje a vytváří poměrně širokou mezeru, která drobě kazí jinak perfektní designové zpracování.
U zadní strany přístroje ještě chvíli zůstaneme, jelikož obsahuje jednu velice praktickou maličkost. Konkrétně se jedná o zajímavě řešený rámeček okolo objektivu fotoaparátu, který je možno vyklopit a používat jako stojánek. Tento rámeček je vyroben z kovu a otevírací mechanismus se zdá velice bytelný, a tak nic nebrání každodennímu používání.
Celý obvod (rám) přístroje je vyroben z kovu a přispívá tak k výborné celkové pevnosti. Zařízení by mělo přečkat i kdejaký ten pád na zem, každopádně pouze v případě, že nedopadne přímo na displej, jelikož kapacitní displeje jsou v tomto směru velice křehké. V obvodovém rámu je umístěno několik tlačítek, která se výrobci však z ergonomického pohledu vůbec nepovedla. Na horní straně přístroje se nachází tlačítko pro zapínání/probouzení přístroje, které je však velice zapadlé a obtížně se mačká. Další tlačítka nalezneme na pravém boku. V horní části se nachází klasické dvoutlačítko pro regulaci hlasitost, které je stejně jako ostatní vyrobeno z kovu, bohužel je však uchyceno poměrně volně. To má za následek, že pokud začne telefon vibrovat, tlačítko nepříjemně „chrastí“. Ve spodní části pak nalezneme spoušť fotoaparátu, která je naopak uchycena tak pevně, že domáčknout tlačítko až do polohy, kdy se vytvoří fotografie, vyžaduje poměrně silný stisk.
Displej
Samostatnou kapitolu si zaslouží displej, ačkoliv se na první pohled zdá, že se jedná o stejný displej, kterým disponuje HTC HD2, není tomu tak. Jediné co mají tyto dva displeje společné, je jejich uhlopříčka, která činní úctyhodných 4,3“. HTC HD7 obsahuje totiž nový SLCD displej od Sony (obdoba AMOLED), který se vyznačuje větším kontrastem, lepším podáním barev a hlavně nižší spotřebou. Při pohledu na displej je rozdíl oproti předchozí generaci obrovský. SLCD dipleje jsou také vybaveny novou technologií pro multidotekové ovládání, která je nyní podstatně plynulejší než tomu bylo dříve. Na přiložených fotografiích je vidět rozdíl (ve skutečnosti je rozdíl výraznější) mezi klasickým LCD na HD2 (vlevo) a SLCD na HD7(vpravo).
Procesor, paměť a výkon
Při pohledu na hardwarovou výbavu je velká škoda, že HTC nevyužilo novějších a výkonnějších komponet, kterými vybavuje své elitní modely s Androidem. HTC HD7 tak pohání „pouze“ 1GHz procesor Snapdragon QSD8250 s jádrem ARMv7 a grafickým procesorem Adreno 200. Zařízení disponuje dostatečnou operační pamětí RAM, která činí 576 MB, a pamětí ROM o velikosti 512 MB. Pro uživatelská data je dále k dispozici vnitřní paměť (paměťová karta) o velikosti 8 GB. Bohužel však kvůli omezením Windows Phone 7 není možné tuto kartu standardním způsobem vyměnit za jinou. Uživatelé se tak musí spokojit tedy „pouze“ s kapacitou 8 GB.
Ačkoliv se o výkon zařízení starají komponenty, kterými je vybaveno i HTC HD2, práce se zařízením je úžasně rychlá a bezproblémová, vč. spouštění i těch nejnáročnějších aplikací a her. Zásluhu na tom má samozřejmě skvěle optimalizovaný operační systém Windows Phone 7.
O zásobování energií se stará baterie o průměrné kapacitě 1230 mAh, která na jedno nabití vydrží pohánět zařízení při běžném provozu cca 2-3 dny. Pokud však zařízení budete velmi intenzivně využívat, je třeba se připravit na každodenní nabíjení
Bezdrátová komunikace
HTC HD7 je vybaveno klasickým složením bezdrátových adaptérů. Pro připojení k internetu nebo domácí síti můžete využít bezproblémově fungující WiFi adaptér ve specifikaci b/g/n. Pro spojení s handsfree pak můžete využít BlueTooth 2.1 podporující Enhanced Data Rate pro rychlejší přenos dat, A2DP (podpora přenosu stereo) a další profily, jakými jsou AVRCP, HFP, HSP, PBAP.
O komunikaci se sítí operátora se postará klasický GSM/EDGE/3G modul (HSPA/WCDMA: 900/2100 MHz, GSM: 850/900/1800/1900 MHz)
Připojení k PC je možné pomocí klasického microUSB konektoru umístěného na spodní hraně přístroje. Pro přenos souborů mezi zařízením a PC je nutné využít synchronizační nástroj Zune, který si představíme v samostatném článku. WP7 bohužel zatím nepodporují připojení v režimu Mass Storage.
Fotoaparát
O kvalitě fotoaparátů u zařízení od společnosti HTC by se dala napsat slohová práce. Bohužel výsledek je takový, že při srovnání s konkurencí jsou pořízené fotografie většinou horší. Pokud pro Vás při výběru nového zařízení hraje podstatnou roli kvalita fotoaparátu, HTC (resp. většina chytrých telefonů) zřejmě nebude tou správnou volbou. Fotoaparát v HD7 má sice rozlišení 5Mpx s automatickým ostřením a podporuje záznam HD videa (720p), ale kvalita je velice závislá na světelných podmínkách. Za dobrých světelných podmínek se samozřejmě dají vytvořit poměrně kvalitní snímky, ale v jiných situacích je to podstatně horší. Za tmy nebo zhoršených světelných podmínek můžete využít dvojitý diodový blesk, který může velice dobře posloužit i jako příruční svítilna. V nastavení fotoaparátu je možné vybírat z několika kompozičních scén (krajina, portrét, sport, pláž, protisvětlo, světlo svíčky a makro), základních efektů (grayscale, negative, sepia, solarize) a tří způsobů ostření (bod, střed, průměr).
Na ukázku uvádím několik snímků pořízených za nepříliš vhodného počasí. Další fotografie budou doplněny hned jak se počasí umoudří.
Ostatní
Aby byl popis výbavy HD7 kompletní, je třeba také zmínit přítomnost všech běžných sensorů. Konkrétně se jedná o G-Sensor, Digitální kompas, Proximity sensor (vypínaní displeje při hovoru) a světločinný sensor (automatická regulace podsvícení displeje v závislosti na světelných podmínkách v okolí).
Software
Jak již bylo v předchozích odstavcích několikrát zmíněno, zařízení je vybaveno zbrusu novým operačním systémem Windows Phone 7 z dílny Microsoftu. Jelikož se o novinku, která disponuje řadou kladných i negativních stránek, doporučuji si přečíst samostatný článek věnovaný na toto téma. Veškeré informace uvedeny v tomto článku se přímo týkají HTC HD7, a proto je zbytečné vše znovu sepisovat do této recenze. Jedinou nadstavbou, kterou si HTC připravilo, je tzv. HTC Hub, který je obdobou dnešního HTC Sense. Ovšem v omezených podmínkách systému WP7 nakonec vznikla pouze nepříliš užitečná aplikace, která obsahuje informace o počasí. HTC však skrze tuto aplikaci nabízí přístup k několika užitečným aplikacím, které je možno si doinstalovat. Konkrétně se jedná o HTC Flashlight (svítilny), Photo Enhancer (základní úpravy fotografií), Stock (sledování kurzů měn), Sound Enhancer, Converter (převod veličin), Notes (zápisník) apod.
Závěr
HTC HD7 je velice zajímavý přístroj, a i přes několik drobných ergonomických nedostatků má rozhodně šanci na úspěch. I když se po hardwarové stránce jedná o rok staré zařízení (obdobný hardware jako HD2), výkon je více než dostatečný, a ani konkurence na tom není výkonostně o mnoho lépe. HTC má navíc obrovskou výhodu ve velké uživatelské komunitě, která se jistě i u HD7 dokáže skvěle zapracovat a pozvedne tento přístroj o několik příček výše, stejně tak jako tomu bylo v případě HD2. Každopádně veškerý úspěch a rozšíření tohoto přístroje závisí na tom, jak se povede operačnímu systému Windows Phone 7. V návaznosti na tento fakt bych si dovolil zakončit tuto recenzi citací ze včerejšího článku věnovanému samotné platformě Windows Phone 7.
"Přes prvotní skeptický pohled na tuto novou mobilní platformu jsem po několika dnech používání zásadně změnil svůj názor. Ano, samozřejmě je tu celá řada významných omezení, je třeba si ale říci, co všechno je pro Vás skutečně omezující. Ve výčtu chybějících funkcí je celá řada těch, kterou využívá minimum uživatelů. Další velká část nedostatků bude určitě odstraněna postupnými aktualizacemi systému. Tyto aktualizace by měly vycházet v rozestupech řádu měsíců a ne jako tomu bylo u WM.
Nejdůležitější je ale fakt, že WP7 jsou stabilní operační systém, který většinu těch nejpodstatnějších funkcí zvládá velice dobře, v mnoha případech dokonce lépe než konkurence, a dokáže uspokojit potřeby převážné většiny uživatelů. Samozřejmě pokud patříte k současným uživatelům WM, kteří si rádi se systémem „hrají“ všemožně ho vylepšují a přizpůsobují, nebude pro Vás WP7 zřejmě ten pravý operační systém. Cílová skupina obsahuje zejména ty uživatele, kteří potřebují rychlý, spolehlivý a dobře fungující systém pro práci či zábavu, a jsou ochotni oželet několik funkcí, které stejně použijí jen několikrát v životě."
Jindřich Lukeš
06 | 11 | 11 22:28hiresm
06 | 11 | 11 22:23silent64sk
07 | 01 | 11 14:02Jindřich Lukeš
07 | 01 | 11 13:35silent64sk
07 | 01 | 11 11:21premikkoci
07 | 01 | 11 10:48jojkac02
07 | 01 | 11 00:58Jindřich Lukeš
20 | 12 | 10 10:04Jacek
20 | 12 | 10 07:21Jindřich Lukeš
20 | 12 | 10 02:17tuxanek
20 | 12 | 10 02:07Jindřich Lukeš
20 | 12 | 10 01:05