Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

HTC HD7 vs. Samsung Omnia 7 - Praktické srovnání

Pokud se rozhodujete, které zařízení s Windows Phone 7 koupit, určitě máte v hledáčku také HTC HD7 a Samsung Omnia 7. V současné době jsou to nejlepší zařízení v kategorii "cena/výkon". V tomto článku si ukážeme hlavní rozdíly a pokusíme se poradit, které zařízení koupit.

Konečně nastává čas (s příchodem aktualizace Mango), kdy s klidným svědomím můžu doporučit ke koupi jakékoliv zařízení s operačním systémem Windows Phone 7. Poslední aktualizace systému s kódovým označením "Mango", která bude oficiálně uvolněna v následujících měsících (a již nyní ji lze neoficiální cestou do zařízení nahrát), doplňuje systému většinu důležitých funkcí. S trochou snahy, popř. s využitím našeho WMMServisu lze do zařízení nahrát také kompletní česká lokalizace.

Jelikož systém je s Mangem velice dobrý, je na řadě výběr správného "železa", tedy vlastního přístroje. V oblasti Windows Phone 7 zatím není moc velký výběr, ovšem to co je k dispozici, stále patří do té výkonnější kategorie, i když se jedná o starší zařízení. Všechna zařízení mají 1Ghz procesor a dostatek operační paměti. Spolu s dobře optimalizovaným systémem vytváří velice vyrovnanou konkurenci i pro ty nejvýkonnější zařízení s Androidem. Zcela zásadní a nepřehlédnutelná je ale hlavně cena, která nemá v této kategorii obdoby. V podstatě se jedná o poloviční částky oproti konkurenčním přístrojům.

Graf ceny produktu HTC HD7 poskytuje server Heureka.cz Graf ceny produktu Samsung i8700 Omnia 7 poskytuje server Heureka.cz

Pokud si vystačíte bez hardwarové klávesnice a chcete skutečně ten nejlepší přístroj s Windows Phone 7, sítem projdou pravděpodobně pouze dva konkurenti. Konkrétně se jedná o HTC HD7 a Samsung Omnia 7. Na první pohled se jedná o velice podobná zařízení, zásadních rozdílů je však celá řada.

 

HTC vs. Samsung

Než se pustíme do samotného porovnání parametrů jednotlivých přístrojů, je třeba celou problematiku zhodnotit trochu obecněji a také sdělit několik důležitých faktů, které každý uživatel nemusí znát. Konkrétně mám na mysli obecné srovnání chytrých telefonů Samsung vs. HTC.

Již v dobách starších Windows Mobile se ukázaly zcela zásadní rozdíly, které v určité podobě přetrvaly dodnes. Stručně řečeno, Samsung vždy vyráběl hardwarově lepší a výkonnější zařízení než HTC a tento stav trvá stále. Na druhou stranu Samsung nikdy neuměl (a stále neumí) vytvořit pořádný software (myšleno vyladění operačního systému). Majitelé Samsungu tak mnohdy vlastnili "nadupané" telefony, které však byly velice nestabilní a špatně se používaly. Tento problém však současná politika Microsoftu při zavádění Windows Phone 7 značně minimalizovala. A to hlavně díky jasným (minimálním) hardwarovým specifikacím každého Windows Phone 7 přístroje a jednotnosti systému pro všechny výrobce (nemožnost tvořit vlastní uživatelská prostředí jako např. HTC Sense nebo Samsung TouchWiz). U současných zařízení tedy Samsung disponuje slušným hardwarem doplněným o standardní funkční software.

HTC je v tomto srovnání výrazně odlišné. Zařízení od HTC (některá) vždy patřila do té nejvyšší třídy. Ovšem z pohledu hardwaru se nikdy nejednalo o žádný zázrak (snad až na HD2). Zařízením sice nechyběl kýžený výkon, ale oproti Samsungu byly vždy krok nazpět. Tento stav bohužel přetrval až dodnes. V softwarové oblasti je však HTC lídr, který asi nikdy (alespoň při současném vývoji) nebude pokořen. Vše začalo bezkonkurenčním grafickým rozhraním TouchFlo/Sense, které zná snad každý uživatel přístroje s Windows Mobile. Toto prostředí doplněné o široké portfolio zařízení zajistilo HTC obrovskou uživatelskou komunitu. A právě tato komunita vždycky byla a stále je hlavní výhodou oproti jakékoliv konkurenci. Dobrým příkladem významnosti této komunity je HTC HD2, do kterého je možné neoficiální cestou nahrát několik různých operačních systémů (Windows Mobile, Windows Phone 7, Android, Linux a Meego). Ale jaký význam má tato komunita u "standartizovaného" systému typu Windows Phone 7? Odpověď je jednoduchá - obrovské možnosti v přizpůsobení a ladění tohoto systému. Například pro HTC zařízení s WP7 byl jako první vytvořen plnohodnotný průzkumník souborů, editor registrů a různé tweekovací utility. Obdobný software pro Samsung vznikl až dlouhé měsíce poté. V současné době je hlavní výhodou možnost do HTC zařízení nahrávat neoficiální ROM, které výrazně usnadňují ladění celého zařízení (zapínání lokalizace apod.) a v blízké době se také jistě dočkáme řady nových funkcí, které do systémů doplní jeho uživatelé.

Pokud tedy souboj Samsung vs. HTC v oplasti WP7 shrnu, tak Samsung nabízí o stupínek lepší hardware doplněný o dobře fungující operační systém (zásluhou Microsoftu) a HTC naopak v některých směrech horší hardware doplněný výborným softwarem, jednoduchou možností úprav a značným potenciálem do budoucna. Pokud tyto fakt vztáhneme na přístroje a jejich majitele, dalo by se velice zjednodušeně říci, že HTC si zakoupí uživatel, který telefonům rozumí a chce si alespoň malou část systému přizpůsobit obrazu svému. Naopak Samsung si zakoupí uživatel, který vyžaduje lepší hardware a stačí mu základní funkce nabízené operačním systémem. Samozřejmě toto tvrzení vždy neplatí a při výběru konkrétního zařízení je nutno zvážit všechny aspekty.

 

HTC HD7 vs. Samsung Omnia 7

Nyní se konečně dostáváme k samotnému praktickému porovnání těchto dvou špičkových zařízení. Jelikož ve výchozím stavu se v podstatě jedná o totožný software, a obecné výhody a nevýhody spojené s uživatelskou komunitou jsem již zmínit v předchozím odstavci, nebudeme tuto oblast brát v potaz. Za zmínku snad stojí jen v případě HTC možnost stažení řady užitečných aplikací skrze HTC Hub (svítilna, ekvalizér, úprava fotografií, kalkulačka, apod.). V oblasti hardwaru si probereme pouze rozdílné parametry. Pokud Vás zajímá kompletní srovnání obou zařízení, doporučuji využít náš Katalog zařízení s funkcí porovnávání. Další informace týkající se HTC HD7 naleznete také v samostatné recenzi.

 

Rozměry a hmotnost

Z pohledu rozměrů jsou na tom zařízení velice podobě (HD7: 122 × 68 × 11 mm; Omnia 7: 122 × 64 × 11 mm). V tomto směru bych neviděl žádný zásadní rozdíl, ačkoliv je Omnia o 4mm užší. Pokud držíte obě zařízení v ruce, rozdíl je zanedbatelný. Subjektivně se mi však zdá Omnia 7 o malinko tenčí, což je způsobeno zejména rovnou zadní stranou přístroje (HD7 je mírně vypouklý). Větší šířka HD7 je způsobena zejména o 0,3" větší displej.

Z pohledu hmotnosti je číselný rozdíl významnější (HD7: 161 g; Omnia 7: 137 g). V praktickém srovnání a při nošení zařízení např. v kapse není rozdílných 24 g téměř poznat.

HD7 HD7

 

Vzhled a dílenské zpracování

Hodnocení designu je velice subjektivní záležitost, a proto se k ní nebudu nijak vyjadřovat a přenechám ji raději Vám. Obecně je Omnia po obvodu hranatější a na zádech rovnější. Barva zadní části však není černá, ale s jemným kovově červeným nádechem. Oproti tomu je HD7 oblejší (vč. zadní strany) a barva by se dala popsat jako tmavě šedá. Nad a pod displejem se nachází efektní mřížka, která však slouží pouze jako designový prvek a skvělý lapač nečistot.

Dílenské zpracování je u obou přístrojů na vysoké úrovni. HD7 disponuje kovovým (grafitově lesklým) obvodovým rámem, který zajišťuje dostatečnou tuhost a ochranu celé konstrukce. Zadní část je ovšem převážně z plastu (a někdy může jemně povrzávat) až na stříbrný proužek s logem výrobce a velice praktický výklopný stojánkem v oblasti fotoaparátu. Omnia má zadní část z převážné většiny kovovou s velmi době umístěným krytem baterie, který drží jako přibitý. Obecně se zdá zpracování Omnie, díky většímu podílu kovu, kvalitnější, ovšem HD7 disponuje velice praktickým stojánkem.

HD7 HD7

 

Ovládání

Z pohledu ovládání zařízení je na tom Omnia lépe. Zejména tlačítka na obvodu přístroje se podstatně lépe mačkají. HD7 se zase díky oblým zádům lépe drží. Ovšem zásadní nevýhoda Omnie spočívá v umístění USB konektoru, který má sice praktickou vysouvací krytku, ale nachází se na horní hraně přístroje, což je při použití v autě velice nepraktické a Samsungu se toto řešení velice nepovedlo.

HD7

 

Hardware a výkon

Výkon obou zařízení je v podstatě totožný. Oba výrobci vsadili na starší ale osvědčenou čipovou sadu od Qualcommu. Konkrétně se jedná o jednojádrový (1GHz) procesor Qualcomm QSD8250 doplněný o 512 MB RAM v případě Omnie a 576 MB v případě HD7. Prakticky však rozdíl v odlišných hodnotách operační paměti nepoznáte. Zásadní výhodu má však HTC v podobě vnitřní kapacity úložiště. Obě zařízení sice disponují pamětí o velikosti 8 GB, ovšem v případě HD7 se jedná o klasickou microSDHC kartu, která je "pevně" umístěna v přístroji. Uvozovka nad slovem "pevně" značí, že kartu je s trochou snahy (a s obětováním záruky na přístroj) možné vyměnit kartou s větší kapacitou (16, 32 GB).

 

Displej

Samostatnou kapitolu si bezesporu zaslouží displej. HTC použilo S-LCD displej o velikosti 4,3" a rozlišením WVGA (480*800 bodů). Samsung naopak použil o trochu menší (4,0" také s WVGA rozlišením), ale "kvalitnější" Super AMOLED displej. V tomto bodě je však nutné se zastavit opět u slova "kvalitnější". Na internetu se totiž vedou vášnivé debaty o tom, který displej je skutečně lepší. Obecně vyhrává  Super AMOLED, který disponuje úžasně jasnými a sytými barvami, kde černá je skutečně černou (dobře viditelné na obrázku vlevo). Ovšem na můj vkus jsou barvy až příliš přepálené, a zejména u prohlížení fotografií až nepřirozené. Proto jednoznačně doporučuji před koupí zařízení displeje obou zařízení na vlastní oči vidět. Někdy jsou věrohodné barvy skutečně lepší než ty přepálené.

HD7 HD7

 

Závěr

V tomto duelu jednoznačný vítěz není. Výkonově se jedná o srovnatelná zařízení s podstatě stejným hardwarem. Omnia 7 disponuje o trochu lepším dílenským zpracováním a podstatně lepšími tlačítky po obvodu přístroje. Ovšem zase zásadně ztrácí umístěním USB konektoru na horní stranu přístroje. HD7 navíc disponuje velice praktickým stojánkem. Z pohledu displejů nabízí Omnia výraznější Super AMOLED displej, který je však o trochu menší a ne každému takto syté a výrazné barvy vyhovují. V obecné rovině bych tedy spíše navázal na to, co jsem zmiňvovat v obecném srovnání HTC a Samsungu. Pokud si se zařízením rádi "hrajete", zkoušíte nové věci a chcete získat maximum z Windows Phone 7, pořiďte si HTC HD7. Naopak, pokud preferujete kvalitnější displej a nemáte příliš času zkoumat operační systém a doplňovat nové funkce, kupte si Samsung Omnii 7.

Komentáře (14)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

lnadeb

22 | 10 | 11 13:32
Někdo tu cenu uváděl na první stránce této diskuze, tak mě to zajímalo... 0

Jindřich Lukeš

22 | 10 | 11 11:35
s cenou pod 5000 pochybuji, navíc to nebude česká distribuce (což by ale zas tak nevadilo). 0

lnadeb

21 | 10 | 11 21:16
Zajímalo by mě, kde se dá sehnat Omnia 7 s 16 GB pamětí pod 5 tis, jak tady někdo psal. Našel jsem nejlacinější za 5.890,-Kč. 0

prorrokrakk

23 | 08 | 11 08:13
myslim ze to vidis velmi dobre aj s prilozenych obrazkov. samsung je na tom trosku lepsie 0

SirTom

22 | 08 | 11 15:11
osobně by mne zajímalo jak to je s čitelností displeje na slunci, je na tom Samsung lépe? 0

prorrokrakk

22 | 08 | 11 14:37
http://www.htcaccessorystore.com/uk/p_htc_item.aspx?i=208861 0

prorrokrakk

22 | 08 | 11 14:31
co tu riesis moje ruky, ja tu neriesim ze sa mi pohodlne nedrzala, vravim ze ten kov je smyklavy oproti pogumovanemu plastu vyhoda htc hd7 je, ze na nu ide zohnat otterbox s ktorym telefon vyzera cool a je o moc odolnejsi. 0

premikkoci

21 | 08 | 11 23:22
Tak ono záleží na rukách. Je tedy jasné, že každý má ruce jiné. 0

Jindřich Lukeš

21 | 08 | 11 22:49
z meho pohledu se lepe drzí HD7 ale je proste cítit ten plast, který sem tam není uplně 100%. 0

premikkoci

21 | 08 | 11 22:31
No nevím, co máš za ruce, ale mě celkem překvapilo, jak se mě omnia pohodlně držela... Nadruhou stranu myslím, že toto neni, tak zásadní při výběru 0

prorrokrakk

21 | 08 | 11 21:21
ja by som nieco podotkol k podclanku Vzhled a dílenské zpracování: mal som oba telefony, nebudem popisovat ktory je lepsi, lebo oba su kvalitne, ale k tej zadnej casti telefonov. vyzdvihol by som HTC HD7 oproti OMNIA 7 v tom ze zadna cast je pogumovana a pevne sedi v ruke. zadna strana omnie je kovova a velmi sa lubi v ruke smyknut, iba tolko. 0

premikkoci

18 | 08 | 11 20:23
K té paměti. Omnia má NAND flash, která je rychlejší než způsob, který zvolil HTC. Ještě teď si vzpomínám na menší rychlostní rozdíl mezi Samsungem a HTC. Je tento rozdíl s aktuálním softwarem nějak vyrovnán nebo je Omnia pořád a nějaký stupínek rychlejší? Já když se rozhodoval mezi těmito modely, tak jsem zvolil samsung kvůli displayi (raději přepálené oku lahodíci barvy než ten vyblitek, co tam cpe HTC), lepší fotky a právě ten způsob zvolené paměti. Škoda, že jsem se více nezajímal o 16GB verzi. U HTC považuji za výhodu a celkem mi chybí HTC HUB (ano samsung na aplikace sere) a neoficiální věci, popř. ten praktický stojánek. A ještě, abych vám dokázal, že mám svůj telefon opravdu rád , tak Omnia může sdílet internet přes kabel. Bohužel toto řešení je poněkud nepraktické neboť se musí spouštět přes servisní menu, tedy aplikaci Diagnosis 0

rADo

18 | 08 | 11 20:23
Nikoliv nepodstatná je i cena - Omnia7 s 16GB se dá koupit za necelých 5.000 Kč. HD7 s 16GB o dost dráž. Měl jsem oba telefony v ruce a oba jsou dobrá volba. 0

Jindřich Lukeš

18 | 08 | 11 20:10
Pokud se rozhodujete, které zařízení s Windows Phone 7 koupit, určitě máte v hledáčku také HTC HD7 a Samsung Omnia 7. V současné době jsou to nejlepší zařízení v kategorii "cena/výkon". V tomto článku si ukážeme hlavní rozdíly a pokusíme se poradit, které zařízení koupit. http://wmmania.cz/clanky/recenze/htc-hd7-vs-samsung-omnia-7-prakticke-srovnani/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17