Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze HTC HD7: Nástupce HD2 přichází

V dnešní recenzi se podíváme na nové zařízení od HTC s označením HD7, které se v ČR začalo prodávat před několika dny. Toto zařízení zaujme zejména svým 4,3“ SLCD displejem, 1 GHz procesorem, 5Mpx fotoaparátem a velice povedeným designem.

Na úvod je třeba říci, že tato recenze je zaměřena zejména na praktické poznatky a zkušenosti s tímto přístrojem, které by mohly potencionální zákazníky zaujmout, nebo odradit. Nejedná se o klasickou recenzi popisující zařízení do posledního detailu, jelikož si myslím, že tyto recenze jsou zcela zbytečné a nepřináší žádné podstatné informace navíc.

HTC HD7 je označován jako nástupce velice populárního HTC HD2. V praxi je pak pojem „nástupce“ poměrně silné tvrzení. HD7 je v podstatě HD2 obohacená o několik vylepšení a hlavně o operační systém Windows Phone 7. Často se tedy nevyhneme přímému srovnání obou těchto zařízení.

HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7

 

Obsah balení

HTC HD7 je dodáváno v klasické miniaturní krabičce, do které HTC umisťuje všechny své nové přístroje. Mimo zařízení zde naleznete papírovou příručku pro první start zařízení, klasická pecková sluchátka a také nabíječku. Výrobce bohužel zapomněl na jakékoliv ochranné pouzdro, což je u zařízení za cca. 13 000 Kč poměrně škoda.

Kvalita sluchátek je u HTC již dlouhé roky stejná, nejedná se o žádný zázrak, ale na běžný poslech hudby pro nenáročného uživatele bohatě stačí. Součástí sluchátek je i klip pro uchycení na oděv a drobný ovládací panel (obsahující mikrofon), který umožňuje pomocí dvou krajních tlačítek regulovat hlasitost a pomocí prostředního přijímat hovory (pozastavit přehrávání). Při delším stlačení prostředního tlačítka se nabídne funkce hlasového vytáčení. Sluchátka se připojují do klasického 3,5 mm jack konektoru, a tak není problém nahradit sluchátka vlastními.

Velice pěkně je řešena nabíječka. Jedná se o velmi malý adaptér do zásuvky, který má klasický konektor pro připojení USB kabelu (součástí balení). Nabíječka je opravdu dobře skladná a přenositelná.

HD7 HD7 HD7

 

Design

Hodnocení vzhledu přístroje je velice subjektivní záležitost, a proto ji nechám na každém z Vás. Subjektivně se mi ale zařízení velice líbí. Při srovnání s rok starým HD2 je vývoj kupředu rozhodně znát. Velice dobře také působí kombinace kovových prvků (obvodový rám, rámeček fotoaparátu, označení přístroje) se zbylým plastovým tělem, které je potaženo protiskluzovou úpravou.

HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7

 

Konstrukce

Téměř celou přední stranu zabírá obrovský kapacitní 4,3“ velký SLCD displej. Pod displejem jsou umístěna 3 doteková tlačítka. První slouží pro návrat do předchozí nabídky, druhé pro návrat na domovskou obrazovku a třetí má funkci vyhledávání. Osobně bych uvítal ještě alespoň tlačítka pro přijmutí a ukončení hovoru. Na přední straně přístroje se ještě v horní a dolní části nachází jakoby 2 reproduktory, bohužel se však nejedná o reproduktory, ale pouze o designové prvky. Tyto prvky vypadají efektně, bohužel jsou ale velice nepraktické, jelikož funguji jako „lapače prachu a nečistot“ a velmi obtížně se čistí. V horní části je pod zmíněným prvkem ještě umístěna indikační dioda.

HD7 HD7

 

Zadní strana přístroje je po vzhledové stránce také velice povedená, z praktického pohledu to již tak slavné není. Pokud budete potřebovat vyměnit baterii nebo vyndat SIM kartu, musíte „odcvaknout“ celou horní část krytu. Tento „zacvakávací“ mechanismus je velice nešikovný, jelikož celá odnímatelná část je z poměrně slabého plastu a po častějším sundávání se obávám, že nebude u těla přístroje moc spolehlivě držet. Při detailním pohledu tato snímatelná část nepřesně doléhá na zbytek přístroje a vytváří poměrně širokou mezeru, která drobě kazí jinak perfektní designové zpracování.

HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7

 

U zadní strany přístroje ještě chvíli zůstaneme, jelikož obsahuje jednu velice praktickou maličkost. Konkrétně se jedná o zajímavě řešený rámeček okolo objektivu fotoaparátu, který je možno vyklopit a používat jako stojánek. Tento rámeček je vyroben z kovu a otevírací mechanismus se zdá velice bytelný, a tak nic nebrání každodennímu používání.

HD7 HD7 HD7

 

Celý obvod (rám) přístroje je vyroben z kovu a přispívá tak k výborné celkové pevnosti. Zařízení by mělo přečkat i kdejaký ten pád na zem, každopádně pouze v případě, že nedopadne přímo na displej, jelikož kapacitní displeje jsou v tomto směru velice křehké. V obvodovém rámu je umístěno několik tlačítek, která se výrobci však z ergonomického pohledu vůbec nepovedla. Na horní straně přístroje se nachází tlačítko pro zapínání/probouzení přístroje, které je však velice zapadlé a obtížně se mačká. Další tlačítka nalezneme na pravém boku. V horní části se nachází klasické dvoutlačítko pro regulaci hlasitost, které je stejně jako ostatní vyrobeno z kovu, bohužel je však uchyceno poměrně volně. To má za následek, že pokud začne telefon vibrovat, tlačítko nepříjemně „chrastí“. Ve spodní části pak nalezneme spoušť fotoaparátu, která je naopak uchycena tak pevně, že domáčknout tlačítko až do polohy, kdy se vytvoří fotografie, vyžaduje poměrně silný stisk.

HD7 HD7 HD7 HD7

 

Displej

Samostatnou kapitolu si zaslouží displej, ačkoliv se na první pohled zdá, že se jedná o stejný displej, kterým disponuje HTC HD2, není tomu tak. Jediné co mají tyto dva displeje společné, je jejich uhlopříčka, která činní úctyhodných 4,3“. HTC HD7 obsahuje totiž nový SLCD displej od Sony (obdoba AMOLED), který se vyznačuje větším kontrastem, lepším podáním barev a hlavně nižší spotřebou. Při pohledu na displej je rozdíl oproti předchozí generaci obrovský. SLCD dipleje jsou také vybaveny novou technologií pro multidotekové ovládání, která je nyní podstatně plynulejší než tomu bylo dříve. Na přiložených fotografiích je vidět rozdíl (ve skutečnosti je rozdíl výraznější) mezi klasickým LCD na HD2 (vlevo) a SLCD na HD7(vpravo).

HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7

 

Procesor, paměť a výkon

Při pohledu na hardwarovou výbavu je velká škoda, že HTC nevyužilo novějších a výkonnějších komponet, kterými vybavuje své elitní modely s Androidem. HTC HD7 tak pohání „pouze“ 1GHz procesor Snapdragon QSD8250 s jádrem ARMv7 a grafickým procesorem Adreno 200. Zařízení disponuje dostatečnou operační pamětí RAM, která činí 576 MB, a pamětí ROM o velikosti 512 MB. Pro uživatelská data je dále k dispozici vnitřní paměť (paměťová karta) o velikosti 8 GB. Bohužel však kvůli omezením Windows Phone 7 není možné tuto kartu standardním způsobem vyměnit za jinou. Uživatelé se tak musí spokojit tedy „pouze“ s kapacitou 8 GB.

Ačkoliv se o výkon zařízení starají komponenty, kterými je vybaveno i HTC HD2, práce se zařízením je úžasně rychlá a bezproblémová, vč. spouštění i těch nejnáročnějších aplikací a her. Zásluhu na tom má samozřejmě skvěle optimalizovaný operační systém Windows Phone 7.

O zásobování energií se stará baterie o průměrné kapacitě 1230 mAh, která na jedno nabití vydrží pohánět zařízení při běžném provozu cca 2-3 dny. Pokud však zařízení budete velmi intenzivně využívat, je třeba se připravit na každodenní nabíjení

 

Bezdrátová komunikace

HTC HD7 je vybaveno klasickým složením bezdrátových adaptérů. Pro připojení k internetu nebo domácí síti můžete využít bezproblémově fungující WiFi adaptér ve specifikaci b/g/n. Pro spojení s handsfree pak můžete využít BlueTooth 2.1 podporující Enhanced Data Rate pro rychlejší přenos dat, A2DP (podpora přenosu stereo) a další profily, jakými jsou AVRCP, HFP, HSP, PBAP.

O komunikaci se sítí operátora se postará klasický GSM/EDGE/3G modul (HSPA/WCDMA: 900/2100 MHz, GSM: 850/900/1800/1900 MHz)

Připojení k PC je možné pomocí klasického microUSB konektoru umístěného na spodní hraně přístroje. Pro přenos souborů mezi zařízením a PC je nutné využít synchronizační nástroj Zune, který si představíme v samostatném článku. WP7 bohužel zatím nepodporují připojení v režimu Mass Storage.

 

Fotoaparát

O kvalitě fotoaparátů u zařízení od společnosti HTC by se dala napsat slohová práce. Bohužel výsledek je takový, že při srovnání s konkurencí jsou pořízené fotografie většinou horší. Pokud pro Vás při výběru nového zařízení hraje podstatnou roli kvalita fotoaparátu, HTC (resp. většina chytrých telefonů) zřejmě nebude tou správnou volbou. Fotoaparát v HD7 má sice rozlišení 5Mpx s automatickým ostřením a podporuje záznam HD videa (720p), ale kvalita je velice závislá na světelných podmínkách. Za dobrých světelných podmínek se samozřejmě dají vytvořit poměrně kvalitní snímky, ale v jiných situacích je to podstatně horší. Za tmy nebo zhoršených světelných podmínek můžete využít dvojitý diodový blesk, který může velice dobře posloužit i jako příruční svítilna. V nastavení fotoaparátu je možné vybírat z několika kompozičních scén (krajina, portrét, sport, pláž, protisvětlo, světlo svíčky a makro), základních efektů (grayscale, negative, sepia, solarize) a tří způsobů ostření (bod, střed, průměr).

Na ukázku uvádím několik snímků pořízených za nepříliš vhodného počasí. Další fotografie budou doplněny hned jak se počasí umoudří.

HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7 HD7

Ostatní

Aby byl popis výbavy HD7 kompletní, je třeba také zmínit přítomnost všech běžných sensorů. Konkrétně se jedná o G-Sensor, Digitální kompas, Proximity sensor (vypínaní displeje při hovoru) a světločinný sensor (automatická regulace podsvícení displeje v závislosti na světelných podmínkách v okolí).

 

Software

Jak již bylo v předchozích odstavcích několikrát zmíněno, zařízení je vybaveno zbrusu novým operačním systémem Windows Phone 7 z dílny Microsoftu. Jelikož se o novinku, která disponuje řadou kladných i negativních stránek, doporučuji si přečíst samostatný článek věnovaný na toto téma. Veškeré informace uvedeny v tomto článku se přímo týkají HTC HD7, a proto je zbytečné vše znovu sepisovat do této recenze. Jedinou nadstavbou, kterou si HTC připravilo, je tzv. HTC Hub, který je obdobou dnešního HTC Sense. Ovšem v omezených podmínkách systému WP7 nakonec vznikla pouze nepříliš užitečná aplikace, která obsahuje informace o počasí. HTC však skrze tuto aplikaci nabízí přístup k několika užitečným aplikacím, které je možno si doinstalovat. Konkrétně se jedná o HTC Flashlight (svítilny), Photo Enhancer (základní úpravy fotografií), Stock (sledování kurzů měn), Sound Enhancer, Converter (převod veličin), Notes (zápisník) apod.

 

Závěr

HTC HD7 je velice zajímavý přístroj, a i přes několik drobných ergonomických nedostatků má rozhodně šanci na úspěch. I když se po hardwarové stránce jedná o rok staré zařízení (obdobný hardware jako HD2), výkon je více než dostatečný, a ani konkurence na tom není výkonostně o mnoho lépe. HTC má navíc obrovskou výhodu ve velké uživatelské komunitě, která se jistě i u HD7 dokáže skvěle zapracovat a pozvedne tento přístroj o několik příček výše, stejně tak jako tomu bylo v případě HD2. Každopádně veškerý úspěch a rozšíření tohoto přístroje závisí na tom, jak se povede operačnímu systému Windows Phone 7. V návaznosti na tento fakt bych si dovolil zakončit tuto recenzi citací ze včerejšího článku věnovanému samotné platformě Windows Phone 7.

"Přes prvotní skeptický pohled na tuto novou mobilní platformu jsem po několika dnech používání zásadně změnil svůj názor. Ano, samozřejmě je tu celá řada významných omezení, je třeba si ale říci, co všechno je pro Vás skutečně omezující. Ve výčtu chybějících funkcí je celá řada těch, kterou využívá minimum uživatelů. Další velká část nedostatků bude určitě odstraněna postupnými aktualizacemi systému. Tyto aktualizace by měly vycházet v rozestupech řádu měsíců a ne jako tomu bylo u WM.

Nejdůležitější je ale fakt, že WP7 jsou stabilní operační systém, který většinu těch nejpodstatnějších funkcí zvládá velice dobře, v mnoha případech dokonce lépe než konkurence, a dokáže uspokojit potřeby převážné většiny uživatelů. Samozřejmě pokud patříte k současným uživatelům WM, kteří si rádi se systémem „hrají“ všemožně ho vylepšují a přizpůsobují, nebude pro Vás WP7 zřejmě ten pravý operační systém. Cílová skupina obsahuje zejména ty uživatele, kteří potřebují rychlý, spolehlivý a dobře fungující systém pro práci či zábavu, a jsou ochotni oželet několik funkcí, které stejně použijí jen několikrát v životě."

Komentáře (12)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

06 | 11 | 11 22:28
a to někdo napsal? nebo nechápu tvuj příspěvek. 0

hiresm

06 | 11 | 11 22:23
SLCD a Amoled nejsou stejné tegnologie! 0

silent64sk

07 | 01 | 11 14:02
Snapdragon nemá ani tak nedostatočný výkon vo výpočtovej, ale skôr v grafickej oblasti. Predsa len grafický čip Adreno 200 je už dávno niekoľkonásobne prekonaný a nedokáže u hier a grafických aplikácií zabezpečiť taký výkon ako novšie čipové sady, či už nové Power SGX540 alebo Adreno 205. Nedávno bolo predstavené Adreno 220, ktoré má byť ešte v mnohom lepšie ako Adreno 205, ktoré je v podstate len vylepšením 200ky, takže sa dá očakávať posun niekde týmto smerom. Ako som už povedal, asi to skôr môžeme očakávať v druhej polovici tohto roka. 0

Jindřich Lukeš

07 | 01 | 11 13:35
Vývoj půjde po HW stránce určitě kupředu. každopadně v tuto chvíli beží WP7 na Snapdragonu více než dobře. A dokonce i takový Samnsung, který disponuje podstatně lepším HW (v případě Galaxy S) u Omnie 7 nasadil také Snapdragon. Vše ve WP7 je na tento HW optimalizováno, vč. všech her, které je možno stahnout a zakoupit. Nejdříve mě to také sklamalo, že si clovek kupuje nové zařízení a má tam 2 roky starý HW. Každopadně to co WP7 momentalne nabízí (a že je toho hodne) nepotřebuje lepší HW. 0

silent64sk

07 | 01 | 11 11:21
Ja očakávam, že po letnom update os prídu postupne aj nové smartphony s novým hardwarom. Keďže ku koncu roka je možné očakávať dosť masívny nástup dvojjadrových ARM, myslím, že MS nebude chcieť v tejto oblasti oproti konkurencii zaostávať. Je to možné očakávať aj z toho dôvodu, že 65nm Snapdragon je tu už viac ako rok. Takže určite neznamená, že keď WP7 štartoval na snapdragonoch, tak sa celý rok situácia nezmení. Skôr by sa dalo očakávať, že bude pokračovať v procesorovej rade od Qualcommu. 0

premikkoci

07 | 01 | 11 10:48
Nevím na co chceš čekat? MS si zvolil snapdragon jako standart a tím pádem jsou aplikace a hry odladěny pro snapdragon. Pochybuju, že by po půl roce přišla nová řada smartphonů s WP7, a které by obsahovali třeba novější snapdragon či Cortex, tegra2 nebo OMAP. 0

jojkac02

07 | 01 | 11 00:58
Nazdarek, zacina to tu byt nepriehladne,myslim si ,ze ak su nove OS pre PPC tipu Android a kde ake ine,mali by ste tu trosku v tom urobit poriadok...Tato stranka ma nazov "Windows mobile mania"...Myslím si,ze tento gulas staci...A to nepisem este o tom, ze sa tu registrujem X-tí krat...Nemyslim to v zlom.Inak ocenujem hodnotenie o HTC HD7-pockam si radsej na lepsiu masinku...S pozdravom Jozef. 0

Jindřich Lukeš

20 | 12 | 10 10:04
Jj, kazdopadne soucasny hw, kterym disponuje hd7 je pro wp7 vice nez dostatecny. 0

Jacek

20 | 12 | 10 07:21
Díky za recenzi. S potěšením sleduji nejen vývoj WP7, ale i připravované telefony. DO HD7 jsem nešel, HW posun je proti HD2 kterou používám minimální. Počkám si....nově nastupující čipset sady slibují hodně a se spojením s WP7, to bude velmi, velmi zajímavé 0

Jindřich Lukeš

20 | 12 | 10 02:17
Máš pravdu, uvedení HD2 bylo tuším někdy v říjnu 2009. V recenzi to upravím. 0

tuxanek

20 | 12 | 10 02:07
HD2 je 2 roky stará? neni to jenom 1 rok? 0

Jindřich Lukeš

20 | 12 | 10 01:05
V dnešní recenzi se podíváme na nové zařízení od HTC s označením HD7, které se v ČR začalo prodávat před několika dny. Toto zařízení zaujme zejména svým 4,3“ SLCD displejem, 1 GHz procesorem, 5Mpx fotoaparátem a velice povedeným designem. http://wmmania.cz/clanky/recenze/htc-hd7/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17