Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Jak nainstalovat Windows Phone 8.1 (vč. GDR1) – již žádné čekání na oficiální aktualizace

Aktualizace (4.8.): Jak nainstalovat první větší aktualizaci (GDR1) pro Windows Phone 8.1. V tomto návodu si ukážeme, jak zdarma zpřístupnit vývojářský program a jednoduše nainstalovat finální verzi Windows Phone 8.1, která bude uvolněna v pondělí. Tento návod je vhodný pro všechny, kdo nechtějí čekat několik týdnů až měsíců na oficiální uvolnění.

Aktualizace (4.8.): Od dnešního dne je k dispozici první větší aktualizace (GDR1) systému Windows Phone 8.1. Její instalace je totožná jako v případě vývojářské verze Windows Phone 8.1 (viz článek níže). Pokud jste kvůli aktualizaci Nokia Cyan downgradovali z vývojářské verze zpět na WP8.0, nezapomeňte si nyní opět nainstalovat aplikaci „Preview for Developers“ a přihlašte se k vývojářskému programu.

------------------------------------------------------------------------

Již příští týden v pondělí (14. 4.) by měla být oficiálně uvolněna vývojářská verze systému Windows Phone 8.1, který byl představen minulý týden a přináší celou řadu novinek a vylepšení uvedených např. zde: Windows Phone 8.1 (Blue) – Velký přehled novinek a vylepšení (průběžně aktualizováno).

V tomto článku naleznete všechny potřebné informace týkající se vývojářské verze, způsobu její instalace, možných rizik apod. S předstihem si tak můžete přístroj pohodlně připravit a v pondělí hned v první vlně novou verzi systému nainstalovat.

 

Co znamená „vývojářská verze“?

Vývojářský program (přesněji „Preview for Developers Program“) vznikl v loňském roce před uvedením třetí větší aktualizace systému – GDR3. Jeho hlavním cílem je zpřístupnit programátorům aplikací finální verzi systému, pro kterou mohou s předstihem optimalizovat své aplikace. Díky tomuto postupu má běžný uživatel v době oficiálního vypuštění systému k dispozici optimalizované aplikace.

V předchozím odstavci zazněl oficiální účel tohoto programu, avšak existuje i neoficiální výklad. Zde v hlavní roli figuruje Microsoft, který si je vědem nedokonalosti a hlavně zdlouhavého vydávání nových verzí, které mnohdy i dlouhé měsíce testují a schvalují výrobci a operátoři, a proto se rozhodl nabídnout uživatelům alternativní cestu. Každý si tak s minimem snahy může nainstalovat poslední verzi systému dlouho před oficiálním uvolněním.

Zde je třeba upozornit, že se jedná pouze o samotný systém od Microsoftu, ve kterém nejsou zahrnuty žádné nadstavby a vylepšení od výrobců. Tyto doplňky přijdou až později spolu s oficiálním uvolněním systému. U předchozích verzí se jednalo např. o Nokia Black pro GDR3 a nyní o Nokia Cyan pro WP8.1. Naštěstí se však jedná pouze o aktualizci systému a uživatelská data nebudou dotčena, což znamená, že i doplňky a vylepšení z předchozích verzí v systému zůstanou (tedy například Glance Screen a další funkce z Nokia Black apod.).

 

Pro které modely bude dostupná?

Ačkoliv se této verzi říká „vývojářská“, z technického pohledu se jedná o finální sestavení operačního systému, které bude v následujících týdnech také oficiálně zpřístupněno. Není tedy třeba se obávat nějakých nedodělků či nefunkčností na konkrétních přístrojích, i když v tomto „testovacím“ režimu na ně má Microsoft plné právo.

Vývojářská verze je zcela oficiální systémový update, a jak se MS již dříve zavázal, bude dostupný pro všechny současné modely s WP8 bez ohledu na výrobce. Vývojářskou verzi tedy budou moci nainstalovat nejen majitelé Lumií, ale také HTC a Samsungu.

 

Jaká jsou rizika spojená s instalací?

Aktualizace bude šířena tradičními distribučními kanály, tedy „vzduchem“. Dojde ke klasickému stažení přes WiFi a následné instalaci. Hrozí zde tedy zcela stejná rizika, jako u jakékoliv jiné aktualizace systému, a to vč. např. instalace jazyku systémové klávesnice. V podstatě se tedy dá říci, že rizika jsou minimální.

 

Přijdu o uložená data a záruku na telefon?

Díky využití standardních aktualizačních metod zůstanou všechna data v přístroji uchována vč. všech předchozích vylepšení přímo od výrobců.

V případě záruky je to trochu komplikovanější. Z čistě teoretického pohledu výrobce zařízení se jedná o neoficiální verzi systému (i když pochází přímo od MS), která může ovlivnit funkčnost a platnost samotné záruky na telefon. Zde je však třeba dodat, že se zatím neobjevil jediný případ, kdy by nebyla uznána záruka z důvodu přítomnosti vývojářské verze. Nehledě na to, že tuto skutečnost servisy vůbec nekontrolují. Pro klidné svědomí všech, kteří stále váhají, mohu jen dodat, že lze na internetu relativně snadno dohledat originální firmware, který je možné do přístroje v případě potřeby zpět nahrát.

 

Co se stane, až bude uvolněna klasická oficiální aktualizace?

V podstatě nic, jelikož v přístroji již bude obsažena finální verze. Dá se však předpokládat, že v průběhu čekání Microsoft vydá nějaké drobné updaty a po oficiálním uvolnění bude také nabídnuta samotná aktualizace firmwaru od výrobce (Nokia Cyan), která doplní bonusové funkce.

 

Jak vývojářskou verzi nainstalovat?

  1. Instalace Windows Phone 8.1 skrze vývojářský program je určena primárně pro zařízení vývojářů. Založení vývojářského účtu stojí aktuálně 19 USD/rok. Existuje však i možnost, jak aktualizaci nainstalovat bez nutnosti platit tuto částku. Právě tuto metodu si nyní ukážeme. Pokud jste již registrovaným vývojářem či máte odemčený telefon, můžete rovnou přeskočit na bod 3) tohoto návodu.

  2.  

  3. Zaregistrujte se zdarma na Windows Phone App Studiu. Jedná se o zajímavý vývojářský nástroj, který umožňuje vytváření velmi jednoduchých aplikací. Funkce jsou oproti klasickým vývojářským nástrojům dosti omezené, to však není v tuto chvíli důležité. Účelem registrace je získání vývojářských práv, která zajistí předčasný přístup k aktualizacím systému. Pro registraci použijte svůj hlavní Microsoft účet, který používáte v telefonu.

  4. Ze Storu nainstalujte aplikaci „Preview for Developers“.

  5. Spusťte aplikaci, odsouhlaste licenční podmínky, zaškrtněte „Enable Preview for Developers“ a vše potvrďte tlačítkem „done“.

  6. Nyní již jen stačí navštívit nastavení zařízení, zvolit položku „aktualizace telefonu“ a nechat zkontrolovat aktualizace. (Vyhledávání nových aktualizcí můžete provádět v libovolných intervalech. Doporučuji však vyčkat, až se na internetu objeví zpráva o oficiálním vydání.)

  7. Po vyhledání aktualizací stačí potvrdit jejich instalaci a pár minut vyčkat. 

 

Další podmínky a požadavky

Aby mohla celá aktualizace zdárně proběhnout, je samozřejmě nutné mít připojený telefon k internetu (doporučujeme WiFi) kvůli stažení instalačního balíku systému. Za tímto účelem je třeba také alespoň 1 GB volného místa ve vnitřní paměti přístroje (aby se měl instalační soubor kam uložit). Na závěr zkontrolujte také kapacitu baterie, která by neměla klesnout pod 50%.

Z uvedeného postupu výše je tedy zřejmé, že instalace je velmi jednoduchá a rizika minimální. Nezbývá tak než popřát hodně štěstí a zdárné stažení a instalaci nové verze systému.

Zdroj

Komentáře (35)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

rofa7

15 | 10 | 14 11:44
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je tato aktualizace win 8.1 v češtině a jak případně by se dalo zpět nahrát původní win 8 na model HTC 8s. Děkuji 0

Jindřich Lukeš

05 | 08 | 14 14:37
Zde je řešení: http://wmmania.cz/clanky/aktuality-clanky/chyba-8018830f-pri-instalaci-gdr1-jak-ji-odstranit/ 0

Jindřich Lukeš

05 | 08 | 14 13:09
Bohužel řešení prozatím neexistuje. MS pracuje na opravě. 0

Chlupaiser

05 | 08 | 14 12:15
Nejde mi to nainstalovat, se mi to stahne ale uz nenainstaluje pise to ze se naky soubou nelze otevrit (8018830f) nevite rady. 0

plzenak

05 | 08 | 14 06:51
Staženo na lumii 720 a vše funguje 0

Belda

04 | 08 | 14 16:20
OK. Už se to stahuje 0

Jindřich Lukeš

17 | 04 | 14 10:55
developerská verze není testovaným softwarem distribuovaným výrobce....Když ho instaluješ, dokonce jsou tam podmínky, které musíš odsouhlasit. V reálu to řešit asi nikdo nebude, ale čistě teoreticky tu vliv na záruku být může Celé to stojí na tom, že si nahraješ Wp8.1, něco si nebude fungovat a budeš telefon reklamovat. V tomto případě ti s velkou pravděpodobností reklamaci neuznají, kvůli tomuto zásahu (WP8.1). Pokud tam budeš mít původní sw., servis to musí řešit. 0

JoJ

17 | 04 | 14 10:11
"V případě záruky je to trochu komplikovanější. Z čistě teoretického pohledu výrobce zařízení se jedná o neoficiální verzi systému (i když pochází přímo od MS), která může ovlivnit funkčnost a platnost samotné záruky na telefon." To si myslím že je nesmysl, jde o oficiální postup, byť je určen pro vývojáře, a nevím o tom, že by vývojáři neměli mít nárok na záruku, minimálně ta zákonná záruka musí platit (žádná výjimka v zákonech pro vývojáře není). Něco jiného je preflashování firmware např přes NaviFirm, to už je zcela určitě neoficiální postup (určen pouze pro servisy), a tady možná ztráta záruky je, byť jde jen o teorii, a nevím o žádném případu kdy by nebyla ani v tomto případě záruka uznána. 0

Jindřich Lukeš

15 | 04 | 14 00:29
Recovery by asi mělo stačit, případně Care Suite 0

Jindřich Lukeš

15 | 04 | 14 00:29
Recovery by asi mělo stačit, případně Care Suite 0

novodd

14 | 04 | 14 20:53
Dá sa na to použiť Nokia Software Recovery Tool ? Alebo treba na to nejaký zložitejší postup? 0

Jindřich Lukeš

14 | 04 | 14 20:45
Ak si nainštalujem developer preview a potom sa rozhodnem napríklad predať telefón, to znamená budem chcieť urobiť obnovu systému, normálne sa mi obnový telefón na WP8 GDR3? Alebo sú s tým nejaké problémy? Zpět se dostaneš jen tak, že ručně přehraješ firmware. 0

Jindřich Lukeš

14 | 04 | 14 20:45
Zatím už trvá 2 hodiny, byl přetížený aktualizací a následnou obnovou aplikací. 0

sareth

14 | 04 | 14 20:24
Keď chce človek konečne nainštalovať aplikáciu "Preview for Developers" tak samozrejme prestane fungovať Store. Neviete koľko potrvá výpadok? 0

novodd

14 | 04 | 14 20:05
Ak si nainštalujem developer preview a potom sa rozhodnem napríklad predať telefón, to znamená budem chcieť urobiť obnovu systému, normálne sa mi obnový telefón na WP8 GDR3? Alebo sú s tým nejaké problémy? 0

Jindřich Lukeš

11 | 04 | 14 23:25
přesně tak. "Za vším" stojí ta aplikace. 0

bedatr

11 | 04 | 14 20:41
zeptám se, asi už se to tu rozebíralo, tak třeba budu za blbce, ale lína huba holé neštěstí. Zapojím se do developer preview... chapu. stahne se mi pak WP8.1 chápu. Až bude finál updatne se mi na finál a pak i aktualizace od Nokie. Chápu. Pak ale už nechci dostávat aktualizace pro vývojáře. Proste jen ukoncím nějak developer nastavení nebo musím pak udělat kompletní reinstal telefonu? stačí dát tovární nastavení, nebo se musí fakt stáhnout pak ofiko finální ROM z netu a v "recovery" reinstalovat jako to dělá servis? Po ofiko aktualizaci si jen v aplikaci developers odskrknes ze nechces dostavat tyto aktualizace a nebo aplikaci odinstalujes a pak uz budes prijmat jen ofiko aktualizace po vydani tveho operatora pro CR Je to tak admine? 0

Rumlik

11 | 04 | 14 20:36
zeptám se, asi už se to tu rozebíralo, tak třeba budu za blbce, ale lína huba holé neštěstí. Zapojím se do developer preview... chapu. stahne se mi pak WP8.1 chápu. Až bude finál updatne se mi na finál a pak i aktualizace od Nokie. Chápu. Pak ale už nechci dostávat aktualizace pro vývojáře. Proste jen ukoncím nějak developer nastavení nebo musím pak udělat kompletní reinstal telefonu? stačí dát tovární nastavení, nebo se musí fakt stáhnout pak ofiko finální ROM z netu a v "recovery" reinstalovat jako to dělá servis? 0

benassy2

11 | 04 | 14 14:46
děkuju moc za info, a doufam ze pujde i pro W1 jelikoz jsme tento husarsky kousek koupil pritelkyni 0

bedatr

11 | 04 | 14 12:21
Jen jeste mensi dotaz...Myslite ze aktualizace muze mit vliv na prehravani videi na netu?Dost me u wm stve ze nejdou prehravat jako treba u androidu...Myslim explorer 11 ...diky moc Určitě, IE11 bude celý nový se spoustou vylepšení. Super diky.. 0

Jindřich Lukeš

11 | 04 | 14 12:10
Zdravím, chtěl jsem se zeptat jen na toto: když si nainstaluju tuto vývojářskou verzi, stanu se pak normálně součásti dalšího aktualizačního procesu? Myslím to tak, jestli mi pak třeba aktualizace na WP 8.5 normálně vyskočí, jako všem ostatním a půjde nainstalovat? Dík za odpověď Ano normalne vyskoci...Stejne jako GDR3 v článku jsem to jasně psal, stačí pozorně číst 0

Jindřich Lukeš

11 | 04 | 14 12:09
Jen jeste mensi dotaz...Myslite ze aktualizace muze mit vliv na prehravani videi na netu?Dost me u wm stve ze nejdou prehravat jako treba u androidu...Myslim explorer 11 ...diky moc Určitě, IE11 bude celý nový se spoustou vylepšení. 0

bedatr

11 | 04 | 14 11:44
Zdravím, chtěl jsem se zeptat jen na toto: když si nainstaluju tuto vývojářskou verzi, stanu se pak normálně součásti dalšího aktualizačního procesu? Myslím to tak, jestli mi pak třeba aktualizace na WP 8.5 normálně vyskočí, jako všem ostatním a půjde nainstalovat? Dík za odpověď Ano normalne vyskoci...Stejne jako GDR3 0

melipa

11 | 04 | 14 11:37
Zdravím, chtěl jsem se zeptat jen na toto: když si nainstaluju tuto vývojářskou verzi, stanu se pak normálně součásti dalšího aktualizačního procesu? Myslím to tak, jestli mi pak třeba aktualizace na WP 8.5 normálně vyskočí, jako všem ostatním a půjde nainstalovat? Dík za odpověď 0

bedatr

11 | 04 | 14 11:36
Jen jeste mensi dotaz...Myslite ze aktualizace muze mit vliv na prehravani videi na netu?Dost me u wm stve ze nejdou prehravat jako treba u androidu...Myslim explorer 11 ...diky moc 0

DominikChytil

11 | 04 | 14 11:01
Skvělé, děkuji za odpověď Jinak článek už mám celý přečtený 0

Jindřich Lukeš

11 | 04 | 14 10:59
O ničem takovém se zatím neví, nepředpokládám, že budou nějaké komplikace. Jen co týče ČR budou drobná omezení i ve finální verzi viz http://wmmania.cz/clanky/obecne/jakych-novinek-a-funkci-windows-phone-8-1-se-v-cr-nedockame/ 0

DominikChytil

11 | 04 | 14 10:48
Např. nefuknčnost fotoaparátu, prostě něco aby si MS ochránil to, že to nebude plnohodnotná aktualizace do doby než výjde oficiálně například od Nokie. 0

Jindřich Lukeš

11 | 04 | 14 10:44
Bude vývojářská verze v češtině? A nebude mít nějaká omezení? Díky za odpověď Ano bude v CZ. Jaká omezení máš na mysli? 0

Jindřich Lukeš

11 | 04 | 14 10:44
U Huawei Ascend W1 by to mělo jít také? A aktualizace GDR3 musí být v telefonu před instalací. Huawei to má vždy nějaké komplikované. Nedá se to proto moc odhadovat, teoreticky by ale měla být dostupná. GDR3 je nutnou podmínkou. 0

DominikChytil

11 | 04 | 14 10:40
Bude vývojářská verze v češtině? A nebude mít nějaká omezení? Díky za odpověď 0

Ferdy

11 | 04 | 14 10:03
U Huawei Ascend W1 by to mělo jít také? A aktualizace GDR3 musí být v telefonu před instalací. 0

Jindřich Lukeš

11 | 04 | 14 09:36
Ano, přesně takto to bylo u Black a GDR3 0

Roman CF

11 | 04 | 14 09:33
Celkem jednoduché ale až vypustí oficiálně Nokia Cyan aktualizace se nabídne znovu? 0

Jindřich Lukeš

11 | 04 | 14 02:21
V tomto návodu si ukážeme, jak zdarma zpřístupnit vývojářský program a jednoduše nainstalovat finální verzi Windows Phone 8.1. Tento návod je vhodný pro všechny, kdo nechtějí čekat několik týdnů až měsíců na oficiální uvolnění. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/jak-nainstalovat-windows-phone-8-1/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17