Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Jak najít odcizený či ztracený telefon s Windows Phone – podrobný test + návod

V tomto návodu si podrobně ukážeme funkci vzdáleného ovládání vašeho ztraceného či odcizeného telefonu s Windows Phone a prakticky otestujeme všechny varianty možného využití této funkce.

Funkce Najít můj telefon obsažena ve všech Windows Phone zařízeních počínaje verzí 7.0 vám může pomoci při hledání vašeho ztraceného či odcizeného telefonu. Telefon můžete vyhledat pomocí GPS polohy, polohy BTS vysílačů (mobilního signálu), případně lokalizovat prozvoněním telefonu. Telefon dále můžete na dálku uzamknout pomocí čtyřmístného PIN kódu nebo kompletně vymazat, resp. obnovit tovární nastavení telefonu. Pojďme si jednotlivé funkce podrobněji ukázat.

V první řadě je ideální v Nastavení telefonu pod položkou „Najít můj telefon“ zaškrtnout volby „Odesílat aplikace do telefonu pomocí nabízených oznámení (nikoli SMS)“ a „Pravidelně ukládat polohu telefonu za účelem snadnějšího vyhledání telefonu v případě vybití baterie“.

To vám zaručí rychlejší přenos příkazů a hlavně při ovládání z webové stránky nevyčerpáváte limit patnácti příkazových SMS na tři dny. Ty jsou pak používány, pouze pokud nemá telefon žádné datové připojení (nebo je odstraněn MS Live účet), ale je přítomna a aktivní vaše SIM karta. V případě cizí SIM a odstraněného MS Live účtu (resp. obnoveného továrního nastavení) už s telefonem nijak komunikovat nelze a pro uživatele je telefon zcela nedostupný. Další znemožnění komunikace s telefonem je zapnutí režimu letadlo. I když je WiFi zapnuta, tak telefon na příkazy nereaguje. Telefon však může odesílat pravidelně informace o své poloze a vy tu poslední můžete zobrazit na mapách pomocí příslušné funkce webu windowsphone.com. Pokud ani toto nepomůže, tak už zbývá asi jen policie.

 

Najít můj telefon

Přejděte na stránky www.windowspohone.com, v pravém horním rohu se přihlaste svým MS Live účtem a poté vyberte volbu Najít můj telefon.

Telefon díky nastavením provedeným podle postupu na začátku článku odesílá průběžně svou polohu a tu poslední vidíte ihned na mapách webu windowsphone.com.

Polohu telefonu lze na vyžádání aktualizovat, to však může trvat různě dlouhou dobu v závislosti na dostupnosti připojení samotného telefonu (wifi, data, GSM). Občas se vyhledání telefonu na první pokus nepodaří, i když je připojen, neztrácejte ale naději a zkuste polohu aktualizovat znovu. Přesnost polohy se liší v závislosti na dostupnosti GPS signálu a BTS stanic (vysílačů mobilního signálu). V hustě zabydlené oblasti je ale i sebepřesnější lokalizace telefonu celkem nepoužitelná.

 

Prozvonit můj telefon

Další funkcí vzdáleného ovládání telefonu je jeho prozvonění. Nehledě na zadané číslo v MS Live účtu dojde k aktivaci vyzvánění telefonu. To může pomoci, pokud jste telefon třeba někde odložili a nevíte kde přesně. Stačí tak zadat prozvonění a následně dle zvuku hledat. Telefon zvoní bez ohledu na nastavenou úroveň hlasitosti vyzvánění. Zvonění vypnete stisknutím jakéhokoliv tlačítka.

 

Zamknout můj telefon

Další funkcí je zamknutí telefonu pomocí čtyřmístného PIN kódu. Na zamknutou obrazovku telefonu můžete odeslat i nějaký vzkaz pro zloděje. V praxi se některé vzkazy zobrazily a některé ne. Většinou byl problémem delší text. Zobrazil se tak alespoň předdefinovaný text o zamknutí vaším účtem pomocí windowsphone.com.

Jak už bylo psáno, na telefonu se (možná) zobrazí libovolný vzkaz pro zloděje. Jinou obrazovku není možné vyvolat. Posunem nahoru se objeví číselná klávesnice pro zadání čtyřmístného PIN kódu a možnost tísňového volání. Pro zadání PIN kódu máte pět pokusů. Poté se nastaví minutový interval, kdy klávesnici nelze vysunout. Dále už máte pokus vždy jen jeden. V případě dalšího chybného zadání se intervaly mezi zadáními zdvojnásobují (2,4,8,16,32, … minut). Restart telefonu samozřejmě nic neovlivní, pomůže pouze obnovení továrního nastavení a tím odstranění MS Live účtu (k uzamknutí telefonu by mohlo dojít kdykoliv znovu – požadavky na uzamčení mohou být ve frontě požadavků k vyřízení).

Jediná funkce zčásti použitelná během uzamčeného telefonu je fotoaparát, který fotografie pořídí a uloží, nastavit parametry focení lze také, ale už nelze přejít do galerie fotografií (ikona zámečku) ani do nastavení aplikace (chybí tři tečky v pravém spodním rohu). A po připojení k PC se telefon sice ukáže, ale je prázdný. Data jsou tak alespoň v relativním bezpečí.

Pokud se uzamknutí telefonu nezdaří (není připojen), měl by se uzamknout při první možné příležitosti (ihned po připojení k síti). Funkce dále uvádí, že vás bude o zamknutí informovat na váš kontaktní email. V praxi nikdy žádný email bohužel nedorazil ani v případě neúspěšného uzamknutí telefonu.

 

Vymazat můj telefon

Poslední funkcí (a asi i posledním zoufalým činem) je vymazání telefonu, respektive obnovení jeho továrního nastavení. Zároveň s tímto je možné odstranit i zálohy nastavení a aplikací telefonu. Kontakty, kalendář a zprávy zůstávají stále na serverech Microsoftu pro další synchronizaci.

V každém případě během obnovení továrního nastavení dojde i k odpojení od vašeho MS Live účtu a tím i přijdete o možnost telefon vzdáleně ovládat. Telefon zároveň zmizí ze seznamu přístrojů připojených k vašemu MS Live účtu na webu windowsphone.com.

Pokud tuto funkci použijete s účelem odstranit citlivá data z telefonu, vězte, že paměťová karta microSD zůstane bohužel zcela nedotčena, což je velká škoda. Z tohoto důvodu je lepší všechna citlivá data ukládat pouze do paměti telefonu.

 

Závěr

Funkci nalezení ztraceného či odcizeného telefonu jsme skutečně důsledně otestovali, protože v mnoha případech se může jednat o poslední možnou záchranu. Při testování jsme se soustředili na všechny možné varianty, které mohou v tomto směru nastat. Jak již z výše uvedeného textu plyne, integrovaná funkce je sice na jednu stranu velice praktická, ale bohužel má i své mezery, kterých dokáže i průměrný zloděj snadno využít.

V praxi tedy můžete telefon skutečně najít především v případě, že jej ztratíte a on někde „čeká na své nalezení“ (např. zapomenutý v autě, v druhé tašce, ztracený po cestě apod.). V této situaci efektivně poslouží možnost prozvonění či zobrazení poslední známé polohy. Také v případě, že někdo nalezne váš přístroj dříve než vy a má v plánu jej vrátit, může být prospěšná funkce odeslání vzkazu na displej telefonu. Je totiž možné provést pouze blokaci PINem a zobrazit nálezci zprávu, což ochrání vaše soukromá data, ale zároveň umožní nálezci vás kontaktovat.

Pokud však bude přístroj záměrně odcizen, jako největší slabina celého systému se ukáže nutnost vložené SIM, či připojeného MS účtu. Bohužel i průměrný zloděj ví, že základem úspěchu je zbavit se původní SIM. Ovšem zde stále existuje relativně velká naděje, že zapomene na MS účet či přístroj ihned vypne a vám umožní jej vzdáleně zablokovat či vymazat, což se provede při jeho opětovném spuštění.

Pokud budete mít štěstí a přístroj se vám podaří zablokovat či smazat, pamatujte, že tato blokace nemá žádný vliv na paměťovou kartu. Zloděj tak bude mít neomezený přístup např. k vašim fotografiím. Jednoznačně tak doporučujeme všechna citlivá data ukládat do paměti přístroje, kde jsou proti odcizení relativně v bezpečí.

Je škoda, že se Microsoft spokojil „pouze“ s ochranou dat a tuto funkci neposunul ještě o kousek dále k samotnému hardwaru. V praxi se totiž jako zcela zásadní ukazuje nutnost „ošetření“ té nejběžnější metody často využívané po nalezení/odcizení telefonu, kterou je obnovení továrního nastavení. Pokud totiž zloděj obnovení provede, může váš přístroj bez jakýchkoliv komplikací nadále používat.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

13 | 06 | 14 14:40
V tomto návodu si podrobně ukážeme funkci vzdáleného ovládání vašeho ztraceného či odcizeného telefonu s Windows Phone a prakticky otestujeme všechny varianty možného využití této funkce. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/jak-najit-odcizeny-ci-ztraceny-telefon-s-windows-phone-podrobny-test-a-navod/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17