Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Kolik si vydělají vývojáři za prodej svých aplikací na Windows Phone?

Zajímá vás, proč musíte za mobilní aplikace platit a kolik si vydělají jejich autoři? V tomto článku naleznete krátký pohled do vývojářského prostředí.

Velmi často se setkávám s běžnými uživateli, kteří se udivují nad tím, že musí za nějakou mobilní aplikaci zaplatit. Někteří tímto dokonce zcela opovrhují a snaží se udělat vše proto, aby se platbě vyhnuli. Skutečně rozumných uživatelů, kteří chápou význam ceny aplikací, je stále velice málo. V podstatě se ani není čemu divit, když žijeme v době, kde hlavním prostředkem pro získání filmů a hudby je server uloz.to a jemu podobné. Samozřejmě i tento přístup se mnozí snaží obhájit např. přemrštěnou cenou za distribuci, nemožností pohodlného (legálního) způsobu nákupu apod. Ať už jsou ovšem důvody jakékoliv, vždy se jedná o pouhou krádež, které je ale ve vztahu k elektronického obsahu stále chápána jinak (mírněji).

 

V případě mobilních aplikací a zejména těch lokálních je však situace výrazně odlišná. Zde již těžko budeme hledat výmluvy na cenu, když se drtivá většina aplikací pohybuje v rozmezí 20-60 Kč, či na špatnou dostupnost a distribuci, když je možné aplikaci zakoupit na 2 kliknutí. Stejně se však najde velké procento uživatelů, kterým stojí zato hledat složité postupy a stahovat různě upravené soubory jen proto, aby se platbě 20 Kč vyhnuli. Toto samozřejmě platí např. u Androidu, kde existují cesty, jak za placenou aplikaci neplatit. V případě Windows Phone je situace jiná a uživatelé nemají na výběr. I přesto si však neodpustí dotčené komentáře a kritiku na stranu vývojářů aplikací.

Představa bezplatné aplikaci je iluze

V této chvíli je však třeba si uvědomit, že danou aplikaci někdo musel vytvořit, což něco stojí (čas, finance apod.) a někde se to promítnout musí. Obecně je představa o bezplatné aplikaci spíše iluze. Samozřejmě existují, ale jejich vývoj je financován jiným způsobem. Velká část aplikací zdarma pochází od společností, které je využívají k přístupu ke svým (jiným způsobem) placeným službám. V praxi se jedná o různé e-shopy, banky, mobilní operátory apod. Tyto aplikace tak v podstatě jen slouží k obsluze (přístupu) a jejich „placení“ je realizováno prostřednictvím dalších služeb či zboží. Pokud se však zaměříme na klasické vývojáře, jejichž aplikace mají především praktickou funkci, o distribuci zdarma nemůže být příliš řeč. Pokud již aplikace zdarma je, ve většině případů obsahuje alespoň reklamu. Samozřejmě se najdou vývojáři, kteří programují své aplikace jen tak pro zábavu, ale takovýchto lidí je relativně málo. V konečném důsledku tak každý vývojář chce na své aplikaci vydělat, nebo alespoň zaplatit čas, který vývojem strávil. Prostě se jedná o podnikání jako každé jiné.

Grafy pochází z roku 2012. Dá se však předpokládat, že podobné procentuální zastopaní platí i dnes.

Kolik vydělají vývojáři?

Neinformovaní uživatelé se také chybně domnívají, že vývojáři aplikací na jejich úkor jen bohatnou. Skutečnost je taková, že pokud chce vývojář na aplikaci skutečně vydělat nebo alespoň se slušně uživit, musí vymyslet něco, co bude globálně úspěšné. Taktových aplikaci v konečném součtu není mnoho (v poměru k celkovému množství dostupných).

 

V tomto kontextu je třeba si také uvědomit, že cena, kterou uživatel za aplikaci zaplatí, zdaleka neputuje v plné výši vývojáři. Po cestě je několikrát snížena na někdy až velmi nezajímavou hodnotu. V první řadě se z původní částky strhne poplatek pro distributora (v našem případě Microsoft), který se pohybuje ve výši 30%. Následují další zahraniční daně a srážky (obvykle evropská daň ve výši 15%, od nového roku 21%). Zapomenout také nesmíme na český daňový systém.

U některých aplikací je navíc třeba počítat s dalšími výdaji např. za licence, hosting, platby poskytovalům dat apod. Příkladem může být naše aplikace WMM Jízdní řády, kde z ceny nezanedbatelou část tvoří poplatek za poskytnutí dat.

Příklad
Z české aplikace na Storu stojící 20 Kč je po všech zahraničních srážkách připsáno na účet vývojáře cca. 12-13 Kč (v závislosti na aktuálním kurzu). Tuto částku je třeba v ČR ještě zdanit, což znamená odečíst dalších 28% (daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění). Reálně tak vývojář získá cca 9 Kč. Zajímavé je, že pokud tutéž aplikací koupí Brit, výdělek je 16-17 Kč (před zdaněním v ČR).

Výsledná cena aplikace je samozřejmě jen dílčí část koncového příjmu. Další důležitým údajem je celkový počet prodaných licencí. Zde z vlastní zkušenosti můžeme říci, že i u velmi úspěšných lokálních aplikaci pro Windows Phone se prodeje pohybují v jednotkách stovek licencí za měsíc (obvykle výrazně méně než 500). Reálně si tak vývojář takovéto aplikace (zdůrazňujeme, že úspěšné, kterých mnoho není) přijde v součtu na jednotky tisíc korun měsíčně. Samozřejmě částka může být vyšší, pokud je aplikace nabízena globálně.

Příklad
Z předchozího výpočtu víme, že koncový příjem z jedné licence je 9 Kč. Pokud tak vývojář prodá za měsíc 200 licencí, vydělá si pouhých 1800 Kč. Pokud tuto částku přepočítáme na hodiny, a to navíc relativně nízkou sazbou (200 Kč), zjistíme, že reálně zaplacený vývoj je 9hodin/měsíc, což je jen velmi malý zlomek času, který je pro vývoj potřebný.


Nakupujte aplikace a podporujte rozvoj platformy

Z výše uvedených výpočtů, které se zakládají na reálných hodnotách, je zřejmé, že vývoj aplikaci, a to zejména těch lokálních není zrovna výdělečný business. I to je důvodem, proč pro tento systém stále některé lokální aplikace chybí.

Na základě předchozích faktů nabádám všechny uživatele, aby se nebáli za aplikace platit (jejich cena často nepřekračuje ani cenu jednoho půllitru piva či limonády) a podpořili tak jejich autory, kteří když uvidí, že jejich vývoj dává smysl, jistě pro vás připraví i další praktické aplikace.

Komentáře (7)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

15 | 10 | 14 10:55
S tou legalitou je to komplikované, ale to rozhodně není tématem tohoto článku ani vlákna. Prosím tedy, držme se původního tématu. 0

jarda332

15 | 10 | 14 10:50
konkrétně server zlož.to má v ČR na svědomí masivní rozšíření kradení filmů a hudby. Bylo to právě uložto, které službu vyhledávání v souborech nabídlo a dnes mladí lidé velmi často nemají tušení, že kradou Prosím, nešiřte nepravdy. Rád bych Vás odkázal na platnou legislativu ohledně audiovizulních děl. STAHOVÁNÍ hudby a filmů pro osobní potřebu JE LEGÁLNÍ. Myslet si o tom můžete co chcete, ale slovy klasika je to jediné, co s tím můžete dělat. Otázka etiky je na jinou debatu. Kupujte legálně aplikace a software, já to tak dělám už mnoho let. Bohužel někteří vývojáři by měli spíš platit uživatelům 0

Jindřich Lukeš

15 | 10 | 14 10:21
Nebylo to mířeno proti zmíněnému serveru, ale obecně jako princip, jak dnešní uživatelé internetu přemýšlí. Obecně dogma, že když to stáhnout jde, tak je to v pořádku. Odpovědnost je samozřejmě na každém, nikoliv na poskytovateli. 0

matkal

15 | 10 | 14 10:16
konkrétně server zlož.to má v ČR na svědomí masivní rozšíření kradení filmů a hudby. Bylo to právě uložto, které službu vyhledávání v souborech nabídlo a dnes mladí lidé velmi často nemají tušení, že kradou 0

asd111

15 | 10 | 14 07:47
Mate pravdu,ze server ulozto nemuze za to,ze nekdo porusi nejake zakony,ale ruku na srdce..kdyby nebylo prave techto nelegalnich stahovani asi by prisli na buben... 0

patlen

15 | 10 | 14 06:39
Upřímně bych poupravil "úvod" a neuváděl příklad v Ulož.to. Nemyslím si že server Ulož.to, může za to, že tam "někdo na svou zodpovědnost" sdílí filmy, hry, apod. 0

Jindřich Lukeš

15 | 10 | 14 01:16
Zajímá vás, proč musíte za mobilní aplikace platit a kolik si vydělají jejich autoři? V tomto článku naleznete krátký pohled do vývojářského prostředí. http://wmmania.cz/clanky/obecne/kolik-si-vydelaji-vyvojari-za-prodej-svych-aplikaci-na-windows-phone/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17