Končí Nokia s podporou Glance Screen (Rychlý přehled)?

Z událostí v posledních týdnech se zdá, že Nokia postupně opouští jednu ze svých nejoblíbenějších funkcí v podobě Glance Screen (Rychlý přehled). Konkrétní důvody se dozvíte v tomto článku.

Jednou z nejoblíbenějších funkcí Lumií je Glance Sreen, neboli Rychlý přehled. Tato funkce umožňuje s minimálním ovlivněním spotřeby zařízení zobrazit na vypnutém displeji nejdůležitější informace. Kromě spodní řady notifikačních ikon, které pocházejí ze zamykací obrazovky, se zobrazují také velké přehledné hodiny s indikací stavu vyzvánění a u některých modelů v horní části displeje i záznamy z kalendáře, přijaté SMS zprávy apod. S touto jedinečnou funkcí tak uživatel získá přehled o všem potřebném, aniž by musel přístroj probouzet nebo dokonce displej odemykat.

Dle vývoje v posledních několika měsících se však zdá, že Nokia postupně od této funkce upouští a není vyloučeno, že se s ní v budoucích modelech již vůbec nesetkáme. Tato informace samozřejmě nepochází z oficiálních zdrojů, ale jedná se o naši úvahu, která však vůbec nemusí být daleko od reality. Máme k tomu hned několik důvodů.

 

V první řadě se jedná o samotné „pozadí“ této funkce. Aby totiž mohlo být na vypnutém displeji cokoliv zobrazeno, je třeba, aby byl vybaven speciální technologií. Více se o této problematice dočtete v samostatném článku: Nokia Lumia 930 nepodporuje Glance Screen (Rychlý přehled), z něhož plyne, že displeje v Lumích se od těch běžných hardwarově liší. Vzhledem ke skutečnosti, že si Nokia displeje sama nevyrábí, je potřeba speciální technologie komplikací. Nejen, že jsou tyto displeje dražší, ale také se vždy nedají vyrobit v požadovaných rozměrech/rozlišeních apod. Kombinace těchto faktorů tak způsobila, že poslední dva představené modely v podobě Lumie 630 (spíše z důvodu ceny) a Lumia 930 (spíše z technologického důvodu) Glance Screen nepodporují. Podobně jsou na tom i dřívější modely Lumia 520 a 625, kde je opět hlavním důvodem cena.

Druhým důvodem, který vede k zamyšlení, je absence jakéhokoliv vylepšení této funkce v přicházející aktualizaci Nokia Cyan. U předcházejících aktualizací bylo obvyklé, že Glance Screen získal alespoň drobnou inovaci.

Posledním rozhodnutím, které tuto spekulaci výrazně podpořilo, je oficiální ukončení vývoje aplikace Glance Background beta v minulém týdnu. Ačkoliv byla tato aplikace pouze v betaverzi, předpokládalo se, že její funkce (možnost nastavit pozadí na vypnutém displeji) po dostatečném odladění přejdou přímo pod systémový Glance Screen.

Pokud se tak na celý problém podíváme s odstupem, zjistíme, že Glance Screen je sice velmi zajímavou funkcí, ovšem zatím není zřejmé, zdali Nokii stojí za to pracně shánět speciální a v neposlední řadě i dražší displeje. Vývoj z posledních několika týdnu ukazuje, že spíše nikoliv. Vše se rozhodne ve chvíli představení nového modelu. Pokud ani ten Glance Screen podporovat nebude, je velmi pravděpodobné, že tato funkce z Lumií postupně zmizí.

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Ondrejst

01 | 07 | 14 23:13
Tiež si myslím, že by to bol krok vedľa. Táto funkcia bola pri mojom rozhodovaní android vs WP kľúčová. 0

robsol

01 | 07 | 14 09:04
tak to by byla hodně špatná zpráva. jedna ze super věcí na kterou konkurence jen závistivě koukala. Osobně to byl pro mě i důvod proč kupovat Nokie. 0

Jindřich Lukeš

01 | 07 | 14 02:44
událostí v posledních týdnech se zdá, že Nokia postupně opouští jednu ze svých nejoblíbenějších funkcí v podobě Glance Screen (Rychlý přehled). Konkrétní důvody se dozvíte v tomto článku. http://wmmania.cz/clanky/obecne/konci-nokia-s-podporou-glance-screen/ 0

Mohlo by vás zajímat

Realarm – multifunkční budík pro Windows 10 (Mobile)

Pokud vám systémový budík přijde moc jednoduchý, aplikace Realarm je pro vás ta pravá. Jedná se o propracovaného správce budíků s mnoha funkcemi.

Tereza Kratochvílová | software včera v 10:00

Gartner: Windows Phone má pouze 0,3% zastoupení aktuálních prodejů na trhu chytrých telefonů

Jindřich Lukeš | články 17 | 02 | 17

MeteoStation – osobní meteorologická stanice pro Windows 10 od autorů Meteoservisu (aktualizováno)

(17.2.): Nová verze s řadou novinek. // Autoři velmi populární české aplikace pro předpověď počasí Meteoservis vydali svou další aplikaci, která je zaměřená na zobrazení aktuální meteorologických veličin ze stanic NetAtmo.

Jindřich Lukeš | software 17 | 02 | 17

Garmin Connect Mobile – plná podpora pro chytré hodinky a fitness náramky od Garminu konečně i na Windows 10 (Mobile) - aktualizováno

(17.2.): Nová verze s řadou důležitých vylepšení. // V dnešním článku si představíme nově vydanou aplikaci Garmin Connect Mobile, která slouží k propojení chytrého náramku/hodinek od Garminu s vaším Windows 10 zařízením (PC i telefonem).

Tereza Kratochvílová | software 17 | 02 | 17

Nová grafická podoba Windows 10 - Projekt Neon

(9.2.): Nová ukázka aplikace Groove Music.// Jak bude vypadat nadcházející grafická modernizace a vylepšení operačního systému Windows 10? Na to odpoví projekt Neon.

Jindřich Lukeš | články 09 | 02 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím