V posledních několika týdnech v diskuzích a zprávách z oblasti Windows Phone dominují nové vlajkové lodě Microsoftu v podobě Lumie 950/950 XL. Ačkoliv k jejich oficiálnímu představení dojde až 6. října, již nyní je známa většina parametrů, a jelikož se v oficiálním obchodu Microsoftu objevily skutečné finální rendery, tak dokonce i reálná podoba.
Čím více se toho o nových modelech ví, tím více uživatelé diskutují o nejrůznějších parametrech. Překvapivě nejčastěji se na přetřes dostává nový design a materiálové zpracování. Snad i s ohledem na předchozí generaci a v souvislosti s prvními spekulacemi o ceně jsou uživatelé nemile překvapeni, že u nových vlajkových modelů byl použit plast (polykarbonát) namísto kovu (hliníku apod.).
V následujících několika odstavcích bychom se chtěli této problematice trochu objektivněji věnovat a zmínit i ta kritéria, která jsou často opomíjena.
O tom, že je kov známkou luxusu asi není třeba nikoho přesvědčovat. Samozřejmě to nutně neznamená, že přístroj vyrobený z kovu bude vždy hezčí a luxusnější, než ten vyrobený z plastu. Kov má však určité „renomé“ a je všeobecně vnímán jako kvalitnější materiál. Pokud se navíc zaměříme na třídu špičkových smartfonů, které vytvářejí ti nejlepší designéři v oboru, obvykle kov skutečně působí luxusnějším a kvalitnějším dojmem.
V tomto směru ale není možné rozhodovat pouze na základě jednoho parametru/vlastnosti, protože telefon je komplexní zařízení s určitou funkcí a způsobem používání. A právě v tomto ohledu i samotný materiál hraje význačnou roli. Ačkoliv je design důležitý, nemusí být zdaleka pro každého tím rozhodujícím faktorem.
Než se ale dostaneme k dalším vlastnostem, které mluví spíše proti použití kovu u krytů mobilních telefonu, zůstaneme ještě chvíli u designu. Ono je totiž na jednu stranu pěkné, že telefon vyrobený z kovu vypadá luxusně, ale pokud se podíváte kolem sebe, drtivá většina uživatelů takových to přístrojů je nosí v různých pouzdrech. Důvod je velice jednoduchý, odolnost. Kov je oproti plastu podstatně méně odolný vůči poškrábání a dalšímu mechanickému poškození. Zejména pak různé barevné úpravy jsou tímto doslova pověstné. Pokud se tedy podíváme na poškrábaný na černo lakovaný kovový rám přístroje, kde doslova září odřené (nyní již stříbrné) hrany, vypadá podstatně hůře než sem tam nějaký oděrek v homogenním polykarbonát, který není mnohdy na první pohled ani vidět.
Majitelé kovových zařízení si tento fakt moc dobře uvědomují, a protože telefon čas od času spadne snad každému, je u kovových zařízení naprostou nutností jejich ochrana. V tuto chvíli přichází na řadu všemožná plastová pouzdra různorodé kvality. Bohužel i ta nejdražší stále ve výsledku vypadají podstatně hůře, než dobře zpracovaný originální plastový kryt telefonu. V této souvislosti se tak nabízí otázka, proč tedy vyžadovat kovový přístroj, když většinu svého života bude nošen v lacině vypadajícím plastovém/silikonovém pouzdře?
Dalším negativem kovu je přenos tepla a to nejen od komponent uvnitř, ale také z prostředí venku. Špičkové přístroje, kde se kov nejčastěji používá, uvnitř ukrývají velice výkonný hardware, který má tendenci se zahřívat na vysoké teploty, které se v podstatě okamžitě odvádí přes rám přístroje do rukou uživatele. Nemusí se však jednat pouze o vlastní hardware zařízení, ale např. i o vnější prostředí v podobě slunce směřujícího své paprsky do telefonu umístěného do držáku na předním skle automobilu. Všechny tyto případy se pak následně odrážení nejen na méně komfortním používání, ale především zcela zásadně ovlivňují životnost baterie.
Když už jsme zmínili komfort při používání, je na místě také podoktnout, že kovové (v zimě studené a v létě rozpálené) tělo přístroje v mnoha případech s řadou hran se podstatně hůře drží. Přeci jen kov není na dotyk tím nejpříjemnějším a „nejměkčím“ materiálem.
Drobnou nevýhodou je také nemožnost bezdrátového nabíjení, a to v případě, kdy je tělo celokovové. Pokud tedy bezdrátové nabíjení požadujeme, prozatím neexistuje technologie, která by to umožnila i v kombinaci s kovem. Část přístroje tak vždy bude muset zůstat plastová.
V neposlední řadě hraje proti kovu také cena. Vlastní výroba takovéhoto přístroje je ve většině případů dražší, než u plastu, který se dá velmi jednoduše tvarovat do požadované podoby.
Souhrn kladů a záporů (zařízení z kovu):
+ Design (luxus)
+ Dílenské zpracování- Odolnost (mechanické poškození)
- Zahřívání
- Komfort při držení
- Cena
- Bezdrátové nabíjení
Ačkoliv se po přečtení předchozích odstavců může zdát, že se snažím obhájit přicházející vlajkové lodě Microsoftu a pošpinit konkurenci vyrábějící především přístroje z hliníku, opak je pravdou. Sám upřednostňuji zařízení z kovu (i přes jeho negativa) a za jedno z nejhezčích zařízení považuji Lumii 830. Cílem tohoto článku je však ukázat, že nic není černobíle a že i plastové přístroj mají své opodstatnění a z praktického pohledu jsou dokonce vhodnější než ty kovové.
Jaký je váš názor? Preferujete raději kov nebo plast? Proč?
Harmon
02 | 10 | 15 10:23Ian Bena
02 | 10 | 15 10:14Harmon
02 | 10 | 15 10:11imperator
01 | 10 | 15 22:00Švéd
01 | 10 | 15 21:51Švéd
01 | 10 | 15 21:43Jenda Lumia 800
01 | 10 | 15 21:34dannywhit91
01 | 10 | 15 18:22wallax
01 | 10 | 15 16:37