Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Kov vs. plast, aneb luxus vs. praktičnost - jak se dívat na vlajkové modely Microsoftu?

V tomto článku se detailněji podíváme na význam kovu v mobilním průmyslu a jeho časté přeceňování především u praktického používání. Ne vše je na první pohled takové, jaké se zdá/prezentuje.

V posledních několika týdnech v diskuzích a zprávách z oblasti Windows Phone dominují nové vlajkové lodě Microsoftu v podobě Lumie 950/950 XL. Ačkoliv k jejich oficiálnímu představení dojde až 6. října, již nyní je známa většina parametrů, a jelikož se v oficiálním obchodu Microsoftu objevily skutečné finální rendery, tak dokonce i reálná podoba.

Čím více se toho o nových modelech ví, tím více uživatelé diskutují o nejrůznějších parametrech. Překvapivě nejčastěji se na přetřes dostává nový design a materiálové zpracování. Snad i s ohledem na předchozí generaci a v souvislosti s prvními spekulacemi o ceně jsou uživatelé nemile překvapeni, že u nových vlajkových modelů byl použit plast (polykarbonát) namísto kovu (hliníku apod.).

 

 

V následujících několika odstavcích bychom se chtěli této problematice trochu objektivněji věnovat a zmínit i ta kritéria, která jsou často opomíjena.

O tom, že je kov známkou luxusu asi není třeba nikoho přesvědčovat. Samozřejmě to nutně neznamená, že přístroj vyrobený z kovu bude vždy hezčí a luxusnější, než ten vyrobený z plastu. Kov má však určité „renomé“ a je všeobecně vnímán jako kvalitnější materiál. Pokud se navíc zaměříme na třídu špičkových smartfonů, které vytvářejí ti nejlepší designéři v oboru, obvykle kov skutečně působí luxusnějším a kvalitnějším dojmem.

V tomto směru ale není možné rozhodovat pouze na základě jednoho parametru/vlastnosti, protože telefon je komplexní zařízení s určitou funkcí a způsobem používání. A právě v tomto ohledu i samotný materiál hraje význačnou roli. Ačkoliv je design důležitý, nemusí být zdaleka pro každého tím rozhodujícím faktorem.

Než se ale dostaneme k dalším vlastnostem, které mluví spíše proti použití kovu u krytů mobilních telefonu, zůstaneme ještě chvíli u designu. Ono je totiž na jednu stranu pěkné, že telefon vyrobený z kovu vypadá luxusně, ale pokud se podíváte kolem sebe, drtivá většina uživatelů takových to přístrojů je nosí v různých pouzdrech. Důvod je velice jednoduchý, odolnost. Kov je oproti plastu podstatně méně odolný vůči poškrábání a dalšímu mechanickému poškození. Zejména pak různé barevné úpravy jsou tímto doslova pověstné. Pokud se tedy podíváme na poškrábaný na černo lakovaný kovový rám přístroje, kde doslova září odřené (nyní již stříbrné) hrany, vypadá podstatně hůře než sem tam nějaký oděrek v homogenním polykarbonát, který není mnohdy na první pohled ani vidět.

Majitelé kovových zařízení si tento fakt moc dobře uvědomují, a protože telefon čas od času spadne snad každému, je u kovových zařízení naprostou nutností jejich ochrana. V tuto chvíli přichází na řadu všemožná plastová pouzdra různorodé kvality. Bohužel i ta nejdražší stále ve výsledku vypadají podstatně hůře, než dobře zpracovaný originální plastový kryt telefonu. V této souvislosti se tak nabízí otázka, proč tedy vyžadovat kovový přístroj, když většinu svého života bude nošen v lacině vypadajícím plastovém/silikonovém pouzdře?

Dalším negativem kovu je přenos tepla a to nejen od komponent uvnitř, ale také z prostředí venku. Špičkové přístroje, kde se kov nejčastěji používá, uvnitř ukrývají velice výkonný hardware, který má tendenci se zahřívat na vysoké teploty, které se v podstatě okamžitě odvádí přes rám přístroje do rukou uživatele. Nemusí se však jednat pouze o vlastní hardware zařízení, ale např. i o vnější prostředí v podobě slunce směřujícího své paprsky do telefonu umístěného do držáku na předním skle automobilu. Všechny tyto případy se pak následně odrážení nejen na méně komfortním používání, ale především zcela zásadně ovlivňují životnost baterie.

 

Když už jsme zmínili komfort při používání, je na místě také podoktnout, že kovové (v zimě studené a v létě rozpálené) tělo přístroje v mnoha případech s řadou hran se podstatně hůře drží. Přeci jen kov není na dotyk tím nejpříjemnějším a „nejměkčím“ materiálem.

Drobnou nevýhodou je také nemožnost bezdrátového nabíjení, a to v případě, kdy je tělo celokovové. Pokud tedy bezdrátové nabíjení požadujeme, prozatím neexistuje technologie, která by to umožnila i v kombinaci s kovem. Část přístroje tak vždy bude muset zůstat plastová.

V neposlední řadě hraje proti kovu také cena. Vlastní výroba takovéhoto přístroje je ve většině případů dražší, než u plastu, který se dá velmi jednoduše tvarovat do požadované podoby.

 

Souhrn kladů a záporů (zařízení z kovu):

+ Design (luxus)
+ Dílenské zpracování

-  Odolnost (mechanické poškození)
-  Zahřívání
-  Komfort při držení
-  Cena
-  Bezdrátové nabíjení

Ačkoliv se po přečtení předchozích odstavců může zdát, že se snažím obhájit přicházející vlajkové lodě Microsoftu a pošpinit konkurenci vyrábějící především přístroje z hliníku, opak je pravdou. Sám upřednostňuji zařízení z kovu (i přes jeho negativa) a za jedno z nejhezčích zařízení považuji Lumii 830. Cílem tohoto článku je však ukázat, že nic není černobíle a že i plastové přístroj mají své opodstatnění a z praktického pohledu jsou dokonce vhodnější než ty kovové.

Jaký je váš názor? Preferujete raději kov nebo plast? Proč?

 

Komentáře (9)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Harmon

02 | 10 | 15 10:23
Na funkci to nemá vliv :-) ale obouchané rohy na hliniku vyřešíš jen v servisu za dlouhé peníze - plast za par kaček a sám. Ale vzhledově ano je pěknější kov-plast. 0

Ian Bena

02 | 10 | 15 10:14
Mám Lumii 830 a z hlediska designu to je luxusní záležitost :) Sice mi hned druhý den spadla z metrové výšky na hrubý beton a na několika místech v kovu má drobné vrypy, ale už z půlmetrové dálky to nejde ani vidět. Kombinace plastová záda + hrany z kovu je funkčně i designově asi nejlepší řešení :) 0

Harmon

02 | 10 | 15 10:11
Můj názor a nemusí se líbit každému ale měl jsem 1520 velká na nošení a v ruce klouzala ale vzhledově pěkná ač plast proto dostala silikonový obal.Po změně (930 nemá slot na karty) dostala šanci 830 ano vydařený PĚKNÝ telefon (bohužel pomalý) šel z domu.A co jsem viděl jak některé vypadají - obouchané rohy kde ani smirek nepomůže! Tak jsem raději (jestli bude sundávající) za plast navíc jak třeba u mé dočasné 535 (než bude 950 v prodeji) - si koupím originál kryt za 250 kč vyměním a je jak nový a nemusím řešit nějaké hnusné obaly.Navíc jsem jeden z mála co to nosí v brašně na opasku kde telefon netrpí a nemusí mít nějakou šprcku. A také - co vidím po ulicích telefony za 23 a více a každý to má ve futrále - neznat značky ani nepoznáš co má jestli čínu nebo jablko či sama.Takže víc preferuji střeva než vzhled ale i o ten mi jde také jak každému. Myslím si že stejně udělají (surface phone) luxusnější ale asi bude 6". Uvidíme až se ukáže naostro v obchodech a také za kolik. 0

imperator

01 | 10 | 15 22:00
Stacilo pouzit kovovy ramik a ostalo by len jedno negativum a to odolnost a sklbilo by vsetky plusy a minusy... Skoda 0

Švéd

01 | 10 | 15 21:51
Ještě detail, když se dnes dívám na kamarádův tehdy špičkový iPhone 5s po běžném nošení v kapse tak je to děsný pohled, zatímco můj plasťák vypadá pořád jako nový. 0

Švéd

01 | 10 | 15 21:43
Má plastová 630 mi 5x spadla na starou hrubou betonovou dlažbu a není na ni ani škrábanec, na displeji mám ochranné sklo a na něm taky nic není asi štěstí. Ale teď jsem rozhodnutý pro tu jejich vlajkovou loď kov nebo plast je mi jedno, důležité jsou vnitřnosti a prostředí, jen si chvilku počkám, plná palba se mi platit nechce. 0

Jenda Lumia 800

01 | 10 | 15 21:34
Jen chci autora upozornit ze Qualcomm přišel v minulých 3 měsících s technologii bezdrátového nabíjení i pres kovový kryt/telo telefonu. Technologie se jmenuje WiPower. 0

dannywhit91

01 | 10 | 15 18:22
Ano, plast je možná praktičtější, ale většina současných vlajkových lodí je z hodnotného materiálu(sklo, kov). Mě osobně plast nevadí, ale většina asi nebude chtít dát 20k za telefon z plastu. Ale snad budou telefony a W10M tak povedené, že to překážka nebude :) 0

wallax

01 | 10 | 15 16:37
Ja osobne nesúhlasím s tou väčšou odolnosťou...alebo skôr nie úplne s tým súhlasím. Môj HTC ONE M7 keď okúsil zem a to tak, že prišlo k väčšiemu poškodeniu, tak stačilo zobrať jemný brúsny papier a pekne ryhy zabrúsiť až do lesku. Toto by som zrejme s plastovým telefónom nikdy nespravil. Chyby na plaste sa dajú maximálne tak s orezávačom nejak zabrúsiť aby neboli ostré a extrémisti môžu skúsiť použiť nejaký horák na zaliatie prípadných defektov, ale to je fakt už moc odvážne. Telefón nosím v plastovom púzdre preto aby som ho mohol o pár rokov odovzdať ďalšiemu užívateľovi v čo najlepšom stave, ale veľmi rád si ho doma z "gumy" vyzlečiem a podržím pekne "naholo". Ak kúpim náhodou niektorú z Lumií, tak určite si aj na ňu zakúpim buď nálepky alebo nejaký rozumný obal. Prečo ničiť kov či plast keď sa to dá aj inak a zariadenie môže vyzerať aj po 3 rokoch ako nové? Osobne by som ale najradšej mal zariadenie z kovu (najlepšie horčík) aby sa mi hodilo práve k horčíkovému Surface Pro 3. Bola by to pekná rodinka od MS. Verím, že prídu s niečím ako Surface Phone, lebo tieto Lumie, mňa designovo a hlavne materiálovo neoslovili. 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17