Mobilní budoucnost v podání Microsoftu, aneb pokus o propojení všech platforem

Microsoft konečně nastínil vizi své blízké mobilní budoucnosti, kterou se chce ubírat. Je zde stále místo pro vlastní mobilní systém a co všechno se chystá?

Microsoft již poměrně dlouho propaguje svou strategii, kde prim hrají mobily a cloud (Mobile First, Cloud First Strategy). V cloudu se Microsoftu daří výborně, ovšem v mobilním segmentu to vázne. Několikrát jsme byli svědky restartu mobilní platformy Windows Phone/Mobile a nyní se zdá, že dalšího se již (min. v blízké době) nedočkáme. Ano, na obzoru je bájný Surface Phone, ten ale bude spíše univerzálním mobilním počítačem, nežli telefonem v podobě, kterou nyní známe.

 

Ačkoliv CEO Microsoftu Satya Nadella strategii Mobile First, Cloud First opakuje stále dokola, dodnes nebylo pořádně zřejmé, jak si ji prakticky představuje. Po nedávném rozhovoru s Joe Belfiorem, který se po roční pauze (dovolené) opět vrací na své místo, je však již podstatně jasnější, co na nás Microsoft chystá.

Plány jsou skutečně ambiciózní. Zjednodušeně by se dalo říct, že Microsoft svým způsobem plánuje sdružit a provázat všechny současné platformy. Jeho hlavní myšlenka spočívá v tom, že bude jedno, jaké zařízení používáte ve světě Microsoftu, pokud alespoň jedno z nich bude vybaveno Windows. Vychází se zde z poměrně reálného a pravděpodobného předpokladu, že ať už budete mít telefon s Androidem či iOS, je velká pravděpodobnost, že stejně budete potřebovat přístroj pro práci (počítač, notebook apod.), který bude vybaven Windows. Cílem tedy je nabídnout všem uživatelům jednoduchou možnost, jak tyto systémy v rámci služeb Microsoftu provázat a pohodlně je paralelně používat. Jedná se tak o podstatně schůdnější variantu, než se snažit prodat telefon se systémem Windows.

Microsoft na této myšlence začal pracovat již poměrně dávno, kdy zahájil rozsáhlý vývoj všech svých důležitých aplikací pro ostatní platformy. Po čase se ukázalo, že tyto aplikace/služby na Androidu a iOS v mnoha případech fungují lépe, než na samotném Windows Phone. Kromě samotných aplikací se zcela zásadním způsobem posunula také Cortana, která již určitý budoucí směr výrazně naznačuje. Cíle Microsoftu v provázání jednotlivých zařízení se zdají být totiž velmi podobné Applu, ten však veškeré služby pevně uzamyká ve svém ekosystému.

Před Microsoftem stojí obrovské množství práce, protože provázat jednotlivé platformy, která mají nepřeberné množství různých omezení rozhodně nebude jednoduché. Dá se však očekávat, že pokud se pro tento směr rozhodli, vědí, co to obnáší, a že je tohoto cíle možné dosáhnout.

Prvořadým cílem je umožnit uživatelům, aby ve své práci zahájené na jednom zařízení mohli pokračovat pohodlně na jiném. Již v současné verzi Insideři testují novou funkci Windows 10 nazývanou Časová osa, která prostřednictvím Cortany částečně umožňuje komunikaci i s Androidem a iOS. Počítá se také s využitím cloudové služby Microsoft Graph, která umožní vývojářům propojit své aplikace napříč telefony a počítači. Nedávno byla také představena funkce Schránky, které umožní přenášet obsah z Windows 10 do jiného počítač či telefonu s iOS či Androidem. Navázána bude přímo na klávesnici SwiftKey, skrze kterou bude možné zkopírovaný obsah ihned pohodlně vložit.

V podstatě se tedy dá říci, že aktuální vizi Microsoftu dominuje člověk (uživatel) jako střed, který bude pracovat se zařízeními různých výrobců ale stále bude mít k dispozici podobné nástroje a bude moci svou činnost přenášet plynule z jednoho na druhé.

Komentáře (2)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Stanislav Forejt

31 | 05 | 17 18:21
Golf ti PJ 0

lha

25 | 05 | 17 09:35
A v podstatě už začal. Ve VS 2017 lze z velké části používat kód z klasických Windows 10 i na ARM, jako jsou komponenty TcpClient atd. Předtím mělo windows.runtime v tomhle případě vlastní komponentu StreamSocket a to byl opruz. Uvidíme. Z hlediska vývoje to vypadá slibně. Hlavně to dotáhnout. 0

Mohlo by vás zajímat

Windows 10 Mobile Insider Preview v. 15226 (Fast) a 15223 (Slow)

Nové Fast Insider sestavení pro mobilní telefony, které se nese pouze v duchu oprav. To samé platí pro poslední Slow sestavení.

Stanislav Forejt | články 22 | 06 | 17

Návod: Virtuální touchpad ve Windows 10

Víte, že Windows 10 obsahují užitečnou funkci virtuálního touchpadu? V tomto stručném návodu si ukážeme, jak tuto funkci použít a k čemu je dobrá.

Stanislav Forejt | návody 22 | 06 | 17

CShell - nové plně adaptabilní uživatelské rozhraní Windows pro všechna zařízení - další snímky

(12.6.): Další snímky tentokrát z Lumie 950 XL.// Nové praktické ukázky budoucího prostředí Windows.// Nové uživatelské rozhraní Windows by se mělo snadno přizpůsobit všem úhlopříčkám displejů a mělo by nabídnout stejný uživatelský zážitek bez rozdílu zařízení, na kterém systém poběží.

Jindřich Lukeš | články 21 | 06 | 17

Současný Windows 10 Mobile končí! Co bude dál?

Microsoft potvrdil, že současná vývojová větev Feature2 je pro Windows 10 Mobile konečná.

Stanislav Forejt | články 20 | 06 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím