Mobilní PC revoluce začíná – desktopové Windows 10 a klasické aplikace pro PC přichází na mobilní procesory ARM

Microsoft oznámil jedu z největších technologických novinek. Plnohodnotné Windows 10 vč. podpory klasických x86 aplikací poběží na nejnovější mobilních ARM procesorech od Qualcommu.

Microsoft včera na konferenci WinHEC v Shenzhenu oznámil jednu z největších technologických novinek, kterou je příchod plnohodnotných Windows 10 na zařízení s (mobilními) procesory ARM v roce 2017. Konečně se totiž podařilo vytvořit x86 kód, který běží na architektuře ARM. Nové počítače s ARM procesorem a operačním systémem Windows 10 označované jako „Cellular PC“ mají nabídnout flexibilní řešení kombinující dostatečný výkon, konektivitu a nízkou spotřebu.

 

Nové procesory Qualcomm

Tento technologický pokrok pochází z úzké spolupráce mezi Microsoftem a společností Qualcomm, která je v současné době největším výrobcem ARM procesorů pro mobilní zařízení. Qualcommu se totiž podařilo vytvořit novou generaci, počínaje Snapdragonem 835, který by měl na trh dorazit v příštím roce, vyrobenou 10nm technologií. Snapdragon 835 nabídne až o 27% větší výkon při energetické náročnosti nižší až o 40% oproti předchozí generaci 14nm procesorů Snapdragon 820/821.

Nové procesory budou také podporovat rychlé nabíjení Quick Charge 4.0, které umožní dodat přístroji po 5minutách energii na 4-5 hodin provozu a za 15minut nabít 50% kapacity baterie.

Díky novým procesorům budou moci výrobci postavit celou řadu nových, tenkých, lehkých a energeticky efektivních počítačů s Windows 10, kde poběží vedle univerzálních aplikací také ty klasické (x86).

 

Podpora desktopových (x86) aplikací

X86 aplikace poběží na ARM procesorech přes speciální emulaci, která nebude vyžadovat žádné další úpravy aplikací. Bude tedy možné spustit současné desktopové aplikace (win32) z libovolných zdrojů bez jakýchkoliv modifikací. Aplikace poběží v izolovaném prostoru (prostředí), ale budou mít plný přístup k operačnímu systému.

Dostatečný výkon i pro náročné aplikace

Že se nejedná pouze o koncept, ale reálně fungující řešení, Microsoft demonstroval na zařízení vybaveném Snapdragonem 835, kde kromě samotného systému Windows 10 spustil také Adobe Photoshop, Microsoft Office nebo populární hru MMOG World of Tanks. Nové procesory nabídnou také podporu Gigabit LTE, strojového učení, pokročilé multimediální a bezpečnostní funkce a to vše stále bez nutnosti použití aktivního chlazení (ventilátorů).

Podpora eSIM

Windows 10 také získají podporu eSIM (elektronická SIM), která umožňuje měnit poskytovatele mobilních služeb bez nutnosti fyzické výměny SIM. Odpadne také nutnost fyzické přítomnosti slotu na SIM a např. datový balíček bude možné zakoupit přes MS Store. Je samozřejmé, že tyto novinky se u nás ještě dlouho neobjeví, protože bude nějakou dobu trvat, než je implementují operátoři po celém světě, ale budocnost je poměrně zřejmá.

 

Při pohledu na tyto novinky je zřejmé, že zařízení typu Surface Phone je více než pravděpodobné a dočkat bychom se mohli již v příštím roce.

 

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Recenze: Lenovo Yoga Book – netradičně řešené zařízení 2v1 nejen pro kreativní uživatele

V této recenzi se podíváme na netradiční koncept zařízení od Lenova, které kombinuje tablet a unikátní dotykovou klávesnici/plochu v podobě konvertibilního řešení Yoga. Slepá ulička, nebo budoucnost ultramobilních notebooků?

Jindřich Lukeš | recenze před 15 hod.

Viber – Volejte a pište zprávy zdarma na Windows 10 (Mobile) (aktualizováno)

(27.12.): Nová rychlejší verze s podporou gest.// Volejte a posílejte textové zprávy zdarma skrze populární multiplatformní aplikaci Viber.

Jindřich Lukeš | software včera v 17:18

Zajímavý koncept Surface Phonu vytvořený na základě nedávno schválených patentů Microsoftu

Jindřich Lukeš | články 20 | 01 | 17

Microsoft pracuje na novém více přizpůsobitelném uživatelské rozhraní

Nové uživatelské rozhraní Windows by se mělo snadno přizpůsobit všem úhlopříčkám displejů a mělo by nabídnout stejný uživatelský zážitek bez rozdílu zařízení, na kterém systém poběží.

Jindřich Lukeš | články 19 | 01 | 17

Fujitsu představilo 18 nových zařízení s Windows 10 vč. 6“ tabletu

Fujitsu představilo 18 nových zařízení primárně pro Japonsko mezi kterými je i zajímavý 6" tablet s Windows 10.

Jindřich Lukeš | články 18 | 01 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím