Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Mobilní PC revoluce začíná – desktopové Windows 10 a klasické aplikace pro PC přichází na mobilní procesory ARM (aktualizováno)

(31.5..): Nové video od Qualcommu s ukázkou běhu Windows 10 na ARMu // Microsoft oznámil jedu z největších technologických novinek. Plnohodnotné Windows 10 vč. podpory klasických x86 aplikací poběží na nejnovější mobilních ARM procesorech od Qualcommu.

Aktualizace:

(31.5.):

Microsoft a Qualcomm právě oznámila na veletrhu Computex, že se svými partnery, kterými jsou Lenovo, HP, ASUS představí novou generaci počítačů založených na architektuře ARM, kde poběží plnohodnotný systém Windows 10. Tato zařízení by mohla oproti těm současným nabídnout:

  • 4x - 5x delší doba pohotovosti
  • Až o 50% vyšší životnost baterie
  • Gigabit LTE
  • Menší tloušťka a rozměry zařízení

 

(31.5.):

Qualcomm zveřejnil video, kde demostruje běh Windows 10 na počítači poháněném Snapdragonem 835. Je zde vidět práce s Office, plynulé přehrávání videa apod. Objevuje se také informace, že prvních zařízení s ARM procesorem bychom se mohli dočkat již po letošních prázdninách.

 

(29.5):

Tento týden začíná v Taipei veletrh Computex, kde je o Microsftu obvykle hodně slyšet. Ani letos tomu nebude jinak. Minulý týden Microsoft a Qualcomm rozeslaly pozvánky, které lákají na podrobnosti ohledně Windows na ARM. Máme se tedy rozhodně na co těšit.

 

(15.5.):

Připojujeme několik důležitých článků, které s tématem plnohodnotných Windows a desktopovýh aplikací na mobilních ARM procesorech přímo souvisí:

 

Původní článek:

Microsoft včera na konferenci WinHEC v Shenzhenu oznámil jednu z největších technologických novinek, kterou je příchod plnohodnotných Windows 10 na zařízení s (mobilními) procesory ARM v roce 2017. Konečně se totiž podařilo vytvořit x86 kód, který běží na architektuře ARM. Nové počítače s ARM procesorem a operačním systémem Windows 10 označované jako „Cellular PC“ mají nabídnout flexibilní řešení kombinující dostatečný výkon, konektivitu a nízkou spotřebu.

 

Nové procesory Qualcomm

Tento technologický pokrok pochází z úzké spolupráce mezi Microsoftem a společností Qualcomm, která je v současné době největším výrobcem ARM procesorů pro mobilní zařízení. Qualcommu se totiž podařilo vytvořit novou generaci, počínaje Snapdragonem 835, který by měl na trh dorazit v příštím roce, vyrobenou 10nm technologií. Snapdragon 835 nabídne až o 27% větší výkon při energetické náročnosti nižší až o 40% oproti předchozí generaci 14nm procesorů Snapdragon 820/821.

Nové procesory budou také podporovat rychlé nabíjení Quick Charge 4.0, které umožní dodat přístroji po 5minutách energii na 4-5 hodin provozu a za 15minut nabít 50% kapacity baterie.

Díky novým procesorům budou moci výrobci postavit celou řadu nových, tenkých, lehkých a energeticky efektivních počítačů s Windows 10, kde poběží vedle univerzálních aplikací také ty klasické (x86).

 

Podpora desktopových (x86) aplikací

X86 aplikace poběží na ARM procesorech přes speciální emulaci, která nebude vyžadovat žádné další úpravy aplikací. Bude tedy možné spustit současné desktopové aplikace (win32) z libovolných zdrojů bez jakýchkoliv modifikací. Aplikace poběží v izolovaném prostoru (prostředí), ale budou mít plný přístup k operačnímu systému.

Dostatečný výkon i pro náročné aplikace

Že se nejedná pouze o koncept, ale reálně fungující řešení, Microsoft demonstroval na zařízení vybaveném Snapdragonem 835, kde kromě samotného systému Windows 10 spustil také Adobe Photoshop, Microsoft Office nebo populární hru MMOG World of Tanks. Nové procesory nabídnou také podporu Gigabit LTE, strojového učení, pokročilé multimediální a bezpečnostní funkce a to vše stále bez nutnosti použití aktivního chlazení (ventilátorů).

Podpora eSIM

Windows 10 také získají podporu eSIM (elektronická SIM), která umožňuje měnit poskytovatele mobilních služeb bez nutnosti fyzické výměny SIM. Odpadne také nutnost fyzické přítomnosti slotu na SIM a např. datový balíček bude možné zakoupit přes MS Store. Je samozřejmé, že tyto novinky se u nás ještě dlouho neobjeví, protože bude nějakou dobu trvat, než je implementují operátoři po celém světě, ale budocnost je poměrně zřejmá.

 

Při pohledu na tyto novinky je zřejmé, že zařízení typu Surface Phone je více než pravděpodobné a dočkat bychom se mohli již v příštím roce.

 

Komentáře (13)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

jklejna

13 | 07 | 17 11:06
Bravo, jen tak dál 0

puppy2016

31 | 05 | 17 13:00
https://www.theverge.com/2017/5/31/15711334/microsoft-windows-10-arm-qualcomm-pcs-asus-hp-lenovo 1

michalsedlak91

31 | 05 | 17 12:15
Zdravím, možná troch OT, ale potřeboval bych poradit s mým problémem na moji L830 mam build 15063.138, číslo revize firmware 15184, a uz par dni možná dele jak týden mi nefunguje komplet Office, nevíte co s tim? 0

xenaprincess

31 | 05 | 17 08:57
Jen bych ještě dodal, že do Lumie640XL jsem tentokrát použil kartu Samsung EVO Plus 128GB a jede opravdu báječně. 0

xenaprincess

30 | 05 | 17 17:10
Tak obnovení zálohy do nového zařízení prošlo celkem dobře. Všechno důležité funguje. Jen je třeba po zahájení obnovování "pending" aplikací jít do Storage a nastavit tam ručně, aby se instalovaly všechny na kartu. Pak to vše, co jde dát na kartu, na tu kartu taky nainstaluje a nezacpe to interní paměť telefonu. Je chyba asi ve čtyřech systémových aplikacích (Gestures and touch, Rate your device, Coulours ...), které sice mohou být na kartě, ale myslejí si, že to nejde a jejich aktualizace pak končí chybou. Je třeba jít do Storage, najít je tam, přesunout do interní paměti a pak jejich aktualizace normálně dojednou dodatečně a vše funguje. 0

xenaprincess

30 | 05 | 17 09:15
No tak obnovovat zálohu bez vložené paměťové karty asi není dobrý nápad, vede to jen k tomu, že telefon bezhlavě instaluje všechno do interní paměti a to v patrně náhodném pořadí. Klidně nainstaluje nějakou velkou hru, offline mapy a teprve potom se snaží nainstalovat třeba tak základní aplikaci jako People. To do doby, než zaplní úplně veškerou interní paměť do posledního byte a pak se prostě zarazí a čeká na uvolnění místa. Přitom patrně díky totálně zaplácnutému místu, nefunguje řádně ani mnoho těch aplikací, které se stačily nainstalovat. Nyní by tedy po vložení paměťové karty bylo možné postupně přesouvat nainstalované aplikace na kartu a doinstalovávat ten zbytek. Spíš to ale asi zkusím znovu od začátku, jestli je schválně tak chytrej a bude-li mít k dispozici paměťovou kartu, tak začne obnovovat rovnou tam. 0

RadekLaz

29 | 05 | 17 16:11
Dík, to mi nedošlo. V první chvíli jsem myslel pouze na neplacené. Ty jsou sice také vidět v sekci Zakoupeno, ale již nejdou nainstalovat. Viz Facebook a Messenger od Microsoftu. 0

Jaroslav Hronek

29 | 05 | 17 16:02
RadekLaz: Placené aplikace jdou stáhnout pořád, i když byly z obchodu odstraněny a najdeš je v menu obchodu v sekci ""Zakoupeno'" 1

xenaprincess

29 | 05 | 17 15:21
Kdysi tu někdo radil postup nejprve obnovit zálohu a teprve potom instalovat paměťovou kartu. Má to nějaký význam to dělat takhle? A co se děje při obnově zálohy s aplikacemi, které jsou nainstalované na paměťové kartě? To o svoje data vždy přijdou? Nebo se při obnově rovnou taky nainstalují? Nebo i po dodatečné instalaci si odněkud dotáhnou svoje data? 0

RadekLaz

29 | 05 | 17 13:42
Xenaprincess@ Pokud máš mobil synchronizovaný s OneDrive, tak se ti zálohuje všechno, vyjma aplikací třetích stran. Kontakty, maily, sms, office, foto, komplet nastavení mobilu. Aplikace, které už nejsou ve Store už nenainstaluješ, leda ve vývojářském režimu a z nějakého pochybného zdroje. 0

Radek Žižka

29 | 05 | 17 10:53
Tak se tesim jak si zahraji noveho DOOMa na telefonu :-) 1

xenaprincess

29 | 05 | 17 09:09
No tak já jsem včera pořídil ke své 640XL LTE ještě 640XL Dual SIM a tak nějak doufám, že s tím dožiju buď do doby, než bude za rok Alcatel ve výprodeji nebo rovnou do nějaké levnější verze toho Cellular PC. No a protože chci na tu dual sim přejít jako na primární telefon (firemní + soukromá SIM), tak je otázka, jak správně přenést data? Počítám, že je třeba updatovat telefon na poslední build totožný s tím, ze kterého chci přejít, pak tam vrazit čistou paměťovou kartu stejné kapacity (128 GB EVO PLUS) a udělat zálohu/obnovu - pak se tak na týden obrnit trpělivostí a dát tomu čas, aby se to doupdatovalo a sedlo si to no a pak by to mělo jet jak na původním? Máte nějakou zkušenost, co všechno se přenese tou zálohou/obnovou? Všechno asi ne, že? Například nejspíš přijdu o aplikace, které jsem kdysi nainstaloval ze store, ale teď tam již nejsou, ty se asi obnovou zálohy nepřenesou? Máte nějaké rady, co kde nastavit a jak přesně postupovat? 0

RadekLaz

29 | 05 | 17 08:04
No tak to já jsem hooodně zvědav, protože moje L950XL je přes rok stará a dle zvyklostí po dvou letech odchází do křemíkového ráje a nástupce neexistuje. Alcatel nechci a HP je už obrovská placka (už i XL je velká), navíc s mizerným foťákem. Mít jeden systém ve všem chci, rozhodně nestojím o to mít iPhone, Android TV a Windows Surface Pro. 1

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Jaké jsou možnosti propojení počítače s Windows 10 a telefonu s Androidem?

Microsoft průběžně pracuje na užší provázanosti telefonů a počítačů s různými operačními systémy. V tomto článku naleznete průběžně aktualizovaný přehled aktuálních možností.

Jindřich Lukeš | články 27 | 07 | 17

Windows 10 Insider Preview v. 16241 pro PC a 15320 pro telefony

Nové Fast Insider sestavení, které pro PC přináší několik vylepšených funkcí a pro telefony především opravy chyb.

Jindřich Lukeš | články 14 | 07 | 17