Nokia Lumia 630 (635) – první praktické zkušenosti, dostupnost a ceny

Nokia dnes představila Lumii 630/635, kterou jsme měli možnost i krátce prakticky otestovat. V tomto článku naleznete naše první dojmy a postřehy z používání tohoto v podstatě nejdůležitějšího zařízení pro letošní rok.

Nokia dnes v Lumia Trucku, který je až do středy zaparkovaný vedle Electroworldu v pražských Čestlicích, představila všechny doposud oznámené modely s Windows Phone 8.1. Konkrétně se tedy jednalo o Lumii 630/635 a Lumii 930.

V tomto článku se blíže podíváme na Lumii 630, která by měla být jedním z nejdůležitějších zařízení pro letošní rok. Ačkoliv tomu sice značení nenapovídá, jedná se o přímého nástupce nejlépe prodávané Lumie 520. S novou řadou se tak značení nových modelů o trochu posouvá a je možné, že se dočkáme zeštíhlení celého portfolia. Tedy minimálně bude vyřazena řada 5XX.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

 

Značení

Nežli se pustíme do výčtu nejdůležitějších hardwarových parametrů, je třeba zmínit odlišnosti jednotlivých variant. Nokia totiž zvolila trochu chaotické značení, ve kterém se běžný uživatel bude poměrně obtížně orientovat.

Nokia Lumia 630 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Základním modelem je Lumia 630, která bude k dispozici ve dvou variantách s ohledem na podporu jedné či dvou SIM. V nabídkách internetových obchodů bude mít verze podporující dvě SIM pravděpodobně označení „Dual“. Ani jedna z těchto variant však nebude podporovat LTE.

Nokia Lumia 630 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Vyšší model, značený jako Lumia 635, nabídne totožné parametry jako Lumia 630 ovšem se dvěma zásadními rozdíly. Nebude dostupná ve verzi podporující dvě SIM a nabídne podporu LTE. Zde je však nutné upozornit na skutečnost, že tento model nepodporuje pásmo 900 Mhz, které aktuálně využívá především Vodafone. V praxi tedy LTE v síti červeného operátora nebude funkční. U konkurence by ale problém být neměl, jelikož pro pokrytí jsou použitá jiná pásma.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

 

Hardwarové parametry:

  • Rozměry: 129.5 x 66.7 x 9.2 mm
  • Hmotnost: 134 g
  • Displej: 4.5 '', FWVGA (854 x 480), IPS, Corning® Gorilla® Glass 3
  • Procesor: čtyřjádrový, 1,2 GHz, Snapdragon 400
  • Operační paměť: 512 MB RAM
  • Vnitřní paměť: 8 GB + MicroSD
  • Fotoaparát: 5 MP, automatické ostření, f/2.4
  • Baterie: 1830 mAh
  • Další: LTE (Lumia 635), 2 SIM (Lumia 630 Dual)

Při pohledu na hardwarové parametry Lumie 630 v kontextu s prodejní cenou, konkurencí a umístěním v portfoliu výrobce se dá říci, že jsou relativně slušné, i když i zde nalezneme, obdobně jako v případě Lumie 520, několik nepříjemných kompromisů. Na mysli má především chybějící čidlo pro automatickou regulaci jasu, přisvětlovací diodu fotoaparátu apod. Pod displejem také zmizela klasická senzorová tlačítka a byla nahrazena novými virtuálním na displeji (jedna z novinek WP8.1). Lumia 630 je také prvním Windows Phone zařízením, které nemá vyhrazené hardwarové tlačítko sloužící jako spoušť fotoaparátu.

Ačkoliv absence některých částí standardní výbavy zamrzí, nejedná se o nic zásadního, tedy až na blesk fotoaparátu. Regulaci jasu lze nastavit ručně, fotografie pořídíte sice méně pohodlně ale stále standardně klepnutím na displej a tlačítka na displeji lze celkem rozumně ovládat. Co však Nokii odpustit nelze, je přítomnost pouze 512 MB RAM. Ačkoliv Windows Phone 8.1 s tímto počítá a údajně je pro tyto přístroje lépe optimalizován, opět se budeme setkávat s problémy s kompatibilitou některých náročných aplikací a her, mutitaskingem apod.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

 

Praktické zkušenosti

Naše krátké zkušenosti s tímto modelem jsou velmi pozitivní. V dané cenové kategorii se bude stejně jako v případě Lumie 520 jednat o bezkonkurenční produkt. K dispozici budou 4 barevné varianty, kde kromě klasické bílé a černé bude k dispozici také svítivě oranžová, žlutá a zelená. Nutno poznamenat, že tyto barvy jsou dle našeho názoru již příliš „agresivní“ a předpokládáme, že nebudou tak oblíbené. Na druhou stranu, zadní barevný kryt je výměnný, a není tak problém si barvu přístroje změnit. U krytu stojí také za zmínku, že je opět vyroben dvouvrstvou technologií umožňující vytvořit mírně průsvitné hrany, které vytváří zajímavý efekt.

Nokia Lumia 630 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Ačkoliv je přístroj vyroben kompletně z plastu, působí poměrně hodnotným dojmem – nikde nic nevrže a tělo je dostatečně tuhé. Rozměry a hmotnost jsou průměrné a přístroj se v ruce dobře drží. Osobně bych však umítal méně ostré hrany, které sice trochu zhoršuji ergonomii, ale přístroji dodávají luxusnější vzhled.

Nokia Lumia 630 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

4,5“ displej s rozlišením 854 x 480 bodů je z pohledu jemnosti zobrazení průměrný a v podstatě odpovídá starším zařízením s klasickým rozlišením 800x480. Zbylých 54 bodů na delší straně totiž slouží pro zobrazení lišty s tlačítky. Barevné podání jsme neměli příliš možnost detailně porovnat, všimli jsme si však horší čitelnosti na přímém slunci. Na první pohled je displej Lumi 630 výrazně lepší než v případě Lumie 520. Potěší také přítomnost krycího skla Corning® Gorilla® Glass 3 s vyšší odolností.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

 

Dostupnost a cena

Nokia Lumia 630 bude na českém trhu dostupná od poloviny května za cenu 3 990 Kč (Lumia 630 – podpora jedné SIM, bez LTE), 4 190 Kč (Lumia 630 – podpora dvou SIM, bez LTE) a 4 190 Kč (Lumia 635 – podpora jedné SIM vč. LTE)

Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Vitezslav2

27 | 05 | 14 11:44
Chtěl bych poprosit o informaci,je sti je v Lumii 630 papírově stejný fotoaparát jako třeba v Lumii 620 a 625. Dekuji za informaci. 0

Gaiger

23 | 05 | 14 08:05
Proximity senzor mobil nemá. Vypnutí obrazovky je realizováno dotykem na dotykovou vrstvu telefonu. Tudiž stačí např. přitisknout telefon na ucho. Pokud je to bez dotyku, tak svití celou dobu hovoru. 0

tatamuk

17 | 05 | 14 12:22
Prosím majitele Lumie 630 DS, zda mu zhasíná při volání displej (proximity senzor), děkuji 0

Jindřich Lukeš

05 | 05 | 14 20:30
Nokia dnes představila Lumii 630/635, kterou jsme měli možnost i krátce prakticky otestovat. V tomto článku naleznete naše první dojmy a postřehy z používání tohoto v podstatě nejdůležitějšího zařízení pro letošní rok. http://wmmania.cz/clanky/obecne/nokia-lumia-630-635-prvni-prakticke-zkusenosti-dostupnost-a-ceny/ 0

Mohlo by vás zajímat

Realarm – multifunkční budík pro Windows 10 (Mobile)

Pokud vám systémový budík přijde moc jednoduchý, aplikace Realarm je pro vás ta pravá. Jedná se o propracovaného správce budíků s mnoha funkcemi.

Tereza Kratochvílová | software 20 | 02 | 17

Gartner: Windows Phone má pouze 0,3% zastoupení aktuálních prodejů na trhu chytrých telefonů

Jindřich Lukeš | články 17 | 02 | 17

MeteoStation – osobní meteorologická stanice pro Windows 10 od autorů Meteoservisu (aktualizováno)

(17.2.): Nová verze s řadou novinek. // Autoři velmi populární české aplikace pro předpověď počasí Meteoservis vydali svou další aplikaci, která je zaměřená na zobrazení aktuální meteorologických veličin ze stanic NetAtmo.

Jindřich Lukeš | software 17 | 02 | 17

Garmin Connect Mobile – plná podpora pro chytré hodinky a fitness náramky od Garminu konečně i na Windows 10 (Mobile) - aktualizováno

(17.2.): Nová verze s řadou důležitých vylepšení. // V dnešním článku si představíme nově vydanou aplikaci Garmin Connect Mobile, která slouží k propojení chytrého náramku/hodinek od Garminu s vaším Windows 10 zařízením (PC i telefonem).

Tereza Kratochvílová | software 17 | 02 | 17

Nová grafická podoba Windows 10 - Projekt Neon

(9.2.): Nová ukázka aplikace Groove Music.// Jak bude vypadat nadcházející grafická modernizace a vylepšení operačního systému Windows 10? Na to odpoví projekt Neon.

Jindřich Lukeš | články 09 | 02 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím