Nokia Lumia 930 – první praktické zkušenosti a několik zajímavostí

Nokia včera oficiálně představila Lumii 930, kterou jsme měli možnost i krátce prakticky otestovat. V tomto článku naleznete naše první dojmy a postřehy z používání tohoto výborně vybaveného zařízení.

Nokia včera v Lumia Trucku, který je až do středy zaparkovaný vedle Electroworldu v pražských Čestlicích, představila kromě Lumie 630/635 také dlouho očekávaný topmodel Lumia 930, který je přímým nástupcem Lumie 925. Tento přístroj se již delší dobu prodává v USA pod názvem Lumia Icon a vzhledem k tomu, že se evropská verze od té zámořské v podstatě nijak neliší, lze využit všechny zahraniční recenze a další podrobné informace. Samozřejmě ale není nad reálné praktické zkušenosti, které se nyní pokusím zprostředkovat.

Nokia Lumia 930 Nokia Lumia 930

 

Hardwarové parametry:

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 800, 2.2 GHz
  • Rozměry: 137 mm X 71 mm X 9,8 mm
  • Hmotnost: 167 g
  • Displej: 5“ OLED , FullHD (1080 x 1920 bodů)
  • RAM: 2 GB
  • Vnitřní paměť: 32 GB (bez micro SD)
  • Fotoaparát: 20 MP PureView (16 MP + 5 MP fotografie) – stejný jako u 1520, duální LED blesk
  • Konektivita: NFC, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 LE
  • Ostatní: bezdrátové nabíjení (Qi)

 

Při pohledu na hardwarové parametry je zřejmé, že se jedná o model té nejvyšší třídy, který nabízí téměř vše a dokáže uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. Osobně se domnívám, že parametry hovoří sami za sebe a nepotřebují žádný další komentář. Lumia 930 má z pohledu hardwaru téměř (s výjimkou absence paměťových karet a jiného displeje) totožnou výbavu jako Lumia 1520, což znamená, že řada informací bude pro oba modely podobná, tudíž je možné jejich vyhledání v samostatné recenzi Lumie 1520.

Nokia Lumia 930 Nokia Lumia 930 Nokia Lumia 930 Nokia Lumia 930

 

Praktické zkušenosti

A nyní se konečně dostáváme k té praktické části našeho rychlého testování. Vzhledem k tomu, že je Lumia 930 vybavena displejem o úhlopříčce 5“, působí v ruce velice příjemně. Samozřejmě se nejedná o malý telefon, ale první pocit se dá charakterizovat jako „tak akorát“. Díky mírně zaobleným plastovým zádům dobře padne do ruky a příliš neklouže. Rovné hliníkové hrany sice nejsou příliš ergonomické a do ruky trochu tlačí, zato však vypadají velmi elegantně. Zde si ale neodpustím dvě malé drobnosti. Při pohledu na čelní stranu se nemohu zbavit pocitu, že by mohl být displej ještě o něco větší, či rozměry přístroje menší. S rozměry souvisí i další „drobnost“, kterou je tloušťka přístroje. Již samotná papírová hodnota (9,8 mm) není v dnešní době nijak převratná a navíc v kombinaci s rovnými boky působí přístroj tak nějak „robusně“. Tento pocit navíc ještě trochu umocní hmotnost 167g, které taktéž není zrovna nejnižší.

Nokia Lumia 930 Nokia Lumia 930

Nepatrně větší tloušťka má však i své výhody, kromě pohodlného držení přístroje se povedlo ukrýt do těla přístroje i celý objektiv fotoaparátu, který tak vůbec nevystupuje a nezapomnělo se ani na bezdrátové nabíjení. Jediné co se do přístroje již nevešlo, je slot na paměťovou kartu. Uživatel si tak bude muset vystačit s integrovanou pamětí o kapacitě 32 GB.

Nokia Lumia 930 Nokia Lumia 930Nokia Lumia 930 Nokia Lumia 930

Samotný design nechám na vašem zhodnocení. Osobně mi však nabízené barevné varianty (plastová záda) příliš k hliníkovému rámu neladí. Na mysli mám především svítivě zelenou a oranžovou barvu, které dle mého názoru zařízení této třídy s tímto způsobem zpracování (ostré hrady, hliník apod.) příliš necharakterizují. Tuto drobnost samozřejmě půjde vyřešit nákupem bílé či černé varianty, je ale škoda, že Nokia nezvolila variantně nějaké trochu „usedlejší“ barvy. (Pozn. Tento názor mám i přesto, že sám používám svítivě žlutou Lumii 1520 ve žlutém pouzdře, zde je ale charakter a zpracování telefonu zcela jiné).

TIP: Nokia Lumia 930 nepodporuje Glance Screen (Rychlý přehled)

Za co však musím Nokii pochválit je zpracování přístroje. Alespoň tedy co se rámu a přední strany týče. Jak již bylo výše napsáno, rám je vyroben z hliníku, který však pokračuje i dovnitř přístroje a tvoří jakousi ztužující kostru, které nemá řádné tolerance. Přístroj je tak absolutně pevný a odolnější vůči pádům. Tato konstrukce totiž zajistí, že při tlaku na jakoukoliv z hran přístroje nedojde k jeho přenesení na displej, což obvykle vyústí v jeho prasknutí. Samotný displej navíc není do rámu pouze vsazen, ale pří výrobně je „zabroušen“ tak, aby dokonale lícoval. Proces usazování a zabrušování jednoho displeje údajně trvá až 45 min. Jedinou možnou vadou na jinak téměř dokonalém zpracování může být zadní plastový kryt. U prezentovaných vzorků bylo sice vše v pořádku, ale po zkušenostech s Lumií 925 vím, že výroba v tomto směru není příliš důsledná a může dojít k různým nepřesnostem či povrzávání. Nezbývá tedy než doufat, že Nokia technologický postup u Lumie 930 již dostatečně odladila.

Nokia Lumia 930 Nokia Lumia 930 Nokia Lumia 930

 

Dostupnost a cena

Ačkoliv byla Lumia 930 oficiálně představena, prozatím nebyla sdělena konkrétní data o ceně a dostupnosti. Zákulisní informace ovšem hovoří o přelomu června a července. Koncová cena by pak neměla přesáhnout 15 000 Kč.

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

07 | 05 | 14 14:52
Malé telefony již nejsou v kurzu...teď je prostě móda velkých placek. Je to podobné jako u hardwarové klávesnice, často se po ní volá, ale lidí tyto modely reálně nekupují. 0

AKlimes

07 | 05 | 14 09:56
Upřímně řečeno nechápu, proč na trhu není telefon s displayem velikosti i-Phone (4,0 - 4,3) a 1 gb RAM. Lumii 930 si můžu vzít na surf místo plachty....... 0

Jindřich Lukeš

06 | 05 | 14 01:44
Nokia včera oficiálně představila Lumii 930, kterou jsme měli možnost i krátce prakticky otestovat. V tomto článku naleznete naše první dojmy a postřehy z používání tohoto výborně vybaveného zařízení. http://wmmania.cz/clanky/obecne/nokia-lumia-930-prvni-prakticke-zkusenosti/ 0

Mohlo by vás zajímat

CShell - nové plně adaptabilní uživatelské rozhraní Windows pro všechna zařízení - další snímky

(12.6.): Další snímky tentokrát z Lumie 950 XL.// Nové praktické ukázky budoucího prostředí Windows.// Nové uživatelské rozhraní Windows by se mělo snadno přizpůsobit všem úhlopříčkám displejů a mělo by nabídnout stejný uživatelský zážitek bez rozdílu zařízení, na kterém systém poběží.

Jindřich Lukeš | články 21 | 06 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Surface Phone jako skládací tablet? Nové patenty Microsoftu mnohé naznačují (aktualizováno)

(12.6.): Další velice zajímavý patent Microsoftu. // Podle aktuálních informací z patentového úřadu a dřívějších spekulací se zdá, že Surface Phone by mohl být ve skutečnosti skládací tablet.

Jindřich Lukeš | články 12 | 06 | 17

Microsoft chystá další restart mobilní platformy vč. nových zařízení

V tomto článku naleznete kompletní shrnutí aktuálního dění kolem mobilní platformy Microsoftu a náhled do blízké budoucnosti.

Jindřich Lukeš | články 01 | 06 | 17

Mobilní PC revoluce začíná – desktopové Windows 10 a klasické aplikace pro PC přichází na mobilní procesory ARM (aktualizováno)

(31.5..): Nové video od Qualcommu s ukázkou běhu Windows 10 na ARMu // Microsoft oznámil jedu z největších technologických novinek. Plnohodnotné Windows 10 vč. podpory klasických x86 aplikací poběží na nejnovější mobilních ARM procesorech od Qualcommu.

Jindřich Lukeš | články 31 | 05 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím