Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Odblokování Windows Phone 7 - Kompletní shrnutí

V tomto souhrnném přehledu naleznete všechny důležité informace spojené s odblokováním Windows Phone 7 zařízení, kterých je možné provést hned několik. Vzájemně se od sebe liší způsobem aplikace, účelem a odlišnou verzí operačního systému na které je lze použít. Vysvětlíme si pojmy Developer unlock, Interop-unlock, HSPL, RSPL, ChevronWP7, ChevronWP7 Labs, 0x81030120 apod.

Poslední aktualizace článku: 25.03.2012.

Vývoj v oblasti Windows Phone 7 v posledních dnech a týdnech doslova letí raketovým tempem. Vznikají desítky zajímavých aplikací a hlavně se dějí velice zajímavé věci na pozadí. Nebude trvat příliš dlouho a Windows Phone 7 bude umět všechno nač si jen vzpomenete. Základem každé neoficiální operace je odblokování zařízení. Těchto odblokování je však celá řada a každé slouží k jinému účelu a jinak se aplikuje. V tomto článku se pokusím zjednodušeně vysvětlit jaký význam a funkci mají jednotlivé tipy odblokování.

WMM Servis

Pokud nemáte čas či chuť návod studovat, můžete využít náš WMM Servis, kde Vám zařízení upravíme dle vašich představ.

 

Odblokování umožňující instalaci neoficiálních aplikací (Developer unlock, ChevronWP7, ChevronWP7 Labs)

K čemu slouží?
Odblokování umožňující instalaci neoficiálních aplikací je jedním z těch nejstarších. Umožňuje instalaci libovolných neoficiálních (tzv. homebrew) aplikací v podobě instalačních *.xap souborů. Tyto aplikace se vyznačují především tím, že by je Microsoft nikdy neschválil pro Marketplace. Jedná se např. o editory registrů, průzkumníky souborů, zálohovací aplikace apod.

Jak odblokování provést?
1) První způsob je oficiální a je určen pro registrované vývojáře aplikací. Plnohodnotná registrace stojí 99 USD a vývojáři umožňuje kromě umisťování aplikací na Marketplace nainstalovat až 10 různých *.xap souborů. Pro studenty vlastnící průkaz ISIC je registrace zdarma. Instalovat pak ale mohou pouze tři *.xap soubory.
2) Druhý způsob je taktéž oficiální, a je dostupný teprve krátce. Za 9 USD je možno zařízení oficiálně odemknout a nainstalovat až 10 .xap souborů. Více informací v samostatném článku: ChevronWP7 Labs - Oficiální odemčení WP7 zařízení jen za 9 USD spuštěno. - Momentálně není tato metoda k dispozici (přečerpaná kapacita)
3) Třetí způsob je neoficiální a slouží k němu nástroj ChevronWP7. Podrobný návod, jak Chevron WP7 použít, naleznete v samostatném článku: Jak odblokovat Windows Phone 7 pro instalaci aplikací- Chevron WP7. Po aplikaci ChevronuWP7 však často dochází k opětovnému uzamčení zařízení a je třeba jej znovu odblokovat. Tomuto problému je možno předcházet aplikací úpravy zabraňující opětovnému zamčení.

Jaké verze systému lze odemknout?
add 1) Odemknout lze libovolné zařízení s libovoulou verzí operačního systému Windows Phone 7.
add 2) Odemknout lze libovolné zařízení s libovoulou verzí operačního systému Windows Phone 7.
add 3) Odemknout lze pouze úplně první verze operačního systému (7004). Tuto verzi je možno do zařízení nahrát "ručně". Stažení a návod přehrání naleznete odděleně pro zařízení Samsung a HTC. Do následných verzí (aktualizací) je třeba toto odemčení "přenést" pomocí různých triků. Před aktualizací na verzi systému 7008, 7390, 7392 stačí použít pouze dříve zmiňovanou úpravu zabraňující opětovnému zamčaní a odemčení zůstane aktivní. V případě aktualizace na Mango (7720) již není postup tak jednoduchý a zatím funkční pouze pro zařízení Samsung. Je třeba se přesně řídit pokyny v tomto článku: Jak nahrát finální aktualizaci Mango vč. zachování odemčení přístroje.

 

Interop-unlock

K čemu slouží?
Tento způsob odemčení je určen jen pro aktualizaci Mango, kde bylo zakázáno spouštění a instalace aplikací s nativním kódem, neboli aplikací s výrazným přístupem do systému (registry editorů apod.). Při pokusu o instalaci aplikace se zobrazí chyba 0x81030120 a tato aplikace nebude nainstalována. Vývojáři na XDA-Developers zjistili, že toto omezení je spojeno s nastavení hodnoty registru MaxUnsignedApp, která určuje množství aplikací, které může vývojář oficiálně nainstalovat (standardní účet = 10 aplikací, studenský účet = 3 aplikace). Při nastavení hodnoty tohoto registru na vyšší než 300, získá uživatel plný přístup do systému.

Jak odblokování provést?
1) V současné době jsou dva způsoby. Starší a poněkud složitější postup (nefungující na všech zařízeních) spočívá v nutnosti přejít z Manga zpět na předchozí aktualizaci NoDo (7390), v této verzi systému připravit složku provxml s příslušným xml souborem, následně aktualizovat na Mango a pomocí OEM nástroje tento xml soubor zavést do systému. Zavedením se provede příslušné odblokování. Tento postup je pro Samsung totožný s postupem pro "přenesení" odblokování umožňující instalaci neoficiálních aplikací popsaný v článku: Jak nahrát finální aktualizaci Mango vč. zachování odemčení přístroje.
2) Druhá jednodušší varianta, kterou je možno provést přímo v Mangu, je popsána v článku: Interop-unlock pro zařízení HTC, Samsung a LG s Windows Phone 7. Tato možnost je však dostupná pouze pro zařízení Samsung, LG a HTC (první generace).

Jaké verze systému lze odemknout?
Starší verze (7004 - 7390) operačního systému umožňovaly standardně spouštět aplikace s nativním kódem, a proto nebylo toto odblokování třeba. Interop-unlock je tak vhodný pouze pro Mango (7720). Toto odblokování je možno provést standardním způsobem (viz odkaz výše) pouze u zařízení Samsung, LG a HTC (první generace). U zařízení HTC je navíc možné využít alternativu v podobě neoficiálních ROM, které tento způsob odemčení již obsahují. HTC zařízení druhé generace (Titan, Radar), zatím takto odemknout nelze.

 

Odemčení umožňující instalaci neoficiálních ROM (HSPL, RSPL)

K čemu slouží?
Tento způsob odemčení je doménou výhradně zařízení HTC a Samsung (1. generace). V podstatě se jedná o totožný postup, který u Windows Mobile umožňoval nahrát neoficiální ROM. V případě Windows Phone 7 má stejnou funkci. V čem se vlastně neoficiální ROM liší? V současné době je situace v podstatě velice jednoduchá. Výhodou neoficiálních ROM je skutečnost, že obsahují celou řadu úprav a drobných vylepšení. Například se jedná o českou lokalizaci systému, odemčení pro instalaci neoficiálních aplikací apod. Tyto úpravy je však možné provádět i na oficiálních ROM, ovšem postupy jsou poměrně složité a vyžadují i několikahodinovou práci. Nahrání neoficiálních ROM je velice rychlé (několik minut) a poměrně jednoduché. Za několik málo okamžiků tak máte zařízení vybavené všemi dostupnými funkcemi, které Windows Phone 7 v současnosti nabízí. V posledních verzích ROM se také objevují nové funkce, které u oficiálních ROM nejsou, např. se jedná o možnost instalování neoficiálních aplikací přímo z internetového prohlížeče z telefonu, různé grafické úpravy a pod. Základní přehled neoficiálních ROM naleznete v článku: Přehled neoficiálních ROM pro HTC zařízeni s WP7.

Jak odblokování provést?
Jelikož má postup odblokování, resp. nahrání HSPL popř. RSPL jistá specifika na toto téma jsem zpracoval samostatný článek: Jak odemknout HTC zařízení s Windows Phone 7 umožňující nahrání neoficiálních ROM (HSPL, RSPL), případně Jak nahrát neoficiální ROM do Samsung zařízení (DFT Sammy Rainbow).

Jaké verze systému lze odemknout?
Odemčení nezavisí tak docela na verzi systému, jako spíše na verzi SPL (u HTC), což je je sekundární zaváděcí program, který umožnuje nahrát (flashnout) ROM do zařízení. Více informací opět v samostatném článku odkazovaném výše.

 

Full Unlock, Full Root Access

Tyto dva způsoby odblokování jsou teprve ve fázi vývoje. Full Unlock umožňuje v zařízení spouštět nativní EXE soubory. Tento způsob vyžaduje vlastní ROM, která je dostupná pouze u HTC a Samsung zařízení první generace. Konkrétně se jedná o neoficiální ROM od skupiny DFT. Full Root Access v podstatě otevírá možnosti pro úplné ovládání všeho na zařízení, ale má zatím vedlejší účinky na jejichž odstaranění se intenzivně pracuje.

 

Zdroje: http://windowsphonehacker.com, http://windowsphonehacker.com, http://forum.xda-developers.com.

Komentáře (20)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

zabkadj

12 | 04 | 12 12:25
Zdravim lidi. Mám tu jeden docela velkej problém a nevim jak dál. Nejde mi najet do bootloaderu takže asi nemusim říkat že veškerý přehrávání je v řiti.... Uvítám každou která bude fungovat (jo a jestli už tu tenhle problém někde tak sorry a když jenom napište kde) díky moc 0

Leeone

12 | 04 | 12 10:24
Pokud mam HSPL (verze SPL 1.32) mohu nahrávat jakoukoliv ROM bez ohledu na to zda je to Mango, nebo i se SPL 5.11 ?? 0

Jindřich Lukeš

11 | 04 | 12 21:38
nahraj si do telefonu ROM 7004 at máš jistotu a na tu pak aplikuj HSPL 0

Leeone

11 | 04 | 12 19:44
Omlouvám se že to řeším tady, ale už mám v hlavě od noci vymazáno jak jsem u toho seděl a sedím. Jen bych se chtěl ujistit, že tomu všemu dobře rozumím i když, sem tam mi něco nesedí dle návodu. Měl jsem třeba aktualizováno na Mango, ale boot ukazoval stále SPL 1.23 i když by měl být vyšší? Nebo je to v pořádku? Nicméně je stále stejný. Nyní jsem opět na Mangu (SPL 1.23), stáhnu tedy první verzi ROM EU htc...1.23.401.06 (jak jsem pochopil, nutné kvůli mangu a RSPL/HSPL) Následně mohu provést RSPL/HSPL. Pokud bych třeba zvolil http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1343129 mohu pak již instalovat jakoukoliv verzi bez ohledu na verzi radia, nebo SPL uvedenou v nové ROM? Mohu ze stránek použít třeba 4th Titan SYS Mango 7720 Custom ROM Je tak? Doufám že mě tenhle maras, nedonutí se vracet k androidu, to raději symbian 0

mimonaut

17 | 02 | 12 16:31
polopatě je to zde popsáno v návodech.. stačí použít pole pro vyhledávání, víc polopatě už to snad ani nejde.. např. tady. Jinak o data co jsou v telefonu přijdeš, nicméně kontakty by se ti měly automaticky sesynchronizovávat s live účtem, takže o ty nepřijdeš, nahrají se z live zpět.. Přijdeš o zprávy a historie hovorů. Aplikace budeš muset nainstalovat znovu.. 0

Anderor

17 | 02 | 12 09:29
Zdravim, mam Samsung Omnia7 s OSver.7.10.8107 ( vsetky doteraz vydane updaty tam su ) Vedeli by ste mi poradit polopate ako a co treba spravit aby som tam dostal staršiu OSver. a nasladne ho odomkol ? len taka otazka, Ked sa da starsia OS ver. vsetky kontakty, SMS a vsetko co v telefone je bude zmazane ? Dost som rozmyslal nad tym vasim wmm servis-om ale kedze bez fonu som dost nahrany tak par dni bez neho by bolo tazkych dik 0

Jindřich Lukeš

16 | 02 | 12 19:08
V současné době žadný postup neexistuje. 0

jurasrs8

16 | 02 | 12 18:41
a na nokia lumia 800 by nebyl nakej navod na odblokovani???? 0

Petr Jaderny

04 | 01 | 12 19:33
a netreba este nieco predtym urobit ? ked dam tu 7704 vypise mi error226 flash write 7704 je divne cislo (pokud nejde jen o preklep)... Mel bys nahrat 7004 jak psal Jindra... Mozarta jsem mel nejaky cas, jestli s tim chces pomoct, posli mi SZ Muzeme jeste vse proverit, treba Gold Card nebude uplne nutny... 0

Jindřich Lukeš

04 | 01 | 12 13:58
bohužel ne...jedině http://wmmania.cz/clanky/obecne/wmm-servis/ 0

denis911

04 | 01 | 12 13:11
nieco ine sa neda ? na toto si fakt netrufam ... 0

Jindřich Lukeš

04 | 01 | 12 13:04
v tom případě zkus použít GoldCard 0

denis911

04 | 01 | 12 12:51
a netreba este nieco predtym urobit ? ked dam tu 7704 vypise mi error226 flash write 0

Jindřich Lukeš

04 | 01 | 12 12:35
Neoficiálních ROM na Mozarta je tu v článcích popsáno hned několik. DFT nepatří k těm uplně nejlepším. Jinak postup si pochopil, musíš nahrát 7004, pak HSPL a pak neoficiální ROM. Telefon pak nepujde aktualizovat přes Zune a když vyjde novější verze, budeš muset počkat, až ji někdo předělá na neoficiální ROM, kterou si pak nainstaluješ.... 0

denis911

04 | 01 | 12 12:00
zdravim mam htc mozart a OS mam 7.10.7740.16 a rad by som ho odomkol pre naoficialne aplikacie ... postudoval som navody a ak som dobre pochopil treba mi dat staru rom 7704 ... potom odomknut RSPL / HSPL a to mi umozni nahrat akukolvek rom ktora uz bude odomknuta ? moze byt nieco take funkcne ? alebo co by ste mi poradil ... ak je tetnto postup dobry este by som chcel vediet napr ked nahram od DFT 7740 a casom vyjde niaka aktualizacia ci sa da na nu niak prejist bez toho aby som stratil vsetko z telefonu ... a na mozarta by ste mi aku rom odporicil ? DFT - 7740 v3 ? napiste mi prosim vas nazor na toto vsetko 0

Jindřich Lukeš

14 | 12 | 11 16:32
musíš znovu od začátku, nebo použít placené ChevronWP7 Labs 0

Giacomo_II_I

14 | 12 | 11 13:10
Zdravím pánové, řešili jste už někdy něco podobného? Dle uvedeného postupu zde na stránkách jsem odblokoval telefon, úspěšně ho aktualizoval na mango, ale bohužel můj windows live účet byl nastaven pro německo a ne pro čechy. proto jsem vytvořil nový účet s nastavením pro čechy, ale abych ho dostal do telefonu jako primární, musel jsem obnovit tovární nastavení telefonu, čímž došlo k tomu, že je telefon opěn blokovaný pro instalaci neoficiálních aplikací, existuje nějaký způsob jak z toho ven a nebo musím flashnout rom a začít od začátku? to bych nerad, úspěšně jsem zakoupil aplikaci dopravní info Díky za odpověď 0

Jindřich Lukeš

07 | 11 | 11 17:07
Bude zveřejněn do konce týdne 0

stydly

07 | 11 | 11 17:02
kde najdu clanek Interop-unlock pro zařízení Samsung a LG s Windows Phone 7?? Pise mi to :clanek nenalezen!:( Diky 0

Jindřich Lukeš

30 | 09 | 11 01:18
V tomto souhrnném přehledu naleznete všechny důležité informace spojené s odblokováním Windows Phone 7 zařízení, kterých je možné provést hned několik. Vzájemně se od sebe liší způsobem aplikace, účelem a odlišnou verzí operačního systému na které je lze použít. Vysvětlíme si pojmy Developer unlock, Interop-unlock, HSPL, RSPL, ChevronWP7 apod. http://wmmania.cz/clanky/obecne/odblokovani-windows-phone-7-kompletni-shrnuti/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17