Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Omezení Windows Phone vs. XDA-Developers, aneb když se chce, všechno jde

Současný operační systém Windows Phone je z pohledu omezení výrazně odlišný od toho původního. Zásadní podíl na tomto stavu má jednoznačně uživatelská komunita, která dokázala překonat nejednu překážku, a běžný uživatel tak má k dispozici zcela jiné možnosti než dříve.

Když se začaly prodávat první přístroje s Windows Phone, mluvilo se o nejvíce omezeném mobilním operačním systému, který nemá šanci na úspěch. Ačkoliv současnou situaci na trhu chytrých zařízení rozhodně není možné označit jako úspěšnou z pohledu Windows Phone, je zde několik důležitých faktů, které je třeba zohlednit.

Tento operační systém byl jednoznačně ušit horkou jehlou, o čemž by mohli nejlépe vyprávět programátoři, kteří vytváří různé úpravy a neoficiální ROM. Netrvalo totiž příliš dlouho a zjistilo se, že tento nový a „revoluční“ systém je jen „přebarvený“ základ Windows Mobile, který je navíc plný nesmyslných omezení. Některá omezení vznikala záměrně a jiná jen z neschopnosti programátorů Microsoftu v krátkém čase vyřešit vzniklé problémy. Tento stav také potvrzuje vydání Windows Phone 8, které jsou postaveny na zcela jiném základě (jádře), což logicky způsobuje i tolik kritizovanou zpětnou nekompatibilitu nových aplikací se starým systémem. Těchto příčin a následků by se dala najít celá řada, ale to není předmětem tohoto článku.

Z předchozího odstavce je tedy jasné, že ta skutečná „revoluce“ přichází až s Windows Phone 8 a předchozí verze tohoto systému byly spíše takový „pokus“, který se sice výrazně neuchytil, ale připravil cestu pro svého nástupce. Obdobný postup je možné pozorovat u neoblíbených Windows Vista a jejich (oblíbeném) nástupci v podobně Windows 7.

Windows Phone 7 jsou však také krásnou ukázkou úžasné uživatelské komunity, která se okolo produktů Microsoftu vytváří. Ti z vás, kteří znají Windows Mobile, jistě vědí, že bez této komunity by tento systém nikdy nebyl úspěšný. V případě Windows Phone komunita dokázala věci, o kterých se při uvedení prvních přístrojů s tímto systémem uživatelům ani nezdálo.

Níže uvádím seznam omezení, které byla (a některá stále jsou) v případě Windows Phone chápána velice negativně. Tento seznam pochází z jednoho z prvních článků, který jsme (tehdy) novému operačnímu systému koncem roku 2010 věnovali. U každé položky je popsán i aktuální stav a vliv uživatelské komunity. Tento výčet samozřejmě vychází z možnosti odemčení velké části současných přístrojů a následného nahrání neoficiálních ROM.

 

1) Žádný systémový správce souborů

Jedním z nejvíce kritizovaných omezení je dodnes nemožnost plnohodnotné práce se soubory. V první řadě se jedná o absenci jakéhokoliv správce souborů v samotných zařízeních a dále také o obtížný přesun souborů z PC. Oficiálně je možné použít pouze Zune, který navíc umí synchronizovat pouze multimédia. Je tak velmi náročné do zařízení dostat dokumenty a další běžné soubory. Jedinou „schůdnou“ cestou jsou různá internetová úložiště, která však z hlediska politiky operátorů (pokrytí 3G, FUP) nejsou v našich končinách příliš prakticky využitelná.

Díky uživatelské komunitě však můžete se svým (odemčeným) zařízením a jeho soubory pracovat téměř libovolně. Není problém si doinstalovat klasický průzkumník souborů (Unique File Manager, TouchExplorer) nebo přesouvat soubory z PC pomocí Průzkumníku Windows nebo TotalCommanderu. Jediné, co zatím chybí, je plnohodnotná podpora MassStorage, na které se však již také pracuje.

 

2) Nemožnost přenosu souborů pomocí Bluetooth

Často diskutovaný je také problém využití Bluetooth pro přenos souborů. Windows Phone standardně umožňují Bluetooth využít pouze pro audio. V tomto případě se nejedná o zas tak zásadní omezení, řada kritiků této platformy si ho však ráda bere na mušku.

I v tomto případě je možné toto omezení odstranit nainstalováním jediné aplikace, které umožni používat Bluetooth i k posílání souborů.

 

3) Zařízení nepůjde připojit k PC v módu čtečky karet (USB Mass Storage)

Problematice připojení zařízení jako flashky byl částečně věnován první bod  -  Částečně již zařízení připojit lze a na plnohodnotné podpoře se pracuje.

 

4) Omezení dostupnosti aplikací třetích stran

Postupem času se ukázalo, že Marketplace je silným distribučním kanálem, který je však plně pod taktovkou Microsoftu. Skrze Marketplace tedy není možné stáhnout užitečné aplikace, které porušují mnohdy zcela nesmyslná pravidla.

I tento problém se podařilo vyřešit a existuje poměrně široká nabídka neoficiálních (tzv. homebrew) aplikací, které je možné do zařízení nainstalovat ručně. Dokonce existuje i neoficiální Marketplace = Bazaar.

 

5) Chybějící podpora Flashe v prohlížeči

Absence flashe stále nebyla vyřešena. Postupem času se však ukazuje, že se nejedná o tak velký problém a jeho řešení by bylo naprosto zbytečné. Flash jako takový je z mobilních zařízení vytlačován HTML5 a dokonce ani nejnovější verze Androidu s podporou flashe již nepočítá.

 

6) Velká závislost na softwaru Zune pro správu souborů a synchronizaci

Zde opět mohu jen odkázat na bod 1)

 

7) Žádné video hovory

První Windows Phone telefony nedisponovaly přední kamerou pro videohovory a jejich podpora tedy byla zbytečná. S příchodem aktualizace Mango byla doplněna potřebná podpora, software (Tango, Skype) a samozřejmě také hardware.

 

8) Nemožnost nastavení vlastních vyzvánění

První verze operačního systému neumožňovaly změnu vyzvánění na libovolnou skladbu či zvuk. Bohužel ani současné verze na tom nejsou o moc lépe. Vlastní vyzvánění je sice možné si přiřadit, proces je však poměrně krkolomný (omezená délka a velikost skladby, synchronizace přes Zune apod.).

Zde opět zapracovala komunita a existuje hned několik postupů a aplikací, pomocí kterých můžete měnit nejen zvuky příchozích hovorů, ale také SMS a dalších upozornění.

 

9) Chybějící funkce kopírovat/vložit

Tento nedostatek měla pouze prví verze systému. Podpora této základní funkce byla doplněna v první aktualizaci, která však byla načasována až několik měsíců po uvedení prvních zařízení na trh. V celkovém kontextu se jednalo o zásadní problém, kde si Microsoft vykoledoval zaslouženou kritiku.

 

10) Chybějící podpora multitaskingu

V tomto případě se opět jednalo o omezení prvotních verzí. Nutno dodat, že multitasking ve Windows Phone rozhodně ani dnes nelze považovat za plnohodnotný. V kombinaci s různými formami notifikací je však snesitelný.

 

11) Nemožnost sdílení mobilního internetu (zařízení nepůjde použít jako modem)

Wifi tethering je v případě Windows Phone snad jednou z nejdiskutovanějších funkcí, která velice dlouho ve výbavě chyběla. Většina zařízení se tetheringu dočkala v různých aktualizacích od výrobců až před několika měsíci. Absolutním propadákem však byl tethering pro Nokii, která ho ve svých modelech slibovala od začátku roku a majitelé Lumií se ho dočkali a s příchodem aktualizace tango (před cca. dvěma měsíci).

 

12) Zařízení s WP7 nebudou obsahovat slot pro paměťovou kartu.

Widows Phohe 7 oficiálně nepodporuje paměťové karty. Většina zařízení první generace však paměťovou kartou disponovala, pouze byla ukryta tak, aby ji uživatel nemohl jednoduše vyměnit. Netrvalo příliš dlouho a na XDA-Developers se objevily návody snad pro všechny modely, které krok po kroku popisovaly, jak je možné zařízení rozebrat a kartu vyměnit.

Jak je z výše uvedených omezení (a jejich řešení) patrné, uživatelská komunita má obrovský vliv na úspěch a neúspěch nejen konkrétní platformy, ale také jednotlivých zařízení. Pokud zařízení není oblíbené, neexistuje silná komunita, a tím pádem neexistují ani různé úpravy a vylepšení.

V případě Windows Phone 8 jsou na komunitu kladena velká očekávání a já věřím, že nás jistě nezklame a dočkáme se neoficiální cestou celé řady zajímavých možností.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

28 | 08 | 12 00:37
Současný operační systém Windows Phone je z pohledu omezení výrazně odlišný od toho původního. Zásadní podíl na tomto stavu má jednoznačně uživatelská komunita, která dokázala překonat nejednu překážku, a běžný uživatel tak má k dispozici zcela jiné možnosti než dříve. http://wmmania.cz/clanky/obecne/omezeni-windows-phone-vs-xda-developers/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17