Operační systém Windows Phone má největší potenciál především na těch levnějších zařízeních, protože pro jeho plynulý a bezproblémový chod mu stačí i méně výkonný hardware. Pokud se budeme navíc pohybovat v cenovém rozpětí do 4000 Kč, v podstatě se dá říci, že nemá konkurenci. Samozřejmě můžete za tyto ceny koupit i zařízení s Androidem, která mohou být dokonce i parametrově lepší, ale v konečném důsledku operační systém Android nedosáhne takové rychlosti, plynulosti a bezproblémovosti jako Windows Phone. Jediným relevantním negativem je výběr aplikací, který je pro Windows Phone nižší. Je tak na každém, aby si zvolil, zdali potřebuje nutně obrovský výběr z nejrůznějších aplikací, nebo bude raději preferovat stabilitu a spolehlivost systému. Detailně popisovat rozdíly mezi těmito dvěma systému by bylo na dalších několik článků, a proto budeme předpokládat, že jste se již rozhodli pro Windows Phone a nyní vybíráte to nevhodnější levné zařízení.
Do testu se nám podařilo sehnat všechna zařízení, která se na trhu v cenovém rozpětí 2 500 – 4 000 Kč prodávají. Konkrétně se jedná o Lumii 550, 640 LTE, 535 a 635. V následujícím textu se budeme snažit vždy toto pořadí dodržet, aby bylo vše jasné a přehledné.
Hardwarové parametry
Základem každého srovnání mobilních telefonů je přímé porovnání jejich hardwarových parametrů. Ovšem prosté porovnání čísel, které si může každý čtenář udělat v jakémkoliv internetovém katalogu, nemá tu správnou vypovídající hodnotu. Když pomineme fakt, že se v těchto katalozích objevuje řada chyb, tak se stále jedná pouze o papírové údaje bez praktického kontextu. Jejich pouhým porovnáním je sice možné odhalit základní rozdíly, ale praxe ukazuje, že jejich význam je mnohdy výrazně odlišný.
Z důvodů popsaných výše jsme pro vás připravili přehlednou tabulku vycházející z oficiálních a ověřených informací, která zahrnuje i praktický kontext vycházející z detailního testování a porovnávání všech zařízení. Abychom tyto praktické zkušenosti přenesly do tabulky papírových parametrů, použili jsme barevné zvýraznění jednotlivých polí, které říká:
- Zelená – dobrý či nadprůměrný parametr
- Oranžová – normální či průměrný parametr
- Červená – podprůměrný parametr, nutná zvýšená pozornost
Barvy vyjadřují reálný význam daného pole, a proto nemusí barva vždy odpovídat vypsané hodnotě. Pokud tedy jeden z modelů bude mít nějakou funkci nadprůměrnou a ostatní standardní, bude se jednat o kombinaci zelené a oranžové, nikoliv zelené a červené, protože červená charakterizuje podprůměrný nebo problémový parametr, na který je třeba si dát pozor. Naopak pokud některý s prvků bude i přes své papírové výborné předpoklady v praxi špatný, klidně může mít červenou barvu.
Tabulka níže by vám tedy měla z praktického pohledu říci, co je dobré a co nikoliv. Některé parametry jako je například displej, foťák apod. si ještě podrobněji rozebereme, abyste přesně věděli, co si pod uvedenými barvami představit.
Pro zobrazení tabulky v plné velikosti na ni klikněte pravým tlačítkem a vyberte "otvřít v novém okně".
Design a dílenské zpracování
Hodnocení designu je čistě subjektivní záležitost, a proto jej nechám na vás. Kromě Lumie 640 se nám podařilo všechny modely sehnat v černé barvě, tak je alespoň můžete konkrétně porovnávat. Všechny černé varianty jsou zároveň matné, bílá Lumia 640 je lesklá.
Pokud si potrpíte na hodně zaoblené hrany, nejlépe vám do ruky padne Lumia 535. Zbylé tři modely jsou v tomto pohledu velmi podobné, tedy ostřejší rysy ovšem s dostatečně kulatými hranami, které nijak netlačí. Podobná je také celková ergonomie, rozměry (s výjimkou Lumie 635, která je nejmenší, ale bohužel zároveň nejtlustější) a zpracování tlačítek. U žádného z testovaných modelů jsem nenarazil na žádný podstatný ergonomický problém, všechny se dobře drží i ovládají.
Samotné dílenské zpravování je také bez rozdílu a na vysoké úrovni. Z mého pohledu není v této kategorii překvapivě co hodnotit. Záleží tedy na vkusu každého uživatele, který model mu padne více do oka.
Displej
Při pohledu na tabulku parametrů uvidíte zcela zásadní rozpory mezi konkrétními parametry a naším barevným značením. Displeje se totiž v praxi chovají dosti rozdílně.
Jednoznačně nejlepší displej a to jak z pohledu jemnosti, barevnosti, tak i čitelnosti na přímém slunci je IPS LCD displej doplněný o technologii ClearBlack u Lumie 640. V těsném závěsu je překvapivě „obyčejný“ LCD displej Lumie 550, který má sice o trochu nižší jas a nepatrně méně intenzivní barvy, ale stále je dostatečně kvalitní. Horší je to u zbylých dvou modelů, ačkoliv mají oba podobnou jemnost, ten u Lumie 635 kvůli jiné pixelové mřížce působí poměrně hrubě. Při srovnání s ostatními zařízeními je to na první pohled patrné a při používání i trochu nepříjemné. Barvy u displeje Lumie 635 jsou dostatečně intenzivní a dokonce i černá je dostatečně tmavá, ale u všech je znatelný nádech do červena, který je nevíce vidět u bílé/šedé. Z pohledu barev je pak nejhorší displej Lumie 535, u kterého černá vypadá pouze jako tmavší šedá, ostatní barvy jsou nejméně intenzivní a bohužel ani čitelnost na slunci není příliš dobrá. Za zmínku stojí také ochranná vrstva proti poškození a nárazům, kterou bohužel jako jediná neobsahuje Lumia 550. Na druhou stranu stejně jako Lumia 640 obsahuje populární a velice praktický GlanceScreen, tedy možnost zobrazit nejrůznější informace a upozornění na displeji uspaného zařízení.
Výkon
V případě operačního systému Windows Phone bývá samotný výpočetní výkon tím nejméně podstatným parametrem, protože systém je velmi dobře optimalizován. Když si do ruky vezmete zařízení s nejlepším (640) a nejhorším (535) procesorem, v práci se systéme a rychlosti spouštění jednotlivých aplikací jsou jen nepatrné rozdíly, které nemá smysl nějak výrazněji hodnotit. Skutečných rozdílů si je možné si všimnout pouze ve zlomku běžných úkonů.
Jako „úzké hrdlo“ se ale ukazuje velikost operační paměti, která je u Lumie 635 poloviční. Při práci s více aplikacemi a zejména při jejich přepínání si rozdílů na první pohled všimnete. Nedostatek operační paměti totiž způsobuje, že se aplikací na pozadí podstatně více zavírají a při jejich opětovném vyvolání musíte čekat, než se znovu spustí. Obecně se dá říci, že i s pohledem na rostoucí požadavky aplikací na výkon systému doporučuji být u volby velikosti operační paměti velice ostražitý a raději volit větší kapacitu.
Fotoaparát
Testování čtyř fotoaparátů zároveň bylo poměrně náročné, ale nakonec se podařilo vytvořit porovnatelné snímky. Každá scéna byla každým fotoaparátem zachycena 3x a následně byl vybrán vždy jeden (nejlepší) snímek pro celkové srovnání. Aplikací pro focení byla zvolena Lumia Camera v automatickém režimu s výjimkou Lumie 550, kde byla použita výchozí aplikace Fotoaparát, protože Lumia Camera prozatím dostupná pro Windows 10 Mobile není.
Fotografie jsou v tomto pořadí: 550, 640, 535, 635. Vzhledem k tomu, že nám web celkové náhledy trochu více komprimuje, k dispozici dáváme i originály fotografií na náš OneDrive (fotografie si seřaďte podle názvu).
Pokud bych měl vybrat model, který nejlépe fotí, byla by to pravděpodobně Lumia 640, která produkuje poměrně kvalitní snímky a to navíc konstantně. Tedy většina z vyfocených snímků byla v pořádku. Velice „podivně“ fotí Lumia 550, která dokáže některé snímky pořídit zcela bezkonkurenčně, zejména co se detailů týče (fotografie lavičky, kanálu, keře), ale některé jsou naopak výrazně slité a neostré (fotografie s modrou oblohou). Navíc má zcela zásadní problémy s ostřením v noci, kdy vyfotit alespoň trochu ostrý snímek je poměrně náročné.
U zbylých dvou modelů se o příliš kvalitních fotografiích bohužel mluvit nedá. Lumia 535 má zcela zásadní problémy se zachycením reálných barev a Lumia 635 pak ve srovnání s ostatním nabízí nejméně ostré snímky a bohužel nemá ani blesk (podobně jako přední kameru).
Výdrž
Výdrž jednotlivých modelů přibližně odpovídá kapacitě jejich baterií. Tuto hodnotu ale prosím berte spíše jako orientační. Velmi záleží na tom, jakým způsobem je zatížen procesor a hlavně, jak dlouho svítí displej. Obecně je vetší displej s větším rozlišením méně úsporný než menší displej. Ovšem v tomto případě do hry vstupuje např. i automatická regulace podsvícení, která je běžně nejčastěji používána a např. 635 ji vůbec nemá. Běžné „laboratorní“ testy tedy nedokáží relevantně zohlednit reálnou výdrž, kterou přístroje při běžném používání skutečně dosáhnou.
Z praktických poznatků mohu říci, že větší kapacita baterie Lumie 640 kompenzuje větší displej a lepší procesor a přístroj tak vydrží o něco déle než konkurence (výrazně déle pak v případě, že není displej příliš využíván). U Lumie 550 se zase zdá, že Windows 10 Mobile je trochu náročnější a přístroj tak vzhledem ke kapacitě vydrží subjektivně o trochu méně. To se však může ještě časem zlepšit a hlavně je otázkou, jaká bude spotřeba po příchodu W10M do všech modelů. Obecně tak v této kategorii vítězí Lumia 640 a ostatní jsou na tom přibližně srovnatelně.
Ostatní
Konektivita – Z pohledu konektivity je třeba upozornit na zásadní nedostat Lumie 535, která nepodporuje LTE.
OS – Lumia 550 je jako jediná vybavena operačním systémem Windows 10 Mobile. V horizontu jednotek měsíců by se však tento systém měl objevit ve všech modelech. Prozatím je ale možné říci, že jeho odladěnost není na tak vysoké úrovni jako v případě Windows Phone 8.1.
Sensory – Lumia 640 a 635 obsahují SensorCore, tedy možno monitoringu denní aktivity (ušlé vzdálenosti, počty kroků apod.). Lumia 635 ale na druhou stranu bohužel neobsahuje celou řadu jiných důležitých sensorů jako je například světelný (automatická regulace jasu displeje) a přiblížení (vypínání displeje při hovoru – řešeno alternativní metodou). Lumia 640 je jako jediná vybavena digitálním kompasem, který pomáhá k rychlejšímu určený směru v navigacích a mapových aplikacích, a NFC.
Cena
Jak asi již tušíte, nejdražší z testovaných modelů je Lumia 640, naopak nejlevnější je Lumia 535. Rozdíl v ceně za nejlevnější českou distribuci je cca 1300 Kč. Tato částka je pro někoho zásadní a znamená rozdíl mezí koupí a nekoupí přístroje, a někdo ji naopak rád investuje, pokud mu přinese něco navíc. Nechám proto na každém, aby si vyhodnotil, zdali silné a slabé stránky jednotlivých modelů odpovídají jejich ceně.
Obecně doporučuji u každého modelu si cenu detailně zjistit a srovnat mezi jednotlivými e-shopy pomocí odkazů na Heureku níže. V praxi se totiž ceny u jednotlivých prodejců výrazně liší a v některých případech jsou i výrazně nižší, než uvádí naše tabulka. Vždy ale dbejte na to, aby se jednalo alespoň o evropskou distribuci, na kterou platí rozšířená záruka. Samozřejmě je vhodné také nakupovat u prověřených obchodů, které jsou kladně a v dostatečném množství (v řádu tisíců) hodnoceny svými zákazníky.
V případě Lumie 635 je třeba také upozornit na to, že se jedné o již doprodejový model.
Závěr
V závěru každého srovnání se obvykle očekává nějaké konkrétní vyhodnocení a doporučení, který model koupit a který nikoliv. Toto hodnocení zde samozřejmě zazní, ale předem je třeba říci, že každý má trochu jiné priority a podle nich by se měl řídit. Asi těžko bude pro někoho rozhodující parametr fotoaparát, když vůbec nefotí a spíše upřednostní co nejmenší telefon. Někdo naopak potřebuje přístroj s co největším displejem za co nejnižší cenu a vůbec mu nevadí absence LTE, protože internet stejně nepoužívá. Takovýchto důvodů a praktických rozporů se dá najít celá řada, proto doporučuji, aby si každý na základě textu a tabulky výše vyhodnotil, co je důležité a co nikoliv.
Za mě mohu jednoznačně doporučit Lumii 640 LTE, která je sice nejdražší, ale svou cenu si 100% obhájí. Nabízí výborný displej, slušný fotoaparát a širokou hardwarovou výbavu zahrnující i digitální kompas, SensorCore apod. V patách z pohledu výbavy, ovšem se značným cenovým rozdílem, má Lumii 550, která sice již v některých ohledech nabízí kompromisy, její výbava je ale stále velmi slušná a vyvážená. Navíc nabízí poměrně zajímavý poměr velikosti a funkcí. Lumie 535 sice přináší hodně kompromisů jako je méně kvalitní displej, horší fotoaparát a absenci LTE, ale zase je nejlevnějším zařízením v našem testu a své zákazníky si jistě najde.
Eva Malá
18 | 09 | 16 07:23prikryljiri
21 | 02 | 16 06:23rainmanmp
10 | 12 | 15 21:57Jindřich Lukeš
09 | 12 | 15 23:36Jindřich Lukeš
09 | 12 | 15 23:24rainmanmp
08 | 12 | 15 18:23rainmanmp
08 | 12 | 15 18:21Jindřich Lukeš
08 | 12 | 15 12:41Jindřich Lukeš
08 | 12 | 15 12:39Jindřich Lukeš
08 | 12 | 15 12:36MK
08 | 12 | 15 10:21honzahnilicka
08 | 12 | 15 09:34jmajer
08 | 12 | 15 07:13rainmanmp
07 | 12 | 15 14:22rainmanmp
07 | 12 | 15 14:20Pavel Bureš
07 | 12 | 15 14:05Jindřich Lukeš
07 | 12 | 15 13:13Pavel Bureš
07 | 12 | 15 11:32Standa Kadlec
07 | 12 | 15 11:06mahtiel
07 | 12 | 15 08:55