Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Podrobné srovnání: Lumia 550 vs. 640 vs. 535 vs. 635 – jaký je nejlepší Windows Phone do 4000 Kč?

V tomto detailní praktickém srovnání proti sobě postavíme všechny Windows Phone zařízení s cenovkou 2500 - 4000 Kč a určíme, které je nejlepší. Zároveň si také vyhodnotíme jednotlivé hardwarové parametry z praktického pohledu a ukážeme, na co si dát při nákupu pozor.

Operační systém Windows Phone má největší potenciál především na těch levnějších zařízeních, protože pro jeho plynulý a bezproblémový chod mu stačí i méně výkonný hardware. Pokud se budeme navíc pohybovat v cenovém rozpětí do 4000 Kč, v podstatě se dá říci, že nemá konkurenci. Samozřejmě můžete za tyto ceny koupit i zařízení s Androidem, která mohou být dokonce i parametrově lepší, ale v konečném důsledku operační systém Android nedosáhne takové rychlosti, plynulosti a bezproblémovosti jako Windows Phone. Jediným relevantním negativem je výběr aplikací, který je pro Windows Phone nižší. Je tak na každém, aby si zvolil, zdali potřebuje nutně obrovský výběr z nejrůznějších aplikací, nebo bude raději preferovat stabilitu a spolehlivost systému. Detailně popisovat rozdíly mezi těmito dvěma systému by bylo na dalších několik článků, a proto budeme předpokládat, že jste se již rozhodli pro Windows Phone a nyní vybíráte to nevhodnější levné zařízení.

Do testu se nám podařilo sehnat všechna zařízení, která se na trhu v cenovém rozpětí 2 500 – 4 000 Kč prodávají. Konkrétně se jedná o Lumii 550, 640 LTE, 535 a 635. V následujícím textu se budeme snažit vždy toto pořadí dodržet, aby bylo vše jasné a přehledné.

 

Hardwarové parametry

Základem každého srovnání mobilních telefonů je přímé porovnání jejich hardwarových parametrů. Ovšem prosté porovnání čísel, které si může každý čtenář udělat v jakémkoliv internetovém katalogu, nemá tu správnou vypovídající hodnotu. Když pomineme fakt, že se v těchto katalozích objevuje řada chyb, tak se stále jedná pouze o papírové údaje bez praktického kontextu. Jejich pouhým porovnáním je sice možné odhalit základní rozdíly, ale praxe ukazuje, že jejich význam je mnohdy výrazně odlišný.

Z důvodů popsaných výše jsme pro vás připravili přehlednou tabulku vycházející z oficiálních a ověřených informací, která zahrnuje i praktický kontext vycházející z detailního testování a porovnávání všech zařízení. Abychom tyto praktické zkušenosti přenesly do tabulky papírových parametrů, použili jsme barevné zvýraznění jednotlivých polí, které říká:

  • Zelená – dobrý či nadprůměrný parametr
  • Oranžová – normální či průměrný parametr
  • Červená – podprůměrný parametr, nutná zvýšená pozornost

Barvy vyjadřují reálný význam daného pole, a proto nemusí barva vždy odpovídat vypsané hodnotě. Pokud tedy jeden z modelů bude mít nějakou funkci nadprůměrnou a ostatní standardní, bude se jednat o kombinaci zelené a oranžové, nikoliv zelené a červené, protože červená charakterizuje podprůměrný nebo problémový parametr, na který je třeba si dát pozor. Naopak pokud některý s prvků bude i přes své papírové výborné předpoklady v praxi špatný, klidně může mít červenou barvu.

Tabulka níže by vám tedy měla z praktického pohledu říci, co je dobré a co nikoliv. Některé parametry jako je například displej, foťák apod. si ještě podrobněji rozebereme, abyste přesně věděli, co si pod uvedenými barvami představit.

Pro zobrazení tabulky v plné velikosti na ni klikněte pravým tlačítkem a vyberte "otvřít v novém okně".

Design a dílenské zpracování

Hodnocení designu je čistě subjektivní záležitost, a proto jej nechám na vás. Kromě Lumie 640 se nám podařilo všechny modely sehnat v černé barvě, tak je alespoň můžete konkrétně porovnávat. Všechny černé varianty jsou zároveň matné, bílá Lumia 640 je lesklá.

Pokud si potrpíte na hodně zaoblené hrany, nejlépe vám do ruky padne Lumia 535. Zbylé tři modely jsou v tomto pohledu velmi podobné, tedy ostřejší rysy ovšem s dostatečně kulatými hranami, které nijak netlačí. Podobná je také celková ergonomie, rozměry (s výjimkou Lumie 635, která je nejmenší, ale bohužel zároveň nejtlustější) a zpracování tlačítek. U žádného z testovaných modelů jsem nenarazil na žádný podstatný ergonomický problém, všechny se dobře drží i ovládají.

Samotné dílenské zpravování je také bez rozdílu a na vysoké úrovni. Z mého pohledu není v této kategorii překvapivě co hodnotit. Záleží tedy na vkusu každého uživatele, který model mu padne více do oka.

Displej

Při pohledu na tabulku parametrů uvidíte zcela zásadní rozpory mezi konkrétními parametry a naším barevným značením. Displeje se totiž v praxi chovají dosti rozdílně.

Jednoznačně nejlepší displej a to jak z pohledu jemnosti, barevnosti, tak i čitelnosti na přímém slunci je IPS LCD displej doplněný o technologii ClearBlack u Lumie 640. V těsném závěsu je překvapivě „obyčejný“ LCD displej Lumie 550, který má sice o trochu nižší jas a nepatrně méně intenzivní barvy, ale stále je dostatečně kvalitní. Horší je to u zbylých dvou modelů, ačkoliv mají oba podobnou jemnost, ten u Lumie 635 kvůli jiné pixelové mřížce působí poměrně hrubě. Při srovnání s ostatními zařízeními je to na první pohled patrné a při používání i trochu nepříjemné. Barvy u displeje Lumie 635 jsou dostatečně intenzivní a dokonce i černá je dostatečně tmavá, ale u všech je znatelný nádech do červena, který je nevíce vidět u bílé/šedé. Z pohledu barev je pak nejhorší displej Lumie 535, u kterého černá vypadá pouze jako tmavší šedá, ostatní barvy jsou nejméně intenzivní a bohužel ani čitelnost na slunci není příliš dobrá.  Za zmínku stojí také ochranná vrstva proti poškození a nárazům, kterou bohužel jako jediná neobsahuje Lumia 550. Na druhou stranu stejně jako Lumia 640 obsahuje populární a velice praktický GlanceScreen, tedy možnost zobrazit nejrůznější informace a upozornění na displeji uspaného zařízení.

Výkon

V případě operačního systému Windows Phone bývá samotný výpočetní výkon tím nejméně podstatným parametrem, protože systém je velmi dobře optimalizován. Když si do ruky vezmete zařízení s nejlepším (640) a nejhorším (535) procesorem, v práci se systéme a rychlosti spouštění jednotlivých aplikací jsou jen nepatrné rozdíly, které nemá smysl nějak výrazněji hodnotit. Skutečných rozdílů si je možné si všimnout pouze ve zlomku běžných úkonů.

Jako „úzké hrdlo“ se ale ukazuje velikost operační paměti, která je u Lumie 635 poloviční. Při práci s více aplikacemi a zejména při jejich přepínání si rozdílů na první pohled všimnete. Nedostatek operační paměti totiž způsobuje, že se aplikací na pozadí podstatně více zavírají a při jejich opětovném vyvolání musíte čekat, než se znovu spustí. Obecně se dá říci, že i s pohledem na rostoucí požadavky aplikací na výkon systému doporučuji být u volby velikosti operační paměti velice ostražitý a raději volit větší kapacitu.

Fotoaparát

Testování čtyř fotoaparátů zároveň bylo poměrně náročné, ale nakonec se podařilo vytvořit porovnatelné snímky. Každá scéna byla každým fotoaparátem zachycena 3x a následně byl vybrán vždy jeden (nejlepší) snímek pro celkové srovnání. Aplikací pro focení byla zvolena Lumia Camera v automatickém režimu s výjimkou Lumie 550, kde byla použita výchozí aplikace Fotoaparát, protože Lumia Camera prozatím dostupná pro Windows 10 Mobile není.

Fotografie jsou v tomto pořadí: 550, 640, 535, 635. Vzhledem k tomu, že nám web celkové náhledy trochu více komprimuje, k dispozici dáváme i originály fotografií na náš OneDrive (fotografie si seřaďte podle názvu).

Pokud bych měl vybrat model, který nejlépe fotí, byla by to pravděpodobně Lumia 640, která produkuje poměrně kvalitní snímky a to navíc konstantně. Tedy většina z vyfocených snímků byla v pořádku.  Velice „podivně“ fotí Lumia 550, která dokáže některé snímky pořídit zcela bezkonkurenčně, zejména co se detailů týče (fotografie lavičky, kanálu, keře), ale některé jsou naopak výrazně slité a neostré (fotografie s modrou oblohou). Navíc má zcela zásadní problémy s ostřením v noci, kdy vyfotit alespoň trochu ostrý snímek je poměrně náročné.

U zbylých dvou modelů se o příliš kvalitních fotografiích bohužel mluvit nedá. Lumia 535 má zcela zásadní problémy se zachycením reálných barev a Lumia 635 pak ve srovnání s ostatním nabízí nejméně ostré snímky a bohužel nemá ani blesk (podobně jako přední kameru).

 

 

Výdrž

Výdrž jednotlivých modelů přibližně odpovídá kapacitě jejich baterií. Tuto hodnotu ale prosím berte spíše jako orientační. Velmi záleží na tom, jakým způsobem je zatížen procesor a hlavně, jak dlouho svítí displej. Obecně je vetší displej s větším rozlišením méně úsporný než menší displej. Ovšem v tomto případě do hry vstupuje např. i automatická regulace podsvícení, která je běžně nejčastěji používána a např. 635 ji vůbec nemá. Běžné „laboratorní“ testy tedy nedokáží relevantně zohlednit reálnou výdrž, kterou přístroje při běžném používání skutečně dosáhnou.

Z praktických poznatků mohu říci, že větší kapacita baterie Lumie 640 kompenzuje větší displej a lepší procesor a přístroj tak vydrží o něco déle než konkurence (výrazně déle pak v případě, že není displej příliš využíván). U Lumie 550 se zase zdá, že Windows 10 Mobile je trochu náročnější a přístroj tak vzhledem ke kapacitě vydrží subjektivně o trochu méně. To se však může ještě časem zlepšit a hlavně je otázkou, jaká bude spotřeba po příchodu W10M do všech modelů. Obecně tak v této kategorii vítězí Lumia 640 a ostatní jsou na tom přibližně srovnatelně.

Ostatní

Konektivita – Z pohledu konektivity je třeba upozornit na zásadní nedostat Lumie 535, která nepodporuje LTE.

OS – Lumia 550 je jako jediná vybavena operačním systémem Windows 10 Mobile. V horizontu jednotek měsíců by se však tento systém měl objevit ve všech modelech. Prozatím je ale možné říci, že jeho odladěnost není na tak vysoké úrovni jako v případě Windows Phone 8.1.

Sensory – Lumia 640 a 635 obsahují SensorCore, tedy možno monitoringu denní aktivity (ušlé vzdálenosti, počty kroků apod.). Lumia 635 ale na druhou stranu bohužel neobsahuje celou řadu jiných důležitých sensorů jako je například světelný (automatická regulace jasu displeje) a přiblížení (vypínání displeje při hovoru – řešeno alternativní metodou). Lumia 640 je jako jediná vybavena digitálním kompasem, který pomáhá k rychlejšímu určený směru v navigacích a mapových aplikacích, a NFC.

 

Cena

Jak asi již tušíte, nejdražší z testovaných modelů je Lumia 640, naopak nejlevnější je Lumia 535. Rozdíl v ceně za nejlevnější českou distribuci je cca 1300 Kč. Tato částka je pro někoho zásadní a znamená rozdíl mezí koupí a nekoupí přístroje, a někdo ji naopak rád investuje, pokud mu přinese něco navíc. Nechám proto na každém, aby si vyhodnotil, zdali silné a slabé stránky jednotlivých modelů odpovídají jejich ceně.

Obecně doporučuji u každého modelu si cenu detailně zjistit a srovnat mezi jednotlivými e-shopy pomocí odkazů na Heureku níže. V praxi se totiž ceny u jednotlivých prodejců výrazně liší a v některých případech jsou i výrazně nižší, než uvádí naše tabulka. Vždy ale dbejte na to, aby se jednalo alespoň o evropskou distribuci, na kterou platí rozšířená záruka. Samozřejmě je vhodné také nakupovat u prověřených obchodů, které jsou kladně a v dostatečném množství (v řádu tisíců) hodnoceny svými zákazníky.

V případě Lumie 635 je třeba také upozornit na to, že se jedné o již doprodejový model.

 
MICROSOFT Lumia 550 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
 
Microsoft Lumia 640 LTE lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
 
Microsoft Lumia 535 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
 
Nokia Lumia 635 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Závěr

V závěru každého srovnání se obvykle očekává nějaké konkrétní vyhodnocení a doporučení, který model koupit a který nikoliv. Toto hodnocení zde samozřejmě zazní, ale předem je třeba říci, že každý má trochu jiné priority a podle nich by se měl řídit. Asi těžko bude pro někoho rozhodující parametr fotoaparát, když vůbec nefotí a spíše upřednostní co nejmenší telefon. Někdo naopak potřebuje přístroj s co největším displejem za co nejnižší cenu a vůbec mu nevadí absence LTE, protože internet stejně nepoužívá. Takovýchto důvodů a praktických rozporů se dá najít celá řada, proto doporučuji, aby si každý na základě textu a tabulky výše vyhodnotil, co je důležité a co nikoliv.

Za mě mohu jednoznačně doporučit Lumii 640 LTE, která je sice nejdražší, ale svou cenu si 100% obhájí. Nabízí výborný displej, slušný fotoaparát a širokou hardwarovou výbavu zahrnující i digitální kompas, SensorCore apod. V patách z pohledu výbavy, ovšem se značným cenovým rozdílem, má Lumii 550, která sice již v některých ohledech nabízí kompromisy, její výbava je ale stále velmi slušná a vyvážená. Navíc nabízí poměrně zajímavý poměr velikosti a funkcí. Lumie 535 sice přináší hodně kompromisů jako je méně kvalitní displej, horší fotoaparát a absenci LTE, ale zase je nejlevnějším zařízením v našem testu a své zákazníky si jistě najde.

 

Komentáře (20)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Eva Malá

18 | 09 | 16 07:23
Dobrý den.Mám dotaz.Mám zánovní Lumii 640 xl a je tam stále win.8 a hlásí že je telefon aktuální.Jak tam dostat win.10? 0

prikryljiri

21 | 02 | 16 06:23
Vlastním několik přístrojů s Windows systémem. Mezi nimi i Lumii 535. Reagují. na příspěvek s problémem doteku. Opravdu je problém s tím, ze přístroj detekuje tah jako fotek a na dotek je extrémně citlivý . ALE!!! To pouze v případě, ze je přístroj pouzivan a současně připojen kabelem k PC nebo nabíječce. Po odpojení reaguje poměrně standartně. V této. cenové relaci ovšem neočekávám zázraky. Přístroj používá má 84letá maminka a pro její potřeby je dostačující. 0

rainmanmp

10 | 12 | 15 21:57
Děkuji Vám za odpověď a vysvětlení. Já se přiznám, že jsem fix polohy se zapnutým mobilním připojením nikdy vlastně nezkoušel, jelikož mobilní data nepoužívám a vystačím si s WIFI. No právě jsem si myslel, že to funguje stejně, jako popisujete pro starší mobily a některé androidy. No věc se má takto: pokud máte GPS stále zapnutou a mobil nepoužíváte jako navigaci a nebo nepoužíváte nějakou sportovní navigaci, tak si nevšimnete, že ta GPS není nic moc. Já jsem si tohoto problému všiml poprvé, když jsem ztratil GPS signál na dálnici a ani poté, co jsem stál na odpočívadle asi půl hodiny a fix se neuskutečnit, jsem se vydal dále na cestu bez navigace, poté jsem udělal ještě několik přestávek a nic, jestli jsem v ten moment měl GSM signál to nevím, ale jelikož jsem stavěl poté ještě znovu, tak už jsem GSM signál mít musel a taky nic. Popíši, jak se ta GPS chová: pokud nevypínáte zjišťování polohy, tak to jde a mobil většinou ví, kde je. Pokud vypnete/ztratéte zjišťování polohy, máte problém – bez GSM signálu se mobil nenajede vůbec, s GSM nejdříve s přesností na cca 1km a pak to trvá nějaký čas, než dokáže polohu určit přesněji. Pokud máte přístup na WIFI, tak mobil určí polohu relativně přesně a poté jí drží a někdy po delším čase pod širým nebem dokonce zpřesní (z 50m až k cca 10m). Samozřejmě velká nepřesnost znemožňuje používání aplikací jako je runtastic nebo endomondo. Že se to netýká pouze jednoho konkrétního kusu, ale zřejmě všech Lumií z této generace vyplývá z reakci na zahraničních fórech, podle kterých někteří uživatelé mobil i několikrát reklamovali, dostali nový/ novou desku a problém trvá stále dál, píše se o modelech 535, 640(xl), 730, 830. No jak jsem již psal, 520ka měl GPS naprosto perfektní, která zvládla „studený start“ i v jedoucím autě a byla vždy velice přesná. Jelikož si myslím, že mnoho uživatelů chce používat mobil i k navigaci v autě, případně používat sportovní aplikace, tak by bylo dobré GPS prověřit a to včetně „studených startů“ (na začátku testu vypnutá GPS a samozřejmě bez přístupu k WIFI a potom případně ještě vyzkoušet, jestli se mobil chytne i bez GSM signálu, jelikož k jeho ztrátě také dojít může, ale tento druhý test už asi není tolik podstatný). Závěrem bych to shrnul, že tyto mobily švindlují tím, že pokud máte sledování polohy stále zapnuté, tak se ho snaží držet i pokud polohu zrovna nevyužívá nějaká aplikace (např. navigace/mapy), „studený start“ trvá ale velice dlouho a za nepříznivých podmínek se mobil vůbec nenajde. 0

Jindřich Lukeš

09 | 12 | 15 23:36
@rainmanmp Abych řekl pravdu, již dlouho sem se touto problematikou nezabýval. U starších WM zařízení a tuším i některých Androidů to fungovalo tak, že si telefon dovedl s internetu stáhnout potřebné údaje, které pomáhaly rychlejšímu fixu. Zjednodušeně řečeno, telefon věděl, kde má v daný čas a poloze na obloze družice hledat. Zdali k tomuto online dopřesňování probíhá stále na pozadí, netuším. Tenkrát byla platnost dat tuším 30 dní. Jak jsem ale psal, nyní je základem prvního určení polohy třeba GSM signál, aktivní data v této fázi nejsou rozhodující, protože triagulace probíhá na základě informací o základových stanicích. V praxi pak samozřejmě přesnost závisí na množství BTS v okolí (ve městech by se podle nich dalo skoro i navigovat, na dálnici jsou hodně orientační). Doporučuji tedy vyzkoušet pro rychlejší fix dát do telefonu SIM s vypnutými daty, ale zaregistrovanou v síti jakéhokoliv operátora. Myslím si že tento stav je standardní u drtivé většiny uživatelů, kteří navigaci v telefonu používají (zahraničí). V podstatě jsem neslyšel o tom, že by někdo používal telefon bez SIM jako navigaci, to už se většinou vyplatí si pořídit klasickou navigaci jako přístroj. 0

Jindřich Lukeš

09 | 12 | 15 23:24
@MK: Fotky jsou na OD 0

rainmanmp

08 | 12 | 15 18:23
*komunikace nejde po dálnici, ale samozřejmě po státní hranici 0

rainmanmp

08 | 12 | 15 18:21
Zdravím, moc jste mě nepotěšil. Zkuste se nad tím zamyslet a vzít to z pohledu uživatele, který telefon používá jako navigaci. Jelikož v ČR člověk navigaci v zásadě ani nepotřebuje, dá se předpokládat, že se navigace většinou používá při cestách do zahraničí, a tam bývají mobilní data vypnutá (pokud člověk není milionář a nebo nemá zahraniční simkarty každé země, kterou projíždí). Proto je offline fix důležitý (a offline chápu ve smyslu vypnutého datového připojení nebo wifi) a naopak online fix naprosto ztrácí relevanci. Kdybychom to vzali úplně do extrému bylo by zajímavé testovat i "absolutní offline fix" (tj. fix v režimu letadlo a nebo bez simkarty pro účely testu) jelikož třeba v Alpách, nebo na dálnici Innsbruck Salzburg často není signál (zde z toho důvodu, že telefon neví, jestli se přihlásit do německé nebo rakouské sítě, jelikož tato komunikace jde přímo po dálnici). Obecně je téma offline fixu (především toho ne-absolutního, tj telefon se simkartou a v mobilní síti, ale bez datového připojení) relevatní vzhledem, že často nastává situace, kdy projíždíte tunelem a z toho důvodu ztratíte fix a někdy i signál úplně. Těšilo by mě, pokud byste se k tomuto tématu mohl ještě jednou vyjádřit. Jsem s pozdravem 0

Jindřich Lukeš

08 | 12 | 15 12:41
@rainmanmp Celý princip rychlosti fixace spočívá v tom, že si telefon v první řadě vezme přibližnou polohu pomocí GSM (z BTS v okolí) a následně ji dopřesní pomocí GPS. Drtivá většina uživatelů SIM v telefonu má, tak nepovažuji za příliš podstatné testovat offline fix. 0

Jindřich Lukeš

08 | 12 | 15 12:39
@MK: Máš pravdu, večer to nahradím originály. Jsou tam nahrány zmenšené fotky z článku (naštěstí bez dodatečné komprese) 0

Jindřich Lukeš

08 | 12 | 15 12:36
@jmajer: Lumia 640 LTE DUAL seženeš na FR MS Storu. Stačí zavolat na český Store a objednat si ji. 0

MK

08 | 12 | 15 10:21
Pekne srovnani, ovsem kdyz jsem si z odkazu na onedrive stahnul ukazkove fotografie, dostal jsem jen o nicem nevypovidajici 1,2MPx zmenseniny. To je hadam nejaka chyba, predpokladam ze jste chteli dat k dispozici originalni kousky?! 0

honzahnilicka

08 | 12 | 15 09:34
jmajer: Lumii 640 LTE DUAL SIM jsem koupil bez problemu na store(tecka)orange(tecka)com, prisla za 1 pracovni den a je asi pro distribuci ve Francii, ale v CZ jede na vsech frekvencich vc.LTE bez problemu. 0

jmajer

08 | 12 | 15 07:13
Ideálně se mi jeví Lumia 640 LTE DUAL, ale u nás bohužel není k sehnání. Na Amazonu ji mají http://www.amazon.com/Microsoft-Lumia-Unlocked-international-warranty/dp/B00Y98OIP2, ale nejsem si jistý zda bude 100% fungovat i u nás. Dokáže někdo poradit? Díky 0

rainmanmp

07 | 12 | 15 14:22
nějak jsem se do toho zamotal zkrátka jsem byl zklamán ohledně funkce GPS u 730ky ve srovnání s 520kou. 0

rainmanmp

07 | 12 | 15 14:20
Zdravím, pěkný přehled. Nicméně bych velice zásadně ocenil, kdybyste mohli vyzkoušet také přesnost a rychlost fixace polohy gps v offline módu u jednotlivých modelů. Zajímavé by bylo zhodnotit, zda je v tomto ohledu nová Lumia 550 lepší než modely předchozí generace, které evidentně k nalezení polohy potřebují přístup na internet. Jelikož jsem svou Lumii vždy používal jako gps do auta, byl jsem po přechodu z Lumie 520, která byla schopna nalézt polohu během několika vteřin v jedoucím autě, na Lumii 730, která se hledá opravdu neskutečně dlouho. Ze zahraničních fór jsem vyčetl, že se zřejmě jedná o vlastnost všech modelů této generace (730, 640, 830, 535 ...). Nicméně bych do budoucna rozhodně chtěl zůstat u Windows Mobile, jelikož mi provázanost s PC a jeho přehlednost naprosto vyhovuje. 0

Pavel Bureš

07 | 12 | 15 14:05
Jindřich Lukeš: Podle mého se jedná o "vlastnost", protože občasným špatným rozpoznáním doteku trpěly všechny modely 640, co jsem měl i ty, co jsem zkoušel - třeba vystavené v obchodech. Chybovost nebyla sice zásadní pro krátkodobé používání, ale pokud s telefonem pracujete aspoň půl hodiny, počet chybných rozpoznání doteku už může jít do desítek. 0

Jindřich Lukeš

07 | 12 | 15 13:13
S odezvou na dotyk má problém i L535, některé hw. revize byly téměř nepoužitelné. O problému u L640 jsem zatím moc neslyšel. Jedná se ale o hw. závadu, kterou je možné reklamovat. Nebylo by tak příliš objektivní ji do srovnání zahrnovat. Testovaný kousek 640 byl OK, 535 měla odezvu horší, ale stále celkem v normě. Ještě se zkusím na to zaměřit. 550 testuji, postřehy pak v samostatné recenzi. 0

Pavel Bureš

07 | 12 | 15 11:32
Bylo by prosím možné porovnat i z hlediska problému s dotekem, nejen kvalitou displeje? Mám již několikátou L640 z různých distribucí a všechny mají potíže s dotekem, tahy rozpoznávají jako dotek, někdy se nestáhne notifikační lišta atp. Čekám, že by se to mohlo zlepšit s a aktualizací W10, ale moc tomu nevěřím. A co L550? Ta funguje v tomto ohledu spolehlivě? 0

Standa Kadlec

07 | 12 | 15 11:06
640 LTE mám osobně 4 měsíce a můžu doporučit všem kdo chtějí lepší fotky, vydrž, rychlá data atd. Je pravda že jí používám nejvíc v Německu s kartou T Mobile DE kde je pokrytí LTE na špičce. Na volání v ČR a firemní německé číslo používám stále Nokia 215 protože na tuto vydrž baterie asi žádný smartfone mít nebude. Ale s Lumií také občas telefonuju a to hlavně přes WhatsApp a posílám hodně zvukové zprávy a to je další věc v které Lumie vynikají. Nikdo s konkurence nemá tak hlasité zvukové zprávy aby ste nemuseli natahovat ucho. V případě Androidu je tohle totální propadák. Srovnával jsem z několika Samsungy za 10 tisíc a několika jinými značkami okolo 5 tisíc. Pro mě je Windows asi nejlepší variantou. 0

mahtiel

07 | 12 | 15 08:55
Máme doma 535 i 640 LTE, manžela jsem přesvědčila do dražší 640tky, potřebuje mobil jako pracovní nástroj a zároveň nechtěl investovat velkou sumu. Myslím, že 640tka je velmi dobrým kompromisem mezi cenou a výkonem :) Ke mně se dostala 535tka a jsem s ní také spokojená. Ale co se týče např. již zmiňovaných fotografií, tak 640tka (zadní kamerka) fotí opravdu daleko lépe. 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17