Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Podrobné srovnání: Nokia Lumia 930 vs. 1520: která je lepší?

V tomto podrobném srovnání se zaměříme na dvojici nejlépe vybavených modelů s Windows Phone v podobě Lumie 930 a 1520, které navzájem srovnáme nejen z pohledu hardwarových parametrů, ale především dlouhodobých praktických zkušeností.

Pokud zvažujete nákup nového přístroje a nechcete dělat kompromisy, pravděpodobně se vaše pozornost zaměřila na tu nejvyšší třídu. V současné době ji zastupují dva modely, které jsou si výkonnostně velmi podobné, ale svým designem a zpracováním cílí na zcela jinou skupinu uživatelů. Konkrétně se jedná Nokii Lumii 930 a 1520. V tomto podrobném srovnání se zaměříme na hlavní rozdíly a ukážeme si, který z modelů je skutečnou vlajkovou lodí výrobce.

 

Při pohledu na tabulku hardwarových parametrů je až překvapivé, kolik jich je stejných. Bez nadsázky se dá říci, že se v podstatě jedná o tentýž přístroj akorát v jiném těle. Zkušení uživatelé ale vědí, že hardwarové specifikace můžou být mnohdy zavádějící a praktické výsledky se mohou lišit. Přesně to je i příklad testovaných modelů, kdy „papírově“ podobné přístroje jsou při praktickém používání zcela odlišné a to nejen díky svým rozměrům, ale především zpracování a na první pohled zdánlivě nedůležitým hardwarovým rozdílům. V článku níže se právě na tyto rozdíly důkladně zaměříme a pokusíme se poradit, který model je právě pro vás ten lepší.

Přehled hardwarových parametrů

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

Rozměry a hmotnost

Když vynecháme design a hardwarové zpracování, kterým se budeme věnovat v dalších kapitolách, tak alfou a omegou celého srovnání jsou rozměry. Máme zde zástupce phabletů s 6“ displejem, jehož mobilita je již „na hraně“, a ještě relativně skladný model s 5“ displejem. V řeči čísel je to 162.8 x 85.4 x 8.7 mm (209 g) vs. 137 x 71 x 9.8 mm (167 g). Ačkoliv je Lumia 1520 o něco tenčí, nárůst výšky a šířky je nepřehlédnutelný. Takovéto rozměry samozřejmě nejsou pro každého, a nežli se pustíme do dalšího porovnávání, rozhodně doporučuji tento zcela zásadní parametr zvážit. V podstatě je třeba si říci, zdali je pro vás zařízení s rozměry Lumie 1520 vůbec „nositelné“. Osobně Lumii 1520 již téměř půl roku používám jako primární zařízení a objektivně mohu říci, že je sice velká, ale na tento rozměr se dá zvyknout. Jedná se totiž stále ještě o rozměr, který se relativně dobře vejde do přední kapsy u pánských kalhot, a při běžném používání tak nejste zcela zásadně limitováni nutností umístit přístroj např. do tašky či batohu. Stále se tak jedná o mobilní telefon a nikoliv tablet, i když je to někdy skutečně těsné.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

 

Ergonomie

S rozměry je samozřejmě spojena i ergonomie. Ačkoliv se designéři v Nokii snažili, pokud máte přístroj široký 85mm, příliš toho nezmůžete. Pochvalu si ale rozhodně zaslouží úzké a příjemně zakulacené hrany, které do rukou netlačí a přístroj se lépe drží. I přesto jej však ve většině případů pohodlně rukou neobejmete a v praxi tak bude spíše na ruce ležet, což především zpočátku dá trochu „zabrat“, protože budete mít pocit, že vám přístroj každou chvíli vypadne. Po několika dnech až týdnech si ovšem zvyknete a Lumii 1520 budete držet stejně pohodlně jako jakýkoliv jiný přístroj. Samozřejmě je ale třeba počítat s tím, že placem v jedné poloze neobsáhnete celý displej a bude tak nutné občas „přeručkovat“ nebo použít druhou ruku, což není vždy praktické a pohodlné.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

V případě Lumie 930 menší rozměry samozřejmě lepší ergonomii nahrávají, i když elegantní design s rovnými stranami a ostrými hranami výsledný pocit trochu kazí. Přístroj totiž není zase tak úplně malý, aby padnul do každé ruky, a na ostřejší hrany tak bude třeba si chvíli zvykat. Nejedná se však o nic zásadního. Obecně se ale samozřejmě Lumia 930 podstatně lépe drží, než její větší konkurentka.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

 

Design

Oblast designu je z pohledu objektivity vždy nepostihnutelná. Každý má odlišný vkus a preferuje trochu něco jiného. V případě námi porovnávaných zařízení je však design jedním z klíčových „parametrů“. Přístroje jsou navzájem zcela odlišené a zaměřené na jinou cílovou skupinu uživatelů. Lumia 1520 vsází spíše na výrazný „sportovnější vzhled“, kde dominují oblé tvary a výrazné barvy, kdežto Lumia 930 vsází především na „usedlejší“ design zaměření na precizní zpracování, kvalitní materiály a jednoduché přímé linie. Při vzájemném srovnání obou zařízení je výsledný pocit skutečně diametrálně odlišný. Objektivně ale samozřejmě nelze určit, který je lepší. Oba modely mají rozhodně co nabídnout.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

Pokud vás ale zajímá můj osobní názor, mohu říci jen to, že během prvních dní testování Lumie 930 jsem si ji velmi oblíbil, protože bylo velmi zajímavé a příjemné po delší době držet v ruce kvalitní hardware s dominantou kovu vyzařující nepřehlédnutelnou eleganci. Ovšem po několika dnech používání jsem objevil i odvrácenou stranu, která alespoň z mého pohledu spočívá v určité uniformitě a neosobnosti tohoto modelu. Lumia 1520 díky své velikost, tvaru a především barvám nabídne jistý charakter, kterého Lumia 930 nikdy nedosáhne. Nehledě na to, že plast a oblé tvary jsou při dlouhodobém používání podstatně příjemnější než studený kov a ostré hrany. Mé hodnocení však berte pouze jako příklad, kde je vidět, že ne každého kov a strohé podání po vzoru iPhonu dokáže oslovit.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

 

Hardwarové zpracování

Hardwarové zpracování je u obou modelů na vysoké úrovní, a ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že kovové tělo přístroje musí mít vždy navrch, opak je pravdou. Lumia 1520 díky unibody tělu neukazuje žádné konstrukční vady, a vše pevně drží a lícuje. Lumia 930 je sice vyrobena z kovu, ovšem záda jsou plastová a kombinace těchto materiálů je někdy velmi problematická. V tomto případě tomu není jinak. Nejen že plastová záda působí v kombinaci s kovem na první pocit trochu lacině, ale bohužel ne u všech kusů zcela drží. V podstatě je velmi běžné, že plastová záda mají trochu vůli a dají se nepatrně posunout či přimáčknout ke kovovému rámu, což nepůsobí příliš pozitivně. Jak již ale bylo výše napsáno, tento problém se netýká všech kusů, ale považuji za podstatné na něj u takto drahého zařízení alespoň upozornit.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

 

Odolnost

Materiálové řešení ovlivňuje také odolnost obou přístrojů. Kovový rám samozřejmě nabídne větší tuhost celého těla přístroje, ovšem jak je dobře známo, nejslabším místem je u moderních zařízení displej. Ačkoliv je v obou případech chráněn krycím sklem Gorilla Glass, při pádu na zem jej většinou díky velké ploše stejně neuchrání. Považuji proto za bezpředmětné celkovou tuhost rámu jakkoliv hodnotit. Podstatně zajímavější je pro běžného uživatele odolnost vůči poškrábání, kde kov na plné čáře prohrává. Pokud totiž i výrazněji poškrábete polykarbonátový kryt Lumie 1520, pravděpodobně si toho na první pohled ani nevšimnete, protože plast je homogenní v celá tloušťce. Lakovaný kovový rám je přesným opakem. I lehký kontakt s ostrým předmětem, či jakýkoliv pád zanechá neodstranitelná a hlavně na první pohled viditelná poškození. Především lesklé poškrábané plochy na černém rámu přímo bijí do očí.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

 

Displej

Doposud jsme se zabývali porovnáním především visuálního ztvárnění obou přístrojů, které je sice pro mnohé uživatele důležité, ale ne vždy zcela rozhodující. Nyní se přesuneme k více technické části zaměřené na jednotlivé hardwarové parametry. Jak už bylo v úvodu napsáno, oba přístroje jsou si z pohledu výbavy velmi podobné. Je však možné najít jisté odlišnosti. Tou nejdůležitější je displej.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

Pokud přístroje používáte samostatně, drobných odlišností si pravděpodobně všimnete, ale oko si brzy zvykne a vy je nepovažujete za nijak důležité. U přímého srovnání jsou však rozdíly nepřehlédnutelné. Vše vychází z odlišné technologie displeje. Lumia 1520 nabídne IPS LCD a Lumia 930 OLED. Tváří v tvář se tak staví věční rivalové se všemi svými klady i zápory. OLED nabídne téměř dokonale černou a výrazné a syté barvy, které jsou pro mnohé zároveň i nevýhodou, protože působí poněkud uměle a nepřirozeně. V případě Lumie 930 díky možnosti systémové regulace teploty barev, je však možné vše podrobně nastavit. Ve výsledku, ačkoliv jsem spíše zastáncem IPS displejů, se musím přiklonit k Lumii 930. Pokud si totiž displej trochu „poladíte“ a oba přístroje položíte vedle sebe, rozdíl je zcela zásadní.

Při praktickém porovnání překvapivě nehraje roli úhlopříčka ve vztahu k jemnosti zobrazení. Díky FullHD rozlišení obou přístrojů nemá uživatel reálně šanci jakýkoliv rozdíl pozorovat.

 

Glance Screen (Rychlý přehled)

Použitý displej Lumie 930 je sice objektivně lepší než u Lumie 1520, ale trpí jedním zcela zásadním nedostatkem, nepodporuje tzv. Glance Screen, tedy zobrazení hodin, notifikací a dalších informací na uspaném zařízení. Pokud prozatím s Lumiemi zkušenosti nemáte, pravděpodobně nepovažujete tuto funkci za důležitou. Ovšem po reálné zkušenosti mi jistě dáte za pravdu, že se jedné o velice praktický doplněk, který práci s přístrojem výrazně zefektivní. Jeho absenci je tak možné považovat v oblasti Windows Phone za poměrně důležitou.

 

Výdrž

Jedním z nejdůležitějších parametrů u současných zařízení je výdrž. V praxi je reálná délka provozu na jedno nabití ovlivněna mnoha faktory, pokud však porovnáváme zařízení s velmi podobným hardwarem a stejným operačním systémem, dá se označit za přímo úměrnou s kapacitou baterie. Z pohledu čísel je to tedy 3400 mAh vs. 2420 mAh ve prospěch Lumie 1520, což znamená cca o třetinu delší výdrž. Reálně tak s Lumií 1520 bez problému zvládnete i dva náročné pracovní dny, kdyžto s Lumii 930 budete muset dobíjet každý večer, protože zbývající kapacita vystačí tak max. na dopoledne. U méně náročného používání je to 3 vs. 2 dny provozu.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

Paměťové karty

Další hardwarovou odlišeností je chybějící slot na paměťovou katu u Lumie 930. Pokud nejste datově nároční, tento parametr nebude vůbec důležitý. Pokud ovšem od svého přístroje požadujete maximum a používáte jej i jako multimediální přehrávač, s kapacitou 32 GB si pravděpodobně jen obtížně vystačíte.

Nokia Lumia 930 vs. Nokia Lumia 1520

Cena

NOKIA Lumia 930 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Nokia Lumia 1520 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Závěr

Z tohoto srovnání plynou v podstatě dva závěry. Pokud se zaměříme striktně na hardwarovou výbavu, Lumia 1520 je díky většímu displeji, lepší výdrži, podpoře GlanceScreen a paměťových karet jednoznačným vítězem a bez jakékoliv diskuze obhájí svůj post vlajkové lodi výrobce. Tento závěr má však jeden zcela zásadní háček – rozměry. Lumia 1520 je zařízení pro velice specifické zákazníky, kteří jsou ochotní a schopní každý den nosit takto velký přístroj. I když má velký displej jednoznačné výhody, 6“ je pro běžné uživatele (v ČR) v mnoha případech příliš.

Toto srovnání tak nemá objektivně jednoznačného vítěze, je na každém, aby v první řadě zvážil, zdali upřednostní maximum funkcí na úkor velikosti (zhoršené ergonomie a mobility), nebo přistoupí na několik ne zcela zásadním kompromisů a „spokojí“ se s Lumií 930.

Komentáře (6)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

tompec

05 | 05 | 15 09:19
Měl jsem 1520 a na běžnou práci je to moc velké. Časté telefonování, sms a maily prostě v rychlosti za běhu jdou vyřídit těžko. Jiné to bude, když máte zaměstnání, kdy sedíte na zadku. Vyměnil jsem za 930 a je to OK (i když ideál by byl tak 5,2 - 5,4") 0

xyz

04 | 10 | 14 23:10
Musím pochválit recenzenta. Je to perfektní článek a mně velmi pomohl. Psal to člověk, který o těchto mobilech něco ví. Díky. 0

Jindřich Lukeš

09 | 09 | 14 20:30
jj pravda, prakticky je to ale naštěstí jedno. 0

derad

09 | 09 | 14 20:10
Podle oficiálních stránek má Lumia 1520 displej krytý Gorilou 2, nikoliv 3, jak uvádíte ve srovnávací tabulce. 0

mm1977

08 | 09 | 14 23:55
Výborný článok.Pre niekoho,kto sa rozhoduje medzi týmito prístrojmi,môže byť nápomocný.Lumiu 1520 môžem odporučiť,len škoda,že systém nedokáže dostatočne využiť veľkosť displeja (napr. 2 zároveň zobrazené aplikacie ako vo W8.1). 0

Jindřich Lukeš

08 | 09 | 14 02:47
V tomto podrobném srovnání se zaměříme na dvojici nejlépe vybavených modelů s Windows Phone v podobě Lumie 930 a 1520, které navzájem srovnáme nejen z pohledu hardwarových parametrů, ale především dlouhodobých praktických zkušeností. http://wmmania.cz/clanky/recenze/podrobne-srovnani-nokia-lumia-930-vs-1520-ktera-je-lepsi/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17