Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Přehled aktualizací pro Windows Phone – stav, dostupnost, problémy

Aktualizace (6.8.): Kompletní aktualizace článku - doplněny aktuální informace a průběh aktualizací. Objasnění základních pojmů, přehled probíhajících aktualizací, dostupnost, možnosti instalace Nokia Cyan na vývojářskou verzi Windows Phone 8.1, pozastavení aktualizací, a mnoho dalšího.

V tomto článku naleznete komplexní informace spojné s aktualizačním procesem Windows Phone. Podíváme se nejen na aktuálně probíhající aktualizace, ale vysvětlíme si i základní pojmy a principy a odpovíme na nejčastější otázky.

Aktualizace

(6.8.): Článek byl kompletně zaktualizován a nyní obsahuje všechny aktuální informace.
(4.8.): Vývojářský program je opět dostupný, navíc přináší GDR1.

 

Základní pojmy

V první řadě je třeba objasnit dva zcela zásadní pojmy, které jsou často zaměňovány.

Aktualizace operačního systému např. vývojářská verze Windows Phone 8.1 – Operační systém je jen dílčí část softwaru obsaženého v telefonu. Jinak řečeno, jedná se čistě jen o systém vyvíjený Microsoftem, který neobsahuje doplňkový softwaru výrobců a hlavně nemá přímé vazby (ovladače) na konkrétní hardware jednotlivých zařízení. Tato skutečnost umožňuje globální vydání aktualizace bez ohledu na značku a zařízení. V poslední době se tak typicky jedná o aktualizace v rámci vývojářského programu.

Aktualizace firmwaru např. Nokia Cyan Firmware je kompletní softwarové vybavení zařízení. Kromě samotného operačního softwaru (např. WP8.1, viz předchozí odstavec) obsahuje také ovladače, doplňkové funkce a software od výrobce (např. Nokia Cyan) a případně operátora. Firmware je pro každý model specifický a nelze jej mezi různými zařízeními zaměňovat. Před jeho poskytnutím veřejnosti je třeba důkladné a dlouhodobé individuální testování. To je také hlavním důvodem, proč Nokia Cyan přichází s takovýmto zpožděním oproti oznámení ukončení vývoje finální verze Windows Phone 8.1

 

 

Aktuálně probíhající aktualizační procesy

V současné době probíhá paralelně dvojice aktualizací, které nejsou vzájemně provázány.

Oficiální - aktualizace Nokia Cyan – Tou významnější je samozřejmě aktualizace firmwaru Lumií přinášející kromě drobných vylepšení i novou verzi operačního systému Windows Phone 8.1. Více informací o dostupnosti pro jednotlivé modely naleznete zde.

Vývojářský - aktualizace Windows Phone 8.1 (GDR1) – Vývojáři, kteří již Windows Phone 8.1 ve svých přístrojích mají, dostávají v různě dlouhých časových intervalech drobné aktualizace, které především opravují chyby systému. Poslední aktualizací (8.10.14147.XXX) je GDR1.

 

Přehled jednotlivých verzí vč. popisu novinek a vylepšení.

Kompletní přehled naleznete v samostatném článku: Velký přehled všech verzí systému Windows Phone (oficiální i vývojářské)

 

 

Chyby a problémy

GDR1 nelze instalovat do zařízení od HTC - V případě zařízení od HTC je třeba vyčkat na aktualizaci potřebných ovladačů ze strany výrobce. Více informací v samostatném článku.

80188308 - Chyba způsobená nedostatkem vnitřní paměti potřebné pro instalaci. Můžete vyzkoušet promazat své soubory pro uvolnění místa. Na opravě se pracuje.

 

Otázky a odpovědi

Je Nokia Cyan dostupný pro zařízení s vývojářskou verzí Windows Phone 8.1?
Ano, všechny problémy s BitLockerem jsou opraveny a Cyan je standardně nabízen pro přístroje s oficiální i vývojářskou verzí systému.

Jak se zapojit do vývojářského programu?
Vše je podrobně popsáno v tomto článku: Jak nainstalovat Windows Phone 8.1 (vč. GDR1) – již žádné čekání na oficiální aktualizace.

Přepíše se aktualizací Cyan vývojářská verze?
Nepřepíše, Cyan se do přístroje nahraje bez změny operačního systému (pokud je jeho číselné označení vyšší než to obsažené v Cyanu).

Zůstane po aktualizaci vývojářské verze v přístroji Nokia Cyan?
Ano, Nokia Cyan zůstává v přístroji, pouze se aktualizuje vlastní operační systém na vyšší verzi.

Jak nahrát zpět Windows Phone 8 do přístroje s vývojářskou verzi Windows Phone 8.1?
K tomuto účelu již před časem Nokia vydala jednoduchý nástroj, který automaticky stáhne poslední dostupný oficiální firmware a nahraje jen do telefonu. Bližší popis aplikace a detalní postup nahrání naleznete v samostatném článku: Nokia Software Recovery Tool – Snadné obnovení zaseknuté Lumie.

Hrozí při aktualizaci oficiální/vývojářské verze Windows Phone 8/8.1 nějaké riziko?
K trvalému poškození přístroje dojít v podstatě nemůže. V ojedinělých případech však může dojít ke ztrátě dat či poškození operačního systému. Z tohoto důvodu vždy doporučujeme před každou aktualizací pro jistotu provést zálohu svých důležitých dat. Pokud by došlo k poškození systému, pomůže jednoduchý nástroj Nokia Software Recovery Tool viz předchozí bod.

Je možné nainstalovat GDR1 i bez přítomnosti Nokia Cyan?
Ano, vývojářský program je od toho oficiálního zcela oddělený. Cyan tak pro plnohodnotnou funkčnost vývojářských verzí není potřeba.

 

Upozornění

Na závěr bych chtěl vzkázat všem uživatelům, kteří naprosto nesmyslně současný vývoj kritizují, aby si ještě jednou pozorně prostudovali podmínky vývojářského programu, jenž před instalací vývojářské verze Windows Phone 8.1 odsouhlasili. Jasně se zde totiž píše, že může dojít k různým komplikacím, která navíc mohou být v rozporu se záručními podmínkami výrobce. Jinak řečeno, vývojářský program vznikl především proto, aby se všechny problémy odstranily dříve, než je systém uveden do ostrého provozu. Pokud tedy chcete využívat výhod aktuálních a netestovaných verzí, je třeba akceptovat případné následky.

 

Komentáře (19)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

31 | 07 | 14 20:37
Pravděpodobně se jedná o tento problém: http://www.wpcentral.com/tip-resuming-live-lock-screen-beta-uninstall 0

DominikChytil

31 | 07 | 14 16:59
Stalo se taky někomu na L625, asi týden po nainstalování Cyan, že po stlačení zamykacího tlačítka trvalo dlouho než se objevila zamykací obrazovka, a mezitím se ukázal černý nápis: OBNOVUJI. ? Ihned jsem telefon restartoval, vyndal pamětovku a nic nepomohl. A systém byl zasekaný, provedl jsem obnovení továrního nastavení, a po třech dnech se stalo to uplně stejné. Udělal jsem znovu tovární nastavení, ale se stažením zálohovaných aplikací. A problém se zatím nevyskytl. Mám takový pocit že se to stává po nainstalování: Lockscreenu od Microsoftu. Nevím to jistě, ale zdá se mi že je to možné. Každopádně se mi to nechce už znova zkoušet 0

pajapaja33

22 | 07 | 14 16:40
Tak právě instaluji aktualizaci na Nokia 1520 před tím jsem se vrátil z developer 8,1 na Win Phone 8 - mam přístroj z volného prodeje 0

Jindřich Lukeš

21 | 07 | 14 15:30
V tom případě bohužel každá rada drahá. Asi bude třeba vyhledat jiný hudební zdroj. 0

pyti

21 | 07 | 14 14:58
nejde přes žadny prohližeč 0

Jindřich Lukeš

21 | 07 | 14 14:51
zkus jiný prohlížeč 0

pyti

21 | 07 | 14 14:41
Prosim o radu nechal sem si aktualizace WP8-WP8.1.ale nejde my na moji oblibene strance pustit hudbu http://www.centrummp3.eu/ WP8 to umělo a ted nic nejde s WP8.1 NĚJAKA RADA DIK MOC 0

Jindřich K.

21 | 07 | 14 07:42
Vypněte blokování skrytých čísel pak se sms z banky objeví normálně mezi ostatníma sms. 0

Rosierepraha

21 | 07 | 14 00:44
Mam na Lumii 925 uz nekolik dnu 8.1 a je to znat,ze jsou zase lepsi.Ale co mi stale vadi,ze nemohu dat do blokovanych cisel cisla rovnou ze seznamu kontaktu.U prohlizece internetu i v mobilnim provedeni se zobrazuji videa a fotky velky a tudiz se s tim spatne prochazi clanky. Jinak jeste nejde opet u blokovanych zobrazeni notifikacnich sms z banky a padaji do blokovanych sms misto toho , aby se zobrazovali tam kde maji v sms a zmenit to proste nejde ! Aktualizace trvala temer dve hodiny. Vse se zalohuje,pak instaluje a pak zase zpet vraci do telefonu. Chce to trpelivost,nabitou baterku a rychle wifi 0

Jindřich Lukeš

18 | 07 | 14 23:24
Ale aktualizace na wp 8.1 by mela byt, co myslis? nedokážu odhadovat, snad ano 0

Jindřich Lukeš

18 | 07 | 14 23:23
Zatím je dostupný pouze pro 925 a 625. Aktuální stav zde: http://www.nokia.com/global/support/software-update/wp8-software-update/availability-in-europe/ 0

dushqoo

18 | 07 | 14 19:29
Zdravim. Co sa tyka Lumie 920, ma uz niekto oficialny WP 8.1? 0

Mirek17

18 | 07 | 14 16:26
Ale aktualizace na wp 8.1 by mela byt, co myslis? 0

Jindřich Lukeš

18 | 07 | 14 14:24
Netuším, zatím se zdá, že Samsung Ativ odstřihnul, ale uvidíme. 0

Mirek17

18 | 07 | 14 14:18
Děkuji za informaci. Víš, jak to bude u ATIVu S? 0

Noel

18 | 07 | 14 11:52
Super, diky za info. Zkusim to tovatni obnoveni, snad pomuze. 0

Jindřich Lukeš

18 | 07 | 14 11:17
Po každém updatu vč. tohoto doporučuji provést obnovení továrního nastavení. Jinak problémy s aplikací s hudbou jsou známé a postupně se řeší. aktualizace vychází každé dva týdny. Spotřeba se mi srovnala do normálu po cca. 14dnech od aktualizace. Pády a podobné věci vyřeší obnovení továrního nastavení 0

Noel

18 | 07 | 14 11:04
Zdravicko, zaregistrovali jste nekdo potize s/po update na Cyan? Zatim jsem docela rozpacity, po update se spousteni nekterych aplikaci vyrazne zpomalilo (spousteni hudby 5 a vice vterin, te se na osmicce nestavalo), Skype rovnou pada asi po dvou vterinach od spusteni, jeden samovolny restart telefonu, vydrz baterie je subjektivne mensi... 0

Jindřich Lukeš

18 | 07 | 14 01:31
Objasnění základních pojmů, přehled probíhajících aktualizací, problémy s BitLockerem, dostupnost, možnosti instalace Nokia Cyan na vývojářskou verzi Windows Phone 8.1, pozastavení aktualizací, a mnoho dalšího. http://wmmania.cz/clanky/obecne/prehled-soucasnych-aktualizaci-windows-phone-dostupnost-problemy-aktualni-stav/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17