Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Proč aktualizace systému WP zatím nepřinášejí nové funkce?

V dnešním článku se podrobněji podíváme na strategii Microsoftu v souvislosti s aktualizací systému a přidáváním nových funkcí a vylepšení. Pokusíme se také odpovědět na otázky, proč je aktualizací tak málo a proč přinášejí jen minimum nových funkcí.

Většina uživatelů chytrých zařízení vyžaduje časté aktualizace systému – některé požadavky jsou racionální, některé jsou však pouze nepodstatné drobnosti. Microsoft je nyní ohledně vývoje systému Windows Phone v prekérní situaci – neví, jaký problém řešit dřív. Např. můžeme uvést situaci ohledně dostupnosti běžných aplikací, kterých není na Storu mnoho. Microsoft tedy potřebuje přesvědčit vývojáře, aby se do vytváření aplikací pro WP pustili. Na to je ale nutné mít širokou uživatelskou základu. Jak však přesvědčit lidi, aby si koupili telefon s daným systémem, když pro něj není dostatek aplikací?

Nová aktualizace GDR2 pro WP je již druhou v tomto roce, avšak mnoho nových funkcí pro chtivé uživatele nepřinese. Mít konečně FM rádio a vylepšenou Xbox Hudební knihovnu je sice pěkné, ale je to jen minimum z funkcí, které jsou požadovány na fóru Microsoft UserVoice.

Proč tomu tedy tak je? Základem problému je nepochopení strategie Microsoftu – aktualizace GDR2 není vydávána ve snaze zásadně změnit a vylepšit softwarové vybavení, ale kvůli umožnění vybavit zařízení lepším hardwarem. Stejného cíle se drží také aktualizace GDR3 očekávaná koncem října, díky které bude možné využít příští generaci Qualcomm chipsetů a 1080p displeje.

Přesněji řečeno, zařízení jako je Nokia Lumia 1020 je postavena na GDR2. Samozřejmě, že i aktuální WP zařízení z aktualizace budou těžit, ale pro L1020 je nezbytná. Funkce jako je např. duální snímání, by bez nového OS prostě nemohla existovat. Nokia tuto vlastnost požadovala opravdu důrazně (v souvislosti s 41 MP fotoaparátem), a tak ji Microsoft vyšel vstříc. Popravdě spousta schopností fotoaparátu je výsledkem spolupráce Microsoftu s Nokií. Nokia je takto spokojena – zaměřuje se na vytváření hardwaru, zatímco Microsoftu připadá starost o OS.

 

Strategie Microsoftu pro letošní rok 2013 je tedy jasná – povolit více hardwarových možností svým výrobním partnerům (více chipsetů, další možnosti zobrazení, prohloubení přístupu k OS atd.). Hlavní myšlenkou je zaplavit trh zařízeními na více úrovních – od low-end po high-end třídu.

Je tato strategie správná? Minimálně jeden analytik ji vnímá pozitivně. Dominic Sunnebo ze společnosti Kantar Worldpanel ComTech nedávno prohlásil, že zatímco zařízení jako je Nokia 925 a HTC 8x okupují reklamy, zařízení střední a nižší třídy jako je L520 a L620 způsobují rychlé rozšíření WP do společnosti. Právě prodej velkého objemu low-end zařízení představuje skvělý způsob jak nalákat potenciální zákazníky. Většina lidí totiž podléhá „trendu následovnictví“, takže pro systém WP by bylo nejlepší dostat tolik zařízení na trh tak rychle, jak je to jen možné.

Viceprezident Microsoftu a ředitel programu Windows Phone, Joe Belfiore, přiznal, že vydávání aktualizací není tak rychlé, jak by mělo být. Na stížnosti prostřednictvím Twitteru reagoval takto: „Různí lidé chtějí spoustu rozdílných věcí. Nejvíce z vás požaduje aplikace jako je Instagram…Pro to však potřebujeme zvýšit objem.“. Z tohoto se dá vyčíst, že spekulace o tom, proč Instagram prozatím nespustil oficiální aplikaci, jsou pravdivé – nízký tržní podíl Windows Phone. To je tedy jeden z důvodů, proč Microsoft zdánlivě věnuje v aktualizacích GDR2 a GDR3 více pozornosti svým výrobním partnerům než aktuálním požadavkům zákazníkům.

 

A aby se Microsoft mohl více soustředit na vytváření podmínek pro hardware, musel „ubrat“ u aktualizací nových funkcí a vylepšení. Jako vnější pozorovatelé nevidíme do fungování Microsoftu, jeho rozpočtu, ale zřejmě má stejně jako většina ostatních organizací limitované zdroje, které musí přerozdělovat dle potřeby. Naštěstí se na počátku roku 2014 můžeme těšit na Windows Phone 8.1 Blue, které by měli představovat velkou opravu operačního systému a doplnění nových vlastností a funkcí.

Tato strategie Microsoftu je jak podporována (viz výše), tak na druhé straně také velmi kritizována. Hlavním argumentem druhé strany je to, že o prodejnosti nerozhoduje kvantita vyrobených telefonů, nýbrž kvalita a množství softwaru (a také konkurenceschopnosti ve srovnání s jinými OS).

Ať už se zařadíte k jakékoliv názorové skupině, je třeba uznat, že postup Microsoftu je promyšlený a i když se zdá v poslední době velice pomalý, v průběh příštího roku se může vše zcela zásadně změnit.


Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

mmme

20 | 08 | 13 19:14
Jen sám MS ví, proč mu vše tak trvá. Spekuluji, že po nedostavení se očekávaných obchodních výsledku po spojení s Nokii a velké a neúspěšné reklamní kampani na první Lumie prostě ořezali divizi vývoje WP. 0

matkal

14 | 08 | 13 12:28
K tomu je třeba doplnit, že sama Nokia tohle ví a proto soubor novinek pojmenovala Amber namísto aby je vydávala jednotlivě, čímž záplatuje dojem užívatelů, že se nic neděje. Díky tomu mají uživatelé alespoň trochu dojem, že se o ně pečuje. 0

milennium

14 | 08 | 13 10:16
Nevím jestli je strategie MS 0

Jindřich Lukeš

14 | 08 | 13 08:56
V dnešním článku se podrobněji podíváme na strategii Microsoftu v souvislosti s aktualizací systému a přidáváním nových funkcí a vylepšení. Pokusíme se také odpovědět na otázky, proč je aktualizací tak málo a proč přinášejí jen minimum nových funkcí. http://wmmania.cz/clanky/obecne/proc-aktualizace-systemu-windows-phone-zatim-neprinaseji-nove-funkce/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17