Nová grafická podoba Windows 10 - Projekt Neon

(9.2.): Nová ukázka aplikace Groove Music.// Jak bude vypadat nadcházející grafická modernizace a vylepšení operačního systému Windows 10? Na to odpoví projekt Neon.

Aktualizace:

(9.2.): Microsoft včera na Developer Day oficiálně poodhalil zamýšlenou podobu nové grafiky ve Windows 10 (Projekt Neon) na aplikace Groove Music. Všimněte si také drobných inovací v liště Start.

 

(1.2.): Před časem (v původním článku níže) jsme vás informovali o plánovaných grafických změnách v systému Windows 10 označených jako Projekt Neon.

 

V posledním Insider sestavení systému jsou již některé rané verze nových grafických prvků k dispozici. Sice nejsou ještě implementovány do žádné systémové aplikace, ale již jsou dostupné pro vývojáře, čehož využili autoři aplikace Interop Unlock. Tato aplikace mimo jiné umožňuje přístup k registrům systému a dalších nastavení. V tuto chvíli je ale podstatnější grafické ztvárnění, kde jsou použity nové grafické prvky jako například částečná průhlednost a některé animace.  

Zdá se, že Microsoft možná počítá s nasazením nových grafických prvků o něco dříve než v předpokládané aktualizace RedStone3.

Aplikaci Interop Unlock, která se ale zatím nachází v testovací verzi, můžete stahovat z tohoto odkazu.

 

Původní článek:

Každý operační systém během doby svého vývoje prochází nejen funkčními změnami, ale samozřejmě také změnami designovými. Pro každou verzi operačního systému je typická určitá grafická podoba. Vzhledem k tomu, že Windows 10 by měly být poslední verzí systému, dočkáme se designových změn v rámci dílčích aktualizací. Tou nejbližší je tzv. projekt Neon, neboli nový designový jazyk.

 

V rámci projektu Neon se dočkáme spíše drobných změn uživatelského rozhraní, které vychází ze současné verze, která byla širokou veřejností dobře přijata. Nemá tedy smysl provádět drastičtější úpravy. Novinky se budou týkat především doplnění prvků dříve velmi oblíbené poloprůhledné grafiky Windows 7 Aero Glass, která bude doplněna o nové animace. Cílem je maximální zjednodušení a konzistence.

Microsoft v rámci svého aktuálního konceptu představuje „Akryl“, což je název pro poloprůhledné pozadí, které bude použito napříč systémem a aplikacemi. Např. postranní panel aplikací bude jemně průhledný a pod ním bude prosvítat rozmazané pozadí. Tento efekt bude možné použít v různých částech aplikace.

Dalších drobných změn především v levém panelu je možné si všimnou na náhledech aplikace Groove Music. Vše je takové úhlednější, čistší a hladší. Zajímavé jsou také animace, kdy se při rolování efektně zmenšuje hlavička konkrétního alba.

Cílem projektu Neon je také uzpůsobit grafické rozhraní v souvislosti s 3D a HoloLens.

V současné době se Neon nachází spíše v rané fázi, což znamená jeho reálné nasazení až koncem letošního roku pravděpodobně v rámci aktualizace Redstone3. Rozhodně se ale bude jednat o příjemnou změnu, která opět výrazně posune vzhled uživatelského prostředí systému kupředu.

 

Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

petusx

02 | 02 | 17 20:48
Proc nejit dozadu, kdyz zase muzeme jit zpatky. Proc nezrusit Aero, kdyz pak muzeme oznamit Neon. Proc nezrusit nabidku Start, kdyz muzeme opet vytvorit nabidku Start. Proc nevratit vzhled systemu Windows 3.11, kdyz ho pak zase muzeme inovovat.... Fakt mi pripada, ze v tom Microsoftu delaji dem**ti!!! Nemluve o Windows Mobile => Windovs Phone => Windows Mobile a peripetii s timto OS. Nejhorsi je, ze se najdou fandove, kteri tomu fakt veri a fandi.... 0

Dzambor1

07 | 01 | 17 14:58
Grafika sa mi zatiaľ páči. Ak by to dotiahli do zdárneho konca tak sa na to teším. Akurát by mohli ešte na 10 trošku doladiť podporu programov. Nie všetko behá tak ako má. Ale ináč som s 10 spokojný. 0

Jaroslav Hronek

07 | 01 | 17 12:29
Taky si myslím, že se Windows ubírají správným směrem. Určitě jsou nejlepší v historii. Ať vychvalují v diskuzích Windows XP či 7 horem dolem. 2

zoublu

06 | 01 | 17 21:47
Myslím, že tohle je ten správný směr. 2

Mohlo by vás zajímat

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software před 11 hod.

Oficiálně: Creators Update pro Windows 10 vyjde 11. 4. 2017

Jindřich Lukeš | články před 12 hod.

Jak nainstalovat aktualizaci Windows 10 Creators Update ještě před jejím oficiálním uvolněním?

V tomto stručném návodu si ukážeme alternativy, jak je již v současné chvíli možné nainstalovat poslední velkou aktualizaci systému Windows 10 – Creators Update

Jindřich Lukeš | návody včera v 08:50

Budoucnost nejen osobní elektroniky na videu z dílny Microsoftu

Pojďte si s námi připomenout video, které vás provede možnou blízkou budoucností osobní elektroniky ve vizích Microsoftu.

Jindřich Lukeš | články 24 | 03 | 17

Surface Phone jako skládací tablet? Nové patenty Microsoftu mnohé naznačují

(24.3.): Uveřejněn další velice zajímavý koncept skládacího zařízení. // Podle aktuálních informací z patentového úřadu a dřívějších spekulací se zdá, že Surface Phone by mohl být ve skutečnosti skládací tablet.

Jindřich Lukeš | články 24 | 03 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím