Operační systém Windows pro mobilní telefony byl vždy doménou především Lumií. V poslední době se však situace postupně mění, Microsoft záměrně zužuje své portfolio a nabízí tak prostor ostatním výrobcům. S příchodem Windows 10 Mobile se objevila celá řada nových značek, které se ale na český trh pravděpodobně nikdy nedostanou. Najdeme je především v Číně, Indii, Japonsku apod. Pokud ale nechcete Lumii, nebo si nedokážete ze současné poměrně úzké nabídky vybrat, i v ČR lze sehnal alternativy, a to ne jen tak ledajaké. Jedním z výrobců, který Windows Phone (Mobile) v podstatě od úplného počátku podporuje, je Acer. I když v loňském roce nebylo o zařízeních od Aceru s Windows v podstatě vůbec slyšet, v nabídce českých e-shopů ještě dnes seženete loňský model M220. Pro letošní rok si Acer připravil nástupce (model M330), kterému se budeme v této recenzi věnovat, a pak také dlouho očekávaný model Jade Primo, který by se měl stát přímou konkurencí pro Lumie 950.
Desing
Acer Liquid M330 patří do kategorie low-endů, kde je prioritou především cena. To však neznamená, že by tato zařízení nemohla být pěkná či dokonce originální. M330 je toho jasným důkazem. Již při prvním pohledu zaujme velice netradičně řešený reproduktor, a to nejen ten klasický na zadní straně, ale také sluchátkový na přední straně. Tyto dva designové prvky naprosto jasně M330 odliší od jakékoliv konkurence. U takto výrazného designu ale vždy hrozí, že se najde relativně velká skupiny uživatelů, kterým si líbit nebude. Nechám proto na každém, ať si z přiložených fotografií udělá vlastní názor. Jedinou výtku mám k praktické stránce tohoto řešení. Velké reproduktory s jemnou síťkou uvnitř jsou takřka dokonalé lapače prachu a různých nečistot.
Z designového pohledu je třeba ještě vyzdvihnout tenký stříbrný rámeček, který lemuje nejen reproduktory, fotoaparát, ale najdete ho i po celém obvodu přístroje. V kombinaci se zadním krytem se zajímavou barvou a texturou, kterému dominuje Logo Acer, vytváří velmi elegantní a svěží design.
Jedinou drobnou připomínku mám ke zbytečně širokým okrajům na přední straně, které jen zbytečně zabírají místo pro umístění např. výrazně většího displeje.
Ergonomie a dílenské zpracování
Dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni. Ačkoliv je celý kryt plastový, nemusely by se za něj stydět ani modely s daleko vyšší cenovkou. Takové Lumie 950 mohou jen tiše závidět. Nikde nic nevrže, vše pevně drží a přesně lícuje.
Také celková ergonomie je díky rozměrům (136 x 66.5 x 9.6 mm, 142 g) a příjemnému zaoblení hran velmi dobrá. Přístroj se skutečně pohodlně drží a z ruky neklouže. Tlačítka hlasitosti jsou sice úzká, ale dobře hmatově rozlišitelná se slušným zdvihem a odezvou.
Bohužel doslova tragické je tlačítko pro zapínání, které je umístěno pro praváka snad v nejhorším možném místě – na levé straně horní hrany. Při standardním držení není prakticky možné na vypínač dosáhnout. Vždy je nutné použít druhou ruku, nebo telefon v ruce krkolomně posouvat. Samotné tlačítko je navíc poměrně malé. Zapínání a uspávání přístroje tedy rozhodně není pohodlné a bude vyžadovat skutečně dlouhé zvykání.
Displej
Při pohledu na hardwarové parametry displeje, kde je uvedena technologie IPS LCD, úhlopříčka 4,5“ a rozlišení 480 a 854 bodů, by se dalo čekat, že se jedná pro tuto cenovou kategorii o relativně slušnou volbu. Bohužel u displeje je podstatně důležitější skutečná kvalita zobrazení, nežli papírové parametry. U Aceru M330 to platí dvojnásob. Ačkoliv se jedná o IPS displeje, kvalita zobrazení není příliš dobrá. Displej bych srovnal s 1-2 roky starými klasickými LCD displeji low-endových Lumií, kde byl tento „výstup“ naprosto běžný. Doba se ale posunula a konkurence do svých přístrojů dává displeje podstatně kvalitnější, a to nejen rozlišením, ale také barveným podání. Displej v M330 je poměrně hrubý (nízké rozlišení), černá není černou ani zdaleka, spíše bych řekl tmavší šedou, a ostatní barvy také nejsou nijak intenzivní. Čitelnost na slunci bych i s max. jasem označil za spíše podprůměrnou. Je velká škoda, že nízká cena se odrazila v tak zásadní části, jakou je displej. Navíc v kontextu s konkurencí, kde např. stejně drahá Lumie 550 nabízí displej min. o třídu lepší.
Výkon
Acer Liquid M330 je vybaven čtyřjádrovým Snapdragonem 210 taktovaným na 1 GHz a 1 GB operační paměti RAM. V této třídě se jedná o naprosto standardní výbavu, kterou mají i konkurenční Lumie. Tento hardware bych ale z dlouhodobého pohledu označil jako hraniční (ještě ale na správné straně) pro použití Windows 10 Mobile. Systém je v některých případech trochu pomalý a uživatel si na některé úkony (spouštění náročnějších aplikací a her) chvíli počká. Na druhou stranu jsem nezaznamenal žádný problém se stabilitou či spolehlivostí. Vše fungovalo naprosto bez problému.
Vnitřní paměť má standardní kapacitu 8 GB a nechybí možnost ji rozšířit o paměťové karty typu microSD. Standardní součastí je také podpora většiny bezdrátových sítí vč. LTE.
Zajímavostí je přítomnost LED diody, která ale bohužel indikuje pouze vybitou baterii a její nabíjení. Škoda, že zde není možnost ji využít i k notifikacím, které operační systém podporuje.
V tomto odstavci se také okrajově dotkneme softwaru. Základem je samozřejmě Windows 10 Mobile, o které se zde více rozepisovat nebudeme, ale je třeba upozornit na absenci některých softwarových drobností, které uživatelé Lumií považují za standard. Pokud totiž otevřete v nastavení sekci doplňky, nic zde nenajdete. Chybí tedy možnost nastavit si vlastní barevný profil displeje, ekvalizér, možnost skrýt gestem spodní lištu, Glance Screen, probuzení poklepáním apod. Je škoda, že Acer nenabídl oproti čisté podobě systému vůbec nic navíc.
Výdrž
Acer M330 je vybaven baterií se slušnou kapacitou 2000 mAh, která nabídne dostatek energie ke dvěma dnům běžného provozu. Pokud přístroji skutečně „naložíte“, je třeba počítat s výdrží jeden den. Během testování se mi ale nikdy nestalo, že by telefon nevydržel do večera. Výdrže tedy považuji za standardní možná lehce nadprůměrnou.
Fotoaparát
Poměrně netradiční je kombinace fotoaparátů (přední a zadní), které jsou oba vybaveny snímačem s rozlišením 5 MP a autofokusem. U zadního dokonce nechybí ani LED dioda, což v této cenové kategorii stále není standard.
Bohužel kvalita fotografií není příliš vysoká. I přesto, že se jedná o levný přístroj, výsledky jsou spíše podprůměrné. Pokud tedy rádi fotíte, M330 rozhodně nebude tou správnou volbou. Přesvědčte se sami:
(U některých ukázkových snímku je možné si všimnout výrazného rozostření na pravé straně fotky - chyba se týká pouze testovaného přístroje.)
Cena
Graf ceny produktu Acer M330 Dual poskytuje server Heureka.cz
Hodnocení
+ Design
+ Dílenské zpracování
+ Výdrž
+ 8GB paměti + microSD
+ Cena
+ Podpora DulaSIM a LTE
- Displej
- Fotoaparát
- Umístění zapínacího tlačítka
- Absence softwarových doplňků a vylepšení
Závěr
Acer Liquid přichází na trh jako velmi příjemné designové oživení poměrně monotónní nabídky letošních Lumií. Věřím, že pokud dokážete ocenit originální designové řešení reproduktorů, přístroj se vám bude jistě líbit. Po stránce zpracování je na velmi vysoké úrovni a samotný hardware (výkon) také nezklame. Není to sice žádný rychlík, a na některé úkony si chvíli počkáte, ale na druhou stranu nemá problémy se stabilitou a spolehlivostí. Za největší slabinu však považuji displej, ten sice splní svou základní funkci, ale konkurence nabídne ve stejné kategorii mnohem více. Za zmínku pak stojí i horší fotoaparát a poněkud nešťastně umístěné tlačítko pro zapínání, které vám minimálně na začátku přidělá pár vrásek na čele.
Hlavním konkurentem, který stojí v podstatě stejně, je Lumia 550. Jak si Acer povede, se dozvíte v některém z následujících článků, kde připravujeme přímé srovnání
jklejna
15 | 06 | 16 18:59Mnemonic
19 | 05 | 16 08:38jklejna
15 | 05 | 16 19:46Robin Jiráň
13 | 05 | 16 21:35jklejna
11 | 05 | 16 05:13puppy2016
10 | 05 | 16 21:13jklejna
10 | 05 | 16 18:45Zivan
10 | 05 | 16 11:58puppy2016
10 | 05 | 16 11:16jklejna
10 | 05 | 16 09:51Ferda Mravenec
10 | 05 | 16 08:05jklejna
10 | 05 | 16 08:02