Microsoft v loňském roce ukončil výrobu telefonů Lumia a v podstatě tak vyklidil pole Windows 10 Mobile přístrojů. Cesta se tak otevřela pro další výrobce, kteří doposud stáli spíše opodál, protože nedokázali dotovaným cenám Lumií konkurovat. Jedním z výrobců, který představil své první Windows 10 Mobil zařízení v loňském roce, je také HP. To se stalo zároveň partnerem Microsoftu, který se na vývoji modelu Elite x3 spolupodílel. Dá se také očekávat, že dalších výsledků této spolupráce se dočkáme v letošním roce v podobně minimálně jednoho nového modelu.
HP Elite x3 je špičkové zařízení té nejvyšší kategorie, které nabídne nekompromisní výbavu. V podstatě se dá říci, že se jedná o dočasnou náhradu za aktuálně odložený Surface Phone od Microsoftu. Tento model zcela jasně cílí především na firemní zákazníky, čemuž odpovídá i obsah prodejního balení a cena. Co všechno nabízí?
Obsah balení
Obvykle tuto kapitolu rovnou vynecháváme, jelikož většina současných modelů má v balení pouze nabíječku. U některých se dočkáme také sluchátek, ale to je dnes spíše výjimka. Když však poprvé spatříte prodejní balení HP Elite x3, zůstanete stát doslova „s otevřenými ústy“. Krabice, ve které tento model dorazil na testování, je totiž větší než u většiny notebooků. Co je uvnitř?
Po otevření kromě samotného zařízení naleznete:
- Sluchátka s mikrofonem
- 2x USB-C kabel
- Standardní nabíječku
- Dokovací stanici (podrobně představíme v samostatné recenzi)
- 2x Náhradní/výměnné nástavec docku
- Samostatný nabájení adaptér pro dock
Na první pohled by se tak dalo říci, že výrobce na nic nezapomněl, jenže opak je pravdou. Součástí balení totiž skoro až nesmyslně není propojovací „video“ kabel mezi dockem a monitorem. Ten je nutné zakoupit samostatně. V praxi tak dostanete téměř vše pro okamžité použití telefonu v režimu Continuum, ovšem bez toho nejdůležitějšího, propojovacího kabelu. Možná si říkáte, že takový kabel má doma každý, bohužel ale jediným obrazovým výstupem docku je DisplayPort, což stále není tak úplně běžné řešení. Přeci jen DVI či HDMI jsou podstatně rozšířenější varianty.
Design
U zařízení určeného primárně pro firemní zákazníky nelze očekávat žádné designové výstřelky. V některých případech je dokonce žádoucí, aby byla zařízení dostatečně „nudná“ a nenápadná. Elite x3 je zhruba někde uprostřed. Nenabízí sice žádný neotřelý design, ale rozhodně není nudné. Na první pohled na čelní straně zaujme spodní stříbrná mřížka reproduktoru s nerovnoměrně rozmístěnými otvory. Ačkoliv se na první pohled zdá, že se jedná o kov, není tomu tak. Celé zařízení je vyrobené z plastu. Jedná se však o vysoce kvalitní plast, který působí v ruce velice dobře. Výroba je precizní, a proto nikde nic nevrže a vše přesně lícuje, čemuž napomáhá i konstrukce zařízení bez uživatelsky přístupné baterie. Ačkoliv v kovovém provedení by byl pravděpodobně požitek z prémiového modelu vyšší, použitému plastu a konstrukci nemám co vytknout.
Ergonomie a dílenské zpracování
HP Elite x3 rozhodně nepatří mezi malá zařízení. Úhlopříčka 5,96“ jej řadí mezi phablety, tedy zařízení na rozhraní telefonů a tabletů. V řeči čísel je to 83,5 x7,8 x 161,8 mm a 195g, což rozhodně není málo. O dobré ergonomii tak z principu nemůže být řeč, což se ale u takto velkého zařízení očekává. Samotné plastové matné tělo v ruce neklouže a přístroj se díky příjemně zaobleným hranám v rámci možností dobře drží. Jednou rukou jej samozřejmě ovládat nelze, protože není šance dosáhnout na všechna místa displeje. Co však obvykle u takto velkých zařízení ovládat lze, jsou tlačítka. Bohužel HP zvolilo poněkud podivnou kombinaci, kdy je tlačítko pro zapínání umístěno až nad dvojtlačítkem hlasitosti a vůči palci pravé ruky je až příliš vysoko. Bez nepříjemného přehmátnutí na něj nedosáhnete, což může být v praxi u takto velkého zařízení dosti problematické. Vše ale bude záležet na tom, jakým způsobem chcete zařízení zapínat, kromě tlačítka je totiž možné probuzení poklepem na displej nebo vyžitím čtečky otisků prstů, které se budeme věnovat později.
Drobným zklamáním je absence samostatného tlačítka spouště fotoaparátu, ne které jsou uživatelé vyšších modelů Lumií zvyklí. Ostatní tlačítka jsou sice rozměrově relativně malá, ale dostatečně hmatově rozlišitelná s příjemným zdvihem a tuhostí.
Displej
V podstatě na žádné z komponent zařízení se nešetřilo a displej je toho jasnou ukázkou. Nabídne úhlopříčku 5,96“ a extra vysoké WQHD rozlišení (2560x1440bodů). Díky tomuto rozlišení je obraz skutečně jemný (494 PPI), a to i na takto velké úhlopříčce. Z pohledu technologie se jedná o AMOLED displej vybavený po hranách mírně zaobleným ochranným sklem Corning Gorilla Glass 4. Barvené podání, čitelnost na slunci, intenzita podsvícení apod. jsou na vysoké úrovni a nemám k nim žádné připomínky. Skutečně se jedná o špičkový displej, který patří k těm nejlepším na trhu.
Výkon
O dostatečný výkon zařízení i v režimu Continuum se stará procesor Qualcomm Snapdragon 820 (4 jádra, 2.15 GHz) doplnění o 4 GB LPDDR4 paměti RAM. Vnitřní paměť eMMC 5.1 má kapacitu 64 GB a lze jí rozšířit pomocí paměťových microSD karet. Chipset Qualcomm MSM8996 dále disponuje také výkonnou grafikou Adreno 530. Tato hardwarová výbava, která mimo jiné zahrnuje i Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac (2x2), Bluetooth 4.0 LE apod. nabízí přístroji dostatečný výkon i pro velmi vysoké pracovní nasazení.
Výdrž
Vysoký výkon a obrovský displej s sebou samozřejmě přináší i velké nároky na zdroj energie. Ačkoliv má baterie úctyhodnou kapacitu 4150 mAh, při náročnějším používání vydrží pouze jeden den. Pokud budete k přístroji šetrnější, je možné se bez větších problémů dostat i na dva dny. Nezapomnělo se ani na pohodlné bezdrátové nabíjení standardu Qi i PMA a rychlé nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0.
Ostatní
Nadprůměrný zvuk
O nadprůměrném zvukovým výstupu informuje již logo B&O PLAY v pravé části stříbrné lišty reproduktoru, přesněji řečeno, reproduktorů. Ty jsou totiž pod lištou ukryty hned dva (stereo) a hrají opravdu pěkně.
Čtečka otisků prstů i duhovky
Toto HP je také prvním zařízením s mobilními Windows, které je vybaveno čtečkou otisků prstů. Ta je umístěna na zadní straně hned pod fotoaparátem. Nezapomnělo se ani na Iris scanner, neboli čtečku oční duhovky, která je v horní části přední strany. Můžete si tak vybrat, zdali chcete přístroj odemykat heslem, otiskem, či pohledem. Jaké jdou praktické rozdíly mezi jednotlivými metodami a jak v praxi fungují se dozvíte v samostatném článku:
TIP: PIN vs. duhovka vs. otisk prstu: souboj v rychlosti a pohodlnosti odemykání displeje
DualSIM
V HP předpokládají, že si do firemního telefonu budete chtít dát i soukromou SIM, proto jsou k dispozici dva sloty. Bohužel ten druhý je sdílený s microSD kartou, což v praxi znamená, že si musíte vybrat, co potřebujete více. Podporována jsou samozřejmě všechna potřebná LTE pásna.
Continuum a HP Workspace
Jedním s hlavních lákadel tohoto modelu je režim Continuum, který umožní z telefonu udělat PC. Což je i důvod přítomnosti dokovací stanice přímo v prodejním balení. Co je režim Continnum a co přesně nabízí v praxi si blíže ukážeme v novém seriálu článků, který startuje tento týden. HP navíc kromě standardních funkcí Continuua nabízí i prémiovou (doplňkovou) službu HP Workspace, což je v podstatě vzdálené spouštění klasických desktopových aplikací v režimu Continuum. Na tuto funkce se podrobněji zaměříme v samostatném článku.
Zabezpečení
Firemní telefon si zaslouží to nejlepší zabezpečení, a proto kromě výše zmíněných čteček je zde k dispozici i 128-bitkey Unified Image Encryption, 256-bitkey Full Disk Encryption, FIPS 140-2 cryptography a samozřejmě také 128bit šifrování pomocí Bitlockeru ve Windows 10.
Dioda
HP Elite x3 je jedno z mála Windows 10 zařízení vybavených notifikační diodou. Ačkoliv by v současné verzi měl systém umožňovat použít diodu i pro běžné notifikace aplikací, bohužel v nastavení žádná taková volba není. Musíte se tak spokojit pouze s informací o připojené nabíječce a vybité baterii.
Fotoaparát
Pravděpodobně „největší slabinou“ jinak skutečně nekompromisní výbavy je fotoaparát. Ten sice nabízí slušné papírové parametry v podobě 16 MP sensoru se světelnosti f/2.0 a LED bleskem, ale fotografie jsou spíše průměrné (v této cenové kategorii). Nelze říci, že by tento přístroj fotil špatně, ale například Lumie 950 fotí lépe, a to již v současné době nepatří mezi úplnou špičku mezi fotomobily. Dá se očekávat, že se kvalita snímků výrazně zvedne prostřednictvím aktualizací. V současné době je totiž problémem spíše nedoladěný software, nežli nedostatečný hardware.
Na selfie či videohovory je možné využít přední 8MP FullHD kamerku.
Cena
V současné době je na českém trhu dostupná pouze prémiová varianta balení vč. dokovací stanice (představíme samostatně) a cena za nekompromisní výbavu je relativně vysoká.
HP Elite x3 vs. Lumia 950 XL
Hodnocení
+ Displej
+ Baterie
+ Výkon
+ Čtečka otisků prstů i oční duhovky
+ Zvuk (stereo reproduktory)
+ Možnosti zabezpečení
+ Prodejní balení (příslušenství)
+ Bezdrátové nabíjení
+ Podpora Continuum a HP Workspace
- Průměrný fotoaparát
- Rozměry
- Cena
Závěr
HP Elite x3 je bezesporu špičkové zařízení, které si svou relativně vysokou cenu u své cílové skupiny obhájí. Není však ani zdaleka pro každého. Na první pohled je patrné zaměření na firemní sféru, kde může mít největší uplatnění právě díky možnostem Windows 10 Mobile a režimu Continnum, který je v podstatě hlavním lákadlem. Zajímavé však může být i pro náročné uživatele, kterým nabídne ten nejmodernější hardware a nebývalé možnosti zabezpečení. Jedinou drobnou nevýhodou jsou rozměry a průměrný fotoaparát.
Poměrně tvrdou konkurencí v očích běžných uživatelů bude jistě doprodejová Lumia 950XL, která sice nenabízí tak velký displej, kvalitní zpracování, čtečku otisků prstů apod., ale zato stojí v podstatě třetinu. Navíc je z pohledu výkonu na srovnatelné ne-li vyšší úrovni (8 jádrový procesor, fotoaparát apod.).
taniyakhan7778
22 | 01 | 22 05:46puppy2016
04 | 02 | 17 15:13JS
11 | 01 | 17 08:04brejlovec640XLLTE
10 | 01 | 17 23:39puppy2016
10 | 01 | 17 18:00JS
10 | 01 | 17 14:11puppy2016
10 | 01 | 17 13:36JS
10 | 01 | 17 11:56jklejna
09 | 01 | 17 19:05puppy2016
09 | 01 | 17 15:52brejlovec640XLLTE
09 | 01 | 17 14:49puppy2016
09 | 01 | 17 13:35Jindřich Lukeš
09 | 01 | 17 13:16puppy2016
09 | 01 | 17 12:59Jindřich Lukeš
09 | 01 | 17 12:51vojtausti
09 | 01 | 17 12:21puppy2016
09 | 01 | 17 11:54milennium
09 | 01 | 17 11:49