Koncem loňského roku bylo v recenzi HTC Titan slíbeno, že se na WMManii začnou objevovat také plnohodnotné recenze. Tento slib hodláme dodržet, a dnešní recenze HTC Radar je toho důkazem. V následujících týdnech se můžete těšit také na recenzi Samsungu Omnia W a příští měsíc snad také na Nokii Lumia 800.
Tato recenze opět nebude zcela typická, ale zaměřím se zejména na praktické zkušenosti, které jsem během testování přístroje získal. Než jsem však tuto recenzi stihl vytvořit, zaujalo mě několik dílčích vlastností, které jsem porovnal s konkurenčními zařízeními. Konkrétně se jedná o displej: Velký test displejů: SLCD vs. SAMOLED, aneb barvy nejsou všechno a fotoaparát: Velké srovnání fotoaparátů: HTC HD7 vs. HTC Radar vs. HTC Titan. Účelem těchto článků je nabídnutí dostatečného množství objektivních informací, které Vám pomohou vytvořit komplexní názor na toto zařízení a zároveň nabídnou detailní srovnání s přímou konkurencí.
Graf ceny produktu HTC Radar poskytuje server Heureka.cz
HTC si pro letošní rok zatím připravilo pouze dvě zařízení. První je dříve recenzovaný HTC Titan, který patří do té nejvyšší kategorie a druhým je HTC Radar, který nabízí slušnou výbavu za rozumnou cenu.
Obsah balení
Na začátku této recenze se pozastavím nad jednou zcela nepodstatnou záležitostí, kterou je vlastní velikost krabičky, ve které si zařízení zakoupíte. V posledních letech je zajímavé sledovat trend „zmenšování balení“, kdy jsou krabičky jen o málo větší než samotné zařízení. Za krále miniaturních balení jsem považoval právě HTC, které tento trend provozuje již poměrně dlouhou dobu. Ovšem po shlédnutí krabičky Samsungu Omnia W musím svůj názor ještě přehodnotit, jelikož menší balení obsahující mobilní telefon jsem ještě neviděl :) Tyto velice kompaktní rozměry balení přístrojů však sebou přináší také nový trend v podobě minima příslušenství, které k zařízení dostanete. Ani HTC Radar není výjimkou. Spolu s telefonem dostanete pouze malou nabíječku, USB kabel a sluchátka. Osobně bych uvítal alespoň nějaké obyčejné pouzdro, či fólii na displej.
Nabíječka je u všech HTC zařízení stejná již minimálně 2 roky. Jedná se pouze o koncovku do zásuvky s otvorem pro USB kabel. Toto řešení uživateli nabízí kompaktní rozměry a výrobce ušetří za kabel, jelikož je možné použít ten klasický datový.
Ani sluchátka již minimálně po dva roky nedoznala změn. Jedná se o klasické pecky, které navíc obsahují mikrofon, 2 tlačítka pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro přijímaní/ukončování hovoru, či přerušování právě přehrávané skladby.
Design
Design obvykle nehodnotím, jelikož se jedná o subjektivní záležitost, kterou musí každý zvážit sám. Nejlépe k tomu poslouží fotografie nebo vlastní vyzkoušení přístroje (např. v obchodě). Tentokrát však udělám menší výjimku a pokusím se popsat, jak na mě zařízení působí. Jelikož jsem před recenzí Radaru používal delší dobu HTC Titan, můj pohled byl trochu zkreslený. První pocity byly takové, že jsem chtěl do této recenze napsat, že HTC Radar je zařízením bez nápadu, a že si s ním v HTC nedali příliš práce. Po delší zkušenosti jsem však svůj názor částečně přehodnotil. Přeci jen se podobnost s určitými modely nedá popřít a např. takový Desire S s Androidem je skoro jako dvojče. Ovšem na trhu s Windows Phone přístroji žádné podobné zařízení není, a proto je tento způsob zpracování dokonce i vítaný. Ovšem HTC by se obecně mělo nad velice podobným designem většiny svých zařízení zamyslet a čas od času přijít s něčím novým „neokoukaným“.
Konstrukce
Obrovskou výhodou HTC Radar je konstrukce vytvořená z jednoho kusu kovu. V praxi toto řešení zajišťuje dokonalou tuhost a maximální odolnost (v rámci možností) vůči nárazům apod. V případě odolnosti vůči nárazům je třeba mít vždy na mysli, že nejslabším článkem každého chytrého zařízení je velký displej, na který telefon snad vždy dopadne (zákon schválnosti). Při běžném používání je však toto konstrukční řešení výhodné zejména proto, že nikde nic nevrže, vše pevně sedí a lícuje. Kovový povrch také vytváří úplně jiný pocit při běžném používání než plastové „hračky“ ostatních výrobců. Kov však není možné umístit po celém obvodě kvůli dostatečnému "průniku signálu“. HTC Radar má z tohoto důvodů v horní části (okolo fotoaparátu a na horní hraně) použit plast. Plastová je také spodní část zadní strany, která pokračuje téměř až pod displej.
Spodní plastovou část je možné vysunout, a odhalit tak otvor pro SIM kartu. Možnost vyndání baterie ale nehledejte, jelikož ta je v zařízení umístěna na pevno.
Většina povrchu přístroje je stříbrná (plastové části jsou šedé). Zpracování se zdá poměrně kvalitní a povrchová úprava velice dobře drží. Ovšem až čas ukáže, jak moc dobře. HTC bohužel u svých předchozích modelů obsahující kovové části sklízelo zaslouženou kritiku, jelikož cokoliv bylo z kovu, se po krátkém čase snadno ošoupalo (stojánek u HD7, kryt baterie u Desire Z a HD2 a jmenovat bych mohl celou řadu dalších případů).
Tvar přístroje je taktéž poměrně „obyčejný“, což je ale v tomto přístroje chápáno jako kladná vlastnost. Zařízení je totiž na všech stranách dostatečné „oblé“, což na první pohled nepůsobí zrovna luxusním dojmem, na druhou stranu absence ostrých hran zajišťuje, že se zařízení velice dobře drží v ruce.
A co říkají čísla? Rozměry přístroje jsou 120.5mm x 61.5mm x 10.9mm a hmotnost 137g. Zejména údaj hmotnosti částečně odráží kovovou konstrukci. Rozměry jsou ale jinak poměrně standardní a odpovídají velikosti displeje. Tloušťka přístroje je také poměrně slušná, i když nepatří k těm nejmenším.
Pro úplnost popisu konstrukce zařízení je třeba zmínit tlačítka. V tomto případě se jedná o klasiku. Tři dotyková tlačítka (zpět, domů, vyhledávání) přímo pod displejem („předpis“ pro Windows Phone 7 zařízení), dvě klasická tlačítka pro ovládání hlasitosti na pravém boku (v horní části) přístroje, spoušť fotoaparátu pod nimi a zapínací tlačítko na horní hraně. Horní hrana navíc obsahuje otvor pro 3,5mm konektor pro sluchátka. Levý bok neobsahuje žádné tlačítko, pouze je zde ve spodní části umístěn USB konektor. Zadní strana poté v horní část obsahuje reproduktor, objektiv fotoaparátu a přisvětlovací diodu. Zpracování „mechanických“ tlačítek je výborné a jejich stisk nedělá sebemenší problémy.
A jak je na tom HTC Radar s rozměry vůči konkurenci? Na první sérii fotografií je zachycen HTC Radar spolu s HTC HD7 a HTC Titan. Na druhé naleznete HTC Radar a Samsung Omnia W.
Displej
HTC Radar disponuje SLCD displejem o velikosti 3.8" s rozlišením 800x480 bodů. U těchto parametrů se na chvíli zastavíme. V první řadě je třeba vyvrátit celou řadu fám o "nekvalitě" SLCD displejů. Nová zařízení od HTC jsou vybavena „druhou generací“ SLCD displejů, ačkoliv na to není nikde marketingově upozorňováno. Dokonce i označení displejů je stále stejné. Oproti svým předchůdcům jsou však displeje podstatně „barevnější“ a lépe čitelné na slunci (černá však stále není černou ani zdaleka). Dokáží také hravě konkurovat SAMOLED displejů, které trpí viditelnějším rastrem. Doporučuji přečíst samostatný článek, kde je tato problematika podrobně rozpracována: Velký test displejů: SLCD vs. SAMOLED, aneb barvy nejsou všechno.
Uhlopříčka displeje 3,8“ je dle mého názoru hraniční. Zejména pánové s většími prsty by mohli mít při psaní na softwarové klávesnici drobné problémy. Rozložení softwarových kláves ve Windows Phone 7 je sice perfektní, ovšem pro zachování jednotnosti ovládání celého systému je klávesnice po stranách „zkrácena“, a nevyplňuje celý displej (režim na šířku), což je na takto malé uhlopříčce znatelné. Malá uhlopříčka displeje ovšem umožňuje zmenšit rozměry celého zařízení. V praxi je to tedy vždy o kompromisu. Pokud požadujete menší zařízení, je třeba počítat s menším displejem a drobnými komplikacemi při psaní.
Povrch displeje je standardní (bez úprav zvyšující odolnost), a tak se po pár dnech či týdnech na displeji objeví drobné škrábance. Pro HTC Radar tedy doporučuji zakoupit ochranou folii. Při nákupu je třeba dát pozor, aby měla fólie „výřezy“ na čidla a fotoaparát v horní části. Řada výrobců folií (např. Brando) s „výřezy“ nepočítá, a když takovouto folii nalepíte na displej, např. během hovoru ho nebudete moci rozsvítit (stále aktivní sensor přiblížení), a to ani nemluvím o nemožnosti používat přední kamerku (která přes folii moc dobře nesnímá).
Procesor, paměť a výkon
HTC Radar nabízí také dostatek výkonu pro bezproblémovou práci s operačním systémem. Srdcem přístroje je procesor Qualcomm MSM8255 taktovaný na frekvenci 1 GHz. Tento údaj není nijak oslnivý, je ale třeba brát v úvahu, že ačkoliv je frekvence procesoru stejná jako u loňských modelů, jedná se o procesor vyrobený novější technologií a nabízející podstatně větší výkon. I s tímto jednojádrovým procesorem nabídne HTC Radar podstatně rychlejší odezvu a práci v systému než jakékoliv zařízení s Androidem (vč. těch s dvoujádrovým procesorem). Tato skutečnost je ale dána optimalizací Windows Phone 7, které nejsou příliš hardwarově náročné.
Procesor doplňuje operační paměť RAM o velikosti 512 MB. Tato velikost je opět zcela dostačující.
Zařízení disponuje vnitřní pamětí o velikosti 8 GB. V praxi má však uživatel k dispozici pouze něco málo přes 6 GB. Vhodným nastavením synchronizační aplikace Zune a odinstalovaním nepotřebných aplikací je možné získat navíc několik desítek až stovek MB, ovšem není to "žádný zázrak". Vnitřní paměť není bohužel možné rozšířit o paměťové karty, protože operační systém pracuje s pamětí odlišně, než je tomu u ostatních platforem. Je tedy před koupí nutné zvážit, zda Vám tento prostor pro data bude stačit.
TIP: Recenze HTC Titan - Nejlepší Windows Phone 7 zařízení
Výdrž a baterie
HTC Radar je vybaven Li-Ion baterií o velice slušné kapacitě 1520 mAh. Díky úspornější jednojádrovému procesoru a menšímu displeji je možné stanovit běžnou pracovní výdrž na cca. 3 dny (automatická regulace podsvícení, desítky minut volání, SMS, 15minutový interval stahovaní pošty, občasné využití internetu). Spíše ale počítejte, že zařízení zamíří do nabíječky každý druhý den. Obecně však platí, že největšími „žrouty“ energie jsou mobilní data, podsvícení displeje a GPS. Pokud bude zařízení používáno pouze pro navigaci, bez připojení k nabíječce, vydrží cca 3-3,5 hodiny. Obdobné hodnoty platí také pro přehrávání videa.
Kvůli konstrukci zařízení však není baterie výměnná, což považuji za výrazný nedostatek. Osobně mám vždy minimálně jednu rezervní baterii po ruce pro případ nouze. Pokud však baterie neměníte, je tento údaj naprosto nepodstatný a naopak můžete ocenit perfektní pevnou konstrukci přístroje.
Fotoaparát
Fotoaparát lze hodnotit jako slušný, ačkoliv to u HTC vůbec nebývá zvykem. Až letošní modely obsahují snímače, se kterými se dá vyfotit i slušná fotografie. Stále to není nic převratného, ovšem krok kupředu je to značný. Fotoaparát v Radaru disponuje rozlišením 5 Mpx. Za horších světelných podmínek můžete použít LED blesk. V těchto podmínkách také jistě oceníte BSI sensor, který zajistí lepší kvalitu snímků. Operační systém nabízí také celou řadu možností nastavení. Více se o jednotlivých funkcích dočtete v samostatné recenzi Windows Phone 7.5 Mango. Konkrétní snímky a srovnání s ostatními modely naleznete ve článku: Velké srovnání fotoaparátů: HTC HD7 vs. HTC Radar vs. HTC Titan.
Fotoaparát umožnuje natáčet také video. Maximální rozlišení je 720p (omezeni systému). Nad displejem se nachází také VGA kamera pro videohovory.
Systém a software
HTC Radar je vybaven nejnovější verzí operačního systému Windows Phone 7.5 Mango s kompletní českou lokalizací. Tento operační systém má řadu specifik, které je třeba před nákupem zvážit. Obecně lze říci, že Windows Phone 7.5 není pro každého. Pro lepší pochopení celé problematiky a pro zjištění, které funkce systém nabízí (jsou pro většinu zařízení podobné), doporučuji přečíst samostatnou recenzi: Podrobná recenze Windows Phone 7.5 Mango - Nejlepší systém současnosti?
HTC navíc nabízí poměrně bohatou softwarovou výbavu. Některé aplikace jsou v zařízení již předinstalované a jiné je možné stáhnout ze speciální sekce na Marketplace.
- HTC Hub - Informace o počasí a akciích, zobrazení zprávy.
- HTC Watch - Možnost přehrávání filmových trailerů.
- Locations - Ukládání aktuální lokace, footprints.
- Connected Media - Možnost prohlížení fotografií a přehrávání videí z domácího media serveru. Případně přehrávání multimédií ze zařízení napříkald v TV. (viz předposlední přiložený obrázek)
- Dock Mode - Speciální aplikace, která se zobrazí při připojení telefonu k docku. Na displeji se zobrazí hodiny, počasí, hudba a obrázky. (viz poslední přiložený obrázek)
- Photo Enhancer - Možnost úpravy fotografií, zejména použití různých filtrů apod.
- Converter - Převodník jednotek.
- Notes - Šikovná aplikace pro psaní poznamek
- Flashlight - Použití led diody (blesku) jako svítilny.
- Calculator - Kalkulačka.
- Connection Setup - Automatické nastavení datových služeb operátora.
Klady a zápory
+ Kovové tělo přístroje
+ Dostatečně výkonný hardware
+ Slušný fotoaparát vč. celé řady možností nastavení (automatické panorama apod.)
+ Slušná výdrž na baterie
+ Windows Phone 7.5 (grafické rozhraní, stabilita, spolehlivost, odezva systému, rychlost, funkce, Office)
+ Aplikace od HTC
- Windows Phone 7.5 (absence slotu pro paměťové karty, menší výběr aplikací, absence flashe v prohlížeči)
- Nemožnost výměny baterie
- Velikost vnitřní paměti
Závěr
HTC Radar je velice povedené zařízení (za rozumnou cenu v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ) ), které nabízí standardní (nepříliš výrazný) design a výborné konstrukční zpracování odolné i vůči hrubšímu zacházení. Díky těmto vlastnostem a celé řadě velice užitečných funkcí operačního systému Windows Phone 7.5 se zařízení hodí zejména pro každodenní náročné pracovní nasazení. Ovšem ani multimediální funkce nejsou přístroji cizí. Velikost je také velice příjemná, je ovšem nutné počítat s menším displejem. Jediným výraznějším negativem je velikost vnitřní paměti, kterou nelze nijak rozšířit.
Rozhodnutí, zda si toto zařízení pořídit, však výrazně ovlivní samotný operační systém Windows Phone 7.5. V této souvislosti použiji citaci ze samostatné recenze operačního systému (doporučuji přečíst), která platí i pro tento přístroj:
"Windows Phone 7 je velice povedený operační systém vhodný pro práci i zábavu. Není však určen pro každého. Je třeba si vždy určit priority, které musí Váš mobilní telefon splňovat. Pokud je těmito prioritami rychlost, jednoduchost, intuitivnost, stabilita, spolehlivost, využívání sociálních sítí, multimédií apod. a grafický vzhled systému se Vám alespoň trochu líbí, Windows Phone 7 bude tím pravým systémem pro Vás. Samozřejmě za předpokladu, že pro Vás není zcela zásadní nutnost přístupu k systému souborů, výměna paměťových karet a skromné možnosti nastavení systému.
Pokud však rádi do všeho "šťouráte", upravujete si systém dle svých požadavků, vyžadujete velice specifické aplikace, či máte jiný estetický vkus, doporučuji využít spíše alternativní operační systémy, které je možné výrazně lépe přizpůsobit Vašim potřebám. Ve většině případů však za tyto funkce zaplatíte nižší spolehlivostí, rychlostí, stabilitou apod.
Před nákupem nového zařízení s Windows Phone 7 doporučuji si tento systém nejdříve na několik dní vyzkoušet. Velmi rychle si tak zjistíte, zda Vás tento systém oslovil, či nikoliv. Ti co Windows Phone 7 vyzkoušeli a systém je oslovil, již "nikdy" nebudou chtít nic jiného. Toto pravidlo platí i naopak. Pokud Vás systém nezaujme, asi těžko si k němu někdy naleznete cestu."
Nery
26 | 07 | 12 10:04Flynn
05 | 06 | 12 15:20rosnie
05 | 06 | 12 12:38rosnie
05 | 06 | 12 12:06Flynn
04 | 06 | 12 16:07rosnie
04 | 06 | 12 07:21Flynn
31 | 05 | 12 12:39Nery
31 | 05 | 12 12:15rosnie
31 | 05 | 12 11:40Flynn
31 | 05 | 12 10:44rosnie
31 | 05 | 12 10:18Flynn
31 | 05 | 12 09:45rosnie
31 | 05 | 12 08:53Flynn
31 | 05 | 12 08:17rosnie
31 | 05 | 12 07:12Nery
30 | 05 | 12 17:29Flynn
30 | 05 | 12 14:47rosnie
30 | 05 | 12 13:48Flynn
30 | 05 | 12 13:12rosnie
30 | 05 | 12 12:47Flynn
01 | 05 | 12 07:54Houmi14
30 | 04 | 12 22:47Flynn
25 | 04 | 12 07:12Houmi14
25 | 04 | 12 01:00Jindřich Lukeš
24 | 04 | 12 23:21Houmi14
24 | 04 | 12 21:31Jindřich Lukeš
24 | 04 | 12 21:20Houmi14
24 | 04 | 12 21:16Jindřich Lukeš
17 | 04 | 12 12:04Homer262
17 | 04 | 12 09:10Jindřich Lukeš
15 | 01 | 12 20:52AKlimes
15 | 01 | 12 20:33Jindřich Lukeš
08 | 01 | 12 15:38Homer262
08 | 01 | 12 15:18Beatlejuice
06 | 01 | 12 09:34Homer262
18 | 12 | 11 15:07Jindřich Lukeš
18 | 12 | 11 12:16Homer262
18 | 12 | 11 10:39Jindřich Lukeš
17 | 12 | 11 13:39yesman
17 | 12 | 11 13:34Jindřich Lukeš
15 | 12 | 11 23:01mimonaut
15 | 12 | 11 18:48Jindřich Lukeš
14 | 12 | 11 16:13Necroman
14 | 12 | 11 15:36Jindřich Lukeš
14 | 12 | 11 15:25