Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze HTC Titan - Nejlepší Windows Phone 7 zařízení

V této recenzi si představíme vlajkovou loď společnosti HTC přicházející na trh s operačním systémem Windows Phone 7.5 Mango. Jedná se o HTC Titan, který svým budoucím majitelů má skutečně co nabídnout.

Podrobné recenze nových zařízení na WMManii příliš pravidelně nevycházejí. To se však od nového roku zásadní změní (a nejen to). První vlaštovkou je právě tato recenze modelu HTC Titan, který nedávno vstoupil na předvánoční trh. V následujícím článku si jej představíme především z praktického pohledu a zkušenností, které jsem při několikatýdenním používání tohoto přístroje nasbíral. Jelikož se ze softwarového pohledu všechna Windows Phone 7 zařízení liší jen minimálně, tato i většina následujících recenzí bude zaměřena především na hardware, praktické zkušennosti a software dodávaný přímo výrobcem zařízení. Ostatní informace spojené s operačním systémem a jeho funkcemi jsou popsány v samostatné recenzi: Podrobná recenze Windows Phone 7.5 Mango - Nejlepší systém současnosti?

HTC Titan

Obsah balení

HTC Titan je dodáván v klasické miniaturní krabičce černé barvy, stejně jako ostatní přístroje od HTC. Uvnitř kromě samotného přístroje naleznete také klasická malá špuntová sluchátka, které je možno používat jako handsfree, microUSB kabel, a drobnou nabíječku. To je z příslušenství bohužel vše. U zařízení této kategorie bych očekával ještě alespoň kožené pouzdro apod. Sluchátka dodává HTC již od dob HTC HD2 stále stejná. Pro příležitostný poslech hudby a použití jako handsfree fungují dostatečně, zázraky (kvalitní poslech) od nich však čekat nelze.

 

Design a Konstrukce

Zařízení je téměř celé zahaleno do černé barvy. Skutečně se jedná o černou, nikoliv o tmavě šedou jak tomu bylo u některých předchozích modelů. Jedinou výjimkou je malá horní část zadního krytu, kde se skutečně jedná pouze o šedou barvu. Za určitých světelných podmínek (např. při focení snímků do této recenze) může mít zadní kryt nádech do hněda. Na dením světle je ale skutečně černý.

HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan

Téměř celou přední stranu přístroje zabírá obrovský 4,7" velký SLCD displej, který je ohraničen jemně vystouplým obvodovým rámečkem (hrany ráměčku jsou trochu ostřejší, je třeba si na to zvyknout). Většina těla přístroje je vyrobena z kovu, který je ošetřen černým "eloxem". Povrch je tedy matný a není příliš náchylný na otisky. Sem tam nějaké šmouze se ale neubráníte. Eloxovaný povrch má však jednu nevýhodu, je sice podstatně odolnější než různé plasty a běžným používáním se rozhodně neošoupe, ale jakmile zařízení trochu odřete, nebo uděláte do krytu vryp (nejčastěji pádem, nebo ostatními předměty v kapse) bude to výrazně vidět. Podkladní materiál je samozřejmě kov, který je stříbrný a lesklý, jakmile ho "obnažítě" bude na matném černém eloxu téměř "svítit".  Nekovové části (konkrétně plastové) jsou na přístroji dvě. První je spodní pětina zadní strany přístroje a druhou je na totožné straně horní "proužek". Plast je zvolen záměrně, aby byl umožněn dostatečný průchod signálu pro různé bezdrátové moduly.

HTC Titan HTC Titan HTC Titan

HTC Titan se však z konstrukčního pohledu odlišuje ještě jednou zajímavostí a tou je samotná konstrukce. Celá zadní strana přístroje vč. bočních částí je jeden souvislý kus, dalo by se říci taková "vanička", do které se samotný přístroj jakoby nasune a následně zaklapne. Celý mechanismus je poměrně promyšlený a vše výborně drží. U některých modelů je však znatelná jemná vůle při výraznějším stisku na displej. Tělo přístroje se jakoby o kousek "zatlačí" do zadního krytu. Řešením toho problému je nalepení jedné vrstvy lepící pásky z vnitřní strany zadního krytu. Další možný problém se týká pádů. U Titanu zatím nemám naštěstí žádnou praktickou zkušenost, ale telefony čas od času "samy od sebe" na zem padají (jistě víte o čem mluvím :) ). V případě Titanu nejsem přesvědčen o tom, že zvolený mechanismus udrží obě části přístroje pohromadě při pádu na tvrdý povrch. Každopadně pokud takovýto telefon někdy spadne na zem, s největší pravděpodobností to odnese obrovský displej.

HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan

Celkově je však konstrukce telefonu vydařená a eloxovaný povrch působí exkluzivním dojmem a telefon z ruky neklouže. Na exkluzivitě také přidá kovový materiál, který je nepopsatelně příjemnější než laciné plasty používané většinou výrobců. Nikde nic nevrže, neprohýbá se a když po chvíli vezmete zařízení do ruky, je příjemně kovově chladné.

Samotný odstavec si však zaslouží rozměry 131.5 x 70.7 x 9.9 mm a hmotnost 160 g přístroje. Již s číselných hodnot je zřejmé, že se jedná o "pořádný kus telefonu". Pokud si však někdo pořizuje zařízení s takto obrovským displejem, je třeba počítat i s většími rozměry. Pozitivní však je, že s místem na přední straně se skutečně šetřilo, většinu plochy zabírá displej v horní části doplněný pouze o reproduktor. Pokud tedy HTC Titan srovnáme se svým předchůdcem HTC HD7 rozdíl v rozměrech není příliš výrazný. Rozměry a kovové provedení se však podepsaly také na hmotnosti. Není nikterak závratná, ale v kapse telefon ucítíte. Obzvlášť pokud jste zvyklý nosit menší plastový telefon.

HTC Titan HTC Titan

Za podstatené považuji také zmínit tvar přístroje. Zadní kryt je příjemně oblý a dobře se drží v ruce, hrany okolo displeje a po bocích telefonu jsou poněkud ostřejší. Ničemu to nevadí, jen bude možná nějaký ted den trvat, než si zvyknete. Rovné hrany naopak výrazně přispějí elegantnímu vzhledu přístroje.

HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan

Displej

Jedním z hlavních lákadel tohoto modelu je jednoznačně displej, který je jedním slovem "obrovský". Přesněji se jedná o uhlopříčku 4,7", rozlišení 800x480 a technologií S-LCD. Ohledně těchto parametrů se na internetu vedou dlouhosáhlé diskuze často s mylnými argumenty. Řeší se především praktický rozdíl mezi S-LCD a AMOLED (resp. SALOLED) technologií, které jsou na první pohled patrné. Z praktického pohledu je rozdíl asi tento: AMOLED displeje mají výraznější barvy a černá je skutečně černou. Nevýhodou je, že barvy jsou skutečně "přepálené", což výrazně ruší například při prohlížení fotografií, které vypadají výrazně jinak než ve skutečnosti. V rámci systému však výrazné barvy vynikají. S-LCD displeje mají barvy v podstatě velice realistické, nevýhodou však je černá barva, která tak úplně černou není. Teď už je na každém, zvolit, který typ mu je bližší.

HTC Titan HTC Titan

Dalším sporným parametrem je rozlišení, které je v případě Titanu "pouze" 800x480 pixelů. Jedná se o naprosto standardní hodnotu, která však v případě 4,7" displeje není úplně optimální. Opět z praktického pohledu mohu říci, že rozlišení je naprosto dostatečné a rastr není viditelný, ovšem vyšší rozlišení by nebylo na škodu. Bohužel rozlišení 800x480 je nejvyšší možné, které operační systém WIndows Phone 7 podporuje. Cílem je zachovat jednotnost a ulehčit tak vývojářům jejich práci, což je chválihodné a oproti Androidu obrovské plus. Nezbývá tedy než čekat na následující aktualizaci systému, která určitě přinese i nové standardy.

Rozměrný displej má ještě jednu kladnou vlastnost. Perfektně se na něm píše, resp. na softwarové klávesnici. Ta je ve Windows Phone 7 výborně vyřešena, a ačkoliv nevyplní celou šířku displeje, psaní je velice pohodlné. Z praktického pohledu se na Titantu píše podstatně lépe než na jakémkoliv jiném zařízení bez hardwarové klavesnice. Osobně jsem před Titanem dlouhou dobu používal jako pracovní telefon HTC Desire Z s hardwarovou klávesnicí a převyknout si na pouze softwarovou u Titanu mi nedělalo sebemenší problémy.

 

Procesor, paměť a výkon

HTC Titan je vybaven procesorem Qualcomm MSM8255 taktovaným na frekvenci 1,5 GHz. Jedná se o procesor vyrobený novější technologií než tomu bylo u procesorů v HTC HD2 a HD7, které navíc disponovaly pouze frekvencí 1 Ghz. "Papírový" nárůst výkonu je tedy výrazný. Ovšem v případě operačního systému Windows Phone 7 to není příliš poznat, jelikož reakce byly bleskurychlé již u dřívějších zařízení. Výkon je tedy mírně znatelný pouze v rychlejším pouštění některých aplikací.

Použití jednojádrových procesorů v případě Windows Phone 7 je taktéž jedna z kritizovaných záležitostí. Pravda je taková, že systém Windows Phone 7 dvoujádrové prosesory zatím nepodporuje. Pokud však porovnáte HTC Titan s jakýmkoliv zařízení s dvoujádrovým procesorem, hravě ho "strčí do kapsy". Pěkným příkladem je populární Samsung Galaxy S II, který jsem nedávno prakticky testoval, a rozdíl je neskutečný. Titan vítězí na plné čáře. Samozřejmě, dvoujádrové procesory jsou určeny zejména pro náročné aplikace a hry, kterých je však i pro Android minimum. Je tak vždy třeba zvážit všechny argumenty a ne se soustředit pouze na papírové parametry.

Z hardwaru zařízení je třeba zmínit ještě 512 MB RAM, grafický procesor Adreno 205, a vnitřní pamět 16 GB. Uživatel však má k dispozici pouze 12,63 GB, což nemusí každému stačit. Paměťové karty v žádném Windows Phone 7 zařízení nejsou podporovány.

 

Výdrž a baterie

HTC Titan je vybaven Li-Ion baterií o velice slušné kapacitě 1600 mAh. Ačkoliv má zařízení velký displej, kapacita batarie a úspornější jednojádrový procesor zajistí běžnou pracovní výdrž cca. 2 dny (automatická regulace podsvícení, desítky minut volání, SMS, 15minutový interval stahovaní pošty, občasné využití internetu). Pokud bude zařízení používánou pouze pro navigaci, bez připojení k nabíječce, vydrží cca 2,5 hodiny. Obdobné hodnoty platí také pro přehrávání videa.

 

Fotoaparát

Skoro se tomu nechce věřit, ale fotoaparát v HTC Titanu je slušný, dalo by se říci přímo výborný. Jedná se o první HTC zařízení u kterého mohu s čistým svědomím říci, že umí fotit. Kvalitní fotoaparáty byly u HTC spíše výjimkou. Fotoaparát disponuje rozlišením 8 Mpx a výbornou světelností F2.2. K dispozici je také dualní LED blesk a BSI sensor, pro lepší kvalitu fotek při nižších hladinách osvětlení. Video je možné nahrávat v HD s maximálním rozlišením "pouze" 1280x720 pixelů. Nová generace Windows Phone 7 zařízení je vybavena také přední kamerkou pro videohovory. V případě Titanu se jedná o kameru s rozlišením 1.3 Mpx. Fotoaparát nabízí také celou řadu možností nastavení. Vše je uvedeno v samostatné recenzi operačního systému Windows Phone 7.5.

HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan HTC Titan

HTC Titan HTC Titan HTC Titan

Systém a software

HTC Titan je vybaven nejnovější verzí operačního systému Windows Phone 7.5 Mango, která je kompletně v české lokalizaci. V této recenzi se však na popis samotného systému nebudu zaměřovat. Microsoft totiž pro všechny výrobce stanovil přísná pravidla, která v podstatě zajišťují stejnou funkčnost systému na všech zařízeních různých výrobců. Z tohoto důvodu, je možné na HTC Titan vztáhnout veškeré informace uvedené v samostatné recenzi operačního sytému Windows Phone 7.5 Mango.

HTC však pro svá zařízení nabízí několik zajímavých aplikací, které je možné stáhnout skrze Marketplace:

 • HTC Hub - Informace o počasí a akciích, zobrazení zprávy.
 • HTC Watch - Možnost přehrávání filmových trailerů.
 • Locations - Ukládání aktuální lokace, footprints.
 • Connected Media - Možnost prohlížení fotografií a přehrávání videí z domácího media serveru. Případně přehrávání multimédií ze zařízení napříkald v TV. (viz předposlední přiložený obrázek)
 • Dock Mode - Speciální aplikace, která se zobrazí při připojení telefonu k docku. Na displeji se zobrazí hodiny, počasí, hudba a obrázky. (viz poslední přiložený obrázek)
 • Photo Enhancer - Možnost úpravy fotografií, zejména použití různých filtrů apod.
 • Converter - Převodník jednotek.
 • Notes - Šikovná aplikace pro psaní poznamek
 • Flashlight - Použití led diody (blesku) jako svítilny.
 • Calculator - Kalkulačka.
 • Connection Setup - Automatické nastavení datových služeb operátora.

HTC aplikace HTC aplikace HTC aplikace HTC aplikace HTC aplikace

 

Klady a zápory

+ Velký displej
+ Kovové tělo přístroje
+ Dostatečně výkonný hardware
+ Výborný fotoaparát vč, celé řady možností nastavení (automatické panorama apod.)
+ Slušná výdrž na baterie
+ Windows Phone 7.5 (grafické rozhraní, stabilita, spolehlivost, odezva systému, rychlost, funkce, Office)
+ Aplikace od HTC

- Windows Phone 7.5 (absence slotu pro paměťové karty, "pouze" WVGA rozlišení displeje, menší výběr aplikací, absence flashe v prohlížeči) 
- Rozměry a hmotnost

 

Závěr

HTC Titan je velice povedené zařízení té nejvyšší kategorie, které však není vhodné pro každého.V podstatě každé zařízení je určeno pro specifickou skupinu uživatelů. V případě HTC Titanu tomu není jinak. Tuto skupinu jasně vymezují dva důležité faktory. Prvním faktorem je velký displej a s ním spojené rozměry a hmotnost. Nepřehlédnutémná je také cena, která se ustálila  v českých e-shopech v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ). Druhým faktorem je operační systém Windows Phone 7.5, který je se zásadně liší při porovnání s ostatními mobilními operačními systémy současnosti. V tomto případě použiji citaci ze samostatné recenze operačního systému (doporučuji přečíst), která platí i pro tento přístroj:

 

"Windows Phone 7 je velice povedený operační systém vhodný pro práci i zábavu. Není však určen pro každého. Je třeba si vždy určit priority, které musí Váš mobilní telefon splňovat. Pokud je těmito prioritami rychlost, jednoduchost, intuitivnost, stabilita, spolehlivost, využívání sociálních sítí, multimédií apod. a grafický vzhled systému se Vám alespoň trochu líbí, Windows Phone 7 bude tím pravým systémem pro Vás. Samozřejmě za předpokladu, že pro Vás není zcela zásadní nutnost přístupu k systému souborů, výměna paměťových karet a skromné možnosti nastavení systému.

Pokud však rádi do všeho "šťouráte", upravujete si systém dle svých požadavků, vyžadujete velice specifické aplikace, či máte jiný estetický vkus, doporučuji využít spíše alternativní operační systémy, které je možné výrazně lépe přizpůsobit Vašim potřebám. Ve většině případů však za tyto funkce zaplatíte nižší spolehlivostí, rychlostí, stabilitou apod.

Před nákupem nového zařízení s Windows Phone 7 doporučuji si tento systém nejdříve na několik dní vyzkoušet. Velmi rychle si tak zjistíte, zda Vás tento systém oslovil, či nikoliv. Ti co Windows Phone 7 vyzkoušeli a systém je oslovil, již "nikdy" nebudou chtít nic jiného. Toto pravidlo platí i naopak. Pokud Vás systém nezaujme, asi těžko si k němu někdy naleznete cestu."

Graf ceny produktu HTC Titan poskytuje server Heureka.cz

Komentáře (8)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

silent64sk

06 | 12 | 11 18:20
Nj, náhradná baterka je nutnosť, keď som v lete cestoval cca 40 hodín na Aljašku, tak by som sa bez toho nezaobišiel, keďže telefón som maximálne využíval, či už internet alebo gps. Takisto sa to týka aj výletov do hôr, rôznych ciest, atď, rozmýšľam, že baterky kúpim ešte ďalšie dve, 4 by boli optimum a predsalen tá pôvodná už je pekne stará. Späť k téme - zaujímala by ma jemnosť displeja, niektorí sa na ňu sťažujú, iní ju chvália. Ako to napr. v porovnaní s HD7? Displej je predsa o generáciu napred, aj keď sa jedná o SLCD. Napr. na nových Nokiách je ten raster pomerne vidieť - na vine je Pentile matica a nezachráni to ani clearblack. 0

Jindřich Lukeš

06 | 12 | 11 17:23
MicroSIM se hold jednou ostříhne, to nevýhoda není. Ale ta baterie, to je věc, kterou bych nikdy nepřekousl. Mít telefon bez záložní baterky je pro praci sebevražda 0

silent64sk

06 | 12 | 11 16:58
To kovové telo je subjektívne, je to fajn, chladné, ale nie každému to vyhovuje. Nokia N9/900 sa fakt perfektne drží v ruke, nie je to len taký obyčajný plast. Vyzerá to dobre, je to príjemné na dotyk, odolné, skrátka tieto unibody konštrukcie majú niečo do seba. Ja by som zrovna dal plus Nokii(akurát je nevýhoda tá batéria) a microsim karta. 0

Jindřich Lukeš

06 | 12 | 11 15:51
Nějakej pan Hulán ale všude píše, že nejlepší WP7 zařízení je Nokia Lumia 800 No je třeba se na to podívat objektivně. Resp. každýmu vyhovuje něco jinyho. Pro HTC rozhodně ale hraje: - Větší displej - Kovové tělo přístroje - Vyměnitelná baterie 0

Flynn

06 | 12 | 11 12:27
Možná by stálo za to porovnat Titan s menším bratříčkem Radar. V mnohém jsou tyto přístroje stejné. 0

silent64sk

06 | 12 | 11 11:43
Tak výhoda Nokie sú exkluzívne Nokia mapy a offline navigácia zdarma, ktorá síce za moc nestojí a celkom offline nefunguje, ale to sa časom zmení. Na ostatné zariadenia sa to dá myslím nahrať tiež, ale celkom legálne to nie je. 0

bubones

06 | 12 | 11 11:14
Nějakej pan Hulán ale všude píše, že nejlepší WP7 zařízení je Nokia Lumia 800 0

Jindřich Lukeš

06 | 12 | 11 00:27
V této recenzi si představíme vlajkovou loď společnosti HTC přicházející na trh s operačním systémem Windows Phone 7.5 Mango. Jedná se o HTC Titan, který svým budoucím majitelů má skutečně co nabídnout. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-htc-titan/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17